ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1877. No. 20. Zaterdag 10 Maart, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uillet o n. Binnenland. SCHETSEN OP REIS, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post I,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, mét Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 ceut. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, ile redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AKESHAN. Zierikzee, 9 Maart. Het afgraven en aanleggen van het gedeelte van den stadswal tusschen de Nobel- poorfc en de Zuidwellebrug is bij openbare aanbesteding aangenomen door C. Beuzenberg voor f 854. Zierikzee, 9 Maart. Bij de aan het Ministerie van Justitie gehouden aanbesteding van werken en onderhoud aan het Gerechtsgebouw en het Gevangen huis alhier, is gebleken minste inschrijver te zijn de lieer J. Lammers, respect, voor f 1806 en f 1445. De van ouds bestaande halfvastenmarkt heeft ook dit jaar op gisteren plaats gehad. Van eigenlijke markt is sinds jaren geen sprake.meer; de dag onder scheidde zicli echter nog van de gewone marktdagen, door een bijzonder druk bezoek van buitenlieden, 't welk door neringdoenden met genoegen gezien werd. 's Morgens \Va9 het weder fraai, later op den dag werd het, overeenkomstig de sedert eenige maanden bestaande weersgesteldheid, buiig en koud, eu wisselden regen en sneeuw 'elkander af. Brouwershaven, 8 Maart. De Rederijkerskamer //Jacob Cats" gaf in het laatst der vorige maand eene Soiree Declaraantoire ten voordeele der armen. Het tooneelspel //Zoo werd hij rijk" van den ver dienstelijken Ruysch gevolgd door een blijspel met zang, genaamd //Eene vrijage te platten lande", werd op herhaald verzoek, eergisteren ten tweeden male door genoemde Kamer opgevoerd, op de zaal van de wed. van 't Hof alhier. Het behoeft geen betoog, dat dergelijk aanzoek reeds bewijst, dat het spel harer leden, reeds bij de 'éerste opvoering, zeer voldeed aan het talrijk opge komen publiek. De hoofdrollen waren in goede handen, terwijl vooral de optreding van drie jonge dames onzer plaats, zeer medewerkte om de opvoering uitmuntend te do'èn slagen, daar al de leden zonder onderscheid, hunne rolkpi flink bestudeerd voordroegen. Men houde slechts een enkele wenk ten goede, ten opzichte enkelen der nog jeugdige leden, n.l. om aan hun spel of voordracht, hoe duidelijk ook, de op een tooneél soms zoo onmisbare gepaste gestes, te paren. Eere iiitusschen het geheele gezelschap met hunnen ij'verigen directeur den h'eër C. Kappers, welke op dergelijke belanglóoze 'wijze, hunne talenten dienstbaar maken, ten bate der armen en aangename tijdpas- seering voor het publiek. Mej. Baart heeft haar lezifig te Goes gehouden voor een vrij talrijk gehoor. Dat zij de eerst aan gekondigde maal niet heeft kunnen optreden was veroorzaakt door een misverstand. Dinsdagavond hebben de leden van den Gemeen teraad van Middelburg een diner aangeboden, in St. Joris, aan den burgemeester van Middelburg Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, bij gelegenheid van diens herbenoeming. Ook de gemeente-secretaris en de ontvanger woonden dit feest bij. Vlissing'en, 7 Maart. Heden is aan de Koninklijke Maatschappij «de Schelde" alhier de kiel gelegd voor de schroefsleepboot //Maastroom IV," voor rekening- van de Rotterdamsche Ballast-maatschappij te Rot terdam, vva'arva» de machine, compound-systeem, aan dezelfde fabriek wordt vervaardigd. Zondag avond is alhier in het gasthuis gebracht, een Düitsche stoker, die aan boord van de stoomboot z/Stad Rotterdam" gevallen was, en eene belangrijke kneuziftg aan 'den schouder bekomen had: Wij lezen het volgende in G. Ct. Zaterdagavond is in 't huis van arrest te Goes over gebracht P. S., arbeicler te 's Heereuhoek, welke dien dag aldaar aan J. W., bij wien hij des winters te huis lag, met een dissel (bijl) twee levensgevaarlijke wonden in het achterhoofd heeft toegebracht. De oorzaak hiervan schijnt te zijn, dat J. W. hem gezegd had, dat hij hem niet langer kon houden, dewijl P. S. zijn kostgeld niet meer betalen kon, er echter bijvoegende, dat het op een dag of tien niet aankwam. Het gesprek hierover had 's morgens omlreeks zeven ure plaats gehad en toen nu ongeveer 11 ure J. W. bezig was raeï het maken van een varkensbak en daarbij een dissel gebruikte, nam P. S., die er bij stond te kijken, den dissel op, die J. W. uit de.handen had gelegd en hakte daarmede tot twee malen toe J. W. in het achterhoofd, zoodat deze bewusteloos nederzeeg. De dader vluchtte toen ijlings weg, doch werd spoedig daarop door den veldwachter van 's ITeerenhoek en den brigade-commandant der rijks- veldwacht te Heinkenszand in laatst genoemde gemeente achterhaald. Dinsdag heeft het gerechtshof te 's Graveuhage uit spraak gedaan in de zaak van B. P. Korteweg, op 14 December door de reclitb. te Middelburg, wegens hoon in geschrifte (bekl. had in een artikel in de Amstelboch van 17 September a. p. omtrent zekeren J. de