dueele in aanmerking. Bene goede opvoeding van het dier zegt veel; men kan dan ook vroeger met liet toedienen van krachtvoeder beginnen. Yoor de goede beenderontwikkeling dient ook gezorgd. Men mag vragen of de groota fijnheid van beendergestel van het Durham-vee niet een gevolg is van de vroege ontwikkeling van dit ras. Te weinig gebeente mis vormt; door te veel pulpe of wortels komt men daartoe. Erwten- of boonenstroo, hooi en haver bevorderen de beenvorming. Het toedienen van phosphorzure kalk in den vorm van beenderen-meel is niet raadzaam. Zout is een aanbevelenswaardig toevoegsel bij het voeder, ook omdat het de vertering bevordert; wat de hoeveelheid betreft, men kan dit de dieren zelf laten beslissen door een zoogenoemde leksteen onder hun bereik te brengen, gelijk men in Duitschland doet. Voedert men veel knol- of wortelgewassen dan is opzettelijk drenken der dieren niet noodig; anders wel doch matig en dan met zuiver water. Ten slotte vestigt Spr. nog eens de aandacht op Mullers tabellen der voedingsstoffen. Muller geeft aan het voedingsgehalte der stoffen, doch niet hoeveel het dier van elk daarvan opneemt. De verterings- coëfficient ontbreekt daar. Wat Starings opgaven be treft, volgens den een geeft deze te veel, volgens den ander te weinig. De scheikunde kan hier niet wel alles beslissen. Men doet beter met veel gebruik te maken van de veebascule, dan neemt men zichtbaar waar welk resultaat men heeft verkregen. De weten schap licht wel voor, maar ook de practijk moet de leidster zijn. Na afloop der belangrijke voordracht stemden alle aanwezigen luide in met het woord van hulde en dank door de voorzitter der afdeeling, den heer v. d. Have den begaafden leeraar toegesproken. De vijfde en laatste voordracht van den heer Marlet zal plaats hebben op Zaterdag 24- Maart a. s. aan vangende des morgens te 11 ure. Zierikzee. 6 Maart. De Anti-revolutionaire partij levert tegenwoordig weder curieuse verschijnselen op. Na de reeds zoo vaak geziene frontveranderingen, vernagelingen en dergelijke groote en ook deels wan hopige bewegingen en maatregelen, staat men nu tegen over het schouwspel dat de veldheer zijn demissie neemt, of liever dat er geen veldheer is. Het is genoeg bekend hoe, nog tijdeus het leven van Groen, partij en tegenpartij in dr. Kuijper den toekomstigen Generaal zag; Groen zelf wijdde hem vrij openlijk als zijn op volger zekere bladen overdreven zelfs het werk der in de hoogte steking van den veldheer in spe. Groen zelf was nooit zoo opgehemeld als dr. Kuijper het werd. Bij zijn optreden in de Kamer verwachtte dan ook de a.-partij wonderen van hem. Doch ziet, thans komt dr, Kuijper zelf in den Standaard zijn incompetentie betoogen en vrij duidelijk verklaren dat hij beleefdelijk bedankt voor de eer van de veldheer te zijn van 't kuddeke in de Kamer en de woelige kudde daarbuiten. Wij voor.ons hebben de anti-revolutionaire partij altoos beschouwd als een onmogelijkheid, een onbe staanbaarheid op den duur. In de figuur van Groen is bewezen dat een enkel individu lang op 't idee, of liever op 't sophisme der anti-revolutie kan teren zij 't dan ook niet zonder van de eene inconsequentie in de andere te vervallen. Een partij van Groenen is op den duur een onmogelijkheid. Zij moet nood wendig verloopen en wel ten deele naar de radicalen der linkerzijde, grootendeels echter zich oplossen in een kerkelijke secte. Te Vlissingen heerscht sinds eenige dagen onder de militairen van het garnizoen de besmettelijke oogziekte. Ook hier ter stede komen nog nu en dan gevallen van oogziekte onder de kinderen voor. Te Kapelle a/d Langstraat heerscht op geduchte wijze de keelziekte. Reeds zijn onderscheidene per sonen aan deze vreeselijke ziekte overleden. Het Wageningsch Weekblad raadt de anti-revolutio naire partij in de Kamer aan, het ontwerp schoolwet Heemskerk aan te nemen. /Beter een tiende van een ei, dan een ledige dop", zegt de W. Ct. en het Vaderlanddit vermeldende voegt er bij. //Zou dit reeds het begin zijn van een nieuwe geschutsvernageling" Werkelijk zou er een kleine inconsequentie in gelegen zijn, als de Anti revolutionaire partij al haar gerucht tot niets terugge bracht en die geheele lange nota van bezwaren in het water liet vallen. Voor liet overige moet gezegd worden dat de Anti-revolutionairen, althans hun leiders, al zeer