Onze Leestafel. en op nieuw te bevestigen het gemeenschappelijk be lang, dat zij stellen in cle verbetering van het lot der christelijke bevolkingen van Turkije en in de hervor mingen, die in Bosnië, de Herzégowina en Bulgarije moeten ingevoerd worden, hervormingen, die de Porte heeft aangenomen, onder voorwaarde die zelve ten uitvoer te leggen. ,/Zij nemen kennis van het sluiten van den vrede met Servië. z/Wat Montenegro betreft, achten de Mogendheden de wijziging der grenzen en de vrije vaart op de Boyana wenschelijk in het belang van een solide en duurzame schikking. //De Mogendheden beschouwen de schikkingen door de Porte met de beide vorstendommen getroffen of nog te treffen, als een stap vooruit op den weg dei- pacificatie, die het doel harer gemeenschappelijke wenschen is. //Zij noodigen de Porte uit, die te consolideeren door hare legers terug te brengen op voet van vrede, uitgeforitferd het aantal troepen, dat onmisbaar is voor de handhaving der orde en door met zoo weinig ver traging, als mogelijk is, de hervormingen onderhanden te nemen, die noodig zijn voor de rust: en het welzijn der provinciën, wier toestand op de conferentie is behandeld. Zij erkennen, dat de Porte zich bereid heeft verklaard er -een belangrijk deel van te verwe zenlijken. //Zij nemen bijzonder kennis van de circulaire der Porte van 13 Februari 1876 en van de verklaringen, door het Ottomanische Gouvernement tijden de con ferentie en later door zijne vertegenwoordigers gedaan. z/Met het oog op die goede bedoelingen van de zijde der Porte en haar duidelijk belang, die onmid dellijk te verwezenlijken, gelooven de Mogendheden, dat zij grond hebben te gelooven, dat de Porte, van de tegenwoordige kalmte gebruik zal maken, om krachtig de maatregelen toe te passen, welke die wer kelijke verbetering van liet lot der christelijke bevol kingen moeten verzekeren, die als onmisbaar voor de rust van Europa eenparig verlangd is en dat zij, als zij eenmaal dien weg heeft ingeslagen, begrijpen zal dat zoowel haar eer als haar belang medebrengt, daarop met vrucht en goede tronw voort te gaan. z/De Mogendheden zuilen zorgvuldig door tusscheu- komst van hare vertegenwoordigers te Konstantinopel en hare lokale agenten toezichten laten houden op de wijze, waarop de beloften van het Ottomanische Gou vernement zullen uitgevoerd worden. //Indien haar hoop nogmaals werd bedrogen en in dien het lot der christenonderdanen van den Sultan niet zoodanig verbeterd werd, dat de terugkeer voor komen wordt, der verwikkelingen, die periodiek den vrede van het Oosten verstoren, gelooven zij, dat het billijk is, te verklaren, dat zulk een staat van zaken onvereenigbaar met hare belangen en die van Europa in het algemeen zou zijn. In dit geval behouden zij zich voor, gemeenschappelijk de maatregelen na te gaan, die zij het geschiktste zullen achten om het wel zijn der christelijke bevolkingen en de belangen van den algemeenen vrede te verzekeren. //Gedaan le Londen den 31 Maart 1877. (Get.) //Munster. //Beusfc. z/L. d'Harcourt. //Derby. //L. F. Menabrea. //Schouwaloff." Dit is dan nu liet wonder-staatsstuk dat den vrede van Europa en liet welzijn der onderdanen van den grooten Turk moet handhaven. Het is schier onnoodig te zeggen dat het voor dat doel al zeer weinig nut doen zal. Engeland zelf gelooft niet aan de kracht van het protocoldaarom is Lord Derby in de voor baat geweest met er de verklaring bij te voegen dat als de Porte nu onverhoopt toch haar zaken niet in orde brengt, het protocol als nul en van geen waarde zal beschouwd worden. Busland heeft nagenoeg het zelfde verklaard ten aanzien van de conditie dat Turkije eerst zal moeten gaan ontwapenen. De andere onderteekenaars hebben iets dergelijks gezegd. De Porte zelf heeft gezegd dat zij een nota van antwoord op 't protocol zal zenden. Velen die eerst nog aan den vrede geloofden, gaan nu ook betwijfelen of het wel mogelijk zal zijn de oorlogsfakkel uitgedoofd te houden. Inmiddels is er te Berlijn iets voorgevallen dat mede wel de aandacht verdient. Prins Bismarck heeft zijn ontslag gevraagd als Bijks-kanselier. De min- goede verhouding van den koppigen staatsman tot den Minister van Marine, generaal von Stodsch, moet ditmaal Bismarck gedrongen hebben zich vooreerst aan alle zaken te onttrekken. Een definitief ontslag zal hij intusschen wel niet gevraagd hebben. Men spreekt dan ook veel van een langdurig verlof, mis schien van een rond jaar. Bismarck kan geen zelfstandige