Buitenlandsch Overzicht. Ongelukken, misdaden enz. De Gazetta di Napoli deelt mede, dat de Vesuvius, die sedert 18 December 1875 voortdurend teekenen van geduchte onderaardsche werking heeft gegeven, van tijd tot tijd door heftiger verschijnselen dan ge woonlijk afgewisseld, op 30 Maart jl. buitengewoon werkzaam was. Vooral is het koken van de lava sterk bij nieuwe en volle maan, zooals prof. Palmieri ver zekert. Blijkens waarnemingen ten aanzien van de tempe ratuur der rookzuilen, welke uit den krater opstijgen, de aanwezigheid in groote hoeveelheid van sommige gassoorten en den bijzonderen aard van andere ver schijnselen, heerseht er een verbazende werkzaamheid in 't binnenste der aarde, zoodat een uitbarsting waarschijnlijk mag worden geacht. Gedurende eenigen tijd achten wij ons verplicht, de aandacht der zieken te vestigen op de merkwaar dige eigenschappen der teerkapsules van Guyot ingeval van verkoudheid, catharren, tering en andere aandoe ningen van bronche3 en longep. Eene zaak heeft ons echter bijzonder getroffen, namelijk: dat vele personen, die in onze pharmacie komen, om dat geneesmiddel te vragen, den naam zijn vergeten en het omschrijven met den naam vau pillen, globules, ja zelfs pastilles. Als men zich direct tot ons huis wendt, is het ons gemakkelijk liet geheugen van den kooper te hulp te komen, maar dat is niet altijd het geval als men zich elders aanmeldt om genoemd geneesmiddel te verkrijgeu en dat kan tot nadeelige vergissingen aanleiding geven. Wij verzoeken daarom de koopers vriendelijk den naam van teerkapsules van Guyot wel te willen onthouden. Ten einde elke dwaling te voorkomen, gelieve men zich vooral te herinneren dat de handteekening Guyot in drie kleuren gedrukt is op het etiquette, dat zich op eiken flacon moet bevinden. Wij hebben ditmaal weinig ruimte voor het over zicht, 3t geen goed treft, daar er weinig bijzonders te melden valt. Wel genoeg om lange vertoogen over te schrijven, doch ook vatbaar voor samentrekking in een paar regelen. Turkije heeft het protocol van de hand gewezen. De Porte schijnt zich sterk te gevoelen; zij speelt althans de rol van den sterke. Niemand zal trouwens aan de Turksche diplomaten in deze geheele zaak een groote mate van flinkheid en volharding ontkennen. Wanneer het echtpr blijkt waar te zijn dat de Porte •het protocol afwijst, aan de eischen van Montenegro niet wil toegeven en ook de speciale zending naar Petersburg om tot vergelijk te komen weigert, dan wordt de oorlog haast onvermijdelijk. Rusland kan dan niet meer terug, vooral niet omdat het in de laatste dagen al reeds zooveel water in zijn wijn ge daan heeft. Bovendien beginnen de wegen op te drogen en de tijd voor krijgsoperatiën gunstig te worden. Wel zegt men dat Rusland geen geld heeft, doch T zal in alle geval nog wel meer geld en crediet hebben dan Turkije. Prins Bismarck zal geen ontslag krijgen de Keizer wil hem slechts een langdurig verlof geven. De zaken der kanselarij zullen waargenomen worden door den Minister von Camphausen. Deze afloop was wel te voorzien. Ernstig ontslag vragen zal Bismarck niet doen en dat kan hij wel niet, met het oog op zijn eigenaardige positie en persoonlijkheid. Lichamelijke zwakheid is hem wel geoorloofd, maar retraite, zoolang hij daartoe door zijn gestel niet volstrekt gedwongen wordt, daaraan kan noch mag hij denken. Te Antwerpen zijn ongeregeldheden