1877. No. 25. Woensdag 28 Maart. 80ste jaargang. zii iiikznsnii COURANT. Uithoofde van den Goeden Frydag zal de Courant van a.s. Frijdag niet verschijnen. Binnenland. Zierikzee, 27 Maart. Zaterdag had in de beneden zaal der sociteit in //Bellevue" de voorjaarsvergadering plaats van de vereeniging van ondërwijzers in het tweede district van Zeeland, ouder de leiding van den districls-schoolopziener Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffenswerth. Het ongunstige wéder was niet zonder invloed geweest op de opkomst dèr buitenleden toch werd de vergadering nog door een vijfentwintigtal hoofd- en hulponderwijzers bezocht. Over notulen en huishoudelijke zaken stappen we heen. Door den voorzit ter werd ter tafel gebracht een proef blad eener in alle opzichten uitmuntende verzameling van platen voor het onderwijs in de natuurlijke historie van het die renrijk, die uitgegeven wordt door de gebr. Callewaert te Brussel en op de jongste internationale tentoon stelling van aardrijkskundige werken, kaarten en hulp middelen voor het onderwijs is bekroond, alsmede een proefplaat van de niet minder schoone collecte' historieplaten, die door Lankhout te 's'Gravenhage wordt uitgegeven. Door den heer M. de Bil van Zierikzee werd ver volgens een breed uitgewerkt stuk gelezen over //De raensch en zijn invloed op de natuur", dat van gron dige studie van het onderwerp getuigde. Daarna gaf de heer H. J. Basfcmeïjer een duidelijke, door tee ke ning toegelichte verklaring der samenstelling en werking van den nieuwen //motor Bennes" met het daaraan verbonden calorische pompwerktuig zonder zuigers. Ongetwijfeld gaat dit eenvoudige ingenieus uitgedachte werktuig nog een groote toekomst tegemoet, vooral voor de kleine industrie en voor huiselijk gebruik. Eindelijk werd onder de leiding van den heer L. Karremau een zang-repetitie gehouden. De volgende bijeenkomst dèr districls-vereeniging werd vastgesteld op 22 September e. k. Zierikzee, 27 Maart. Naar wij vernemen heeft de heer K, Koole zijn ontslag genomen als lid van den raad dezer gemeente. Naar men verneemt zal dezen zomer op de kust van Walcheren een zoölogisch station der //Dierkundige vereeniging" wordeti gevestigd. De heeren dr. Horst uit Utrecht en dr. Hoek uit Leiden zijn alreeds te Vlissingen geweest ora in loco een onderzoek in te stellen naar een geschikt punt waar het station zal kunnen geplaatst worden. Ook uit de gemeenten Kruiningeu, Krabbendijke en Schore is een adres aan de Eerste Kamer verzonden tot ondersteuning van dat van ingezetenen van Goes in zake het wetsontwerp no. 5 op de rechterlijke organisatie. Aan het eerste jaarverslag der coöperatieve voor- schot-vereeniging met spaarbank, te Middelburg worden de volgende bijzonderheden ontleend. De vereeniging is den 1 Nov. 1875 in werking getreden met 23 leden; in den loop van het boekjaar traden 37 leden toe, terwijl er zes afgingen, zoodat het aantal den 31 "Dec. 1875 53 bedroeg. Met het gestorte kapitaal der heeren aandeelhouders ten bedrage van 1,387,66'® is 5 perc. winst gemaakt. Het reservefonds, gevormd door entree-gelden van nieuwe leden is, na aftrek der kosten van oprichting der ver eeniging ad f 193,30, nog f 13,735 gröot. Er zijn gedaan 36 voorschotten tot een bedrag van f 7065, waarop terugbetaald werd f 1410,Voor rente der voorschotten wérd ontvangen f 414,18, waarvan f 14,645 wegens rabat voor vervroegde betaling werd teruggegeven. De rente van door de vereeniging bij particulieren opgenomen kapitaal was f 61,02. De gezamenlijke omzet bedroeg 9,684,475 in ont vang en 9,539,90 in uitgaaf. Het verslag spreekt de overtuiging uit dat de zaak aanvankelijk aan de verwachting beantwoordt. Te Yerseke is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer C. van Hoorn. Te Ossenisse is tot lid van den gemeenteraad ge kozen de heer L. Burm. De spoorweg TerneuzenMechelen zal eerlang het curieuse