staatsbeambten van hoogen rang nevens zich duldenhij is op zijn manier een albeheer in persoon en zal nu liever een tijdelijke non-activiteit aanvaarden dan voortdurend te harre warren met die enkele mannen van karakter, die niet gezind zijn de gedweee dienaren, de doode werktuigen van den llijks-kanselier te wezen. Kunst en Wetenschap. Den 4 April heeft het Zeeuwsch Genootschap cler Wetenschappen een algemeene vergadering gehouden, en zijn 18 nieuwe leden benoemd, waaronder 3 in het buitenland. Dinsdag avond 3 April heeft de heer Koolemans Beijnen, de bekende zee-officier die de reis naar liet noorden met //de Pandora" heeft meegemaakt, te Middelburg een voordracht gehouden over de noord- pooltochten. Er was een talrijk en uitgelezen gehoor en de heer Beijnen had veel succes met zijn voor dracht, die in alle opzichten als uitstekend wordt geroemd. De N. Arnh. Ct. deelt mede dat mej. Catharina Beersmans door de heeren Le Gras, v. Zuylen en Haspels geëngageerd is voor liet Botterdamsch tooneel. Zaterdag 7 April hield de Yereeniging voor Sta tistiek haar algemeene vergadering iu //het Vosje" te Amsterdam. Den 29 Juni a.s. zal te Oostburg een groot mu ziekfeest plaats hebben waartoe een dertigtal harmonieën reeds zijn uitgenoodigd. De regeering heeft een wedstrijd uitgeschreven voor het ontwerpen van een nieuw gebouw voor de Leidsche Hoogeschool. De uitgeloofde prijzen zijn f 5000 en f 2500. Ook kan aan den bekroonde de uitvoering van het ontwerp worden opgedragen en dan vervalt de prijs in geld. Zaterdag den 7 April is te Amsterdam de zeventiende algemeene vergadering gehouden van het Aardrijks kundig Genootschap. Er werden o. a. twee belangrijke verhandelingen gelezen, de eene van den heer G. P. H. Zimmerman, over de rivier de Suriname, en de andere, van den lieer F. C. Tromp, over de Zuid-Afrikaansche Bepubliekeu. Door de Vrijmetselaars-loge te Samarang is op nieuw uitgeschreven de prijsvraag van een schoolboek over de Geschiedenis van Neêrl. Indië. De uitgeloofde prijs is van f 500 op f 1000 verhoogd. Bij de aanstaande feesten te Antwerpen ter gele genheid van den 300en verjaardag van Bubens geboorte zal voor het publiek ter bezichtiging opengesteld worden het huis van den ridder Bosschaart, waarin Bubens gewoond heeft en werkte. Zijn atelier is er nog in wezen. De schilderstukken van Bubens zei ven, van Van Dijck, van Teniers en een aantal werken van Kembrandt, die dit huis versieren, zijn niet alleen allen in het bezit van den beroemden meester geweest, maar zij hangen nog allen op dezelfde plaats waar zij onder zijn toezicht, of onder het oog der makers zeiven, waren opgehangen. Voorts zal het merkwaardig kabinet van den heer Kums, een der rijkste en schoonste verzamelingen van kunstwerken van oude en nieuwe meesters, voor het publiek toegankelijk zijn. Dit zal de eerste maal wezen, dat de gelegenheid daartoe bestaat. Hervé, de populaire componist van Chilperik, Ie Petit Faust enz., legt de laatste hand aan de compo sitie van een //heroïsch-comische" opera in drie be- bedrijven naar een Engelsch origineel libretto van Iienry Henson. De opera zal te Londen haar eerste voorstelling beleven. Hervé heeft dicht bij Londen een villa gehuurd en is van plan zich met der woon in Engeland te vestigen. De Kon. Bederijkerskamer //Vreugdental," te Breda, heeft bij den grooten internationalen tooneelwedstrijd, dezen winter te Ostende gehouden, en waaraan 14 Zuid- en Noord-Nederlandsche tooneelvereenigingen deelnamen, den 3en prijs voor het drama behaald, terwijl de prijs van uitmuntendheid voor den bester. tooneelspeler is toegekend aan den lieer Jan Philipsen, lid der genoemde kamer, in de rol van Teunis Haai, in het drama 't Was maar een loods De Bederijkersvereeniging //Vriendschap en Verge noegen,5' te Middelburg,'behaalde den tweeden prijs voor het blijspel, en aan hefc lid Mej. Adrianisse is de prijs als dilettante in het drama //Mathilda of een vrouwenhart" toegewezen. De //Société des auteurs dramatiques" te Parijs is voornemens te procedeeren tegen alle scliouwburgdi- rectiën in den vreemde, die stukken van Fransche schrijvers opvoeren zonder geldelijke uitkeering voor liet copierecht. Wat Nederland betreft, wil men zich op een art. van het Burgerlijk Wetboek beroepen. Het Aardrijkskundig Genootschap te Parijs heeft de groote gouden medaille toegekend aan Cameron, als bewijs van waardeering zijner verdiensten jegens de geographiscke wetenschap. Een nieuwe Zaagmachine- De Amerikaan