Buitenlandsch, Overzicht. aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in een bronchitis ontaarden, 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwater. Vroeger deed men wat teer in een karaf en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schudde, gedurende een week, vóór dat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig' werkende oplossing, waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij de beste apothekers, onder den naam van //Goudron de Guyot//, een zeer geconcentreerde teerlikeur, die u in staat stelt om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatisch teerwater te bereiden van niet onaan genamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur ineen glas water, en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aroraatieke be- standdeelen der teer bezwangerd, en van zoo geringen prijs dat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstellingen, heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien die bij eiken flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur //Goudron de Guyot" dat men, met den besten uitslag, proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Darijs, als ook te Brussel, Weenen en Lissabon. De Heer Guyot heeft tevens kleine kapsules. ter grootte van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van galatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teerkapsules genomeu op 't oogenblik dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk de teerlikeur. Ieder flacon van twee francs vijftig centimes bevat zestig kapsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop het gebruik is der kapsules van //Goudron de Guyot". Vijf tot zeven en een halve cent daags. Wanneer een verkoudheid verouderd is, of wanneer men het effect wil bespoedigen kan men de teerkap sules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men dan bij 't eten en naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van af kooksels, patés en siropen en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende uitwerking. Ditmaal is er vrij wat nieuws dat stof kan opleveren voor uitvoerige beschouwingen. We zullen niettemin in dit overzicht kort zijn, vooreerst omdat we slechts weinig plaatsruimte hebben, maar vooral omdat, al is er belangrijk nieuws, tocli nog veel toelichting ontbreekt en de omstandigheden het maken van wijd strekkende gevolgtrekkingen nog al bezwaarlijk maken. Volgeiis telegrammen uit Washington is, in den nacht van Donderdag op Vrijdag te 4 u. 12 min., de beslissing gevallen in de Presidentskeuze en is Hayes met 185 stemmen gekozen tot President der Vereenigde Staten van N. Amerika en Wheeler tot Vice-President. Levendige discussies moeten deze beslissing zijn voor afgegaan, doch de constitutioneele vormen zijn be hoorlijk in acht genomen, zoodat de verkiezing wettig is doorgegaan. Dit is zeker een feit dat de N. Ame rikanen wel eenige eer aan doet. Dat voor het overige de uitslag aan schurkerijen wordt toegeschreven kan men wel begrijpen als men eenigermate heeft nage gaan wat er over deze zaak in de jongste maanden zoo al is voorgevallen. Aan Grant komt de eer toe dat hij niet toegegeven heeft aan de op hem uitge oefende pressie om zich tot dictator op te werpen. Vermoedelijk zullen thans de gemoederen langzamer hand tot bedaren komen, te meer daar de groote massa der Amerikanen in de eerste plaats mannen van zaken zijn en geldverdienen hun hoofddoel is, terwijl veel politiek gewoel aan zaken doen en geldverdienen juist niet zoo bevorderlijk is. Hoe het op den duur met de groote Unie zal gaan, moet de tijd leeren. Zeer klaar is het vooruitzicht niet. Turkije heeft vrede gesloten met Servie, zie daar een tweede belangrijke gebeurtenis. De voorwaarden zijn voor Servie niet al te ongunstig en eigenlijk neer komende op eenige formaliteiten, en voor Turkije ook niet al te vernederend, daar Servie, althans voor 't oogenblik zich heeft onderworpen. Van Servie is, almede voor 't oogenblik; met dezen vrede een zwaar pak van het hart. Het arme land heeft veel geleden in den on vruchtbaren strijd; het volk is afgemat, de middelen zijn uitgeput, ja erger dan dat. Montenegro is nog niet verzoend met den Grooten Heer. Het heeft de onderhandelingen in het oog vallend lang gerekt, zoodat men al begon te twijfelen of het Montenegro wel ernst was met het zoeken van den vrede. Nu echter wordt gezegd dat de onder handelingen met kracht zullen gevoerd worden en de vrede weldra te wachten is. Op deze wijze komen we weder aan het eind van een bedrijf van het