schouwspel opleveren van een verandering vau spoorweg, in tramway of paardenspoor. Proef tochten zijn reeds gedaan. Met het oog op het geringe verkeer van passagiers en goederen komt dat veel voordeeliger uit voor de onderneming dan liet doen rijden van een geheelen spoortrein met locomotief enz. Met plan zou zijn voor 't vervoer van reizigers en kleine goederen voortaan de tram te gebruiken. Te Hansweert is aangekomen de baggermachine //Nieuwe Waterweg no. 2", bestemd ora de buiten havens van het kanaal door Zuid-Beveland uit te baggeren en op behoorlijke diepte te brengen, een maatregel waardoor de scheepvaart zeer zal worden gebaat. In de maand April zullen twee tusschentijdsche verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats hebben en wel te Amsterdam wegens de benoeming van den heer de Vries tot lid van den Baad van State en te Tiel wegens het bedanken van baron Mackay di!e metterwoon naar Londen vertrekt en ook zal op houden Nederlander te zijn. Te Amsterdam is Maandag jl. overleden de alge meen bekende en gewaardeerde schrijver en vertaler van werkjes voor de jeugd, de heer P. J. Andriessen. Hij was den 17 Dec. 1815 geboren te 's Gravenhage en van 1843 tot 1872 als hoofdonderwijzer te Am sterdam gevestigd. De laatste jaren van zijn leven hield hij zich na genoeg uitsluitend met letterkundigen arbeid bezig. Zijn naam zal onder de lezende en leerende jeugd blijven voortleven. Z. M. de Koning heeft bij besluit van 24 Maart aan het 3e bataljon van het Nederlandsch-Indische leger vereerd de Atjeh-medaille en het teekeu der Militaire Willemsorde, en zulks ter zake van de deel neming van genoemd bataljon aan de eerste expeditie tegen Atchin en van de sedert 1873 door dat corps betoonde dapperheid in den Atchin-oorlog. Ook is bij besluit van denzelfden dag aan het 9e bataljon terzelfde zake verleend de Atjeh-medaille.' De genoemde eereteekenen zullen gehecht worden aan het vaandel van elk der bedoelde bataljons. Onder de gemeente Berg en ter Blijt in Limburg is in een mergelgroeve een kolossale versteende schildpad gevonden. Het voorwerp is 1,50 M. lang en 80 c.M. breed en van zwemwerktuigen voorzien. De vinder is zoo dom geweest het dadelijk voor 100 fr. van de hand te doen. Was de man verstandig geweest, zijn vondst had hem wel 1000 fr. opgebracht. Uit Limburg wordt aan het Vaderland gemeld, dat op verzoek van den pastoor Maassen de paus toe gestaan heeft, dat in de kapel van Thienraay, bij Swolgen, dezelfde miraculeuse genezingen en aflaten künnen verkregen worden als te Lourdes in Erankrijk. Aan de soldaten die aan de grenzen der noordelijke provinciën de afsluitingslinie tegen de veepest bewaken, is toegestaan op klompen te loopen. Het schoeisel onzer soldaten is totaal ongeschikt om dienst te doen in moerassige streken en op beslijkte wegen. Dat is inderdaad treurig genoeg. De Tweede Kamer heeft aangenomen het ontwerp tot vervanging van de koperen door bronzen pasmunt. De Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, die zich naar Atchin -begeven heeft om er persoonlijk den staat van zaken op te nemen, is aldaar den 14eu dezer aangekomen en heeft den 19en aan liet Depar tement van Koloniën bericht dat hij den toestand, ook wat de gezondheid betreft, bevredigend gevonden heeft. De radja's van Bigas, Tenora, Telok- Kroet en Sabi (Weskust vau Atchin) hebben zich onderworpem en zijn den 18en dezer te Kotta-Badja beëedigd. Onlangs is uit onze posten in Groot-Atchin een tocht overland naar Pedir gemaakt. Men ondervond geenerlei tegenstand. Ih eene vergadering dér afd. Amsterdam van de M'aatsöhappij van tuinbouw' eft Plantkunde, deelde de voorzitter, dr. G. P. Westerman, mede dat men hem in zijne hoedanigheid van directeur van Artis, een getal van 20,000 (zegge twintig duizend) gevilde spreeuwen had aangeboden, in Nederland gevangen, en waarvan de huid voor het opmaken van