ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arroniSis- seinent Zierikee. 1877. No. 14. Zaterdag 17 Februari, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd o,p FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent, Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave In te zenden aan den uitgever II. EAKEXMAX. Binnenland. ZIER IK ZEE, 16 Februari 1 8 7 7. De luitenant ter zee 2e kl. W. J. de Bruijne, on langs van het eskader in Oost—Indië in Nederland teruggekeerd, is met ingang van 3 Februari op non activiteit gesteld. Bij Z. Ms. besluit is benoemd tot procureur bij de Arr. Rechtbank te Zierikzee Mr. H. van Adrichem, advokaat aldaar. De Vastenavond i9 hier ditmaal bijzonder stil voor bijgegaan. Meer en meer blijken de overblijfselen van ruwe brooddronkenheid en onzinnigheid die vroeger nog op dien dag werden waargenomen te verdwijnen. Niemand zal zich daarover beklagen. Hoezeer in Katholieke streken ook al veel van het //raar// der vastenavondpret afgaat blijkt uit de couranten-berichten van alle oorden waar vroeger de carnevaidagen, tijden van ware razernij geweest zijn. De vasten zelf schijnt in verval te geraken. Men leest ten minste in de ultramontaausche Nieuwsbode die in Limburg wordt uitgegeven de volgende ontboezeming! z/En nu gaan wij met moed en goede hoop den stokvischtijd te gemoet. De haringen en bokkingen zijn in aantocht. Welkom hen, omdat ons anders niets zou troosten gedurende den mageren tijd. Met meer genoegen zal ik echter de gedroogde en gezouten zeebewoners na zeven weken toeroepenstokvisch, labberdaan, haringen en bokkingen, vaarwel!" Z. M. heeft jhr. W. R. Boddaert, wiens diensttijd als directeur van wege den handel bij hel vrij entrepot te Middelburg, met 31 Maart e. k. eindigt, opnieuw als zoodanig benoemd. Blijkens achterstaande aankondiging zal het week blad Ceresdat sinds eenige weken dezer wereld over leden scheen, blijven leven en thans onder redactie van den heer A. F. Marlet worden uitgegeven te Goes. Wij vertrouwen dat, behalve de reeds bestaande inteekenaars op Ceresook vele andere belangstellenden in den landbouw, vooral ook practiscbe landbouwers, ,de uitgavevan den heer Marlet zullen ondersteunen, Alleen door deelneming bij wijze van abonnement kunnen uitgaven als Ceres en dergelijke speciale bladen levensvatbaarheid verkrijgen en behouden. Dat de inhoud degelijk zal zijn, daarvoor zijn ons de erkende talenten en de ijver van den heer Marlet als 't ware borg. Volgens uit Batavia ontvangen telegram is het nieuwe groote ijzeren drogedok, welks te. waterlating aanvankelijk niet wel vlotten wilde, thans met goed gevolg te water gekomen. Hoe zeer op zich zelf vuile baantjes toch sterk in trek zijn blijkt o. a. uit de omstandigheid dat voor de betrekking van directeur der gemeentereiniging te Fratieker, waaraan een minimum van 900 tractement is verbonden,-zich 223 sollicitanten hebben aangemeld. Door het Bestuur der Exploitatie-maatsohappij van de Staatsspoorwegen zijn als //algemeen erkende Christelijke feestdagen" aangewezen: Nieuwjaarsdag, Goede Vrijdag, 2e Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2e Pinksterdag, Maria Hemelvaart, Allerheiligen, Aller zielen en de Kerstdagen. Vele dubieuse punten zijn door dit besluit voor goed opgehelderd. Met de putboripg op het Vreeburg te Utrecht is men nog bij voortduripg bezig. De boor is thans tot op een diepte van 360 meier in den grond door gedrongen. Het water laat zich nog altoos wachten. Van Jan Holland's //Darwinian zal bij G. E. Schultze te Leipzig eeii Duitsche vertaling, door den schrijver zelf bewerkt, worden uitgegeven. Naar wij vernemen beb.ben de Min. van Marine en van Binnenl. Zaken hun steun toegezegd voorliet plan eener Nederlandsohe Noordpoolexpeditie. Tot voorzitter van de //Vereening voor de Statis tiek in Nederland", welke betrekking jarenlang zoo waardiglijk werd vervuld door jhr. rar. J. De Boscli Kemper, is gekozen mr. S. Vissering, hoogleeraar te Leiden. In Oost-Friesland, waar (te Emden) de veetyphus op onderscheiden stallen zich heeft geopenbaard, meenen velen dat de overbrenging der ziekte moet worden toegeschreven aan het bezoeken der stallen door per sonen, die met besmette dieren in aanraking waren geweest. Daarin nu ligt dan ook het grootste gevaar voor Nederland, in weerwil van het totale verbod van allen invoer van vee enz, uit Düitschiand. Te Emden worden in de straten, waar besmette stallen zijn, gebouwtjes geplaatst, waarin ieder die deze straten passeert, zich'moet laten ontsmetten. Men zou ook aan onze noordelijke grenzen zoo iets kunnen doen zegt de t,N. R. Ct." Zondag is in de hoofdstad weder een stoóradiamant- slijperij geopend, van gebr. Gomperts, in de Valken- burgerstraat bij Rapenburg. Deze fabriek, onder leiding van den heer J. Gosschulk gebouwd, bevat, zoo wat constructie als machines betreft, veel nieuws; er is plaats voor 67 werklieden behalve de verstellers, leer lingen enz. Onlangs werd ten onrechte gemeld, dat de ver moedelijke bedrijvers van den diefstal ten huize van den heer Gies, Singel te