Onze Leestafel. Te Goes circuleert, een adres aan de Eerste Kamer, waarbij verzocht wordt het vijfde ontwerp der weiten van de rechterlijke organisatie dat waardoor de rechtbank te Goes vervalt niet aan te nemen. Aan liet Kanaal te IJmuideu is een locomotief uit het spoor geraakt en van het steenen havenhoofd in zee gestort, waarbij vier personen zijn omgekomen de machinist, de stoker, een wisselwachtersjongen en een duiker. Op het eiland Terschelling heeft zich een commissie gevormd met het doel om een gedenkteeken opgericht te krijgen ter eere van Willem Barendsz., onzen wakkeren noordpoolreiziger uit de zestiende eeuw, die op dat eiland geboren is. Volgens het Vaderl. is uit de lijkschouwing van het schoolkind te Loosduinen gebleken dat de dood niet is geweest het gevolg van den door den kweeke- ling toegebrachten slag. Eerstdaags verwacht men het visum Yepertum. Te Oostzaan is de bliksem geslagen in een water molen, terwijl de molenaar met zijn gezin aan tafel zat; de molenaar en de hond werden gedood; een meisje bekwam -hevige kneuzingeneen ander meisje werd als wezenloos; de moeder bleef ongedeerd. In de N. RottCéwordt de volgende merkwaar dige levensbijzonderheid medegedeeld. In den water snood van .1861 werd in liet Maas-en-Waalsche onder Leeuwen een meisje van acht jaar van den dood gered nadat zij acht (lagen had rondgedreven op een stuk van het dak der woning harer ouders, zonder voedsel en alleen gedekt door een ouden jas van haar vader. Es. II. G. Kibbius te Druten heeft destijds dit geval beschreven in een werkje uJohan?ia van Beakwonder dadig gered" met het portret van liet kind er bij. Er werden toen giften voor dat kind ingezameld, voor dil geld is zij op een goede kostschool geplaatst, heeft daar een beschaafde opvoeding genoten, is on langs verloofd met een kandidaat-notaris en dezer dagen is haar verloofde tot notaris benoemd. Z. M. heeft herbenoemd met ingang van 29 Maart e. k. tot burgetn. van Arnemuiden. C. J. Crucq, secr. dier gemeente; en tot burgem. van Nieuw- en St. Joosland C. J. J. A. van Teylingen. Als een staaltje hoe met sommige oogenschijnlijk onbeduidende bedrijven veel geld kan worden verdiend, wordt het volgende medegedeeld. De eerste jockey van Engeland had in 1876 niet minder dan 675 ritten gemaakt, en 207 malen den prijs gewonnen. Telkens als hij den voet in den stijgbeugel zelte, had hij een loon ontvangen afwisselende tusschen f 65 en f 40, samen uitmakende een soin van f 30,000 aan geschenken, premies en andere toevallige voortleelen had hij nog f 80,000 opgestreken, te zamen dus f 110,000; dat is nog meer dan liet inkomen van den rijkskanselier van Engeland. Onder het opruimen van ruïnen rondom het kasteel 'van Vallerois-le-Bois in Frankrijk, voor 't aanleggen van een weg, heeft een werkman een kleine flesch ontdekt, die met een houten stop en met een lak was gesloten. In die flesch stak een opgerold papier waarop het volgende le lezen stond //Ik ondergeteekende, genoodzaakt op heden, 22 December 1792, te vluchten, verklaar dat ik een waarde in geld in een aan mij alleen bekende schuilplaats heb verborgen. Vijftien exemplaren dezer verklaring zijn door mij in den grond verborgen, opdat ten minste een daarvan gevonden worde en aan de menschen mijn uit'drukkelijken wil bekend make, welke te gelijk met het geld, een voet diep onder de aarde is verborgen tusschen kapel, kerkhof en pastorie, op 30 (dit cijfer is echter niet zeer duidelijk, het kon ook wel 90 wezen) voel in rechte lijn van het hondenhok. Kasteel van Vnllerois. Geteekend de Salive.// Het papier ziet er geel uit: en de inkt is uiterst bleek geworden. Dit alles doet deuken, dat de brief wezenlijk dagteekent van 1792, toen inderdaad de markies van Salive voor het schrik bewind moest vluchten. Het kasteel met aanhoorigheid werd deels gesloopt, deels verkocht, als nationaal goed. De heer de Salive kwam nooit in het land terug en 'heeft geene afstammelingen in Frankrijk. Deze vondst heeft de inwoners van Vnllerois in een groote op schudding gebracht. Misschien is de geheele zaak een mystificatie. Ten behoeve van den Dresdener spoorweg werd een kerkhof onteigend en vond men'in een der kisten een met zand opgevulde pop. Zij moest volgens onder zoek het lijk bevatten van een jongeling van 24 jaren, tien jaren geleden begraven. Navraag is niet meer mogelijk, daar geen enkel lid der familie meer in leven is. Men gelooft, dat hier een levensverzekering maatschappij liet