George Bobinson heeft patent ge nomen op een nieuwe wijze van houtzagen en wel door middel van een witgloeiende platinadraad. De platinadraad wordt met behulp van een electrisehen stroom in gloeiing gebracht en is gespannen op een soort van beweegbaren boog. De balken en zelfs geheele boomstammen in drogen of groenen staat worden in de richting naar den op en neder gaandeu draad voortbewogen en clan door dezen met de meeste nauwkeurigheid doorgesneden op alle mogelijke dikten en in alle willekeurige richtingen. De vlakken, door deze soort van zaagsnede ontstaan, zien er eenigszins verkoold uit, hetwelk evenwel aan 't hout hoegenaamd geen schade doet, voor binnenwerk gemakkelijk met de schaaf kan weggenomen worden en voor buitenwerk de duurzaamheid van het hout zeer bevordert. Men ver neemt dat proeven met een zwakken electrisehen stroom genomen toch de meest gewenschte resultaten hebben opgeleverd. Een nieuwe Katoenplant. Uit Alexandrië wordt aan een Londenscli blad medegedeeld dat in Egypte een nieuwe katoenstruik is ontdekt die een geheele omkeering in de katoen- teelt belooft teweeg te brengen. Voor een paar jaren werd deze plant het eerst gevonden op een plantage van een Koptischen planter in liet district Manutia. Zij draagt gemiddeld 45 a 50 hulzen of doppen, terwijl de gewone katoeuplant er slechts 25 a 35 oplevert. De opbrengst der nieuwe soort katoen is ongeveer tweemaal grooter dan die der oude. Voor den zaai heeft men ook minder zaad noodig. Het eenige wat de nieuwe plant tegen zich heeft, is dat zij veel water noodig heeft, 't welk voor een land als Egypte zijn eigenaardige bezwaren medebrengt. Een stem tegen Tentoonstellingen. Duitschland zal, gelijk men weet, geen deel nemen in de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs. Men mag het er voor houden dat daarvoor behalve politieke ook économische gronden bestaan. Opmerkelijk is het echter dat zich tegenwoordig in Duitschland stemmen gaan verheffen tegen tentoon stellingen in het algemeen, althans tegen de gedurige en snelopeenvolgende herhalingen van allerlei exposi ties. Thans heeft men liet inzonderheid tegen de landbouwtentoonstellings-woede. Het Pruisische collegie voor landhuishoudkunde, het ministerie van landbouw en onderscheidene landhuis houdkundige vereenigingen hebben zich reeds vroeger tegen de telkens herhaalde tentoonstellingen van,land bouw verklaard. Nu zijn de Duitsche fabrikanten en handelaars in landbouwwerktuigen gezamenlijk tot een vereeniging toegetreden, welker hoofddoel daarin zal bestaan dat de groote opofferingen van moeiten en kosten ophouden, die deze industrieelen zich moeten getroosten om deel te nemen in allerlei plaatselijke tentoonstellingen van landbouw, waartoe zij door een ongezonde con currentie worden gedrongen en waaraan de kleine industrieelen op den duur onmogelijk het hoofd kuiinen bieden. De vereeniging wil daarom een beweging verwekken tegen de al te menigvuldige herhaling van landbouwtentoonstellingen. Verder beoogt de ver eeniging nog'eenige met de industrie in verband staande zaken, o. a. opheffing der vak-industrie, hervorming der tentoonstellingen en van het patent wezen, enz. Toen verleden jaar het eerste iiommer verscheen van i/Euphonia, weekblad gewijd aan letterkunde en welsprekendheid", hebben we dat in ons blad bespro ken. We hadden toen niet veel op met dat weekblad, althans oordeelende naar dat eerste nommer; want dat was beneden het middelmatige wat taal en stijl betreft. Met het denkbeeld zulk een weekblad op le richten waren we wel ingenomen en daarom hoopteu we het beste van Euphonia. Het doet ons genoegen thans no. 1 van den tweeden jaargang te kunnen vermelden. Daaruit blijkt eerstens dat het weekblad het gehouden heeft en daar wij bovendien van be voegde lezers van het blad meermalen vernomen hebben dat het op den duur getoond heeft een goed blad te zijn, willen we EupJionia gaarne aanbevelen. Kerk- en fSclioolniexxws, Het Vrijdagavond gevormde drietal van predikanten voor de vacature bij de Ned. Ilerv. Gemeente alhier bestaat, in alfabetische orde, uit de d. d. Dr. J. Groenewegen te Almkerk c. a., P. C. van Oosterzee te Heino en dr. J. Kiemens te Driebergen. Beroepen te Nieuw- en St. Joostland ds. H. Bax te Doornspijk; te Scliore ds. Gutteling, em. pred. te Nieuwe-Tongebij de Chr. Ger. Gera. te Kruiniugen ds. G. Lampen te Sleeuwijk; te Brouwershaven, ds. H. J. Schoolland te Maasland.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3