Buitenlandsch Overzicht. Be commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 26 Febr. a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst wenschen te treden. Van den 9 Februari af is de invoer in Engeland van runderen en schapen, uit Nederland afkomstig, verboden. In verband met een dading met de ambachtsge rechtigden van Wolfaartsdijk, heeft het rijk voor duizend gulden aangekocht een perceel schor en slik, gelegen voor den dijk van den Westkerkepolder, grenzende aan de slikken, waarover de dading loopt. Met mr, Tak van Poortvliet, als eigenaar van den Johanna Maria-polder, is een overeenkomst gesloten, waarbij deze den dijk van dien polder en de daarbij behoorende voorgronden ten behoeve der rijks-buiten gronden belast met de erfdienstbaarheid van weg naar den naastbijzijnden openbaren weg en zulks tegen betaling door den staat van een som van f 3000. Tot een en ander strekt de bij de Kamers aange vraagde wijziging van de Domeinbegrooting voor 1876. De Held. en NT). Ct. verneemt, dat de heer J. H. Jullien, officier-machinist le kl. bij de Kon. Ned. marine, benoemd is tot ingenieur bij de Stoomvaart maatschappij //Nederland'/, ter vervanging van den heer P. A. van Aken, die zal optreden als dierecteur der waterleiding te Leiden. De commissie voor het geneeskundig staatsexamen heeft bevorderd tot arts den heer A. W. van Rentergem, med. docter offic. van gez. le kl. bij Zr. Ms. zeemacht, geboortig te Góes. Volgens een bericht in sommige bladen zou de justitie een onderzoek instellen naar de ramp, het verongelukte stoomschip //Willem III/' bij denjougsten storm overkomen, nadat gebleken is, dat geenerlei voorzorgen waren genomen, om bij eventueele onheilen iets te kunnen doen tot redding van passagiers. Naar de N. R. Ct. verneemt, is door den Raad van State over de nieuwe kieswet een zeer ongunstig advies uitgebracht. Mogelijk is hierin de verklaring te vinden, waarom, in weerwil van den door den minister gemaakten spoed, het ontwerp nog niet bij de Tweede Kamer is ingekomen. Men verneemt dat het voorstel van wet van den heer Haffmans tot invoering van het zoogenaamde //droit de répouse" in de afdeelingen der Tweede Kamer bijna algemeen ongunstig is ontvangen. Door den heer jhr. mr. Victor De Stuers is aan het Rijk, voor de rijksverzameling van moderne kunst te Haarlem, ten geschenke aangeboden een portret van den schilder M. J. Van Bree, door dien schilder gemaald. Dezer dagen zal de heer Ernest Renan van Parijs te Leiden als redenaar optreden, daartoe uitgenoodigd door het studentencorpsook te 's Hage zal cle heer Renan spreken en wel over Baruch Spinoza, bij welke gelegenheid H. M. de Koningin en prins Alexander onder de toehoorders zullen zijn eindelijk zal de heer Renan ook een rede houden te Rotterdam op Zaterdag 24 Februari a. s. Zijn onderwerp aldaar zal zijn t/Qu'est-ce qiCune nation buiten twijfel veel schooner. De verheven ligging met schoone vergezichten op de schilderachtige omstreken kan met die van Sydenham wedijveren. Bij 't heldere, zonnige weder van den middag was 't uitzicht van de terrassen van 't gebouw over de frissche groene dalen tot in het verre verschiet waar donkere bosschen den horizon sloten, verrukkelijk schoon. Vele jaren had 't Sydenham-paleis geen mededin ger men heeft echter gemeend dat het groote Londen wel levensvatbaarheid aan twee dergelijke instellingen kan geven. Als geldelijke onderneming is het Alexandra-paleis evenwel niet medegevallen. Het was reeds bijna voltooid toen het bij ongeluk in brand geraakte en geheel vernield werd; onmiddellijk begon men den herbouw en nu werd het nog schooner dan 't eerst was. Den 1 Mei 1875 werd het voor 't pu bliek geopendhet trok aanvankelijk ook veel bezoekers, doch 't schijnt dat de aandeelhouders den tijd niet durven afwachten dat het voor goed en vogue zal gekomen zijn. Men heeft althans dezer dagen de geheele zaak te koop aangeboden. Het Alexandra-paleis bestaat uit een hoofdgebouw (Central-hall) dubbele zijvleugels door ruime binnen pleinen gescheiden, en heeft behalve twee groote met koepels gedekte eindvleugels nog vier hoekgebouwen of paviljoens met torens. Het geheel is in den rijken modernen Franschen stijl gebouwd. Als eigenaardigheid mag hier opgemerkt worden dat terwijl Alexandra- Ilet bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp tot het brengen van wijzigingen in het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering strekt om in afwachting van een meer omvangrijke en stelselmatige herziening onzer burgerlijke rechtspleging, ua de vereenvoudiging van liet cassatieproces bij de wet van 26 Juni 1876, in gelijke richting de meest noodzakelijke verbeteringen te brengen in de wijze van procedeeren bij de rechter lijke collegiën in de overige installtiën van het geding, voor zoover dit door partiëele wijziging mogelijk is. De wetsvoordracht heeft bepaaldelijk ten doel algeraeene afschaffing van liet procuraat, iuvoeriiig der summiere procesorde in alle zaken en in verband daarmede zoodanige regeling van de afdoening der exceptiën en incidenteele vorderingen, dat door de daarop te wijzen vonnissen, welker beteekening in de gevallen, voorzien bij de artt. 161, al. 1, en 249a. nieuw, niet langer noodig zal zijn tot voortzetting van het geding, de zaak in den regel niet van de rol geraakt. De bestaande procureurs zijn, evenals de advocaten, bevoegd tot de vertegenwoordiging van partijen en tot het houden der pleidooien in burgerlijke zaken bij de colleges, waarbij zij zijn aangesteld. De directeur van 's Rijks Veeartsenijschool verzoekt dat veeartsen, die verlangen in aanmerking te komen voor een tijdelijke benoeming van ten hoogste drie jaren, tot adsistent aan voormelde inrichting, op een jaarlijksche bezoldiging van f 1200, zich, met opgave van leeftijd en overlegging van hun diploma als veearts vóór 15 Maart schriftelijk tot hem wenden. Naar men ons van welingelichte zijde mededeelt, zal eerlang het algemeen depot van discipline van Naardcn naar Medemblik verplaatst worden. Fad. Op 27 Februari zal een totale maansverduistering plaats hebben, die bij gunstig weder bijzonder goed zal kunnen waargenomen worden, omdat bij den aan vang de maan reeds hoog boven den horizon staat. De verduistering vangt aan te 5 u. 50 m. Te 6 u. 48 m. begint de totale verduistering die te 8 u. 24 ra. eindigt. Het einde der geheele verduistering heeft heeft plaats te 9 u. 21 m., alles middelbaren tijd te Utrecht. Zekere wed. K. in de Raarasteeg te Leiden heeft zich tot den gemeenteraad aldaar gewend, met verzoek om vrijstelling van belesting, omdat zij haar brood moet verdienen met uit werken te gaan en een ziekelijke dochter tot haar last heeft, op kamers woont, die zij opschikt met oude' afgedankte meubelen als anderszins van haar begunstigers, en er naar streeft haar arme verdiensten niet weg te gooien of te verspillen, raaar te blijven wie ze is. Verleden jaar heeft zij vijf dagen een agent van politie in huis gehad tot bewaring van haar arm nederig boeltje, maar thans hoopt zij door de hulp van den Raad niet zoo //geteisterdte worden. B. en W. hebben op grond van de stellige bepalingen der verordening gemeend den Raad een afwijzende beschikking te moeten voordrageu. Volgens de Maasb. maakte een dame, mevr. de M. te Rotterdam, zich zoo boos over het gedrag van haar dienstbode, dat zij krankzinnig werd en naar Delft is vervoerd. De Portugeesche Regeering heeft een half millioen francs toegestaan voor een groote expeditie in Midden- Afrika. De expeditie is reeds georganiseerd en zal op den boven-Congo gericht zijn. paleis in Franschen stijl is gebouwd en de prachtige tuinen er bij in Engelschen smaak zijn aangelegd, bij Syclenham-paleis juist het omgekeerde plaats heeft. Daar is het gebouw gesticht volgens een oorspronkelijk denkbeeld van den Engelschen tuin-ingenieur Sir John Paxton, terwijl de tuinen daarentegen in Franschen, half Italiaanschen stijl zijn aangelegd, althans bij de waterpartijen vóórhet gebouw. Wat smaak betreft wint het Alexandra-paleis het van het andere. Dat het geheel zeer groot is, blijkt reecis uit deze cijfershet gebouw beslaat een ruimte van 7% acres (3 Hectaren en 375 M2). De Central- hall of middelste groote zaal is 286 Eng. voet lang en 184 breed (117,65 M. bij 56 M.). De overige zalen zijn naar evenredigheid groot en ruim, zoodat vele duizenden personen zich in het schier onmetelijke gebouw kunnen bewegen zonder dat er gedrang ontstaat. Een week na ons bezoek werd in 't Alexandra-paleis een groot feest gevierd door den Lord Majoor van Londen aan de burgemeesters van alle Engelsche steden en van vele plaatsen uit het buitenland aangeboden ook de burgemeester van Amsterdam was er en bij die gelegenheid bevonden zich tegelijk 37000 personen in de groote zaal. Reeds om het gebouw zelf met zijn onderscheidene zalen, de eene al fraaier dan de andere, te