slachtoffer is, althans is een aan zienlijk bedrag bij het overlijden van den jongen man uitbetaald. Waarschijnlijk beproeft hij met dit geld ziju fortuin in Amerika. Vele menschen beklagen zich dat ze des morgens bij 't wakker worden een groote belemmering gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benauwdheid in .liet achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slijmdeeltjes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te raken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan- dikwijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te verwijderen, die de ademhaling be lemmeren. Allen die aan deze onaangename kwaal lijden bewijst men een waarachtigen dienst door hun een middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan liet gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende om bij eiken maaltijd twee of drie kapsules te nemen, om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dat men dikwijls te vergeefs zocht in een menigte zeer samengestelde eu dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal het gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwijnen wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de teerkapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren dat elke flacon zestig teerkapsules bevat om de goedkoopte van dit geneesmiddel te bewijzen. Deze behandeling kost den geringen prijs van zes a acht centen daags. Heeft dit geneesmiddel, door zijn verbazend succes en debiet talrijke namaaksels in 't leven geroepen, de Heer Guyot kan echter alleen instaan voor de goede werking der kapsules in die flacons, op wier etiquette zijne handteekening in drie kleuren gedrukt is. Te verkrijgen te Zierikzee bij den heer GASILLE eu in de meeste Apotheken. Buitenland. Fran k rij k. Men meldt uit Parijs 15 Maart: De Duitsche ge zant is naar Berlijn vertrokken Ignatieff gaat lieden avond met zijn secretaris naar Londenhij komt Maandag te Parijs terug. In deze reis ziet men eeu gunstig teeken voor den vrede. Heden ontving en verzond Ignatieff vele telegrammen en hij had twee malen een onderhoud met vorst Orloff. Ignatieff legde heden bezoeken af bij Decazes, Thiers en den Duitsclien gezant. In den ministerraad werd beraad slaagd over de depcehes, die de minister van buiten- landsche zaken uit Londen ontvangen had. In Turksche kringen gelooft men niet, dat Rusland den vrede wil; uit Montenegro's houding wordt opgemaakt, dat het tot den oorlog besloten heeft. De Francedie als orgaan van Ignatieff optreedt, zegt, dat over den duur van den aan de Porte te stellen termijn nog altijd met Engeland onderhandeld wordt. Indien de Porte mocht weigeren, het protocol te onderteekenen, zouden de gezanten der groote mogendheden naar Konstantinopel terugkeereu om een nieuwe conferentie te houden, ten einde het verzet der Porte te doen ophouden. In de Kamer bestreed Jules Simon de theorie vau Cassagnac die vrijheid eischte, in naam van be ginselen welke hij zelf niet belijdt. Dit was onaan nemelijk, omdat dan de voorstanders der vrijheid eeuwig dupe zouden zijn. De heer Maudier-Montjau bestreed in een lange rede het voorstel tot het in stellen eener vervolging tegen de Cassagnac. Na langdurige discussie werd het voorstel met 296 tegen 197 stemmen aangenomen. De intransigenten stemden met de rechterzijde tegen. Engeland. Ignatieff is Vrijdag namiddag te 5% ure te Londen aangekomen, en Zaterdag naar Hatffield (in Herdford- shire), de woonplaats van markies Salisbury, vertrokken. Als hoofddoel van Ignatieffs reis naar Londen wordt opgegeven de kwestie der ontwapening, daar Engeland de ontwapening als een logische consequentie van de onderteekening van het protocol geconstateerd wensehl te zien. Dit kan echter moeielijk in het protocol zelf geschieden en zal op andere wijze moeten vastgesteld worden. Rusland verlangt, dat Turkije het eerst zal ontwapenen. De Engelsche bladen leggen minder dan vroeger vertrouwen aan den dag. De Times ver maant de regeering, niet al te hardnekkig op de op name van de voorwaarde der ontwapening in het protocol aan te dringen. In het Lagerhuis zeide sir Stafford Northcote, dat Engeland eenige wijzigingen in de bewoordiginge» van het Russisch protocol heeft voorgesteld. Graaf Schoewaloff heeft die wijzigingen in ontvangst ge nomen en wacht nu op instructiën van zijn gouver nement. Oostenrijk. In een correspondentie uit Petersburg van de offi- ciense Wiener Abendpost wordt verzekerd, dat Rusland eerlijk het behoud van den vrede wenscht, maar dat de toestand van dag tot dag ondragelijker wordt en tot iederen prijs een einde nemen moet. De tank der Engelsche diplomatie is liet, //een geschikten uitwegte vinden. Verder leest men //Ook de Sultan zou persoonlijk den vrede wenschen en zelfs plan hebben, in dezen geest zich onmiddellijk tot de sou- veveinen en den president der Fransche republiek te wenden.