ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het irrondis- seiuent Zierikzee. 1877. No. 26. Woensdag 4 April, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Buitenlandsch Overzicht. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TI EN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct* Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. Zierikzee, 3 April. Zaterdag heeft de heer A. F. Marlet in de zaal der sociteit //Landbouw en Handel" de vijfde en laatste Landbouw-lezing gehouden voor dit wiuterseizoen. De zaal was weder zeer goed bezet, een bewijs dat de belangstelling nog onverflauwd was ja men mag. wel zeggen dat zij dezen winter blijkbaar voortdurend toenemende is geweest. Ditmaal besprak de heer Marlet de zuivelbereiding, en wel met het oog op den plaatselijke 11 toestand in deze streek, in het bijzonder de melkerij en de boterbereiding. In de eerste plaats werd gewezen op het hooge belang van dezen tak van 't landbouwbedrijf, aange zien de boter steeds een coulant handelsartikel is; hierbij was gelegenheid te doen opmerkeu hoe groot de vermaardheid der Hollandsche boter in het bui tenland van ouds is geweest en ten deele nog is, doch hoe sinds eenigen tijd groote concurrenten in het buitenland zijn opgekomen, bepaaldelijk Denemarken, dat tegenwoording de hoogste reputatie heeft in het vak van botermaken voor verzending. Daarna ontwikkelde Spr. den aard en de samen stelling der melk, om vervolgens over te gaan tot een uitvoerige beschouwing van het botermaken op de van ouds in zwang zijnde manier, en beschreef hij daarna de nieuwere methoden, met verbeterde gereedschappen, alsmede de fabriekmatige bo'terbereiding. De voordracht was, gelijk we dit van den begaafden spreker gewoon zijn, recht practisch en degelijk en rijk aan belangrijke opmerkingen, wenken en mede- deelingen, en werd met de meeste aandacht aan gehoord. Na den afloop zijner taak sprak de heer Marlet eeu woord vau dauk tot liet Bestuur der Afdeeliug Zierikzee van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw voor de hem verleende medewerking, tot de vertegen woordigers der pers voor hetgeen deze gedaan hebben om de lezingen meer bekend te maken en het ge sprokene ook buiten de vergaderingen te verspreiden, en eindelijk tot de vergaderde hoorders voor hun trouwe opkomst en hun onverflauwde belangstelling in de voordrachten. De heer Marlet meende bij uit stek gunstig getuigenis te mogen afleggen van de ontwikkeling der landbouwers in dezen omtrek en van hun onmiskenbaar streven naar vooruitgang en riep ten slotte allen een //tot weerziens" toe. Hierna vatte de Voorzitter der Afdeeliug, de heer B. G. v. d. Have, het woord om den heer Marlet dank te zeggen voor zijn arbeid, en hij was zeker de tolk der geheele vergadering, toen hij de wensch uitsprak dat de heer Marlet nog menigmaal dit dis trict bezoeken moge, waar hij als 't ware aller vriend is geworden. Met geestdrift stemde de vergadering hiermede in. Te St. Philipsland is een afdeeliug van het anti- dienstvervangingsbond opgericht. Het bestuur is samengesteld uit de heeren A. de Rooy, burgcm. A. Braam en J. J. Geense. De afdeeling telt 29 leden. Z. M. heeft eervol ontslag verleend op zijn verzoek aan M. Markusse Abz. als dijkgraaf van den Anna Friso-polder; en beuoemd tot gezworen van den polder Oosterenban van Schouwen S. de Bruijne Jz.tot voorz. van het bestuur van het waterschap der uit watering van de vereenigde polders van de Sluis tegen den Magdalena-polder P. Leenhouts, en tot leden in dat bestuur H. J. Sanders eu F. B. de Coster. Z. M. heeft benoemd tot paardenarts 3e kl. bij de landmacht in Neêrl. Indië den heer L. J. Hoogkamer, Rijks-veearts, geboren te St. Aimaland. De gedeputeerde staten van Zeeland maken bekend, dat, ter voldoening aan art. 2 van het reglement voor de polders of waterschappen in deze provincie, een afschrift van hun verslag omtrent de aanvrage om vergunning tot bedijking van schorren onder Oud- Vosmeer en Poortvliet, ter oppervlakte van ongeveer 16 hectare, gedurende veertien dagen in het gemeente huis van Poortvliet is nedergelegd, ter inzage van belanghebbende besturen en personen. Middelburg, 31 Maart. Heden heeft zich alhier eene commissie geconstitueerd voor de Noordpool-expeditie. Zij bestaat uit de heeren jlir. mr. J. W. Al. Schorer, voorzitter, mr. W. C. Borsius, vice-voorzitter, H. D. Slegt, penningmeester, mr. E. Fokker, secretaris, J. G. Sprenger, mr. C. J. Pické, mr. G. N. de Stoppelaar, J. H. de Fremerij en W. A. baron van Lijnden, leden. De gemeenteraad te Kampen heeft benoemd tot op zichter-teekenaar bij de stadswaterwerken de heer Joh. Krijger, te Wissekerke, op een jaarwedde van 700. De heer C. L. van Woelderen, gewezen luitenant ter zee le kl., is benoemd tot mede-directeur der stoomvaart-maatschappij //Zeeland." De Nederlandsehe Bontaiiisch'e Vereeniging zal haar gewone jaarlijksche algemeene vergadering dit jaar houden te Domburg. Te Amsterdam wordt de heer A. Kerdijk genoemd als kandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Te Tiel wordt door de anti-revolutionairen gedacht aan de kandidatuur van den heer mr. W. H. de Beaufort te Leusden. Bij de liberalen heeft deze heer, wien men overigens uitstekende talenten toekent, veel verkorven door in een artikel in de Gids mede te gaan met den min. Heemskerk in zake de schoolwet. Naar men verneemt wordt door vele liberalen de heer mr. PI. J. Dijckmeester te Gorinchem, die reeds bij de vorige verkiezing veel stemmen op zich vereenigd had, tot kandidaat gesteld. De heer A. M. Ledeboer, rustend geneesheer, wo nende te Deventer, vierde dezer dagen zijn SOsten verjaardag. Hij is een onzer beste bibliografen en ontving van het boekhandelaars-, boekdrukkers- en bindersgilde, zoo ook van andere zijden, veel blijken van waardeering en hulde. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw dr. A. Al. Ledeboer, te Deventer, eu dr. N. B. Donkersloot, geneesk. aan het krankzinnigen gesticht te Dordrecht. Wat er nog steeds in 't artikel Amerikaansche sporen omgaat kan uit het volgende blijken. In de Yereenigde Staten zijn, alleen in 1876, verkocht wegens hypo thecair verbond 30 spoorwegen, waarin een kapitaal was belegd van 217,848.000 dollars. Op 46 spoor wegen met 538,000.000 dollars werd beslag gelegd op de inkomsten en verkoop door fore closure geëischt. Tien maatschappijen waren in défaillance gekomen met 156,661.000 dollars. Dit maakt dus 86 gefail leerde spoorwegmaatschappijen met een kapitaal van 912,509.000 dollars, of bijna 23 milliards Hollandsche guldens. Inhoud van CERES No. 4. Over de urine en de methoden om ze te bewaren en te gebruiken. Over het aanleggen van gierbakken of gierputtenbeiden door A. A. Verhorst. Zijn de boerderijen thans te duur? door R. Verslag aan het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw van de Commissie ter beoordeeling der stoom-koolzaaddorsch- werktuigen. {Slot), Vraagbus. Feuilleton. De vervaardiging, samenstelling en het gebruik van kunstmeststoffenPlet phosphorzuur in de natuur. II. Gemengde berichten. Marktberichten. Ad vertentie». Vele personen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn of aan bronchitis, catharren of aandoeningen van de bronches of longen lijden. Niets is voor hen inderdaad beter en gemakkelijker dan 't gebruik der teerkapsules van Guyot, die alle afkooksels, siropen, patés en borstdranken vervangen, 't Is voldoende om telkens wanneer men gaat eten twee of drie kapsules in te nemen. Daar elke flacon zestig teerkapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den geringen prijs van zes a acht centen daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andere geneesmiddelen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Giiyot, op het étiquette letten. Te verkrijgen te Zierikzee bij J. M. GASILLE, en in de meeste Apotheken. In den staat van zaken tusschen Rusland, Engeland en Turkije is zoover eenige wijziging gekomen, dat men nu het reeds nagenoeg als verongelukt beschouwde protocol voor zoo goed als geteekend houdt, 't Had er de laatste dagen veel van alsof alles op dat won derbaarlijke protocol aankwam en alsof alles in de beste orde zou wezen als de telegraaf maar vermelden mocht dat het geteekend was. Begrijpen we den thans genomen draai wel, dan zou dit vermaarde staatsdocument, al was 't ook geteekend, zeer weinig verandering brengen in de zaken. Men spreekt er althans van dat Engeland den eiscli zou losgelaten hebben nopens de gelijktijdige ontwapening, en wat blijft er dan nog van al de waarborgen des vredes over! Maar men vertelt ook dat Rusland noch Turkije op dit oogenblik tot ontwapening gezind zijn. Het verhaal dat Rusland zou verklaard hebben, dat het iu wederzijdsche ontwapening zou toestemmen als aan Alontenegro de stad en vesting Nicsic werd afgestaan, schijnt het bewijs te leveren dat Rusland in alle geval nog een casus belli wil beschikbaar houden, afgescheiden van de protocol-historie. Dat Alontenegro het maar niet eens kan worden met de Turken laat zich best verklaren. Vooreerst is 't in den oorlog steeds over winnend geweest en zou 't reeds daarom vreemd staan dat het zich met niets liet afschepen vervolgens is het zoo goed als zeker dat Rusland achter Alonte negro zit en het de kaarten opgeeft die het moet uitspelen, en eindelijk is het op nieuw uitbreken van den oorlog in de opgestane provinciën van Alontenegro veeleer een reden om nog geen vrede te maken, dan om dit op, van dien kant gezien, nadeelige voorwaar den te doen. Omtrent Ignatieffs zending te Weenen is nog weinig bekend. I)e een zegt dat hij geslaagd is in het weder vernieuwen van den driekeizers-bond, de ander meent dat hij hoegenaamd geen succes heeft gehad. Onder- tusschen stemmen alle berichten uit Konstautinopel daarin overeen dat de Turken zeer weinig uitzicht op vrede koesteren, ja den krijg schier onvermijdelijk achten. Zoo inoet last gegeven zijn aan de Turksche pantservloot om stelling te nemen aan den mond der Zwarte Zee; hoewel er niet veel kans bestaat dat Rus land van de zeezijde een aanval wagen zal en er dus bij de Turkeu voor een herhaling van een ramp als die van Sinope in 1854 niet veel vrees is. De Russen

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1