voorgekomen ten gevolge van de overwinning der clericalen bij de verkiezing van een senaatslid ter vervanging van den baron van' Delft. In Ned. Indië blijven diefstallen, ketjoe-partijen en moordaanslagen nog aan de orde van den dag. In sommige streken waar de onveiligheid het grootst is, denkt de Europeesche bevolking er aan een par ticuliere veiligheids—politie op te richten, daar op de bestaande politie volstrekt niet te rekenen moet zijn Men zou dan het restitutie-stelsel kunnen toepassei^ Als een staaltje van dievenbrutaliteit wordt uit Soerakarta geschreven, dat in de dessa Tjanden onlangs een zieke is bestolen en dat de dieven, voordat zij het huis verlieten, in de kamer zijn gegaan waar de wakers sliepen, ten einde hen wakker te maken en hun aan te raden hard te schreeuwen, daar ze anders stellig straf zouden oploopen. Ook klaagt men op Java zeer over den last dien men van de tijgers heeft. Het aantal huisdieren die door tijgers worden geroofd is niet op te geven maar daarenboven zijn in één enkel district in twee maanden tijds 10 men3cken door tijgers verscheurd. Vier visschers uit Enkhuizen, schipper T. Kok, met zijn twee zoons en een ander knaapje, zijn te Nieuwediep, doordien, tijdens een korte maar hevige donderbui, hun vaartuig waarschijnlijk door een windvlaag of stortzee omver is geworpen, verongelukt. Thans is gebleken dat het éénjarig kind, dezer dagen door een ontaarde moeder te 's Hertogenbosch in de woning achtergelaten, die zij verliet om haar man op te zoeken in het buitenland, hoogst waarschijnlijk is omgekomen door zich dood te schreeuwen. De Hooge Raad heeft verworpen 'iet beroep van den logementhouder Thuis uit Oud-Zevenaar, die door het Gerechtshof te Arnhem ter zake van ver giftiging zijner huisvrouw tot levenslange tuchthuis straf is veroordeeld. Naar men verneemt, is in de voorgaande week be kend geworden, wie de persoon is, die voor eenige maanden door een trein van den Oosterspoorweg werd overreden de man was toen niet te herkennen, daar de kleur zijner kleederen onkenbaar was door het slijk en hij zelf zeer verminkt was; het is nu gebleken, dat hij de zoon is eener weduwe genaamd Koot, en vroeger ter zee heeft gevarennadat zijne kleederen waren gewasschen, zag men de kleur er van en heeft toen de weduwe laten roepen, die opgave had gedaan van het vermissen van haar zoon en welke kleederen hij aan had. Zondag ochtend is de landbouwer de H. te Klundert, die bezig was op vogels te schieten, door het springen van den geweerloop zoodanig getroffen, dat hij on middellijk dood was. Uit de Vrouwen vaart, nabij Cronestein onder Zoe- terwoude, is het lijk eener jonge dochter, die sedert een paar weken werd vermist, uit het water gehaald. Even buiten 's Bosch is opgevischt het lijk van den stoker der Arnhemsehe boot, welk lijk reeds sinds 4 weken te vergeefs gezocht werd. Te Winterswijk is een kind te dicht bij een Paasch- vuurtje gekomen; het heeft ernstige brandwonden bekomen. Te Cappelle in de Langstraat is een vrouw, door duizeling bevangen, van de trappen gevallen en heeft zich zoodanig bezeerd, dat haar toestand hopeloos is. Te Spekholserheide is een arbeider in de nieuwe kolenmijn door het kantelen eener plank in de diepte gevallen. Zijne ledematen werden letterlijk verbrijzeld en van elkander gescheurd. Men leest in de Italië: Groote beweging op het vatikaan Het schijnt dat de fameuse katholieke