ZIERIKZEESCHE III HAM voor het arrondis- yuètx seiiieiit Zierihzee. 1877. No. 13. Woensdag 14 Februari, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uilleton. Binnenland. SCHETSEN OP REIS Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG- avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post I, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1G regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van I5 regels, mits contant betaald, 25 cl. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LA KEN WAN. Zierikzee, 13 Febr. Vrijdagavond heeft in de Concertzaal aihier de aangekondigde vergadering plaats gehad ter bespreking van de beginselen van den Multa- patiors-bond, bepaaldelijk van de middelen ter bestrij ding van het misbruik van den sterken drank. Tot ons leedwezen waren wij niet in de gelegenheid de vergadering bij te wonen en moeten ons daarom bepalen tot een korte aanstipping van den uilslag der bespreking. De vergadering werd geleid door ds. E. Snellen; een aanzienlijk getal belangstellenden waren opgekomen;, aan adviezen, meer of min van belang, ontbrak het niet. Ten slotte werden vier com missiën benoemd om aangaande eenige punten rapport uit te brengen op een volgende samenkomst. Deze punten warenWat kau door werkbazen gedaan worden om het drankmisbruik bij de arbeiders tegen te gaan? Wat kan men verwachten van volksvoordrachten, ver spreiding van kleine geschriften en dergel.? Zou het bier een volksdrank kunnen worden Zou het wen- schelijk zijn hier een afdeelitig van den Multapatiors- bond te stichten of verdient een plaatselijke zelfstandige vereeniging met hetzelfde doel als dat van dien bond de voorkeur Zierikzee, 13 Febr. Daar het tijdstip voor aan gifte tot deelneming aan de Internationale Tuinbouw tentoonstelling te Amsterdam (1 Maart) vast nadert, brengen we dit nogmaals in herinnering en vestigen we in het bijzonder de aandacht op hetgeen betreft de Meekrap. Wij laten hier de vragen volgen van die afdeeling met aanduiding der uitgeloofde prijzen. 1. Men vraagt: Gedroogde exemplaren van Mee- krapplanten (soorten of verscheidenheden). 2. Monsters van Meekrapwortels in huil verschil lende tijdperken van ontwikkeling. 3. Monsters Garancine. 4. Monsters van grondsoorten en meststoften, bij de Meekrapteelt in gebruik. 5. Modellen en afbeeldingen, ter toelichting der Meekrap-bereiding. 6. Opgaven omtrent de kuituur en de bewerking van Meekrap met de daaraan verbonden kosten. 7. Monsters van verfstoffen uit Meekrap verkregen, hetzij alleen, hetzij met andere stoffen vermengd. 8. Stoffen met deze verfstoffen geverfd. 9. Een reeks van stoffen, gedeeltelijk met de verf stoffen der Meekrap, gedeeltelijk met kunstmatig verkregen Alizarine en met andere chemische voort brengselen geverfd, geschikt tot het maken eener vergelijking. Daarbij een beoordeeling van de toekomst der Meekrap-industrie, bij de voortdurende verbetering dezer voortbrengselen. KB..De Meekrapsoovten, waarop de bovenstaande 9 vragen betrekking hebben, zijn die van den Levant, van Avignon, Napels, Rusland, verschillende streken van Nederland en eenig ander oord der wereld. 10. Vervalschingen van Meekrap. Monsters ter toelichting daarvan, en opgave van de wijze, waarop die vervalschingen herkend worden. 11. Planten welke verfstoffen leveren, met die der Meekrap overeenkomend, met eeir opgave van al wat op de kuituur dier planten en de bewerking dier verfstoffen betrekking heeft, toegelicht door gedroogde exemplaren en monsters. 12. Een statistisch overzicht van.de kuituur van en den handel in Meekrap, in de laatste jaren. 13. Een verzameling geschriften omtrent de Mee krap-kuituur en industrie. 14. Een volledigen catalogus van deze geschriften ook van die welke in periodieke werken voorkomen. 15. Gekleurde afbeeldingen van de Meekrapplanl en hare wortels, in de verschilleude tijdperken hunner ontwikkeling. 16. Een zoo volledig mogelijke verzameling van monsters der grondstoffen, noodig voor de bereiding van kunstmatige Alizarine in de verschillende toe standen van bewerking. 17. Monsters van verschillende soorten vair kunst matige Alizarine. 18. Stoffen, geverfd en gedrukt: zoowel met enkel Alizarine als met een mengsel van Alizarine en andere verfstoffen. 19. Statistieke opgaven omtrent de productie van Alizarine in verschillende landen. 20. Statistieke opgaven omtrent den invloed der Alizarine-industrie op de cultuur en het verbruik van Meekrap. De hiervoor uitgeloofde prijzen zijn, volgens de nommers der vraagpunten, de volgende: 1 en 2 gezamenlijk een groofe zilveren medaille. een zilveren medaille en een groote bronzen medaillle 3 een gouden, een groote zilveren en een zilveren med.; 4 en 5, alsmede 9, 10, 11, 15, 18, 19 en 20, ieder afzonderlijk een gr. zilv., een zilv. en een gr. br. med.; 6 een gr. br. en een br. med.; 7 een gou den, een gr. zilv. en een zilv. med.; 8 een zilv., een gr. br. en een br. med.12, 13 en 14, gezamenlijk een gr. zilv., een zilv. en een gr. br. med. en QG en 17, gezamenlijk een dubb. gouden, een gouden'en een gr. zilv. med. Eindelijk vestigen we nog eens de aandacht op het gelijktijdig met de tentoonstelling te houden tuin bouwkundig congres, waarop ook aan de behandeling der vraag van de meekrap en haar mededingsters vrij wat ruimte wordt gegeven. Bepaaldelijk komen hier in aanmerking de volgende punten van het program11. Is de kunstmatige Alizarine als een vaste kleur te beschouwen, of is zij, evenals de Aniline, onderhevig aan verschieten. 