Openbare Raadsvergadering Buitenland. maar ouder de roos natuurlijk) en zoo al meer. Doek zie, dat is mede een kwaad en een groot kwaad ook. Dat een jongmenseli van achttien jaar als 't ware bij opbod wordt ingepakt voor f 500 a 600 'sjaars is voor zoo'n jongmenseli, die gisteren nog geen „onderwijskracht" was en heden op eens zoo'n sterk gevraagd artikel is geworden, heel aangenaammaar dat zoo'n jong man nu misschien, hoogstwaarschijnlijk zelfs, bij een hoofdonderwijzer terecht komt, die met twin tig, dertig, veertig dienstjaren achter don rug, zelf nog geen f 600 of f 500, ja misschien veel minder inkomen heeft, dat maakt de zaak treurig. Laat ons één geval citeeren uit velen die er nu reeds zijn. Te X is onlangs als hulponder wijzeres aangesteld mej. N. N., aan de school van meester N. N. haar vader, en wel op een jaarwedde van f 650, terwijl die vader f 450 genieten nog éénte Xs solliciteerde de hoofd onderwijzer naar de betrekking van hulponder wijzer aan zijn eigen school! Terwijl men twintig jaar geleden meende dat nu de goede tijd voor het schoolwezen zou aan breken, dat de volksschool inderdaad die krach tige hefboom zou worden waarmede de natie wat hooger zon worden opgeheven, en dat ook in 't onderwijzersvak de arbeider zijn loon waardig zou zijnkomen we eerst tlians gaande weg- in dien toestand van overgang dat er althans iets gedaan wordt om het lot der „onderwijskracht" te verbeteren. Werd dit iets dan ook niet ge daan, dan stonden de meeste scholen op dit oogenblik ledig, d. i. zonder ouderwijzend per- soneel, gelijk er nu toch ook scholen zijn waar één meester voor 200 a 300 kinderen staat! Zoolang evenwel de hoofdonderwijzers-betrek king niet behoorlijk beloond wordt zal de toestand ellendig blijven, ja zelfs, als het tegenwoordige vleugje uitgewerkt heeft, nog veel treuriger worden. Thans heerseht de wet van vraag en aanbod eenigszins in het oogenblikkelijke voordeel dei- achttien- a twintigjarige hulponderwijzers. Het oogeDblik is niet verre meer dat de terugslag zal komen. Feitelijk is de markt van hoofd onderwijzers reeds lang overvoerd; 't is waar, naar een hoofdonderwijzersplaats van f 400 a f 500 dingt niet de jonge hulponderwijzers die f 600 a f 700 verdient; maar voor een hoofd onderwijzersplaats met f 600 ii 700 plus vrije woning, verdringen de liefhebbers elkander, en dat zal spoedig erger worden, als de aangelokten 'van heden de slachtoffers hunner illuzie zullen geworden zijn. De achttienjarige jongelieden kunnen met hun f 500 a 600 niet oud worden, d.oeh -zij zullen dit wel moeten, of na een jaar of tien dienst verplicht zijn ietwat af te dalen en hoofdonderwijzers te worden op f 400 plus vrije woning, slachtoffers als ze zijn van de niet naar de eisehen des tijds gewijzigde wet van vraag en aanbod. Keeren we ten slotte nog even terug naar ons punt van uitgang. De sinds een halve eeuw met groote snelheid ingetreden ommekeer in de maatschappelijke toestanden tengevolge van de groote duurte dei- eerste levensbenoodigdheden, gepaard met een daarmede gelijken tred houdende verbetering der betrekkingen met vaste bezoldiging heeft de waarde van velen dier betrekkingen in eco- nomisclien zin dermate doen dalen, dat zij op zich zelf niet of zeer weinig begeerlijk meer zijn, en meer en meer verlaten worden. Tegen over dit feit maakt de maatschappij met haar al klimmende eisehen, wat betreft de diensten die zij van de personen verlangt, een treurige figuur. Meenende te winnen en te stijgen, moet zij op den duur dalenzij moet nemen wat zij krijgen kan. En dat alles omdat die ellendige guldens minder waard zijn dan vóór een eeuw Waren er geen guldens genoeg, a la bonne lieure; maar nu er toch wel degelijk genoeg zijn, nu- drage zij de gevolgen van haar eigen verkeerde zui nigheid Een leger met officieren die ontbreken kerkelijke gemeenten zonder leeraren, of met beunhazen aan 't hoofd die wel zoo goed willen zijii 't altoos te bedienen voor knechtsloon; eindelijk scholen zonder onderwijzers, of met die beklagenswaardige mannen aan 't hoofd, die bij 't begin hunner loopbaan over 't paard zijn getild en nu met lmn illuziën alles verloren hebben. We willen ondertusschen