groote drama. Nog niet aan 5t eind van het geheele stuk. Wat zal Rusland nu doen? Merkwaardig is het dat ondanks het sluiten van den vrede tusscheu Turkije en Servie en ondanks den aanstaanden vrede ook met Montenegro, de algemeene opinie meer en meer neigt naar den oorlog. In Rusland zelfs schijnt ieder den oorlog als on vermijdelijk te beschouwen, ofschoon ook nog dagelijks de ineest geruststellende verzekeringen in de groote bladen te lezen zijn. Van een zoogenaamd geheim verbond tusschen Duitschland en Oostenrijk waarop vóór een week ge durig werd gezinspeeld verneemt men nog niets naders. Wij gelooven er trouwens niet aan. Engeland heeft zijn geheele vloot uit de Turksche wateren naar Malta ontboden. Toch weet de Standard te vertellen dat hieruit niet moet afgeleid worden dat de vloot naar huis zal geroepen worden. Tusschen den heer Gladstone en Sir PI. Elliot, Engelands gezant te Konstantinopel is een vrije scherpe pennestrijd aan den gang, naar aanleiding van Glad stones uitlatingen over Engelands politiek in het Oosten. Sir IP. Elliot schrijft het echec van Engelands diplo maten te Konstantiuopel vrij onbewinpeld daaraan toe, dat Gladstone door de onverholen uitspraak zijner anli-Turksch gezindheid, het wantrouwen der rfurken heeft opgewekt. Gladstone vraagt naar positieve be wijzen voor die beschuldiging; doch wij kunnen in zijn verdediging niet wel iets anders zien dan draaierij, gelijk wij in den aanval van den heer Elliot, kwalijk verborgen spijt zien wegens verloren persoonlijk pres tige, een vernedering die zelfs door den verongelukten duren tocht van lord Salisbury niet kon opgewogen of verzacht worden. De Pruisische landdag is gesloten; spoedig zal nu wel de Rijksdag geopend worden. De veepest heeft gelukkig in de jongste dagen geen groote uitbreiding gekregen. De strenge maatregelen worden nauwlettend gehandhaafd. In Frankrijk blijft de spanning tusschen den Ultra- montaanschen senaat' en de'Kamér voortduren. De bedaardheid der republikeinen in dezen kritieken toe stand verdient lof. Trouwens Frankrijk kan op dit oogenblik allerminst revolutionaire of andere woelingen velen. De algemeene économische toestand is daar even als elders ver van gunstig. Terwijl in Duitsch land groote regeeringsmaalregelen worden voorbereid in het belang van de noodlijdende arbeidende klasse, moet in Frankrijk de openbare liefdadigheid in de ♦bocht springen voor den vierden stand. Het groote bal in de opera, voor de zijde werkers te Lyon op touw gezet, is goed geslaagd en zal een 150,000 frs. zuiver opbrengen. Zoo groot is de nood dat gansche zwermen Fransche werklieden thans naar Metz komen om bij de Duitsche ingenieurs werk te vragen aan de forten en vestingwerken waarmede men daar bezig is. Daar echter alreeds te veel Duitsche arbeiders voor die werken gebezigd worden, zoodat men voor dezen zelfs geen werk genoeg heeft, kan men de Franschen niet aannemen. De bekende pater Plyacinthe, (Loyson) heeft weder van zich doen hooren. Hij zou te Parijs lezingen houden over godsdienstige en sociale onderwerpen en over letterkunde en geschiedenis; doch de regeering heeft hem enkel verlof gegeven om te lezen over letterkundige zaken. Nu is 't waar dat met dit verlof, de pater toch wel over alles had kunnen spreken, doch hij heeft het tot nu toe niet gedaan en men meent dat van zijn lezingen niets zal komen. In Belgie is op dit oogenblik het woord aan de clericalenzij zijn ijverig bezig op allerlei vergaderingen in besloten kringen, Malou te sterken en een stuw in den rug te geven. Wat er eigenlijk op die ver gaderingen wordt verteld weet men niet zoo precies, daar de clericale organen daaromtrent weinig of niets zeggen en alleen op de conclusien wijzen. Christine Nilsson. De Zweedsche zangeres Chrisline Nilsson maakt tegenwoordig grooten opgang te Weenen. Zij opende de rei harer gastrollen in het hoftheater met de //Ophelia." Planslik zegt van haar: //Haar verschij ning werkte innemend als het gelukkigste voorleeken. Een hooge evenredige gestalte, een edel fijnbesneden gelaat, groote helder blauwe oogen, die nu eens roerend blikken, dan hartstochtelijk tintelen, een flink bedaarde houding, in alle bewegingen harmonisch. Nu opent zij den mond met de aan paarlen gelijkende tanden en fluistert de eerste tonen van het duet met Hamlet Haar stem, een hooge sopraan met helderen, open klank en verwonderlijke ontwikkeling, heeft", geen iuponeereiide kracht, zelfs niet eens de volle eerste jeugdige frischheid, maar dringt zich daarentegen, met weeke, reine fluittonen onwederslaanbaar