STATEN-GENERAAL. Binnenland. hoe de liefde binnensluipt in 't hart van een onbedorven landmeisje en in dat van een goeden, hartelijken, epicuristischen Elzasschen boeren knaap; niets anders, maar ook niets meer. Dat bin nensluipen geschiedt zoo natuurlijk, dat ge reeds spoedig raadt waar 't heen gaat; geen spannende geheimenissen hier, geen declamatorische non sens, geen flauwvallen, dus ook geen geweer schoten en Hoffman, enz. enz., niets wat opgeschroefd heet en walging wekt, 't is alles eenvoud, gevoel, waarheid. Dat stuk nu is viermaal opgevoerd en vaa gisteren weet ik 't niet, de drie eerste keeren was er geen plaatsje onbesproken gebleven, wat besproken kon worden. Daarom meen ik dat er wel reden is om revisie te vragen van een algemeen gangbaar oordeel. 7 April '77. —V.— EERSTE KAMER. Zaterdag 7 April heeft de Eerste Kamer met groote meerderheid achtervolgens al de negen rechtelijke wets ontwerpen aangenomen. Deze uitslag is een hoogst merkwaardig feit in onze staatsgeschiedenis. Is toch een reorganisatie als de met deze wetten beoogde en bij welke zoo ongemeen veel particuliere belangen betrokken zijn, reeds op zichzelf een gewichtig feit, het wordt dit des te meer als men daarbij in aanmerking neemt met welke ongewone felheid deze ontwerpen in de Eerste Kamer zijn bestreden. Men leze slechts de in vele opzichten merkwaardige rede ha van den heer Pické en brenge daarmede in ver band hetgeen door eenige andere leden is gezegd, om het voor een paar dagen nog hier en daar ge koesterde gevoelen, dat de aanneming der v. Lijudensche wetten nog zoo zeker niet was, wel te kunnen ver klaren. Wat welsprekendheid en zaakkennis vermocht, heeft de oppositie krachtig in het werk gesteld om de Kamer te bewegen den Minister van Lijnden met zijn negentallige vloot omhoog te doen varen, doch de Kamer heeft dit alles beantwoord met aan de zoo zeer aangezochte wetsontwerpen een meerderheid te geven gemiddeld van meer dan tweederden der stemmen. Hierbij moet echter niet vergeten worden dat in langen tijd geen wetsontwerp, welk ook, door eenig Minister met .zooveel talent, zooveel volharding, zoo veel meesterschap van parlementair beleid is verdedigd geworden a'Is deze wetten door den heer v. Lijnden. Eere wien eere toekomt. Trouwens het behaalde succes is voor den Minister wel een eer. Het is nu gebleken dat de hoogst ernstige bestrij ding die de arbeid van den heer v. Lijnden van enkele leden te verduren heeft gehad toch niet in verhouding- heeft gestaan tot den waren staat van zaken. Al heeft ook de kleine oppositie als 'fc ware tegen de wetten geopponeerd a coups de crosse, 't heeft niet verhin derd dat zich tussclien de 24 en 28 van de hoogstens 36 aanwezige leden'vóór hebben verklaard. Het grondwettig bezwaar dat eerst zoo breed was uitgemeten is niet door de Kamer gedeeld en de enkele plaatselijke belangen die zich nog met kracht hebben doen gelden, zijn door haar niet zwaarwichtig genoeg geacht om ze aan het algemeen belang voor te trekken. Onze Zierikzeesche Rechtbank is ook nog een be twist punt geweest, in verband gebracht wordende met de opheffing der rechtbanken te Brielle en Hoorn. Volgens' verklaring van den Minister zal na de aanneming dezer wetsontwerpen onmiddellijk en met kracht;.-.de hand worden geslagen aan de bewerking •der- nieuive rechterlijke organisatie, zoodat deze dan zeker in het volgende zittingjaar zal kunnen worden behandeld. In het TJtr. Dayll. oppert prof. Vrede, de bekende onverbeterlijke pessimist, de bedenking of mogelijk Z. M. de Koning niet zijn veto zal uitspreken over de thans door de beide Kamers aangenomen wetten. De Kamer heeft in de afgeloopen week ook de verhooging van den accijns op het gedistilleerd aan genomen, terwijl de Minister de toezegging gaf van een wetsontwerp tot afschaffing van den zeep-accijns in verband met een betere regeling der successie- en registratie-rechten, alsmede van een nieuwe patentwet, waarbij de patenten voor kroeghouders een gemeente zaak zouden worden. De Minister Heemskerk van zijn kant beloofde een wet op de vervalsching van levensmiddelen. Uit 's Iiage werd aan de Gron. Court, geschreven ciat ';er een tweede editie van de wet op 't lager onderwijs te vrachten is. Wat men hier van te denken hebbe weten we niet. Zierikzee, 9 April. Sedert