Amsterdam, waren gevat. Thans meldt liet „Hbl.'i, dat drie personen, verdacht dezen diefstal te hebben bedreven, door twee agenten van politie, Zaterdag in hechtenis zijn genomen. In een tapperij te Amsterdam wilden de drie gevaarlijke individuen een der gestolen effecten te vergeefs ver- koopen. Beide agenten, wetende, dat de verdachte personen zich in de tapperij bevonden, vernamen spoedig wat er gebeurd was, en hielden hen in het oog. In de Weesperstraat gingen zij een slagerswinkel bini|eu, quasi om schaapskoppen te verkoopen. De agenten gingen adsistentie halen, en per vigilante werden de heereu naar het bureel van politie vervoerd. Men vond bij hen valsche sleutels, breekijzers, nijp tangen, enz., maar het effect werd door de vrouw van den slachter gevonden. Een der aangehoudenen schijnt reeds lang valsche sleutels te hebben vervaardigd. Opmerkelijk is, dat de sleutels allen passen op het straatdeurslot van het huis van den heer Gies. Wageningen, 11 Febr. Naar men verneemt, zal 9poedig de aanbesteding plaats hebben van het ver bouwen der twee zijvleugels van de Rijkslandbou-wschool tot proefstation. In de laatste dagen zijn weder eenige aanvragen ingekomen tot plaatsing van jongelingen op de Rijks- landbouwschool. Door den heer R van de Weerd, te Rhenen is eene uitvinding gedaan, die voor den waterstaat van veel gewicht genoemd mag worden. De mislukte proeven met de rijkspeilschaal te Rhenen, brachten den heer van de Weerd tot ontdekking van een veel eenvoudiger en zekerder werkend toestel. Thans is hem door de directie van _de Amsterdarasche Kanaal maatschappij op®ragen, om aan de Oranjesluizen van haar kanaal eene zelfregistreerende kwikpeilschaal, volgens zijne vinding, te doen plaatsen. Deze toestel, waarvan de werking door een der ingenieurs van genoemde maatschappij werd onderzocht en door dezen werd aanbevolen, onderscheidt zich door groote een voudigheid. Hij kan hoogst gemakkelijk tegen een der sluismuren worden geplaatst, zander,een bijzondere pfi.ilput of iets van dien aard, neemt zeer weinig ruimte in en is ter nauwernood een paar meter hoog. Eindelijk zijn de kosten van aanleg in vergelijking der thans in gebruik zijnde peilschalen zeer gering, zoodat dit geen hinderpaal behoeft te zijn, om het werktuig ook op andere plaatsen- in gebruik te nemen, waar thans de waterstanden nog worden opgenomen en opgeteekend. Hbl. Tijdens de Rubens fees ten te Antwerpen op groote schaal zullen worden gevierd, wil men in Aug. a. s. te Putte een monument oprichten op 't graf v.an Jacques Jordaens, die met zijne vrouw .Chatharina Vauoort en zijne dochter, te Putte is begraven, omdat hij van de //nieuwe religie" zijnde, niet binnen Ant werpen mocht worden ter aarde besteld. Onze Willem II liet in 1845 de zerken herstellen, maar ze zijn weder in min-gewenscliten, toestand. Aan den beeld houwer J. Lambeaux is thans opgedragen, in overeen stemming met de schilders Lamoriniere en Bource, een gedenkteeken gereed te maken. Evenals in België is er een commissie in Nederland lot het bijeenbrengen van gelden voor het doel, bestaande uit de heeren Israels te 's Hage, Janssen te Rossutn, Wubben te Vries, (oud on tv. te Putte), de Jonge van Eilemeet te Oostkappelle, Hofstede de Groot te Groningen, Laurillard te Amsterdam, Oudcgeest te Ossendrecht en dr. J. ten Brink te 's Hage Jordaens is de schilder van de Oranjezaal op het Huis ten Bosch te 's Hage, en te Putte in 1678 begraven. Putte is half Nederlandsch. De Auslralia-reiziger Ernest Giles heeft zijn vijfde groote reis gelukkig volbracht en is den 29 September 1876 te Adelaide teruggekeerd. De reis had ten doel liet onderzoek van de groote onbekende land streek van West-Australië tusschen dén 24 en 25 zuiderbreedtegraad en w.el van West-Australië' uit naar de overland-telegraafLijvi, die door centraal- Australië naar de Noordkust loopt. ;De groote ver moeienissen en ontberingen, die Giles met zijn vier reisgezellen heeft te doorstaan gehad, deden vaak aan den goeden uitslag van den tocht wanhopen.- De reizigers verlieten den 10 April de verst naar het binnenland gelegen nederzetting van West-Australië. Hun tocht laat zich in twee deelen onderscheiden Ten eersten onderzocht Giles van den Ashburton-stroom uit, waar hij een magazijn aanlegde, de bronnen van dezen stroom en de waterscheiding der naar liet Westen stroomende rivieren. Het land dat hij doortrok was een heuvelachtige vlakte en naar het Oosten toe vond hij geen enkelen waterloop. Tot aan de water scheiding toe was de grond steenachtig, zoodat de kameelen moeite hadden om voort te komen. Vervol gens kwam het gezelschap, van deze waterscheiding af, op 120° 20' O. L. ineen vreeselijke zandwoestijn, waar men over een afstand van 600 kilometer geen water aantrof. De woestijn was naakt en slechts hier en daar met het gevreesde stekelvarken-gras (Festuca irritans) begroeid. Van dierlijk leven merkte ,men niets dan eenige erbarmelijke wallabies (Halma- turus) en hoogst zelden ontmoetten de reizigers in boorlingen.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1