Openbare Raadsvergadering STATEN-GENERAAL. Muller en Smidt van Gelder, dat 't boek onecht moest zijn, dewijl 't papier in deze eeuw gefa briceerd was en wel te Maastricht! Zoo ziju de spotters even goed als de be wonderaars dupe geworden van 't talent eens eenvoudigeu meesterknechts op 's Rijks marine werf te den Helder 1 Meu leert hieruit dat 't zaak is voorzichtig' te zijn met oude documenten en dat een groote naam' als taalgeleerde en geschiedvorscher nog' ongenoegzaam blijkt om buiten bereik te blijven vau be pijlen eens spotvogels. 17 Maart '77. V.— gehouden te ZIERIKZEE den 19 Maart 1877. Afwezig zijn de heeren Jkr. de Jonge, Koole en Ochtman, zijnde allen uit stad. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden medegedeeld a. 2 brieven van Gedep. Staten, houdende goed keuring raadsbesluit tot af- en overschrijving dienst 1876 en begeleidende goedgekeurd 2e Suppl. Kohier yan den Hoofdei. Omslag, dienst 1876 b. een brief van J. Hogerland, berichtende dat hij zijne benoeming tot' hulponderwijzer aan de eerste school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs aanneemt; c. een brief van den heer J. H. C. Heijse, berichtende dat hij zijne benoeming tot Regent van het Burgerlijk: 'Armbestuur aanneemt; allen voor kennisgeving aan genomen; d. 2 brieven van het Burgerl. Armbestuur, met verzoek om machtiging tot beschikking over den 'post van O. U. der begrooting' van 1876, hetwelk wordt toegestaan e. een verzoekschrift van den heer .Dr. P. J. Andreas om ontslag als lid van het College van Curatoren der Latijnsche school en als lid der .Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, wegens liooge jaren, hetwelk met dankbetuiging voor de vele diensten in die betrekking aan de gemeente bewezen, eervol wordt verleend; f. een brief van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, houdende mededeeling van de benoeming van den lieer Mr. C. J. Fokker tot voorzitter en den lieer -Mr. Schneiders van Greijffenswerth tot secretaris dier •Commissie; voor kennisgeving aangenomen. Aan den heer 1). Q. Mulock Houwer wordt op ziju verzoek eervol ontslag verleend als makelaar in granen. Aan den heer J. Moolenburgh wordt op zijn ver- "zoek remissie van Hoofdei. Omslag verleend tot een bedrag van f 1,875. Komt ter tafel de eindrekening van liet fonds voor verminkten en gekwetsten bij brand en de rekening van liet pensioen- en weduwen-fonds der gemeente ambtenaren over 1876, welke worden gesteld in handen der heeren Mr. C. J. Fokker, Mulock Houwer en Pilaar, tot onderzoek en rapport. Op voorstel van Burgem. en Wetli. wordt besloten 'tot het doen van eenige af- en overschrijving op de begrooting 1876. Komt in behandeling een voorstel der Commissie voor de strafverordeningen, tot wijziging van de verordening betrekkelijk de hooge vloeden. Wordt besloten na gehouden discussie dit terug te zenden aan de Commissie voor de strafverordeningen ter uitbreiding. Een voorstel tol wijziging van de verordening tot voorkoming en blussching van brand wordt ter visie van de leden gelegd. Tot leden der Commissie tot onderzoek van de in te komen reclames tegen het Kohier van den Hoofdei. Omslag 1877 en dat der Hondenbelasting over 1877, worden benoemd de heeren Mr. Moolenburgh, Mulock Houwer en Pilaar. Wordt medegedeeld de uitslag der gehoudene aan bestedingen, te wetendie van het vergraven van het terrein tusschen de Zui'dwelle-barrière en de Nobel- poort aan Beuzenberg om f 854, en die van de levering van 10,000 stuks keien aan den heer F. J. Smits Jz. te Dordrecht voor f 66,16 de 1000 stuks. Voor kennisgeving aangenomen. Komt in behandeling het advies der Plaatselijke Schoolcommissie en het voorstel van Burg. en Wetb,, in het vorig raadsverslag medegedeeld, op de adressen 'van eenige hulponderwijzers om verhooging hunner jaarwedde. Hierop wordt door den heer Jhr. Mr. Macaré een amendement voorgesteld om de jaarwedden der 3 hulponderwijzers Lemsom, Aalbregtse en Kanaar ieder, met f 50 te verhoogen. Na discussie wordt de zitting gedurende eenige oogenblikken met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde, wordt eerst het voorstel van Burg. en Wetli. omtrent het adres van den hulpondei'w. J. Buijk om zijn jaarwedde van 500 op f 600 te brengen in omvraag gebracht en met algemeene stemmen aangenomen, en daarna het boven omschreven amendement van Jhr. Mr. Macaré op liet -voorstel van Burg. en Wetli., hetwelk met 7 tegen 3 stem men (die van Mr. Fokker, Jhr. Mr. Boeije en Mr. Moens) wordt aangenomen, Door de Commissie