voor het arrondis- sement Zierikzee. 1877. No. 24. Zaterdag 24 Maart. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. ziiitikzi isrm (ontwr. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1—5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Zierikzee. De Maatschappij tot redding van dren kelingen. zich tot taak gesteld hebbende het zoeken naar do beste middelen ter behandeling van sehijii- dooden en het verspreiden van de noodige keuuis dienaangaande onder het volk, heeft' een aantal aan plakbiljetten en vliegende blaadjes, wenken en voor schriften bevattende voor de eerste hulp aan schijn- dooden, in zoo ruim mogelijken kring doen verspreiden. Exemplaren daarvan zijn in deze gemeente aange plakt, en zijn de beambten van politie blaadjes uitge reikt, met aanbeveling van den inhoud met aandacht kennis te nemen. Aangezien liet er veel kan toe bijdragen om voor- oordeelen te bestrijden, zoo men tracht die van der jeugd af weg te nemen, zijn ook exemplaren dier blaadjes uitgereikt aan de hoofdonderwijzers der ver schillende scholen, met verzoek hunne leerlingen van tijd tot tijd op eenvoudige wijze met de gegeven wenken bekend te maken. Zierikzee, 23 Maart. Het Zeewvsch Dagblad vroeger Nieuwe Middelhui'gsche Courant, levert tegen woordig vele zeer lezenswaardige artikelen. Ze zijn meerendeels over allerlei onderwerpen uit het maat schappelijke leven, en daar zijn ze niet minder om. Voor eenige dagen handelde het over onze dwaze en vaak vrij ongezonde manier van groeten op straat door middel van het ontblooten van 't hoofd. Men moest liever groeten met de hand, dan kon men zich menige verkoudheid besparen en tevens langer met zijn hoed toekomen. Dit denkbeeld is ook onlangs te Frankfort a/M. ter sprake gebracht en daar heeft men eeu handgroetersbond opgericht en voor de dame3 een pinkoogslevsbond. Nu redekavelt het Z. Z>. over de dwaze onderschei ding der vrouwen in vrouwen, juffrowoen, mejuffrouwen en mevrouioen. Het blad geeft den practischen raad om kort en goed alle gehuwde vrouwen met mevrouw te betitelenniemand kan daarbij achteruitgaan, en velen gaan er bij vooruit, de hoogte in althans, terwijl men tegelijk van de bekommering ontslagen raakt of men een getrouwde vrouw juffrouw of mevrouw zal noemen, waarmede men inderdaad soms danig in verlegenheid kan zitten. Zierikzee, 23 Maart. Heden morgen, ter gelegen heid van den verjaardag van den heer J. H. C. Heijse, lid der Commissie van bestuur der beide bewaarscholen, aau het Kerkhof en in de St. Domusstraat, werden al de kinderen dier scholen door dien milden kinder vriend verrast met een geschenk van sinaasappelen; ook de kinderen der bewaarschool van de bijzondere school genoten mede diezelfde verrassing. Gisteren is aan de Hoogeschool te Leiden bevor derd tot doctor in de rechten de heer J. P. Cau, geb. te Zierikzee; met stellingen. Gisteren, Donderdag 22 Maart, herdacht men te Goes het feit dat voor drie eeuwen Goes bevrijd werd van het Spaatische juk. Yeie ingezetenen hadden de vlag uitgestoken. Het onder den historische» naam van //Satisfactie van Goes" bekende verdrag, waarbij de stad van de Spaansche naar de Staatsolie zijde overging, werd den 22 Maart 1577 binnen Middelburg geteekend door den Prins van Oranje, Guill. de Nassau, en voor Goes door de heereu C. P. Polderman, Jolian Adiraensz, Blancx, P. Jasperse en Jacob Yalcke, terwijl de af kondiging binnen Goes heeft plaats gehad den 27 Maart daaraanvolgende, gecontrasigneerd door den Secretaris H. Joby. De voorzitter van den gemeenteraad van Goes deelde in de jongste vergadering mede dat uit Sneek een telegram was ontvangen, waarin werd kennis gegeven, dat tegen Woensdag 21 dezer in het Bossche veerhuis te 's Hage een comparitie was belegd, om de op heffing van de elf rechtbanken te bespreken, en dat de heer mr. J. G de Witt Hamer, namens het gemeente bestuur van Goes, die comparitie zal bijwonen, terwijl, de heer Fransen van de' Putte Donderdag in den Haag zou wezen, om zoo noodig behulpzaam te zijn bij het doen van eventueele stappen. Het adres, door de ingezetenen van Goes aan de Eerste Kamer te richten, is Zaterdag, voorzien van 478 handteekeningen, verzonden. De. aanvang van het beschrijvingsvverk voor de belasting op het personeel en voor het patentrecht, dienstjaar 1877/78, is door den heer Commissaris des Koniugs in deze provincie bepaald op Maandag 7 Mei e. k. Het plankier 'van den steiger te Wolfaartsdijk, dat den 30 Januari j.l. door den stormvloed is wegge slagen, is sedert wel opgevischt en geborgen, doch nog niet herplaatst. Men meent nu dat met die plaatsing zal gewacht worden tot er er geen stormen of hooge vloeden meer komen. Door den heer Avan der Moer is in de postbus een brief gestoken, inhoudende; 1 bankbillet van f 40, gemerkt T. 2853, gesloten in een geel couvert en geadresseerd aan den heer J. L. van der Moer, notaris te Haarlemmermeer, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. Te