in oor en hart. Een lichte sluier rust op de middeltonen, evenals bij Jenny Liud, met wie Nilsson niet enkel hetzelfde vaderland, maar ook denzelfden grondtrek van haar muzikaal karakter gemeen heeft. Wij houden veel van dien bekoorlijken matten geur, die meestal over die organen ligt die de roeping hebben om een ervaringsrijk innerlijk gemoedsleven in gezang uit te storten. De eenvoudigste en roerendste uitdrukking, dat is de talisman, waarmede Nilsson ons altoos en overal overmeestert, ook waar de koraponist haar niet met effect te hulp komt. Haar actie bepaalt zicli bij het noodzakelijke, doch dit wordt dan ook met geniaal instinkt opgevat en volledig teruggegeven. In de groote scène van liet vierde bedrijf ontwikkelt Christine Nilsson de schoonste soort van virtuositeit, die men zich in zulk een tragisch moment kan denken; een virtuositeit die men niet opmerkt, een kracht waarbij het als raadselachtig is hoe zooveel diepte in elke noot gelegd kan worden. Afgaande op den roep en de menigvuldige berichten die haar zijn voorgegaan, zou men een virtuose verwacht hebben, men ont dekt evenwel dat zij een groote kunstenares is. Unber Land und Meer.) unstnieuws. Verleden week en jongstleden Zondag heeft het gewone militaire win terconcert plaats gehad der muziek vereen iging //Kunst en Eer", de eerste uitvoe ring voor de leden, de tweede voor de werkende leden en hun geïntroduceerden. Van zeer bevoegde zijde is ons verzekerd dat dit concert bij uitnemendheid ge slaagd mag genoemd worden. Onze verslaggever zegt: //Kunst en Eer" heeft getoond een belangrijke schrede voorwaarts te zijn gegaan, vooral wat zuiverheid van toon, alsmede een heid en overeenstemming betreft. Een vlijtige in achtneming van teekens en aeceuLueering zou de uitvoering evenwel nog schooner doen worden. Niet tegenstaande deze opmerking heb ik zelden iets beters van dit gezelschap gehoord. Vooral de koornommers 1, 3. 6, 7, 9 en 10 voldeden zeer goed. Het laatste is karakteristiek door juist aangebracht effectmen hoort het geven van het postsignaal, liet uur van vertrek, het klappen der zweep, het rinkelen der bellen, ja men hoort het paard draven. Voeg daarbij dat het met de vereischte zorg werd uitgevoerd, dan be hoeft liet niemand te verwonderen, dat het gebisseerd werd. Van de solonommers viel het 2e eenigszins door het hardnekkig weigeren eener piston het 4e was, dunkt mij, te zwaar voor liet instrument, dat geen genoegzame diepte had, om de tonen duidelijk en krachtig te doen spreken; het 8e slaagde liet best; daar was een gemakkelijkheid en duidelijkheid in waar te nemen, die men in een obligaat voor zulk een' instrument anders te vergeefs zoekt. In 't kort //Kunst en Eer" is aanmerkelijk voor- uitgegaati, dank zij den onverdroten ijver van den directeur, den heer D. 11. Ezerman, cle ambitie van elk der leden en de aanwinst van krachten. Moge het op den dien weg voortgaan." Te betreuren is liet nog altoos dat//Kunst en Eer", ofschoon betere dagen belevende dan vroeger, nog niet the algemeene waardeering en steun ondervindt, die zij zoo ruimschoots verdient. Waar men, zooais hier, door geïsoleerde ligging alles moet trachten te vinden in eigen kracht, daar hebben zij, die zich zooveel moeite en tijd getroosten om het genoegen van allen te ver- grooten en de eer der kunst, ook in dit genre, op te houden, recht op flinken steun. Van harte wenschen we //Kunst en Eer" die uit breiding van haar tal van contribueerende leden toe, die zonder overdreven eischen nog zeer wel mogelijk is; terwijl we 't mede zeer verdiend en nuttig achten dat bij onze evenlneele zomerfestivals wat meer partij getrokken worde van de zeer te waardeeren kracht die //Kunst en Eer" toont te kunnen ontwikkelen. Ten slotte kunnen wede bedenking niet weerhouden, waarom de stilte en aandacht van het publiek bij de uitvoering van Dinsdag niets en daarentegen bij die van Zondag zóóveel te wenschen overliet. Zelfs werd er van een beschaafd publiek haast oiigeloofelijk in (Ie zaal sterk gerookt en niet enkel liet genot van anderen daardoor geschaad, maar de uitvoering zelf' zeer bemoeielijkt. We maken van deze gelegenheid gebruik om de aandacht te vestigen op liet tegen Woensdag 7 dezer aangekondigde derde concert van den lieer Ezerman met belangrijke medewerking van altisten en liefheb bers. Ook deze concerten verdienen zeer de aandacht. K erknieuw s. Beroepen te Hoofdplaat de kaud. A. li. Dekking; bij de Clir. Geref. Gem. te Tholen ds. L. Tobi te Se- rooskerke (Walcheren).

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3