eenigen tijd is het in Schouwen gestichte Stoomgemaal in werking. Hoewel het nog niet met volle kracht kan worden gebruikt, dewijl de omkading van den maalboezem ten gevolge van clen hoogen waterstand sedert September j.l. nog niet tot de vereischte hoogte kon worden gebracht, en ook door dezelfde oorzaak eenige toevoerkanalen nog niet konden gegraven worden, bewijst het toch nog zeer belangrijke diensten tot verwijdering van het overtollig polderwater. De stoom- en -water-werktuigen werden geleverd door de //Nederlaudsche Stoomboot-Maatschappij." Zij bestaan uit üoee op zichzelf werkende stoomtuigen, die ieder het vermogen hebben van zestig paarden krachten in wateropbrengst. Ieder stoomtuig, werkende met expansie en surface-condensatie, brengt twee schepraderen in beweging, hebbende 7 M. 50 middellijn, waarvan het eene. 2 M. 10 en het andere 1 M. 05 breed is. Het. kleinste scheprad kan met geraak door afkoppeling buiten werking gebracht worden. Men verneemt, dat genoemde Maatschappij zich in alle opzichten loffelijk van haar verplichtingen heeft gekweten, zoowel door eene tijdige en soliede levering der werktuigen, als door het nauwkeurig stellen van deze, zoodat de stoom- en. water-werktuigen terstond nadat zij in beweging waren gebracht, in gebruik konden worden genomen en tot heden voortdurend in werking zijn. Er bestaat gegronde verwachting, dat door dit Stoomgemaal in genoemd zeer Iaagliggend Waterschap, groot ruim 9000 Hectaren, waarop bovendien nog eenige aangrenzende Polders en de Duin bannen afwa teren, het polderwaterpeil volkomen zal kunnen worden beheerscht, zoodafc men voortaan van de zóó afwisse lende als schadelijke waterstanden zal verlost zijn. Zierikzee, 9 April. Zaterdag werd onze haven bezocht door Z. Ms. stoom-kauonneerboot //Hydra7', komm. de luit. ter zee le kl. Gr. van Herwaarden. Zondag morgen is het vaartuig weder vertrokken. Zierikzee.-Naar men verneemt heeft Mr, A. Kerdijk bedankt voor de kandidatuur voor de Tweede Kamer, die men hem te Amsterdam heeft aangeboden. Ook heeft Mr. J. W. Oef ken bedankt voor de kandidatuur in het district Tiel. Middelburg. In den Gemeenteraad is door een lid het voorstel gedaan, de kermis voortaan slechts één week, van Maandag tot Zaterdag, te doen duren. In dezelfde zitting waarin dit voorstel gedaan werd, is het kohier van-' den hoofdei, omslag over 1877 vastgesteld op. f 71.818.14, zijnde naar den maatstaf van 2,91°/0. Ook werd f 1000 subsidie toegestaan voor een bad- en zweminrichting. De gemeenteraad van Ylissingen heeft in beginsel het aanbod der regeering, om de bestaande tonnenbrug over de dokhaven aldaar door een schipbrug te ver vangen, aangenomen doch besloten den Min. van Binuenl. Zaken de bezwaren kenbaar te maken, die voor de gemeente zouden voortvloeien uit de verplich ting tot onderhoud en bediening dezer brug. Het programma der feestelijkheden, le geven tijdens de Internationale tentoonstelling van tuinbouw te Amsterdam, is aldus vastgesteld Maandag 9 April ontvangst der jury door Burgem. en Wethouders op het Raadhuis, 's avonds 8 uur; Dinsdag 10 id: bij eenkomst der jury om 11 uur in //Volksvlijt, 's avonds aanbieding van een soirée door de ingezetenenDonder dag 12 id.: opening der tentoonstelling om 2 uur in tegenwoordigheid van Z. M. den Koning en leden van het vorstelijk huis; Vrijdag 18 id.Opening van het congres om 11 uur, om 6 uur feestmaal in het Park onder voorzitterschap van Prins HendrikZaterdag 14 id.: zittingen van het congres; Zondag 15 id.: bezoek vau Z. M. aan Artis; Maandag 16 id,: Uit stapje naar Baarn en Soestdijk, putvangst der jury alhier door Prins Hendrik; Dinsdag 17 id.Uitstapje naar IJmuiden per stoomboot. De offic, van gezondh. le kl. bij de Kon. Ned. marine, dr. A. W. van Renterghem is, op zijn ver zoek, eervol uit den dienst ontslagen. Dezer dagen is andermaal bij Rozendaal de tender van den locomotief van een sneltrein ontspoord, ge lukkig zonder verdere ongelukken. Ook op de Luik- Limburgsche lijn, onder Neerpelt, is een wagen met ijzererts uit het spoor geraakt, waardoor de weg tij delijk versperd' is geweest. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat ter vervulling van drie plaatsen van adjunct-ijker der maten, gewichten en weegwerk tuigen, op 28 Mei van dit jaar, in het gebouw der polytechnische school te Delft, een vergelijkend examen zal worden afgenomen. Voor de vereischten en andere bijzonderheden zie men de Staatscourant van 6 April. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop van de maand Juni e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, ter verkrijging van neten van bevoegdheid als leerling-apotheker (apothekers bediende). Zij zullen worden afgenomen te Utrecht, Naar men verneemt zullen de langs onze noord oostelijke grenzen opgestelde soldaten ter afwering der veepest, dezer dagen worden teruggezonden naar hun corpsen, als zijnde liet gevaar voor 't oogeublik als geweken te beschouwen. Later lazen we evenwel in de Winschoter Courant dat te Ronda, een plaats 21/2 uur over de grenzen, de veepest is uitgebroken. Dinsdag 1.1. overleed op zijn landgoed nabij Loos- duinen jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, oud-kanton rechter te Rotterdam, oud-kolonel-kommandant der Rotterd. schutterij. Hij woonde den veldtocht in België bij en was (in 1847) de oprichter van de Hoil. Maatsch. van Landbouw. In de laatste jaren had hij zich op zijn landgoed uit het openbare leven teruggetrokken. Met het vonnis van den kantonrechter schijnt de sneeuwballen-zaak te Leiden niet geëindigd. De gehoonde gerechtigheid moet gewroken wordener is verzet tegen de politie gepleegd, en de hoogere rechter moet over dit misdrijf vonnis vellen Te Hengstdijk en te Wilhelminadorp zijn hulpkan toren der posterijen gevestigd, beiden met ingang van 1 April jl. Dezer dagen wandelde de koning van Denemarken met een klein wit hondje door Kopenhagen, toen plotseling eeu groote slagershond het diertje aanviel. De koning trok partij voor zijn hondje en trachtte met zijn wandelstok den grooten hond weg te jagen. Maar nu kwam de slager, die vloekend en razend den koning te lijf wilde. Het scheelde weinig, of de koning had met geweld zich den aanvaller van het lijf moeten houden, toen gelukkig een politieagent den koning herkende en den slager verwijderde. Aan de Indische berichten, loopende van 1 tot 6 Maart, ontleenen we de volgende tijdingen. Den 1 dezer des avonds te half 7 ure werd Ambarawa door een vreeselijken bandjir geteisterd. Meer dan 80 huizen zijn weggespoeld. Het hospitaal stond onder water. Men zegt dat 73 menschen gemist worden. Reeds waren 24 lijken opgevisclit. Ruim 20 gezinnen werden van alles beroofd. Een gedeelte der rails onder Ambarawa is weggeslagen. Er zijn die zeggen, dat de overstrooming ontstaan is door opstopping van water bij de spoorwegbrug, welke drie bogen heeft, in plaats van ééne ruime opening. Naar wij vernemen heeft de heer Nederveeii Piete'rse, die in hechtenis was genomen wegens mishandeling van koelis in Deli, gepoogd uit de gevangenis te ontvluchten. Dit mislukte, waarop hij een flesch wist te verkrijgen en zich met een scherf de polsaderen poogde te openen. In zijn bloed badende gevonden, werd hij verbonden en aan boord van de //Patoea" gebracht, ora herwaarts te worden gevoerd. Hij nam daar een onbewaakt oogenblik waar, sprong overboord en verdronk. Inhoud van Ceres no. 5. Studiën over zuivelbe reiding. IDe uier der koe. Hoe de melk daarin gevormd, en afgescheiden wordt. De zuivering van drinkwater door ijzerchloride. Overstroomde landen, door J. de Vries. - Meikevers, door H. van Gortel. - Eeuilleton. Tentooustellings-ideeën. De gezondheids-commissie te Petersburg heeft de invoer van de teerkapsules van Guyot geautoriseerd van wege hunne uitstekende uitwerking ingeval van verkoudheid, catharren, bronchitis en tering. Twee kapsules, ingenomen telkens als men gaat eten, brengen spoedig beterschap aan. De behandeling kost slechts zes a acht centen per dag. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het étiquette letten. Te verkrijgen te Zierikzee bij J. M. GASILLE en in de meeste aphotheken. Buitenland. HET PROTOCOL. z/De Mogendheden, die gezamenlijk de pacificatie van het Oosten hebben oudernomen en die met dit doel deel hebben genomen aan de conferentie te Konstantinopel, erkennen, dat het zekerste middel om het resultaat, dat zij zich hebben voorgesteld, te ver krijgen, vooral is, de eendracht te handhaven, die zoo gelukkig tusschen haar is tot stand gebracht,

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2