dameshoeden werd gebezigd. Deze 20,000 spreeuwenlijken konden binnen betrekkelijk korten tijd worden geleverd. De heer Westerman noemde het een schandaal, en wij beamen die krachtige veroordeeling ten volle, dat in Nederland de mogelijkheid bestaat om 20,000 spreeuwen, dus even zoovele helpers tegen de insektenplaag in tuinen en velden, te vermoorden zonder dat daartegen wettelijke bepalingen bestaan. De spreeuw bevrijdt de weilanden van larven, het vee van parasieten, de tuinen van schadelijke insektenlandbouw, bosch- bouw, tuinbouw, veeteelt worden door hem gebaat, en ter wille van speculanten op de ijdelheid, vinden deze nuttige dieren bij raassa's hun dood. Hbl. Uit Boermond meldt men dd. 23 Maart, aan de H. Ct. Een paar dagen geleden heeft op de grenzen onder de gemeente Echt een vijandelijke ontmoeting, plaats gehad1 tusschen de aldaar gestationeerde mili tairen tot wering van den invoer van vee en een troep, bewoners van over de grenzen, die partij kwamen trekken voor een boer, die met zijn kar door een os bespannen, op nederlandsch grondgebied in het bosch waarschijnlijk strooisel wilde komen halen, maar die op de nadering der militairen zijn beest had uitge spannen en teruggedreven, de kar in den steek latende, die in beslag genomen werd. Maar wij vernemen, hebben de huzaren van de wapenen gebruik moeten maken. Van de strijdlustige vreemdelingen is er even wel geen gevat.- Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Het voorloopig bestuur van liet nationaal leder industrie-bond heeft tegen a. s< Zondag 25 Maart de belangstellenden opgeroepen tot eene algeene vergade ring, te Breda te houden, ter behandeling van de statuten, die zij kraohtens de haar den 11 Maart jl. verleende opdracht heeft ontworpen. Volgens dit ont werp is het doel. vau den bond //de bevordering van de belangen der leder-industrie in't algemeen, volgens de beginselen 1 van recht, goede trouw en welbegrepen handelsvrijheid." Het centrale bestuur zal bestaan uit 15 leden, waarvan minstens drie te Breda, waar de zetel van den bond gevestigd is, zullen moeten wonen. Waar het belang van de leder-industrie zulks ver- eischfc, is liet gehouden zich met de landsregeering en andere besturen in betrekking te stellen. Het heeft de beschikking over de inkomsten eu uitgaven van den bond, doch moet alle beschikbare kapitalen rente- gevend beleggen, zoodra zij eene som van 100 te boven gaan. Naar uit een zeer vertrouwbare bron wordt bericht, zou de //bladziekte", welke op Ceylon zooveel schade aan den koffieboom heeft toegebracht, zich thans ter Sumatra's Westkust hebben vertoond. Volgens dat bericht zon die ziekte reeds aanmerkelijke vorderiugen hebben gemaakt, en zich over alle koffle-distrieten, behalve Painan, Ayerbangies en Mandhéling hebben uitgestrekt. De aanstaande Maartveiling die oor spronkelijk op 25 a 30 duizend picols werd geschat zou dientengevolge slechts 18,000 picols kunnen be dragen. Maakt dit bericht zich aan geen overdrijving schuldig, dan staat te vreezen, dat die ziekte ook naar Java zal overslaan. De gouvernemenfcs koflie-culfcuur zou daarvan schromelijke gevolgen kunnen ondervinden. Twee of drie teerkapsules genomen bij den eten, brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bron chitis te genezen. Men ziet zelfs' dat-het gebruik de reeds eenigszins- gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van- de tuberkels, en met medewerking dér natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen; Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Iedere flakon toch der teerkapsules bevat 60 kapsules. De geheele- behandeling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van af kooksels, patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het etiquette letten. Te verkrijgen- te Zierikzee bij den Heer GASILLE en in de meeste apotheken.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1