ad hoe wordt verslag uitge bracht op de rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1876, strekkende tot goedkeuring, onder dankbetuiging aan rendanten. Aldus besloten. Idem op het voorstel van Burgem. en Wetli. tot verandering van den duur der kermis, strekkende om die te doeu aanvangen op den eersten Maandag in September en die te bepalen tot elf dagen, hetwelk geen verandering brengt in den korteren of langeren duur der kermis, daar feitelijk zoodanige bepaling reeds sedert tal van jaren bestaat. Aldus besloten. Door de rechtskundige Commissie, benoemd in zake de weigering van den lieer J. W. B. van Nieuvvland tot betaling der afkoopsom van tienden in den Adriana Johanna-Polder, wordt rapport uitgebracht, strekkende om eene rechtsvordering tegen den heer van Nieuwland in te stellen, waartoe wordt besloten zonder hoofdelijke stemming, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten. Komt ter tafel het verslag nopens den toestand der gasfabriek over 1S75, hetwelk zal gedrukt worden. Voor kennisgeving aangenomen. Mr. Moens brengt als voorzitter der Commissie van Fabricage rapport uit betreffende den toestand van het gebouw der Iloogere Burgerschool, waarom trent Jhr. Mr. Macarc in vorige vergadering eene interpellatie had gedaan. Na langdurige discussie wordt de motie van Jhr. Mr. Macaré, om over te gaan tot de orde van den dag, aangenomen met 7 tegen 3 stemmen (die van de heeren Houwer, Mr. Fokker en Jhr. Mr. Boeije), en daarna de zitting gesloten. TWEEDE KAMER. De interpellalie-Haffmans heeft Maandag plaats ge had. Zij was uitsluitend een reclame ten bate der ullramonLanen, en had wegens totaal gemis van poli- tieken grond best kunnen wegblijven. ITet schijnt echter dat de heer Halfmans nu eens //zijn schuldig heid doen moest." In de flinke repliek van den Minister van der Does de Willebois was maar weinig troost voor den interpellant. De zaak is dan ook eenvoudig genoeg. Wegens het vervallen van den lverkelijken Staat waren alle politieke vertegenwoordigers van dien vroege- ren Staat ook vervallen. Te Rotterdam is de zaak vanzelf doodgegaan door het overlijden van den laatsten titularis in het consulaat. De ex-pauselijke consul te Amsterdam evenwel had zich niet teruggetrokken, waartoe hem een wenk gegeven was, en zelfs moet hij zich zaken aangematigd hebben die' het Koninkrijk Italië aangaan. Men moest hem dus wel aanzeggen dat hij geen wet tige plaats meer bekleedde. De Minister verklaarde nog dat liij geenszins geroepen was als beschermer der Katholieke belangen op le treden en ook in deze zaak enkel den Staal vertegenwoordigde. De heer Half mans was niet voldaan, doch de interpellatie liep daar mede af. Binnenland. Zierikzee, 20 Maart. De door dr. Knijper genomen demissie als veldheer van //ons legerke" geeft nog voortdurend stof tot overdenking aan alle belangstel lenden in onze binnenlandsche staatkunde. Sommigen meenen nu dat het besluit van dr. K. een gevolg is van een in de partij ontstane scheuring tusschen 't geen men zou kunnen noemen de protestanlsche clericalen en de orthodoxen. Wij denken ook aan een scheuring, doch dan tusschen de fractie bij welke de politiek meer op den voorgrond treedt en die bij welke het kerkelijke overheerschend is. Hoe 't zij, dit is zeker: de heer Groen heeft in dertijd dr. Knijper aangewezen als den providenlieelen leider der partij; dit is door veel geruchtmakende stemmen vooral bij de verkiezingen overal uitgebazuind in de Kamer nam dr. Kuijper ook werkelijk terstond bij zijn optreden een aanloop als iemand die wat was toen dr. K. wegens ziekte naar het zuiden was gegaan, weeklaagde de partij als ware zij een kudde schapen zonder herder; eindelijk komt dr. K. terug, er heeft wat woordenspel plaats met hoogst ernstige zaken nog al enonverwachts verklaart dr. K. zelf dat hij niet de leider is en zich terugtrekt. Dit alles weerhoudt echter sommige heethoofden niet toch nog altoos vol te houden dat dr. K. de door de Voorzienigheid aangewezen leider der a.