ST ATEN-GENER A AL. de behoefte overtreffen. Men zon zoo zeggen er moest meer aanbod zijn dan vraagen ziet, de vraag gaat bet aanbod zoo ver te boven, dat bet vragen tot lokken, fluiten, visscbeu, vangen, ronselen als 't ware wordt verbasterd. Van waar toch dit vreemde verschijnsel? Niet daarin is de oorzaak te zoeken dat de kerk verdeeld, het predikambt splinterig, de menigte ietwat ongeloovig is. Er zijn tijden geweest van vrij wat grooter verdeeldheid, van vrij wat minder godsdienstig leven, en waarin toch allerminst gebrek aan geestelijke voor gangers was. Niet daarin dat roem en eer niet meer begeerd worden, of dat bet „blinkend versiersel" zijn aantrekkelijkheid voor, zijn toovermacht over bet kuapengernoet zou verloren hebben, of dat het jonge Holland de bane dei- eer achter toonbank en lessenaar gelegen acht. Ook niet daarin dat het vak van schoolmeester nog evenzeer in oneere is als vroeger, want dat is veel veranderd en het is daarentegen thans gebruikelijk deel te nemen in de verhef fing van den onderwijzersstand. Wij zoeken de hoofdoorzaak van het ver schijnsel niet zoo ver, noch zoo diep als men dit zoo vaak doet. Zij ligt o. i. vlak voor de deur. Zij ligt in den algemeenen socialen toestand. In het langzaam en pijnlijk verloop dei- kwaal die men de maatschappelijke kwaal noemt, komt het ons voor, is rechtstreeks de verklaring van het verschijnsel te vinden, dat zoovele duizenden plaatsen in de maatschappij, als die drie vakkeu opleveren, en die eigenaardig dienden ingenomen te worden door jonge lieden uit den fatsoenlijken middelstand, zoo weinig worden begeerd dat er velen van onvervuld blijven, meuigeen door miudergesehikte personen wordt bezet en het gemiddeld gehalte dergenen die zich aanbieden van lieverlede zal gaan dalen, ja reeds ten deele dalende is. Een, twee, drie menschenleveus teruggerekend mocht men over 't algemeen aannemen dat een gemiddeld inkomen van f 1000 ii f 1200 toe reikend was om in den fatsoenlijkeu middelstand te kunnen levenkwam daar nog een klein eigen fortuintje bij of een toevallig voordeel door vrije woning en dergel., dan behoefde er niet alleen geen broodzorg, geen fatsoenlijk ge brek lijden te wezen, dan kan er aan overleggen gedacht worden. Men mag aannemen dat, een kleine eeuw geleden, van een gemiddeld in komen van f 1000 a f 1200, in den middelstand een vierde, ja misschien een derde, kon wordeu aangewend tot lotsverbetering, tot veraangena ming des levens, tot voldoening der behoeften die een beschaafde kring van verkeer meebrengt. Hoe geheel anders is bet tegenwoordig gesteld Thans is een gemiddeld inkomen van 1000 k f 1200 niet toereikend om, in den lagereu middelstand zelfs, in de behoeften aan spijzen, kleeding, dekking en verwarming van een gezin te voorzien. Wegens de wel met honderd pro cent verminderde waarde van het geld, voor »Fildelio" voor vol orchest, een zang-partij »In questa Tomba", uit te voeren door Mej. Victoria Bunsen, een koor »Calm of the Sea" (Meeresstille)nog een zangpartij Adelaide'' door Signor Brignoli, en ten slotte marsch en koor uit de »Ruïnen van Athene". Dit eerste gedeelte dus enkel muziek van Beethoven. Doch de avond zou verder aangevuld worden over- vuld zou ik haast denken door uitvoeringen van vier militaire kapellen: de Coldstream Guards, de Grenadier Guards, de Scots fusilier Guards (Bergschotten) en de militaire kapel van het paleis, waarbij ten slotte nog het voor die gelegenheid versterkte paleis-orchest, alsmede het groote orgel en het volle kooi- zich zouden voegen tot de uitvoering van het God save the Queen de nationale hymne, waarmede in Engeland alle con certen wrorden besloten. Eindelijk zou dit festival zich oplossen in een groot vuurwerk met een girandola van 2000 vuurpijlen tot bouquet. Of dit groote avondfeest door een aan den gvooten omslag geëvenredigd getal menschen is bijgewoond, weet ik niet. In den voormiddag waren er slechts weinig bezoekers, in den namiddag kwamen er meer opzottenmaar men merkt een drie- a vierduizend personen in zulke groote ruimten niet zoo bijzonder op. Behalve de genoemde vermakelijkheden waren er onderscheidene andere om de bezoekers, zoo volwassenen als kinderen, aangenaam en afwisselend bezig te houden. zoover dit ook de vertegenwoordiger is van de waarde der eerste