ongelukkig zijn als zij zich, gelijk dat de mode bij lien is, van de militaire terminologie bedienen bij hun polemiek of in hun parlementairen strijd. Zonder wat succes en ten minste wat figuur, worden al die krijgsmanswoorden zoo tamelijk vervelend en onge schikt voor beeldspraak. Middelburg 3 Maart. Niettegenstaande het ge stadig ongunstige weder, worden dc werkzaamheden aan het droogdok krachtig voortgezet. Alle verbete ringen, die thans worden uitgevoerd, leveren het bewijs, dat de ondernemers de meest afdoende middelen gebruiken, die de wetenschap aan de hand geeft, om het droogdok volkomen aan het doel te doen beant woorden. Voor den houten koker loopende van 't achterdok naar het machinegebouw, zai een ijzeren worden gelegd. De nieuwe inrichting tot het vervaardigen van drink- uit zeewater waarmede de stad Vlissingen onlangs verrijkt is, voldoet volkomen aan de verwachting. Het water daarmede verkregen straalt zuiver en klaar en is van uitstekenden aard. Naar men verneemt zal Mej. Elise Baart nu toch in Goes haar lezing houden en wel in 't lokaal //de Prins van Oranje//. Prof. Yreedc spreekt in het Utr. Dagbl. een'hartig en behartigingswaardig woordje aan 't adres van die leden der Staten Generaal, bepaaldelijk van de Tweede Kamer, die bij gewichtige gelegenheden door hun af wezigheid uit de zaal in het oog vallen. De hoog leeraar wijst er op, dat er onder onze oude Balaafsche Republiek, te midden van den revolutionairen roes van 1795, tien gulden korting per dag werd toegepast op elk lid dat zonder verlof van den voorzitter de zittingen ver zuimde. De heer Vreede, naar de oorzaak van de ge durig voorkomende verzuimen van sommige leden gissende, vooral bij belangrijke stemmingen, meent die gedeeltelijk te moeten vinden in zekere courtoisie tegenover Ministers wiens gast of dischgenoot men wel eens is en ook in zekere verkeerde opvatting van de door de Grondwet gewilde zelfstandigheid en on afhankelijkheid der leden. Een arbeider te Sommelsdijk is iu een sloot ver dronken gevonden; terwijl hij alleen op het land werkzaam was, heeft hij een aanval van vallende ziekte gekregen en is iu de sloot geraakt. Uit Waalwijk wordt gemeld dat de eikeschors, zoo men weet wegens de looistof die zij bevat onmisbaar voor de leerlooierij, thans merkelijk in prijs gedaald is, vergeleken bij de hoog opgevoerde prijzen die in de laatste jaren moesten betaald worden en waardoor zelfs het akkermaalshout ook buitengewoon in prijs was gestegen. Aan de Eransche markt is de schors thans 20% goedkooper dan verleden jaar. Men ver wacht nog meer daling, ook bij ons te lande. Te Rotterdam wil een ondernemer een inrichting tot staud trachten te brengen waar de kleine industrie stoomkracht kan huren. Het plan is een gebouw te stichten met acht lokalen, die afzonderlijk en ook ge deeltelijk kunnen gehuurd worden met de stoomkracht er bij, naar den maatstaf van f 360 per paardekracht en even zooveel per lokaal. De gemeenteraad van Zwolle heeft op het uithalen van vogelnesten en liet dooden van vogels een ver ordening vastgesteld, bij welke een boete is bedreigd van 3 tot 5. Tijdens het gezelschap van de Hoogduitsche opera te Rotterdam, te Utrecht in Tivoli een voorstelling gaf, er. wel den //Don Juan" is een der actrices, Donna Elvire, onder de voorstelling en letterlijk achter de coulissen, bevallen van een zoon. De actrice had den geheelen avond haar rol goed gezongen en zelfs 'weinige minuten voor het kritieke oogenblik, nog, op een ladder achter een venster staande het bekende duo met don Juan gezongen. Juist onder de laatste maten dezer partij bleef zij steken. Ziedaar weder een der misères van het leven op de planken. De bekende goochelaar en memorist Stot-Tai is weder in 't land; hij zal den 12 Maart te Middel burg een voorstelling geven. Ook heeft hij de premie van 10000 fl. weder medegebracht, die hij aan dien Europeaan zal schenken, die hem in zijn toeren evenaart. Aan de Hoogeschool te Utrecht is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de lieer E. J. Michelsen, geb. te Haarlem, op een akaderaisch proefschrift //Behandeling der Scabies". Men schrijft uit Vlagtwedde aan het D. v. Z. H. z/Wat de veepest betreft zijn alle toegangen door samenwerking van millitairen, rijksambtenaren en rijks- en gemeentelijke politie, goed afgesloten. Te betreuren is het evenwel, dat de toegang van personen niet verboden wordt. Handelaars toch, die zoo de stallen van Hannover verlaten, komen ongehinderd in die der Groniugsche veehouders. Ook paarden en varkens, dij uit besmette stallen kunnen afkomstig zijn, worden niet geweerd. 