overzien, heeft men een flinke wandeling te doen, doch een wandeling die wel de moeite loont. De smaakvolle Onze oorlogsvloot telde op 1 Januari 1877: 21 gepantserde schepen, monitors enz. voor de verdediging van kusten en zeegaten; 18 stoomkanonneerbooten 3 torpedovaartuigen2 gepantserde ramtorenschepenj 19 schroefstoomschepen8 schepen voor bijzondere dienst; 13 instructieschepen en 33 schepen van de Indische militaire marine, te zamen 117 schepen. Deze schepen voeren 68 Armstrong-kanonnen van 28 en 23 c.M. en 425 kanonnen van ander en ten deele lichter model, waaronder achterladers, voorladers, gegroefde en gladde stukken. De bemanning bestaat uit 5804 onderofficieren, matrozen en mariniers; bovendien zijn aan wal nog 837 mariuiers met 39 officieren. De officieren der vloot zijn6 vlagofficieren, 19 kapiteins, 43 kapt-luitenants128 luitenants le kl. en 184 luits. 2e kl; 52 adelborsten le kl. en 102 adelborsten 2e en 3e klasse te Willemsoord; verder van de mariniers 1 kolonel, 2 luit.—kol., 6 kapt. le kl.6 2e kl.; 19 le en 5 2e luits.; 1 luit.- koL-intendant; 2e kapt,-kwartiermeester; 1 le luit.- kwartiermcester; 1 kapt.-administrateur van kleeding en 6 adelborsten 3e kl.voor de geneeskundigen dienst 1 inspecteur; 6 dirigeerende officieren van gezondheid; 32 offic. van gez. le, 23 2e kl; 5 offic. van gez. gedetacheerd van de landmacht3 apothekers 2e kl. en 38 cand. artsen en studenten. Er zijn 3 inspect, van administratie; 18 off. van adm. le kl. 30 2e kl.; 37 3e kl. en 32 scheepsklerken; 3 off. machinist le kl. en 5 off. mach. 2e kl; 1 adviseur voor den scheepsbouw 4 hoofdingenieurs; 4 ingenieurs le kl. en 2 ingen. 2e kl. Gedurende eenigen tijd achten wij ons verplicht, de aandacht der zieken te vestigen op de merkwaar dige eigenschappen der teerkapsules van Guyot ingeval van verkoudheid, catharren, tering en andere aandoe ningen van de bronches en longen. Eene zaak heeft ons echter bijzonder getroffen, namelijkdat vele personen, die in onze pharraacie komen, om dat geneesmiddel te vragen, den uaam zijn vergeten en het omschrijven met den naam van pillen, globules, ja zelfs pastilles. Als men zich direct tot ons huis wendt, is het ons gemakkelijk het geheugen van den kooper te hulp te komen, maar dat is niet altijd het geval als men zich elders aanmeldt om genoemd geneesmiddel te verkrijgen en dat kan tot nadeelige vergissiugeti aanleiding geven. Wij verzoeken daarom de koopers vriendelijk den naam van teerkapsules van Guyot wei te willen onthouden. Ten einde elke dwaling te voorkomen, gelieve men zich vooral te herinneren dat de handteekening Guyot in drie kleuren gedrukt is op het etiquette, dat zich op eiken flacon moet bevinden. Misschien zou deze of gene onzer lezers kunnen vragen, of 't op den duur niet een vrij vervelend werk wordt zoo telkens en telkens op nieuw over die sleepende tering te schrijven die de Oostersche kwestie heet? Ons antwoord op die bedenking zou tot op zekere hoogte toegevend zijnhet heeft inderdaad zijn onaangename zijde voor een redacteur, zich zoo dag aan dag op de hoogte te moeten houden van een monster-proces, dat schijnbaar niet vordert en dat wel incidenten oplevert doch niet zulke aangrijpende dat versieringen met beelden, heesters, planten en bloemen die overal zijn aangebracht, de stoute aanblik van het reusachtige gebouw, de rijke uitstallingen der voorname Londensche winkeliers, de goed gevulde schilder-galerij, het groote, verbazend groote orgel, al wordt 't ook nog door dat van Exeter-hall overtroffen, 't orchest dat een heir van muzikanten kan bevatten, al is 't ook niet zóó groot als dat in Sydenham-paleis, de groote afzonderlijke concertzaal, en de enorme schouw burgzaal, altoos toch binnen 't gebouw, dat alles maakt een betooverenden indruk op den bezoeker. De inrichting is inzonderheid bestemd tot het houden van allerlei tentoonstellingen en wedstrijden, en het geven van openbare vermakelijkheden. De dag dat wij het paleis bezochten, Woensdag 21 Juli, was echter zoo vol van festifiteiten, dat wij ze onmogelijk allen konden bijwonen. Het gebouw wordt 's morgens te 10 ure geopend. Te twaalf ure werd er orgel-concert gegeven door mr. Frederic Archer. Het werd geopend met de ouverture Prometheus" van Beethoven en besloten met de ouverture «Kalief van Bagdad" van Boieldieu ook kwam er een preludium en fuga in C mineur van Mendelssohn in voor. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2