-r. partij is en blijft. De heer Esser gaat in Maran- Atha zoo ver van te beweren//dr. K. is zeer blijk baar de providentieel aangewezen leader, zelfs al erkent hij het zelf niet." Het is een walgelijk schouwspel, de lieden zoo te zien spelen met een zoo verheven begrip als dat der Voorzienigheid. Als het zoo voortgaat, vernemen we straks nog dat de Voorzienigheid dr. K. eindelijk bewogen heeft om zich dan toch het leaderschap maar te laten vvelgevalleu. Zierikzee, 20 Maart. Gisteren waè de algemeene begraafplaats alhier het looneel eeuer treurige en aandoenlijke plechtigheid. De heer J. M. Bal Jz., student aan de Polytechnische school te Delft, en Vrijdag jl. ten huize zijner ouders na een korte ongesteldheid op 21jarigen leeftijd overleden, werd ten grave gebracht. Ruim een dertigtal broederen Vrijmetselaren vergezelden hun zoo vroeg ontslapen medebroeder en droegen hem vervolgens van den ingang der begraafplaats naar de groeve. Aldaar sprak de heer C. Hoffman een korte doch treffende rede uit, een woord van mede gevoel met den diepgeschoklen vader, van weemoed over een zoo vroegen dood, van treurnis over het verzwinden van zooveel vooruitzichten, en van zulk een schoonen aanleg. Deze toespraak maakte op alle aanwezigen een diepen indruk. Ook de Directeur en verdere Leeraren der Hoogere Burgerschool, waarvan de o/erledene een leerling geweest was, alsmede de leerlingen der twee hoogste klassen dier school hadden zich om de groeve geschaard om den jeugdigen ont slapene, bun vroegeren leerling, medeleerling en vriend de laatste eer te bewijzen. In veler oogen glinsterden tranen van aandoening, en gewis stemden allen in met de bede //hij ruste in vrede!" waarmede de heer Hoffman de spade ter hand nam, hierin door al de aanwezige leden der broederschap van Vrijemetselaren gevolgd, om de kist met aarde te bedekken. Zierikzee, 20 Maart. Gisteren avond heeft de alhier bestaande Afdeeling der Vereeniging //Volksonder wijs" een vergadering gehouden ter nadere bespreking van het wetsontwerp-Heemskerk op het lager onder wijs. Onder de leiding van den Voorzitter den heer J. II. C. Heijse werden achtervolgens de verschillende punten nagegaan van de beschouwingen door het Hoofdbestuur der Vereeniging //Volksonderwijs" open baar gemaakt eu die op de aanstaande buitengewone Algemeene Vergadering den 3 April a.s. te Amsterdam te houden zullen behandeld worden. De Vergadering der Afdeeling kon zich over het algemeen met de prae-adviezen van het Hoofdbestuur vereenigen en benoemde tot haar afgevaardigde naar de Alg. Verg. te Amsterdam den heer J. Th. Oosterman, hoofdon derwijzer alhier. Zierikzee, 20 Maart. Heden namiddag arriveerde alhier de nieuwe stoomboot //Zierikzee" voor den ".dienst tusschen Zierikzee en Rotterdam. Het schip ziet er uit- en inwendig net en flink uit, en moet ook op de proefvaart zeer voldaan hebben. Wij wen- sclien de maatschappij en den directeur het beste succes Zierikzee. 20 Maart. In den afgeloopen nacht werd brand ontdekt in de kerk der Chr. Gcr. Gemeente in de Meelstraat alhier. Door onmiddellijk genomen maatregelen werd de brand nog in den aanvang gebluscht. Ware het ongeval een kwartier later ont dekt, dan zou het gelieele gebouw waarschijnlijk in brand gestaan hebben. De veroorzaakte schade zal ongeveer honderd gulden bedragen. In de afgeloopen week is een kroegje en arbeiders- stulpje, nabij 's Lands keet in Schouwen, en den wanluidenden naam van //Stoomgemaals-aanleg" voe rende, door brand vernield. Outyerkerk, 19 Maart. Heden avond te 9y3 ure brak in de kom dezer gemeente een hevige brand uit in de schuur van J. van Splunter; door de ijverige pogingen van Burgemeester en brandweer zijn de belendende gebouwen behouden gebleven. De schuur, benevens eene koe en eenig klein vee zijn verbrand. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak der brand is onbekend. De onbetwistbaar uitstekende reecle van Vlissingen beleeft tegenwoordig treurige dagen; aanvaringen en strandingen behooren daar als 't ware tot de orde van den dag. Zeker geeft de drukke vaart op Antwerpen daartoe aanleiding; wellicht ook dat bij het overdreven jagen naar korte reizen door stoomschepen niet altoos de noodige voorzichtigheid wordt betracht. Naar aanleiding van het artikel over kazernes en gevangenissen in het Zeeumch Dagbl. zegt het Utr. Dagbl. //Aan de voorstanders van //algemeene plannen" enz. is het te danken, dat er niet reeds meer gedaan is, om eene vergelijking tusschen kazernen en gevange nissen tot de misplaatste aardigheden te doen behooren. Het is lang waar geweest en blijft nog waar, dat de soldaten, eerlijke kinderen van eerlijke ouders, het in plaats van beter, zelfs niet eens even goed, maar, vooral wat woning en zorg voor het lichamelijk welzijn betreft, veel slechter hebben dan de slechtste boeven. Voor genen niet eens de noodige zorg, voor dezen koesterende liefde Tot ons leedwezen vernemen wij, dat H. M. de Koningin sedert een paar dagen weder ongesteld is. E.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2