Corn man diet Kas, EEN HOEFJE, Y Burgerlijke Stand te Sieriksee. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. "ADVËËTËÏmËN. voor lien, die liet verkeerde beginsel der volkssouve- reiniteit- toegedaan zijn. De Univers ziet daarin een gevoelige nederlaag voor Martel, wiens eerste en eenige ministeriëele handeling formeel in tegenspraak was met de rechtspraak van het hof. liet Paris-Journal komt er rond voor uit, dat het proces-Villemot tegen de 1,/Avenir" een zuiver politieke zaak was. Het gold hiel de wettigheid van het keizerrijk. //Omdat het keizerrijk niet meer bestaat, volgt daaruit niet, dat zijn wetten niet meer van kracht zijn'/, zegt dat blad. Even openhartig zegt de Pays//Het hof van cassatie had de keuze tusschen fatsoenlijke lieden als Martel en Jules Simon, en schurken als de magistraten der //commissions mixtes" zij voegde zich bij de schurken" Dat hervorming van de magistratuur noodzakelijk is geworden, wordt door de republikeinsche organen met kracht in het licht gesteld. In de omgeving van Thiers zelf wil men de wet afschaffen, waarbij de rechters onafzetbaar zijn verklaard, en de secretaris van Thiers, Barthélémy St. Hilaire, heeft, naar men zegt, in het openbaar als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat de regeering alle Bonapartistische rechters behoorde te ontslaan. De zijdewevers in den omtrek van Lyon hebben het werk gestaakt en de daardoor ontstane crisis kan, naar men algemeen gelooft, geruimen tijd aanhouden. Het is opmerkelijk om te zien hoe geheel anders de kwestie der werkstaking aldaar wordt opgevat, dan b. v. hier te lande. Aan de eene zijde vereenigen zich de fabrikanten en trachten, hoezeer hun dit veel geld kost, binnen de stad elkaar met werkkrachten te ondersteunen; aan den anderen kant heeft men, de vrouwen en kinderen daaronder begrepen, 35000 personen, die het werk hebben gestaakt en gesteund worden door de openbare liefdadigheid. Alle kun stenaars, als schilders, musici en beeldhouwers en tal van gewone burgers hebben zich vereenigd tot het benoemen van een comité, dat in overleg met de ge- raeenteconimissie zal werken. Een derde gedeelte der &p, werkstakers kan het door eigen middelen lang uit houden, een ander derde gedeelte zal men werk ver schaffen, terwijl voor het onderhoud van de resteerende 10 a 12 duizend voorloopig is gezorgd. B e 1 g i e. Na afloop der Maandag avond te Antwerpen ge houden liberale meeting trok een zeer talrijke bende met de kreten //Weg met Malou", naar het gebouw van de //Cercle Catholique" en het Jesuïten-klooster om daar een manifestatie te houden. De gendarmerie kwam op de been om het klooster te beschermen. Tusschen de politie en de deelnemers aan de mani festatie hadden vechtpartijen plaats. De burgemeester kwam tusscheiibeide, gelastte de menigte uiteen te gaan en verbood haar liederen te zingen. Er hadden twee arrestatiën plaats. Tegen 1 uur na middernacht was de rust hersteld; de troepen werden in de kazerne geconsigneerd. Engeland. Gladstone bracht dezer dagen een bezoek aan Marl borough College, waar hij de leerlingen toesprak. Hen, die zich later aan de staatkunde zouden wijden, deed hij opmerken, dat die weg moeilijk was. Men kreeg nu en dan harde dingen te hooren, die niet *7? altijd verdiend waren; maar over het geheel was het Eugelsche volk rechtvaardig en schepte er behagen in ieder te eeren, die het goed trachtte te dienen. Volgens 11 Dovere zou Lord Salisbury in een on derhoud met Melegari hebben verklaard, dat Engeland neutraal zou blijven, indien het tot een oorlog tusschen Rusland en Turkije kwam. Melegari zeide, dat Italië eveneens strikt onzijdig zou blijven. Oostenrijk. De Polit. Corr. deelt het volgende medeDe Porte heefc aan de Servische regeering kennis gegeven van de grondslagen voor de vredesonderhandelingen; af stand doende van materiëele waarborgen verlangt de Sultan de vestiging van een diplomatieken agent te Belgrado, de gelijkstelling van de katholieken en Joden met de Serven; het verbieden