12. Is het te verwachten, dat het verbruik van Meekrap of Garancine. zal. standhouden, of is het waarschijnlijk, dat die beiden door de kunstmatige Alizarine geheel verdrongen zullen worden? Te Veere zijn in de afgeloopen week weder 7 pok lijders bijgekomen. Men klaagt over het onvoldoende van het lokaal voor lijders aan besmettelijke ziekten en meent dat daardoor de epidemie zulk een groote uitbreiding heeft erlangd. In de laatste dagen is de ziekte minder kwaadaardig van aard. De heer H. A. A. Baron Collot d'Escury, Burge meester van Hontenisse, heeft zijn ontslag ingediend als lid van den .gemeenteraad; men zegt wegens de onecnigheid tusschen ingezetenen en leden van-den raad. De vermaarde betimmering van de zaal in het ge bouw in de Noordstraat te Middelburg, vroeger de sociteit //de Vriendschap", thans de kweekschool voor onderwijzers, die zooals men weet bestaat uit paneelen van Chineesch verlakt, is aan een kunstliefhebber te 's liage voor f 6000 verkocht. Bij de jongste overstrooming zijn alleen bij de Stntensluis (prov. Groningen) dertig personen om gekomen. van over zee en van over land. XXV. Zooals Sydenham-palace ten zuiden van Londen in Surrey gelegen is, ligt Alexandra-palace ten Noorden in een heerlijke streek van Middle-sex. Beide stichtingen zijn op vrij grooten afstand van 't middelpunt der stadals men zich er heen begeeft met de speciaaltreirien die de gemeenschap met de 'binnenstad uitmaken, dan vliegt men nu eens door diepliggende, donkere tunnels onder de dichtbebouwde wijken der stad door, dan over hooge viaducten ver boven de daken der huizen uit, en bij afwisseling door schilderachtige landschappen, langs groene heuvelen en lachende dalen, 't welk den tijd opkort van den langen rit en u, bij de aankomst in de wonderpaleizen, den in druk geeft als lagen ze vlak bij de poorten van Londen. Inzonderheid de 'tocht naar het Alexandra-paleis is een zeer belangwekkend uitstapje om den onmiddellijken omtrek van Londen te overzien en het genot te hebben der schoone vergezichten die elkander ieder oogenblik op verrassende wijze afwisselen, als men weder door een tunnel onder een heuvelrug is doorgegaan. Het was een regenachtige morgen 's morgens is 'tte Londen altoos regenachtig tóen we plaats namen in den trein van den Londen-Chattam en Do ver-spoorweg', die ons naar 't too ver-paleis zou brengen. Later klaarde het weder op en naar mate we meer buiten de stad kwamen, kregen we telkens fraaier vergezichten te genieten. Nu eens rustte het oog in het verschiet op frisch groen geboomte, waar een helderkleurige villa kwam tusschen door kijkenclan verhief zich de blik naar de toppen van een reeks steile heuvelen, gekroond door in antieken vorm nieuw gebouwde kasteelen, blijkbaar de lustplaatsen van rijke lieden. Doch nauwelijks hebben we die bevallige natuurlijke schilderijen even aanschouwd, of de in snelle vaart voortrennende stoomer verdwijnt met ons in een tunnel en we vliegen diep onder de voeten door van de benijdenswaardige stervelingen wier weel derige woonsteden we zoo pas bewonderden. Nu rolt de sneltrein met donderend geraas door den donkeren gang diep in de ingewanden van het roodachtige gesteente. Na eenige minuten zien we het daglicht weer en we bevinden ons ook weder in een ander landschap. Daar rechts verheft zich een statig park van hoog geboomtedaar links zien we in de vlakte een 'eenvoudig kerkhof, waarop juist een kleine groep van vrienden en magen een doocle ter aarde gaat be stellen een geestelijke in ambtsgewaad treedt vooruit, bijgestaan door een paar koorknapende doodgravers wachten aan de groeve, de spade in de hand, den hoed voor 't gelaat., 't hoofd gebogen en met de eene knie in eerbiedige houding leunende op den zandhoop. Doch alles gaat snel voorbij als men in een Engel- sclien sneltrein zit, en pas zijn we weder door eèu tunnel gestoven, of een ander vriendelijk lachend land schap ontrolt zich als een Arcadisch panorama vóór ons oog. Blijde kinderen spelen aan den rancl van een kleinen waterplas waarin eenden dartelenginds bespieden we een paar breed getakte herten achter een net ijzeren rasterwerk; daar is weder de schil derachtige cottage van den een of anderen Lord of effecten-man misschien, dat is niet zoo dadelijk te onderscheiden. Öndertusschen naderen we meer en meer, en als we 't station Crouchend voorbij zijn, krijgen we 't op een half uur afstands van daar gelegen paleis in 't oog. Een oogenblik slechts, want dan draait de weg naar 't Brewhouse-wood en dit beneemt het uitzicht weder. Die aanblik uit de verte van 't op den Muswell-hill gebouwde paleis is onvergetelijk; ik geloof dat het prachtige gebouw zich van dat punt het schoonst voordoet. Doch we naderen nu snel en de trein houdt stil nagenoeg onder den heuvel waarop het paleis is gebouwd. Het Alexandra-paleis is een stichting van gelijken aard als het kristallen paleis van Sydenham. Als gebouw is het evenwel veel Pegelijker, hechter, en

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1