hopen dat 't zoover niet zal komen. Het dreigend gevaar zal wel ten langen leste worden ingezien. Er zal wel verbetering komen. Maar deze moet ook komen of men zal de maatschappij in menig opzicht een poos lang een acktenvaartsche beweging zien maken. Dat zal dan ook wel zijn reculer pour mieux sauter, maar 't is toch beter als men in 't geheel niet behoeft te springen. En dat zal niet noodig zijn, als maar meer alge meen wordt ingezien dat talent en iutellectueele arbeidskracht even goed aanspraak heeft op brood als b.v. de arbeidskracht van die velen die liet tegenwoordige geslacht zoo veel genie- tiugen der weelde en van den verfijnden smaak verschaffen en. waarvoor men wel geld overheeft. gehouden te ZIERIKZEE den 4 April 1877. Afwezig zijn de heeren Houwer, Koole en Labrijn. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na eenige discussie met eene kleine wijziging goedgekeurd. Worden medegedeeld eenige brieven van Ged. Staten, houdende goed keuring van Raadsbesluiten, welke voor kennisgeving worden aangenomen; een brief van den heer E. A. Remy, verzoekende ontslag als secretaris der openbare brei- en naaischool wegens vertrek naar elders, hetwelk eervol wordt verleend, met dankbetuiging voor de bewezen diensten een brief van de directie der brei- en naaischool, houdende aanbeveling ter vervulling der vacature te ontstaan door het vertrek van den heer Remy, en wel de lieeren E. Snellen en Dr. W. C. van Manen. Wordt benoemd de heer E. Snellen met 7 stemmen. De heer Dr. W. C. van Manen verkreeg 1 stem een brief van den heer R. Koole, houdende ken nisgeving dat hij zijn ontslag neemt als lid van den Raad. Voor kennisgeving aangenomen. Worden benoemd tot leden van het bureau van stemopneming voor de verkiezing van een Raadslid op 17 dezer, de lieeren Mulock Houwer en Pilaar, en de overige leden als plaatsvervangers. Een verzoekschrift van den heer H. C. Bal te Zierikzee, om als onderwijzer in het teekenen aan de openbare lagere schblen tegen genot eener jaarwedde te worden benoemd, wordt gesteld in handen van Burgem. en Weth; om advies. Op een verzoek van Mej. K. J. Kaslelijn, gemeente- vroedvrouw alhier, om -verhooging barer jaarwedde, stellen Burgem. en Weth. voor die jaarwedde van f 200 tot f 300 te verhoogen. Dienovereenkomstig wordt met algemeene stemmen besloten. Op een verzoekschrift van den heer M. E. C. de Kater, om twee boomen voor zijne woning staande voor zijne rekening te mogen roeien, tegen genot van het daar- vau afkomende hout, wordt op voorstel van Burgem. en Weth. geamendeerd door Mr. Moolenburgh met algemeene stemmen besloten daarop gunstig te be schikken, op voorwaarde daarvoor nieuwe boomen in de plaats te planten. Komt in behandeling een bezwaarschrift van den heer D. B. P. Zuurdeeg tegen de kiezerslijsten, verzoe kende om daarop alsnog te brengen den naam van den heer mr. 0. van der Lek de Clercq. Nadat dit was in handen gesteld der lieeren Mr. Schneiders, Ochtman en Pilaar, om daarop staande de vergadering rapport uit te brengen, wordt de vergadering hierop eenige oogenblikken geschorst. Heropend zijnde brengt de lieer Mr. Schneiders namens de Commissie adhoc rapport uit, strekkeude om den naam van den heer Mr. C. van der Lek de Clercq alsnog op de kiezers lijsten te brengen. Dienovereenkomstig wordt besloten met 5 tegen 3 stemmen (die van de lieeren Jlir. de Jonge, Mr. Moens en Jlir. Mr. Boeije), hebbende de heeren Mrs. Moolenburgh en Fokker uithoofde van aanverwantschap zich van mede-stemmen onthouden. Wordt vastgesteld het Kohier der Hondenbelasting voor 1877 op f 531,—. De rekening van het pensioenfonds van gemeente ambtenaren wordt overeenkomstig het advies der Commissie adhoc goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 935,685. De bijdrage door de gemeente bedraagt f 483,30. De eindrekening van het fonds voor verminkten en gekwetsten bij brand wordt goedgekeurd in ont vang op f 1053,915, in uitgaaf op f 1053,955, kwaad slot f 0,04, overeenkomstig het advies der Commissie adhoc. Ter visie wordt gelegd de wijziging in de verorde ning op de hooge vloeden door de Commissie voor de Strafverordeningen voorgedragen. Wordt medegedeeld een