ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondk- 1877. No. 29. Zaterdag 14 April, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. F e uille t o n. De Verkiezing. J. J. BLANKEST, SCHETSEN 0P REIS, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN T,I EN Per gewonen regel 10 ceiit. Hu welijiksi,: Gebo or te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contantbetaald,, 25 ct. Alle stukken, tie redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. ZAKENMAN. gggggg en Z. K. H. Prins Alexander hebben zich na hun aankomst ten paléize op het balcon vertoond en zijn door de saamgevloeide menigte levendig toegejuicht. Het bezoek van het Vorstelijk gezin valt samen met de Internationale Tuinbouw-Tentoonstelling, die zeer luisterrijk moet zijn. Reeds is de jury met haar veeloravattenden arbeid bezig geweest, en liet doet ons genoegen te kunnen vermelden dat Zierikzee en omstreken veel lof hebben ingeoogst met het artikel meekrap. De groote zilveren medaille voor garancine is.' toegekend aan de //Zierikzeesche Garaucine-fabrjek", dierecteur de heer \V. A. Ochlman; de kleine zilveren medaille aan de //Tielsche Garancine-fabriek". Voor meekrap werden, bekroond de firma //Olivier en Gomp.// te Zierikzee met de zilveren medaille; de heer Johs. Slierendrecht te Zonnemaire met dé bronzen med. en de heer R. Groeneveld de Kater te Noordgouwe mede met de bronzen med. Ook is de heer Johs. Slierendrecht te Zonnemaire bekroond met de zilv. med. voor groenen meekrap-wortel. Te Wolfaavtsdijk is een zangvereeniging opgericht onder het motto: //Ons genoegen," met liet, doel om zich te oefenen in het vierstemmig koraalgezang. Vrijdag 20 April zal te Middelburg aan het ge bouw van het Provinciaal Gouvernement worden aanbesteed het inrichten en verbouwen van het sociteits- gebouw in de Noordstraat aldaar tot kweekschool voor onderwijzers. De schrijver der //Haagsche kroniek" in de Gron. Ct. vestigt de aandacht op het verblijdend verschijnsel dat de jeugdige Prins Alexander zich op zoo hoogst loffelijke wijze laat vinden om aan het hoofd te staan van onderscheidene nuttige inrichtingen en onderne mingen. Ook neemt hij met veel belangstelling deel aan de zittingen van den Raad van State, waaruit kan afgeleid worden dat hij wenscht zich op de hoogte te stellen van de staatszaken. De Prins moet spe ciaal veel werk maken van de studie der koloniale vraagstukken. Z. M. de Koning heeft de door de beide Kamers aangenomen rechterlijke wetten met zijn goedkeuring bekrachtigd. Tegen. a.s. Dinsdag 17 April zijn de kiezers opgeroepen om hun stem uit te brengen ter benoeming van een lid in den Gemeenteraad, ter vervanging van het ver dienstelijke lid, den lieer R. Ko.ole, wiens aftreding ons en velen leed doet, doch wiens besluit dient geëerbiedigd te worden. Het betreft ditmaal, voor zoover ons bekend is, een stille verkiezing. Daarom vertrouwen we dat de kiezers met des te meer eenparigheid hun stem zullen uit brengen op den kandidaat, die op dit oogen- blik de aangewezen man is, n.l. de lieer Ontvanger der Rijks directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accij risen. Die heer heeft zich gedurende zijn verblijf alhier doen kennen als een humaan man, warm voorstander van het volksonderwijs en andere algemeene belangen. Zulke mannen zijn in den Gemeenteraad op de rechte plaats. Daarom noodigen wij de kiezers uit tot trouwe opkomst, opdat de zaak flink van stapel loope. Zierikzee, 11 April. Heden morgen werd de wed. B. in haar woning te bed gevonden met een diepe snede in den hals, die zij zich zelf had toege- gebracht. De ongelukkige zou juist heden voor de tweede maal in het huwelijk tredeu. Daar men ter stond geneeskundige hulp heeft ingeroepen bestaat er nog kans dat zij in 't leyen zal blijven. De Koninklijke familie bevindt zich op dit oogen- blik, volgens de jaarlijksche gewoonte, weder te Amsterdam. Z. M. de Koning, H. M. de Koningin Uit Maastricht wordt aan de N. Rott. Ct. gemeld De justitie heeft aan de verschillende geestelijken (hoofden van parochiën) in Limburg opgave verzocht van het getal der in hun respectieve gemeenten plaats hebbende omgangen buiten de kerk, processiën en bedevaarten, komende uit, door of naar hun gemeente; dit alles, zoo mogelijk, met vermelding van de herkomst. Dé laatste tijdingen uit dé Transvaal schetsen den toestand als hopeloos. Daily Neios ontving gisteren bericht uit Kimberley, van 20 Maart, Zondag uit Madera verzonden, volgens hetwelk de Volksraad Burgers' nieuwe constitutie-voorstellen had behandeld. Een correspondent te Pretoria schreef echter, dat het met de onafhankelijkheid der Transvaal gedaan was Burgers' voorstellen kwamen te laat, daar de schat kist bankroet en de Britsche hulp alleen nog in staat was om 't land voor anarchie te behoeden. Een telegram, door het Hbl. uit den Oranje- Vrijstaat ontvangen, gaat reeds verder en meldt, dat volgens