bank de administratie van den pieterspenning tracht te verkrijgen. Zij zou verlangen, dat men haar de som men, die te Londen belegd zijn, toevertrouwde. Toen dit uitlekte, zijn vele beambten en gepensioneerden van het vatikaan er tegen opgekomen, want zij worden uit de intrest van dat geld, dat thans solide belegd is, betaald en zij herinneren zich, hoe het met andere katholieke banken gegaan is. Het schijnt ook, dat de paus er tegen opziet, aan katholieke speculatiën het geld toe te vertrouwen, dat hem tot nog toe in staat heeft gesteld, het jaargeld te weigeren, dat hem krachtens de Italiaansche waarborgwet toekomt. Door aanvaring tegen de Rijnbrug te Arnhem is een schip met grind gezonken, en de zoon van den schipper daarbij omgekomen. Te Wageningen is een rijtuig omgeslagen door het schrikken van het paard. De familie die in liet rijtuig zat kwam er ongedeerd af, doch een logée, een jonge dame, die ook in het rijtuig zat, werd door een trap van het paard gedood. Eenige dagea geleden had te Goes in de Voorstad een droevig ongeluk plaats; van eenige kinderen, in de nabijheid van een snijmachine spelende, had er een de onvoorzichtigheid zijne handjes tusschen de zoo even genoemde machine te steken, met het noodlottig gevolg dat de toppen zijner vingers werden afgesneden en direct geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Eenige dagen geleden zat een ambtenaar bij de dir. bel. in de herberg van C. V. een sluif aan zijn revolver te passen. Het 13jarig dochterje van den kastelein wilde hem hierin behulpzaam zijn, toen door onvoorzichtige aanraking een schot afging, en het meisje door 14 hagelkorrels in den arm getroffen werd. Een Stal korrels kon dadelijk worden uitgesneden, de overige komen van tijd tot tijd te voorschijn en worden alsdan verwijderd. De genezing gaat voor spoedig en het is gelukkig te voorzien, dat ze latei- weinig ongemakkeu aan den arm er door hebben zal. Te Etterbeek (N.-Brabant) vielen twee kinderen van 4 en 2 jaren in een ketel met kokend water en bezweken kort daarop onder een hevig lijden. Daar men dit ongeluk aan de onvoorzichtigheid der ouders toeschrijft, heeft de politie een onderzoek ingesteld. Te Zwolle is een gedeelte der kazerne en van een belendend magazijn door brand vernieid. Een fourier, op wien verdenking rust den brand gesticht te hebben, is gearresteerd. Te Groningen is een arbeider in een gierdobbe ge vallen en, ofschoon nog levend gered, aan de gevolgen overleden. Tusschen Zondag en Maandag hebben straatschenders ruiten verbrijzeld in een der vrouwenkloosters te 's Hertogenbosch en de raamkozijnen en deuren met vuil bezoedeld. De politie doet onderzoek. Te Dresden heeft een ontploffing van vuurwerk plaats gehad, waarbij onderscheidene personen gedood of gewond zijn; het huis is ingestort. Ingezond e n. M. d. R. Het ingezonden artikel van f,eei\ bestendig lezer-" uit Brouwershaven in uw No. 26 dringt mij u nog maals een klein plaatsje in uw blad te verzoeken. Ik beloof u echter kort te zullen zijn. Bij mijn vorig schrijven heb ik geen ander doel gehad dan aan te toonen, dat, indien Brouwershaven werken verlangde van zoodanigen omvang, dat het een //Vlissingen No. 2" moest worden (en de afdam ming van D. i. d. W. is zeer waarschijnlijk een eerste stap daartoe), dat dan Zierikzee, wegens gunstiger ligging, daarvoor de voorkeur verdiende. Ik grond deze meening bovenal