't Zou zeer wenschelijk zijn dat spoedig in beide leemten voorziening kvvame, vooral wat het eerste betreft, want de toevloed van veehandelaren is zeer groot.// Uit Groningerland meldt men aan het U. D., dat liet transport van vette ossen, naar Holland, inzonder heid naar Rotterdam, aldaar thans in vollen gang is. De verzending geschiedt bijna dagelijks per spoor. Het aantal jongens op de Wassenaer tc Amsterdam, vermeerdert gemiddeld met een per dag en zal dan ook weldra het cijfer van 500, waarvoor de inrich tingen zijn gemaakt, bereikt hebben. De spoedige indienst stelling van het tweede opleidingsschip voor Rotterdam wordt dus noodig. Als middel tegen de jicht werd door een dokter dit recept opgegeven //ïiiet meer te kunnen verdienen dan twaalf stuivers per dag en daarvan te moeten rondkomen". Of 't helpt weet ik niet. In de N. Rott. Ct. van Vrijdag j.l. las men het volgende ingezonden artikel Assurantie. Mijnheer de Redacteur! In het Deutsches Vereinblatt für Versicherungsiuesen No. 7 van 26 Februari lees ik: De firma Z. D. te Mid delburg verzekerde op den 14den October te Rotterdam op het schip Oceanus. Blijkens eene maand later per brief ontvangen berichten was het schip op den lOden October 1874 bij Krawang gestrand en werd het naderhand afge keurd. Nu, bij inlevering der schadepapieren, heeft de ver zekerde firma tengevolge eener gelukkige vergissing eene, op den 13den October '1874, alzoo een dag vóór dat de verzekering gesloten werd, door haar ontvangen telegraphi- sche dépêche overgelegd, waarin haar het ongeluk uit Batavia werd gemeld. Natuurlijk hebben assuradeuren alle schade vergoeding geweigerd. Ik acht het van gewicht dat aan het bovenstaande de meest mogelijke publicitiet -worde gegeven en verzoek u daarom beleefd om een plaatsje in uw blad. Hoogachtend, UEd. Du. Dienaar T., 28 Feb. '77. R. Een der volgende nommers bevatte daarop als antwoord dit ingezonden stuk Assurantie. Middelburg2 Maart 1877. Mijnheer de Redacteur! In uw geacht blad van 2 dezer lazen wij een ingezonden stuk geteekend R., betreffende het gebeurde met eene verzekering op vrachtpenningen van het schip Oceanus. Daar het in dit stuk den schijn heeft, alsof van onze zijde kwade trouw werd gepleegd, achten wij eenige rege len noodig om ons van dien blaam te zuiveren. Uit onze correspondentiën en uit geheel ons gehouden beheer kunnen wij aan ieder die zulks zou wenschen, ten duidelijkste bewijzen, dat de bewuste dépêche door een zeer noodlottig toeval niet aan ons bekend was, toen dé ver zekering werd opgegeven, terwijl uit het feit dat het bewuste telègram door ons zeiven aan assuradeuren is overgelegd (en niet, zooals de inzender zegt toevallig onder de averij papieren werd gevonden), ieder weldenkende ten duidelijkste het bewijs kan zien, dat de vergissing ons zelfs toen nog niet bekend was, en hierbij voor het minst aan geen kwade trouw te denken viel. In die omstandigheid hadden wij het in assuradeuren geprezen, zoo zij zich eerst tot de betrokkene firma hadden gewend om zich te overtuigen of er werkelijk eene vergis sing dan wel kwade trouw bestond, alvorens de zaak op deze schrikbarende wijze aan de Rotterdamsche Beurs te publiceeren, waardoor voor ieder oningewijde een blaam op onze firma wordt geworpen, die wij ten steiligste en met gegronde bewijzen kunnen wederleggen. Met de plaatsing dezer regelen zult U verplichten, Uwe Diu. Dienaren Van Zeulen Decker. Men kan denken dat dit geval ook ondanks de rectifica tie veel éclat op de beurs maakt. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterftelijst ver meerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herslel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der teringziekten te ver lichten en 't leven met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men den borstlijders aanraadt een warmer klimaat op te zoeken om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennenboschen, waarvan de uitwa seming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer, die een harstachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2