van de vorming van gewapende benden op Servisch grondgebiedverhin dering van het indringen van zulke benden op Turksch grondgebiedhet ophefFen van alle geheime vereeui- gingenhet houden van de Servische vestingen in goeden toestand het hijscheu van de Turksche vlag naast de Servische op die vestingen. Zonder twijfel, zegt de Prov. Corr., zal Servië deze grondslagen aannemen en weldra een bijzonderen gevolmachtigde naar Konstantinopel zenden. Turkije. Midhat Pacha is afgezet en vertrokken naar Syra. Edham Pacha is in zijn plaats tot groot-vizier benoemd. Edhem Pacha, de nieuwe groot-vizier, werd in 1823 geboren en door den Sultan in 1831 naar Parijs ge zonden om op Europeesche wijze te worden opgevoed. Edhem was vier jaar een leerling van de //Institution fa Barbet" aldaar; hij bezocht toen de//Ecole des mines", waar hij de mineralogie druk beoefende. In plaats echter zijn kennis te gebruiken voor het mijnwezen in Turkije, bemoeide hij zich met politiek. In 1854- ging hij als regeerings-comraissaris naar Servië, doch viel toen in ongenade bij de regeering. Spoedig echter werd hij door Reschid Pacha tot Minister van Buitenlandsche Zaken benoemd; hij vervulde die functie slechts één jaar, bleef daarop een poos amb teloos, werd daarna Minister van Openbare Werken en later gezant te- Berlijn. Volgens uit Konstantinopel ontvangen bericht heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken aan de ver tegenwoordigers van de Porte in het buitenland een mededeèling verzonden, welke behalve de reeds bekende benoemingen de volgende zinsnede bevat: //l)e Sultan verzoekt in de aanstelling van den nieuwen-grootvizier de spoedige en volledige ontwikkeling van de in de constitutie uitgedrukte beginselen en de practische in voering van al de hervormingen, welke in de provin ciën moeten worden aangewend." Blijkens mededeeling van den Minister van Binnen- landsche Zaken heefi de lieer E. Holmgren, Professor aan de Universiteit te Upsaia, voor eenigen tijd de aandacht gevestigd op het feit dat sommige personen, die overigens zeer goed kunnen zien, de verschillende kleuren slechts gebrekkig of in het geheel niet van elkander weten te onderscheiden en dus kleurenblind zijn. Deze geleerde onderwierp het geheele personeel der Spoorwegmaatschappij UpsalaGefle aan een onderzoek, waarbij bleek dat 4.8 percent in meerdere of mindere mate aan dit gebrek lijden. Vooral de in de spoorwegdienst meest gebruikelijke kleuren rood en groen wisten deze niet te onderscheiden. De gevaren, die hierdoor voor deze dienst kunnen ontslaan liggen voor de hand maar ook voor de scheepvaart kan dit gebrek noodlottige gevolgen hebben. De voorschriften toch, welke bestaan om het aanvaren te verhinderen, zijn voomamenlijk gegrond op het voeren van groene en roode lanfaarnen en ongetwijfeld heeft dit stelsel reeds duizenden van schepen en met hen een onberekenbaar aantal mensclienlevens voor onder gang bewaard. Toch komen nog tamelijk dikwijls aanvaringen voor, waarbij slechts als reden kan worden aangegeven, dat //het andere schip" zich ten opzichte zijner lantaarnen vergist heeft in weerwil dat offi cieren en schepelingen van dien bodem dit ten stelligste ontkennen. Neemt men nu in aanmerking dat op de meeste schepen de roode bakboordslantaarn niet daar pasl, waar de groene sluurboordslantaarn hangen moet, dan zijn zoodanige vergissingen niet wel aan te nemen, maar bestaat veeleer grond tot het vermoeden, dat de officier die op het oogenblik der aanvaring het com mando voerde, of de schepeling die aan het roer stond, ten gevolge van geheele of gedeeltelijke kleurenblind heid (daltonnisme) de groene en roode lichten niet van elkander wist te onderscheiden. Op grond dezer mogelijkheid heeft de Zweedsche Regeering bevolen, dat alle manschappen tot het korps der vloot of scheepsjongens behoorende aan een genees kundig onderzoek zullen worden onderworpen ten einde te ontdekken of zij in het bezit der normale kleuren- zin zijn. De Kamer van Koophandel en fabrieken