Zaamslag is een vrouw onder een neervallenden boom geraakt en aan de gevolgen, overleden. Wat doen vrouwen ook bij liet rooien van zware boomen? In de gelagkamer bij V. te Hulst, had een ambtenaar de vorige week de onvoorzichtigheid een geladen re volver op de tafel te leggen. Toen iemand die met hem daar aanwezig was, nieuwsgierig het gevaarlijk instrument opnam, om het eens te bekijken, ontnam hij het haar, zeggende dat het licht kon afgaan. Nauwelijks had hij 't in de hand, of het schot ontbrandde en trof het dochtertje des huizes in den arm, gelukkig niet ernstig. De Amsterdamsche kerkeraad heeft zich beziggehou den met de behandeling van het voorstel van Ronkel (om de moderne predikanten de toediening van doop- en avondmaal te ontzeggen,) doch de zaak niet ten einde gebracht. In een volgende vergadering zal cle behandeling worden voortgezet. De streng-ovthodoxe partij verklaarde zich tegen het voorstel, de concili- ante partij ook, doch enkele moderne leeraars hebben, zegt men, zich er voor verklaard. Dit laatste is te begrijpen. Die moderne heeren zullen, zeer menscli- kundig, begrepen hebben dat men drijvers als met zulke voorstellen aankomen, het onderste uit de kan moet laten nemenwat er dan natuurlijkerwijze volgt is bekend. Het Wageningsck Weekblad bedenkt dit ook, gelijk blijkt uit een door dat blad opgenomen schrijven uit Amsterdam, waarin wordt uiteengezet hoe de moderne begrippen onder den degelijken mid delstand te Amsterdam meer veldwinnen naarmate het onverstandig drijven der orthodoxe ultra's toeneemt. De modernen zouden, volgens dien briefschrijver, daarom het voorstel van Ronkel wel willen aangeno men zien, omdat, meenen zij, //deze kerkeraad waar schijnlijk juist gek genoeg is om het aan te nemen." Zooveel is ondertusschen reeds nu gewonnen dat som mige orthodoxen te Amsterdam en elders gaan inzien en J erkennen dat hun partij aan 't drijven is en dat drijverij niet goed en verstandig raag heeten en ook op teleurstelling moet uitloopen. Dat is reeds veel gewonnen. De orthodoxie erkent niet licht dat zij tot drijverij leidt. Bij den wedstrijd der kapelmeesters van de corpsen infanterie tot het eomponeeren van een nieuwen defi- leermarsch voor liet leger, is die van den heer P. A. Srenz, kapelmeester van het 6e reg. inf. te Breda, bekroond. De brochure van den lieer J. Beckering Vinckers, waarin die geleerde zou aantoonen dat liet Oera Linda Bok onecht is en gefabriceerd door Cornells Over de Linden te den Helder, is verschenen. Tegelijk met een resumtie van deze brochure leest men in de N. Rott. Ct. thans een ingezonden stuk van L. F. Over de Linden te den Helder, waarin deze staande houdt dat niemand de onechtheid zal kunnen bewijzen. Dit rauisken is dus wel niet zon der steerte. Het lieeffc Z. M. den Koning behaagd, het bescherm heerschap van de Vereenigitig Het Nederlandsch Rundveestamboek te aanvaarden. Yolgens den Haagschen correspondent der Amst, Ct. is de opvolger van den heer de Vries als lid der Kamer /,als 't ware reeds met den vinger aangewezen" Hij noemt rar. ,E. H. 's Jacob the right man on the right place. Z. M. heeft tot consul der Nederlanden te Marburg, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd G. II. Wachter, consul-generaal der Nederlanden te Hamburg en consul der Nederlanden te Altona. De raad der gemeente Katwijk heeft besloten de noodige stappen te doen, opdat van regeeringswege daags na eventueele slormen oorlogsschepen worden uitgezonden ter inspectie langs de kust of ter plaatse waarlieen.de pinken ter visscherij zijn uitgevaren, opdat zoo noodig aan schipbreukelingen hulp worde verleend. De directeuren van het Malaneesch paardenspel, dat te Amsterdam zooveel opgang heeft gemaakt, wilden Vrijdagavond bij de sluiting van hun voor stellingen het publiek een bewijs van erkentelijkheid geven en boden elk bezoeker der slotvoorstelling. een lot aan in de verloting van eeu paard. De gelukkige winner vail het schoone beest was een jong matroos van de Kon. Ned. Marine. De Belgische regeering heeft het verbod tot invoer van goederen, die in hooi of stroo zijn gepakt, geheel opgeheven. N. Bred. Ct. Professor E. II. van Baumhauer heeft voor zijn benoeming tot inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland bedankt, nadat de directeuren der Hollandsche Maatschappij der Weten schappen Zaterdag in een buitengewone vergadering met een geringe meerderheid van stemmen zijn verzoek hadden afge wezen, om dat ambt gelijktijdig met het secretariaat der Maatschappij te mogen waarnemen. Te Maastricht is een bootje, waarin 6 personen zaten, om te gaan visschen, tegen de spoorwegbrug aangedreven en omgeslagen. Een hunner, zekere K. is verdronken, de andere hebben zich weten te redden. Het 24jarig bestaan van den Haarlemmermeer-polder is men voornemens den aanstaanden zomer feestelijk te vieren.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1