op de waarnemingen van den zelfden uitstekenden hydrograaf Bloramendal, wiens kaarten ons het beste overzicht van de zeegaten geven deze toonen aan dat de Roompot na Vlissingen het beste zeegat is omdat het bij geschikte ankerplaats overal ruimte geeft, zelfs voor de grootste schepen om bij tegenwind binnen te kruisendit kan van Brouwershaven niet gezegd worden. De ruimte .der rcede voor schepen van eiken diepgang en eene bin nenhaven waar schepen van 55 d.M. diepgang langs de kade kunnen komen, deze schijnen door uw //be stendig lezer" als niet bestaande aangemerkt te worden; mag ik bescheiden vragen welk zeeschip te B. in de haven kan komen? Maar genoeg vergelijkingen; het is voor een ieder bij inzage der kaarten en onderzoek bij onpartijdige zeevarenden te vernemen dat de Roompot een voor treffelijk vaarwater is. Dat men in vroeger tijd daarvan geen partij heeft getrokken is een feit, dat nu eigenlijk toch niets afdoet, doch alleen dit gevolg heeft, dat, nu men eenmaal een ander vaarwater voorzien heeft van een flinke verlichting en betonning en alles heeft daargesteld, wat de scheepvaart daarheen moet trekken, het Gouvernement voor een tweede vaarwater niet ligt op nieuw al die kosten zal maken, vooral sinds Vlissingen en de Nieuwe Waterweg daar zijn. Moest echter de scheepvaart behoefte verkrijgen aan groote werken, dan zou Zierikzee daarvoor in de eerste plaats in aanmerking moeten komen en zoude de plaatsing van eenige kustlichten langs deze rivier niet zoo veel gewicht in de schaal leggen, dat meerdere natuurlijke geschiktheid daar niet ruim tegen zoude opwegen. Hiermede M. d. R. wil ik het debat eindigen en er alleen dit nog aan toevoegen, dat uw //bestendig lezer" mij moge noemen een partijganger, staande onder liet vaandel van jaloezie ik strijd alleen onder het vaandel van ivaarheid en recht en daarvoor wil ik ten allen tijde gaarne partijganger zijn. Kerk- en iSclioolnieriws. Beroepen te 's Hertogenbosch dr. F. L. Rutgers te Vlissingen. Bedankt voor 't beroep naar de Chr. Ger. Gem. te Colijnsplaats door ds. M. H. K. Mol te Dirkshorn^ Z. M. heeft aan den heer S. de Ridder, gewezen hoofdonderwijzer te St. Kruis, een pensioen verleend van 467 'sjaars. Uitslag der aefce-examens voor Lager Onderwijs, gehouden te Middelburg. Voor hoofdonderwijzer: 3 kandidaten, toegelaten 1, zijnde de heer J. «J. van Elsacker te Oosterland. Voor hulponderwijzer: 15 kand., toegel. 11, te weten O. C. A. Groise te SluisJ. de Keijzer, M. Mieras, A. A. C, de Mol, D. J. van Oijen, C. C. Reizinger en P. J. Vervenue te MiddelburgJ. W. Gunst te Wissenkerke P. Lansu te StoppeldijkC. Moens te Colijnsplaat en J. J. vau den Ouden te Neuzen. Voor hulponderwijzeres; kand, 8, toegelaten 6; zijnde mejuff. 0. D. Marée te MiddelburgW. D. Steinbach te EllewoutsdijkC. M. A. F. L. Sterk te Tholen; J. van de Visse en H. P. Wessel te Goes, en S. C. Visser te Kapelle. Voor 't Fransch: Vrouwel. kandidaten 6, toegelaten 5, zijnde mej. M. C. Baart en C. H. Koning te Middelburg, G. S. van den Bussche en P. Jansen te Goes en S. C. Verhulst te Kruiningen. Voor de Fransche taal3 kand., toegel. 2, de heereu A. de Roo te Groede en D. B. Steins te Neuzen. Voor 't Hoogduitsch: Één vrouwel. en één manl. kand. toegel., zijnde mej. M. J. H. de Laat de Kanter te Goes en de heer M. Walraven van de Garde te Grijpskerk.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2