particuliere tijdingen de heer Burgers het presidentschap der Zuid-Afrikaansc.he Republiek had neergelegd. Daarvan maken de Engelsche depêches nu wel geen gewag en ook het Transvaalsche Consulaat te Amsterdam had er gisteren nog geen bevestiging van ontvangen maar het bericht erlangt eenigen schijn van waarheid als men het in verband beschouwt tot de inededeeling, dat de zoon van den president en een particulier secretaris zich te Madera op de //Anglian" hebben ingescheept. Een andere depêche in de Engelsche bladen zegt, dat de buitengewone zitting van den Volksraad gesloten en Burgers' hervormingsplan in gewijzigden vorm aangenomen is. In antwoord op de raededeelingen, hem door het Gouvernement der Transvaal gedaan, had Sir Theo- philus Shepstone te kennen gegeven, dat hij bereid was alle schikkingen, waardoor geen inbreuk zou worden gemaakt op het prerogatief van H. M. de Koningin van Engeland, aan te nemenmaar dat hij weigerde de bepalingen Van het tractaat te bekrachtigen, waarbij wordt voorgesteld de onafhankelijkheid van de Trans vaal te handhaven. Het opperhoofd Umbeline was door de boeren ver wond en had de vlucht genomen naar Zululand. van over zee en van over land. XXXIII. XII. Madame Tussaud. Van de groote menigte Londensche curiositeiten is het moeielijk te zeggen welke wel de meest curieuse zijn. Zeker is het dat niemand die Londen heeft be zocht en daar het een en ander bezichtigd dat de aandacht van den vreemdeling verdient, mij zal be twisten dat de verzameling van wassen beelden, his torische merkwaardigheden en relieken van beroemde of beruchte personen, die wereldbekend is als Madame Tussaud Sons' Exhibitionten volle die vermaard heid waardig is. Wie wat van Londen wil zien, moet ook noodwendig Madame Tussaud bezoeken. Wel is die dame sinds een kleine dertig jaar dood, doch haar stichting heeft nog altoos haar naam blijven voeren, en vraagt ge te Londen naar haar adres, een kind brengt u terecht. Wij verzuimden dan ook niet een tocht naar het, huis no. 58 in Bakerstreet te doen en kozen daarvoor een avonduur, omdat deze merkwaardige beeldengalerij bij het heldere gaslicht zich het voordeeligst voordoet. Madame Tussaud was een Zwitsersche van geboorte en zag het eerste levenslicht te Bern. Zes jaar oud werd zij van daar naar Parijs gebracht, waar zij door haar oom, den heer Curtius, die als professor in de schoone kunsten tot de hofhouding van Lodewijk XVI behoorde, zorgvuldig werd opgevoed. Zij toonde veel aanleg voor 't teekenen en inzonderheid voor de boet seerkunst, zoodat zij later onderwijzeres werd in deze vakken bij Madame Elisabeth, de zuster van Lodewijk XVI. Beurtelings te Versailles en te Parijs op de Tuilerieën gehuisvest, bleef zij in die betrekking tot October 1789, toen zij met den val van de Bourbons haar aanzienlijken post verloor. Ondertusschen had zij veel bekendheid met voorname personen verworven en een kleine verzameling van door haar zelve vervaar digde wassen bustes en beelden aangelegd, waarbij ze eenige historische zeldzaamheden voegde en deze zaken werden later de grondslag voor haar fortuin. In 1802 verliet zij Frankrijk, stak naar Engeland over, waar zij vele jaren lang met haar verzameling wassén beelden en merkwaardige voorwerpen rondreisde tot zij zich omstreeks '1830 te Londen vestigde. Zij stierf daar hoog bejaard den 15 April 1850. Het museum, dat sedert haar naam behouden heeft en door de firma »Madame Tussaud and Sons" geëxploiteerd wordt, is door voortdurende zorg, gepaard aan groote aan wending van kosten tot op dezen dag toe een inrich ting van grooten naam en welverdienden toeloop gebleven. Van de voorwerpen door Madame Tussaud zelf ver vaardigd is niet veel meer te vindeneen prachtig gemodelleerde kop van Voltaire en een allerliefst uit gevoerd wassen beeldje van een kind in een wieg, beiden tot de oudste stukken der collectie behoorende verdienen ondertusschen nog altoos de eereplaats die zij innemen. Wanneer men in aanmerking neemt dat de eerste kunstenaars op het gebied derplastiek meesterstukken voor het museum van madame Tussaud hebben geleverd en dat er voor pracht en rijkdom van kleeding der beelden duizenden en tienduizenden be steed zijn, dan zal men kunnen begrijpen dat de ver zameling tot heden toe nog door geen andere in Europa is geëvenaard, en dat de grootste potentaten van het vaste land het niet beneden zich hebben geacht haar met een bezoek te vereeren om haar nog volmaakter en vollediger te doen worden. De wassen beelden, voorstellende vorstelijke groot heden uit onderscheidene tijdperken en beroemde of vermaarde personen op allerlei gebied, zijn 210 in getal de historische relieken, schilderijen en curieuse voor werpen maken een rijke collectie uit, terwijl eindelijk de afzonderlijke afdeeling aan «akeligheden" gewijd en als de Chamber of Horrors bekend 56 nommers bevat. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1