levensbehoeften, is daarvoor een veel grootere gemiddelde som noodig. Nil is dat veronderstelde gemiddelde inkomen voor beoefenaars van de drie bedoelde vakken sinds de vorige eeuw niet vermeerderd. In vele maatschappelijke betrekkingen is de middelterm aanmerkelijk verhoogd; slechts in deze niet. Ja zelfs in vele vakken van handwerk, van rmven arbeid, is de middelterm van het loon tegenwoordig aanmerkelijk hooger dan de hier voor de bedoelde drie vakken aangegevene. Het is immers waar dat tegenwoordig het gemiddelde loon van bekwame' sigarenmakers, werktuigkundige arbeiders, polderjongens en zoo velen meer, aanmerkelijk hooger is dan bet tractemeut van een officier, dan het inkomen van een predikant of onderwijzer De allereerste, de voor de handliggende, de hoofdoorzaak der schaarsohte van kandidaten voor de vervulling van plaatsen als officier, als predikant of als ouderwijzer is gelegen in de dubbeltjes en nergens anders. In zoover blijft de loop der maatschappelijke huishouding aau haar grondwetten getrouw, dat dagelijks bewaarheid wordt dat waar wel vraag bestaat, omdat die natuurlijk is en uit de inrichting der maatschappij volgt, doch waar die vraag wordt, gedaan tegen een prijs die veel te laag is, het aanbod moet verminderen. Wij zien dagelijks de toepassing dezer wet. De Staat vraagt beschaafde, knappe, erg knappe officieren, doch tegen een prijs waarvoor geen goede polderjongens te koop zijn, en 't gevolg is dat Breda kwijnt en 't leger zoo zoetjes aan een papieren leger wordt. De gemeenten vragen herders en leeraars, doch tegen een prijs waarvoor geen machinisten te koop zijn; 't gevolg is dat de gemeenten vrij mogen roepen en beroepen, lokken, fluiten of bidden, alles zonder gewenscliten uitslag. De Grondwet eiscbt overal voldoend lager onderwijs, de Staat vraagt derhalve overal onderwijzers, doch op verreweg de meeste plaatsen tegen een loon waarvoor men in vele steden geen zakkendragers kan huren, wat wonder zoo het aanbod op zulk een vraag uitblijft! Dat ook alle kunstmiddelen op den duur moeten falen en zeker tegennatuurlijk zijn, zullen we uader aantoonen. Wordt vervolgd. TWEEDE KAMER. De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend strekkende om liet tijdstip der wettelijke meerderjarig heid van 23 jaar op 21 jaar te stellen; in verband hiermede zon het verleenen van handlichting yaenia aetatis) komen te vervallen. In de meeste landen van Europa gaat de meerderjarigheid op den leeftijd van 21 jaar in, in enkele landen, o. a. Zwitserland, nog vroeger. Bovendien wordt in vele voorkomende gevallen toch van de bestaande wet der meerderjarig heid op 't 23e jaar bij ons te lande afgeweken door het verleenen van vaenia aetatis. Tal van schommels, draaimolens, wipplanken, gymnas- tiektoestellen, banen voor bal- en werpspelen, schiet banen voor boog, pistool, kamerbuks en ook verdragend geweer, vond men in den tuin. Ook was daar een tent waarin Mr. Humphreys voorstellingen gaf met zijn wonderful -performing elephants (gedresseerde olifanten), terwijl op een andere plaats Mr. Holden het publiek naar zijn vertooningen van marionetten lokte. Men zal wel begrijpen dat in en bij dit groote volkspaleis ook velerlei ververschingen en hartsterkingen te bekomen waren. In het hoofdgebouw vindt men op onderscheidene plaatsen buffetten waar kleine ver verschingen te bekomen zijn, terwijl in de groote eetzaal banqueting hallopen tafel en table a la carte gehouden wordt; de table d'hote is echter op gewone tijden alleen des Zaterdags. De Zaterdag is .namel, voor de Londenaars de dag van uitgaan. Op vele plaatsen zijn dan ook Zaterdag de prijzen en tarieven hooger dan op andere dagen, gelijk dit o. a. met tentoonstellingen het geval is. De gewone tarieven in 't Alexandra-paleis kwamen ons niet hoog voor, in aanmerking genomen dat wij ons te Londen bevonden. Broodje met kaas in 't paleis zelf genomen kost 20 ets., broodje (roll) met boter 15 ets., koud ossenvleesch, ham, tong en dergel. 