H. te kennen gegeven dat die persoon toen nog een eerlijk man was") tot een geldboete van f 8 veroordeeld. In zijn arrest heeft 't Hof hieromtrent overwogen, dat, hoewel de uitdrukking /-niet eerlijk" in gewoon spraakgebruik te kennen geeft „te zijn ter kwader trouw" //oneerlijkheid" op journalistiek of politiek gebied, slechts is een uiterst overdreven, in de hedendaagsche practijk meer en meer in zwang komende, vage uit drukking, die niet als beleedigend kan worden aan gemerkt, en derhalve ook niet strafbaar is. Op deze en andere gronden heeft het gerechtshof het vonnis der rechtbank te Middelburg vernietigd en den beklaagde van alle rechtsvervolging ontslagen. Bij een landbouwer onder Oud-Vossemeer werd Zondag tijdens de afwezigheid der bewoners inbraak gepleegd door drie personen, die met het gestolene spoorloos zijn verdwenen. De schade in den v. d. Duinspolder onder Woens- (1 recht door de dijkbreuk en overstrooming veroorzaakt beloopt ruim f 28,000. De heer D. de Clercq heeft aan Z. M. eervol ont slag verzocht als secretaris van de Ned. Handels maatschappij. De militairen van liet Utrcchtsclie garnizoen, die van de oogziekte herstellende zijn, zullen tijdelijk ge huisvest worden in de ruime en luchtige lokalen op de forten de Bilt en Blauwkapel nabij Utrecht. van over zee en van over land. xxx. XI. Parken, Squares, Pleinen, Monumenten. Menigeen mijner lezers heeft gewis wel eens hooren spreken van de longen van Londen", en weet der halve ook dat daarmede bedoeld worden de talrijke parken en de menigte openbare pleinen, die, met gras bekleed, met bloemen versierd en met heesters en hoornen beplant, tegelijk het oog bekoren, terwijl ze de lucht zuiveren door stikstof te verbruiken en zuur stof voort te brengen. De parken en squares zijn met recht Londens longen te noemen, of met een even weinig dichterlijke, doch niet minder eigenaardige uitdrukking, de natuurlijke zuurstof-fabrieken van de wereldstad. Het rechtstreek- sche nut dat deze bekoorlijke groene oasen te midden der steenachtige huizenwoestijn aanbrengen, laat zich wel niet in cijfers uitdrukken, noch zoo bepaald aan wijzen, doch het is daarom niet minder wezenlijk en algemeen erkend. Gelijk in zoo menig opzicht, is Londen ook wat zijn parken betreft, geheel eenig in de wereld. Het was niet enkel een gelukkig toeval dat de stad ontstond in een landstreek, aan schoone natuurlijke parken zoo rijk en voor plantengroei zoo geschikt; evenmin was 't enkel een gelukkige gedachte, dat bij de voortdurende en in de jongste eeuw vooral snel toenemende uitbreiding van de huizenzee, zoo menig schoon landschap werd in stand gehouden, zoo vele lieve plekjes werden uitgespaard, en alleen door de bebouwde wijken, omslotenhet was een zeer wijze, echt practische gedachte, die er toé leidde dat men al in ouden tijd Londens longen spaarde, later met de meest mogelijke zorg in stand hield en met nationalen trots beschouwde. Iets dergelijks bezielde wellicht onze vaderen toen ze in hun steden de grachten en straten, de markten en pleinen zoo algemeen met boomrijen en lanen be plantten. Al gaven die vele booraen in onze. vader- landsche steden en dorpen den vreemdeling wel eens aanleiding tot spotternij op de Hollandsche stijfheid, die boomen hadden hun nut, zij gaven schaduw en koelte op de heete zomerdagen, verminderden eenigs- zins het schadelijke der uitdampingen van grachten en riolen en waren menigmaal een middel om het overslaan en verspreiden van brand tegen te houden. I De luchtzuivering bevorderden ze zeker. Daarop is een j tijdperk gevolgd dat men alom die boomen op straten, grachten en pleinen ging vellen, uit wansmaak vooral, I daar men 't zoo mooi vond niets dan huizen en muren te zien. In den jongsten tijd komt men meer en meer tot de goede zienswijs terug, en gaat men weer voor beplantingen zorgen, terwijl men zelfs hier en daar een plein een lapje graszoden en een bloemperk schenkt. Dit geschiedde aanvankelijk uit modezucht, gelukkig dat het hier de Engelsche mode was die men navolgde. Thans ziet men in de nieuwste wijken onzer groóte steden ook hier en daar iets dat ons aan de Loridensche squares doet denken, b.v. het Willems park en liet Iluigensplein in de residentie te 's Gra- venliage, 't Vondelspark en het Park te Amsterdam. Londen bezit een aantal parken. Van enkelen heb ik reeds gespróken, o. a. van Greenpark, St. James- park en Ilijdepark. Greenpark en St. Jamespark be- h'ooren tot de oudsten. Zij liggen het meest nabij liet binnenste der stad. St. Jamespark werd aangelegd door Hendrik VIII, bij zijn paleis van denzelfden naam het is doorsneden van breéde wandelwegen en heeft een vijver in het midden, waarover een kettingbrug ligt; het is 91 acres (3.68 Hektaren) groot. Green park is 2.43 Hektaren', doch had wel de dubbele grootte vóór er de tuinen van het paleis der koningen waren afgenomen. Deze tuinen doen ondertusschen voor de hygiëne nog altoos dezelfde goede diensten.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1