// Volgens anderen zou hij, zoodra de vrede met Montenegro gesloten is, onmiddellijk met Rusland eene schikking willen treffen. Tur kij e. Aan de Pol. Corr. wordt geschreven, dat aanzien lijke diplomatieke vertegenwoordigers der Porte in liet buitenland den grootvizier trachten te bewegen, uit eigen beweging zich met Rusland in betrekking te stellen, om direct de hangende moeielijkheden uit den weg te ruimen. Het is eenigszins vreemd, zegt de Parijsclie corres pondent van de Times, dat juist op het oogenblik, dat er eenige hoop is, de Oostersche kwestie te zien schikken, het nieuws uit Konstantinopel hoe langer hoe minder geruststellend wordt. Er heerscht onte genzeggelijk groote opgewondenheid in de Turksche hoofdstad. De softa's en alle aanhangers van Midhat zijn in beweging. Van alle kanten ontvangen de leden van het gouvernement dreigende brieven. Re volutionaire oproepingen zijn aangeplakt en de menigte, door tegenstrijdige stroomingen medegesleept, staat onder invloeden, welker oorsprong en bedoelingen niet altijd kunnen worden nagegaan. De terugroeping van Midhat en oorlog met Rusland schijnen de bo vendrijvende wenschen te zijn. Een reusachtige schilderij. In het klooster St Annunziata te Florence is sinds eenigen tijd een schilderij, een veldslag voorstellende, tentoongesteld, die in de Itnliaansche kunstenaars kringen een ongewoon opzien baart. Het onderwerp is ontleend aan den jongsten oorlog tusschen Brazilië en Paraguay, en stelt in een treffende compositie den slag bij Avahy voor. De sclierpper van dit kunstwerk is de gevierde Braziliaansche wijsgeer en schilder Cora- mendatore professor dr. Pèdro Ameriko, die tegen woordig als het hoofd der idealistische school in Amerika wordt aangemerkt. Het 11 meter lange en 7 meter hooge doek is ongetwijfeld het grootste krijgs tafereel dat ergens ter wereld bestaat; misschien ook het schoonste, want kompositie, teekening, koloriet, perspectief, waarheid vau typen en uitdrukking, alles is met een meesterhand behandeld. Ondanks de talloos vele figuren in de meest verschillende standen, ondanks het ruitergewoel, de talrijke kanonnen, dé massa van soldaten, komt elke groep zuiver en klaar uit. De groepen op den voorgrond toonen een energie van teekening aan, die onwillekeurig aan Michel Angelo herinnert. Sedert de weiken van Ivaulbach heefi de wereld niets dergelijks gezien. De kunstenaar, ecu persoonlijk vriend des keizers van Brazilië, wordt te Florence zeer gevierd. Mannen van het vak hebben zijn stuk, dat hij op bestelling van 't Braziliaansclie gouvernement schilderde, op een waarde van drie a vier honderdduizend francs geschat. De keizer van Brazilië, die zich op dit oogenblik in Italië bevindt, zal de schilderij in oogenschouw nemen en daarna zal zij Legen liet begin van Mei naar Rio Janeiro worden verzonden. Het Rubens-Jubileum. l)e lndépendance Beige maakt het program open baar van de feestelijkheden, die naar aanleiding van het driehonderdjarig jeubileum van den grooten schilder Rubens dit jaar te Antwerpen zullen plaats hebben. De voornaamste punten van dit program zijn: Ten toonstelling van kopergravuren naar schilderstukken van Rubens, en van voorwerpen die hem toebehoord hebbenVerlichting van de Place-ver te en het ParkBezoek aan Rubens' graf in de kerk St. Jacques en plaatsing van een opschriftHistorische en artistieke optocht met fakkel- en electrisch licht; Internationale roeiwedstrijd op de ScheldeEerste steenlegging van een nieuw museum; Tentoonstelling van tuin- en akkerbouw; Internationale wedren met paardenDrie galavoorstellingen in den Vlaamscheii schouwburg; Slaan van een gedenkpenning; Aanleg van een verklarenden katologus van Rubens' werken Prijsyraaguitschrijving eener geschiedenis der Ant- werpsche schilderschool. Bij de lieeren S. Ochtman en Zoon is uitgegeven een brochure //Voor School en Godsdienst, door dr. W, C. vau ManenJ' Wij komen in een volgend nom- mer op dit vooral op dit oogenblik belangrijk geschrift terug.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3