45 ets. per platedat is per snede of schijf. Van de dranken kost ale of stout 10 per glas en 25 ets. per Men meent dat-onder de redenen die de Regeering hebben bewogen om de jongelingen op 21-jarigen leeftijd meerderjarig te verklaren vooral moet geteld worden dat bij de tegenwoordige wetgeving, de jonge lieden zich niet vóór hun 23e jaar op eigen gezag voor den krijgsdienst mogen verbinden. Het ontwerp tot verhooging van den accijns en het invoerrecht op liet gedistilleerd is met overgroote meerderheid aangenomen. De Kamer heeft ook de verbeterde quarantaine-wet goedgekeurd, alsmede het ontwerp tot aanvulling van art. 10 der wet tot wering van besmettelijke ziekten. Bij het ontwerp-kieswet wordt.het district Zierikzee samengesteld uit heel Schouwen en Duiveland, heel St.-Philipslainl, een hoekje vanTholen en wel Stavenisse, heel N.-Beveland, en van Goeree en Overflakkee het zuidelijk strookje, bevattende Goedereede, Ouddorp, Stellendam, Dirksland, Melissant, Nieuwe Tonge en Herkinge. Als ons district nu niet homogeen genoeg is hébben we het maar te zeggen, dan krijgen we misschien nog een reepje van Walcheren er bij. Het wets-voorslel Haffmans op liet recht van ant woord heeft algemeen een zeer ongunstig onthaal gevonden. Er waren in de afdeeliugen wel enkele stemmen voor, doch de meesten achtten het voorstel onnoodig, overtollig en schadelijk. De afdeeliugen van de Tweede Kamer onderzoeken deze week van Dinsdag af een aantal wetsontwerpen, waaronder: lo. betreffende het onderwijs aan de Mili taire Academie2o. herziening der wet omtrent de militaire pensioenen bij de landmacht; 3o. nadere bepalingen omtrent het muntwezen in Ned. Indie; 4o. vervanging der koperen door bronzen pasmunt; 5o. toezicht op de openbare middelen van vervoer, en 6o. recht van zegel. Binnenland. Zierikzee, 20 Eebr. Gisteren werd de zestigste verjaardag van Z. M. den Koning ook hier herdacht. Van de openbare gebouwen en uit vele woningen wapperde de nationale driekleur, terwijl het klokken spel zich liet hooien. Wegens het zeer ongunstige weder kon dé parade der dienstdoende Schutterij geen voortgang hebben. Des avonds hield de Sociteit //Ter eere van den Koning", een nuttige vereeniging ten doel hebbende de oefening van kader en manschappen der Schutterij gedurende de wintermaanden, en sedert, vele jaren onder de leiding van den heer M. L. Voorloop in een staat van gewenscliten bloei verkeerende, baar jaarlijksche feestelijke samenkomst. Hierbij had zich naar loffelijke gewoonte ook de kapel der Schutterij aangesloten. De Majoor-Kominandant en verdere officieren, alsmede de oud-kommandant'der Zierikzeesche Schutterij en de pas uit Oosl-fndië teruggekeerde luiteiiant ter zee W. J. de Briiijne vereerden de vergadering met hun tegenwoordigheid. Menige feest dronk werd er ingesteld, in de eerste plaats op Z. M. den Koning, maar ook op 't Leger, de Marine en de Schutterij. Het aangenaam kameraadschappelijke samen zijn werd nu en dan opgeluisterd door de uitvoering van muziekstukken en aldus deze feestavond genoegelijk doorgebracht. Zierikzee, 20 Eebr. Thans is gebleken dat het verontrustende bericht //alle invoer van vee uit Ne derland in Engeland is verboden" nog al onjuist is geweest, zoo onjuist dat het haast niet te verklaren is hoe onze Staats-Courant er zoo heeft kunnen in- loopen. Van //verbod" van invoer is geen sprake. drinkkan; room en ijs 30 ets., kop thee of koffie 20 ets, chocolade 30 ets. In de eigenlijke eetzaal zijn de tarieven iets lager voor de voornaamste artikelen, daar kostte b.v. brood met vleesch, ham of tong niet meer dan aan de buffetten die vleezen alleen. De table d'hóte kost f 3 per hoofd; maaltijden cl la carte waren voor 1.50 tot ƒ4.50 per hoofd te ontbieden. Wat de wijnen betreft, in den fraai gedrukten catalogus van Bertram en Roberts, die men ons in 't paleis in de hand stopte vind, ik 115 onderscheiden merken opgegeven. Daaronder merk ik op 20 sherries tegen prijzen van ƒ2.40 tot 9.00 per flesch9 Rijn wijnen (Hocks) loopende van Rodenheimer van 2.40 tot Johannisberger van 9.005 Moezelwijnen, van 3.60 tot 6.00; 15 soorten Champagne, waaronder Veuve Clicquot a 7.20 en Bollinger en Co., oogst 1862, a 12.60; verder vallen mij nog in 't oog onder de Clarets 't merk Chateau Lafitte oogst 1851 genoteerd tegen 21.60, Chateau Margaux, 18,48, tegen 12.60 en 1851 tegen 18.60 ofschoon de zelfde wijn van 1865 tegen 6.00 en van 1858 tegen 9 genoteerd is. Bij de likeuren zie ik geen >;Schiedam" opgegeven, maar wel Oranje-hitter, namel. tegen 30 cents 't glaasje. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2