brief van 3 Raadsleden, leden der Commissie van Fabricage, de heeren R. Koole, P. Lnbrijn Dz. en W. A. Ochtman, houdende mededeelingen betreffende het gesprokene in de vorige vergadering, omtrent de gebouwen der Hoogere Bur gerschool. Na discussie stelt de Voorzitter voor, dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten, waarna de vergadering wordt gesloten. Binnenland. ZIERIKZEE, 7 April 1 8 7 7. Dinsdag 3 dezer werd te Amsterdam in het lokaal //de Keizerskroon" de buitengewone algemeene verga dering gehouden der vereeniging //Volksonderwijs", ter overweging van hetgeen der vereeniging te doen staat met het oog op het wetsontwerp-Heemskerk op het lager onderwijs. De vergadering werd geopend met een korte toe spraak van den Voorzitter Dr. H. J. E. van Hoorn, waarin hij uiteenzette het doel der samenkomst en voorstelde deze vergadering hoofdzakelijk te besteden aan overweging van het in den //Bode" der vereeni ging in 't breede aangegeven onderwerp, alsmede om dit jaar de gewone algem. vergadering te houden. Deze voorstellen werden met acclamatie aangenomen. Uit het bedoelde verslag werd alleen nog medegedeeld dat //Volksonderwijs" steeds in bloei toeneemt en thans 145 afdeelingen, 28 correspondentschappen en 11897 leden telt. Nadat eerst in beginsel was aangenomen dat het Hoofdbestuur zich namens de vereeniging tot de Tweede Kamer zou wenden met een gemotiveerd adres in zake het wetsontwerp, werd overgegaan tot de bespreking der hoofdpunten van dat adres, waaromtrent men liet nagenoeg algemeen eens werd op den voet van het door het Hoofdbestuur in den //Bode" geadviseerde. Nog werd in deze vergadering voorzien in de perio dieke vernieuwing van het Hoofdbestuur. Mr. A. Kerdijk werd als lid herkozen en in plaats van den heer R. P. Mees R.Az,, die niet terstond herkiesbaar was, werd gekozën Mr. H. Goeman Borgesius te 's Gravenhage. De bekende Belgische schilder Madou is op 81 jarigen leeftijd overleden. Aan boord van de //Prins van Oranje", die Zondag 11. te Nieuwediep binnenviel, bevond zich een arres tant, die zich op de reis aan manslag had schuldig gemaakt. Hij kreeg nl. met een ontslagen zeeman onder het kaartspel verschil over het verlies van drie centen, en bracht hem in dolle woede een vuistslag aan het hoofd toe, zoodat de getroffene terstond een lijk was. De Zuiderzee is zoo vol haring, dat men ze bij Hoorn met manden vol opschept. De Surin. Ct. bericht uit een goede bron, dat de schorsing tot aanwerving van emigranten in Britsch- Indië is opgeheven en reeds een 300-tal emigranten voor Suriname is aangeworven. Slechts goede producten roepen concurrentie in 't leven. De teerkapsules van Guyot, die zulk een heilzame uitwerkiug hebben ingeval van verkoudheid, catharren, bronchitis en tering, zijn ontelbare keeren nagemaakt. De heer Guyot kan slechts instaan voor die flacons waarop zich zijne handteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren. Te Zierikzee te verkrijgen bij den lieer J. M. GASILLE en in de meeste apotheken. Duitschland. Het bericht, dat Bismarck zijn ontslag heeft gevraagd, wordt bevestigd; de pogingen van den Keizer en van den Kroonprins om hem van zijn besluit terug te brengen, mislukten aanvankelijk, totdat eindelijk de Rijkskanselier bewilligde in een verlof van een jaar. Sommigen beschouwen echter dit verlof ais een voor- looper van het ontslag, terwijl als opvolger van den Rijkskanselier wordtgenoemd de ambassadeur te Weenen, graaf Otto zu Stolberg Wernigerode, op wien Bismarck reeds vroeger de aandacht heeft gevestigd. Ook spreekt men van het wederoptreden vanDelbruck in den staatsdienst. Bismarck vertrekt, zoodra zijn verlof is ingegaau, naar Varzinzijn geneesheer wenscht dat hij reeds in het begin van Mei naar Kissingen gaat; wellicht gaat hij op verlangen van zijn familie ook nog naar Engeland. Het gerucht, volgens hetwelk prins Von Hohenlohe, Duitsch ambassadeur, prins Von Bismarck als Rijks kanselier zou opvolgen, is ongegrond. De Prov. Correspondenz deelt mede, dat Bismarck zijn ontslag heeft gevraagd uit zijn hoog staatsambt wegens den zwakken staat zijner gezondheid. De be-

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2