te Zierikzee, overwegende dat algemeene bekendheid met het voren staande, in het bijzonder voor de scheepvaart van veel belang moet geacht worden, vestigt hierop de aandacht van alle belanghebbenden, met aanbeveling om die maatregelen te nemen, welke onder hun bereik liggen, tot voorkoming van ongelukken ten gevolge van ge heele of gedeeltelijk kleurenblindheid. De Kamer voornoemd H. G. MULOCK HOUWER, Voorzitter. J. C. PILAAR, Secretaris. ~ZËETIJ1)1NGBJ\7 BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 6 Eebr. //John Black", kapt. Th. Hancock, van Sun derland naar Zierikzee. Van 2—9 Febr. 1877. Geboren: Eene dochter van C. J. Belhe en H. M. van der Have. Eene dochter van A. Heijboer en C. Trom per. Een zoon van F. P. Smits en M. W. J. Tamin. Een zoon van J. li. Berrevoels en J. Bakker. Een zoon van G. van Maanen en M. Duson. Een zoon van M. de Jonge en M. Berkhoudt. Een zoon van J. van Beveren en E. E. Berwald. Gehuwd: P. Vaal, weduwn. en H. J. van den Bliek, jd. J. H. van Wanrooij, jm. en P. Admiraal, jd. Overleden: A. 0. Smith, oud 4 w., d. C. H. Wisse, oud '11 m., d. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 8 Febr. 1 8 77. Nederland, Cert. Nat. Schuld dito dito dito dito dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/j Obligation, 1867/72 3 dito Binnen 1. f 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito 1856—63 3 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bewilns. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,'1860 4'/2 Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1866 5 Obl. m papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April. Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amenka, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 2'/i pCt. 3 België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk. 64% 77 •101% 100 •12% 11 'S/|E 52% 961/., Sin/ie 90% 82% 72% [284 pCt: 50% 50% 55% 54% 11 u/u 100 7,— 9,- Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 254 Baltische dito 3 '120 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 pCl 893/3 dito Jelez-Orel f 1000 1.1868 5 873/8 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f 154 Zuid-Ital. dito 3 dito '1023/4 lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel 503/,, St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. 527/s PRIJZEN VAN COUPONS. Metalliek. .f 20.20 I Rus. Z. -R. /"293/8 Dito Nationale 23.40 Amer. Dollars 2,45 Div. Eng. p 11,80 j Papier 2,261/a Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 8 Febr. 1877. De Ned. Mudde. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe fHaver f Nieuwe dito -10,Paardenboonen Zomertarwe Witte boonen Rogge 1876 - 7,25 Bruine dito Maartsche Gerst 1876 - 5.70 Schokker-Erwten Winter-Gerst 1876 - 6,25 Kleine dito '1876 Zomer dito - 5,50 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 8 Febr. 1877. Teelt 1876. Per 50 Nederlandsche ponden Twee en een, lste kwaliteit blank f 16,a '17, Twee en een, middelbare dito a Twee en een, mindere dito 5a .- Een en een, lste kwaliteit blank a Een en een, middelbare dito a Een en een, mindere dito a Onberoofde, lste kwaliteit blank - '15,50 a 17, Onberoofde, middelbare dito -14,a 15, Onberoofde, mindere dito a Mullen - 3,a 4, Middelbare dito a Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 8 Febr. 1877. Boter laagste koers f 0,70 per 5 ons. hoogste - 0,75 5 Kip-Eieren laagste koers - 0,70 per 25 stuks. hoogste - 1,25 i>e Zierilszeeselie Directeur M. C. DE CRANE Jr. neemt gelden èt deposito. 8 dagen zicht 4 °/0 1 maand él/2 1 maand dato S1/^ -% 3 4 a 6 a 4]/a ii KOOPT en VERKOOPT Effecten, Coupons, bui tenlandsche Wissels. Sluit beleeningen en geeft gelden uit onder borgtocht. Het Kantoor is geopend van 101 uur. De Notaris Mr. J. MOOLENBURGH te Zierikzee zal, op Woensdag ili|l4 Febrvxari 1877, des voormiddags te 11 ure, ten verzoeke van M. DALE BOUT en de Erven van II. VAN MANEN te Zierikzee in liet //Huis van Nassau," bij M. Franken aldaar, publiek presenteeren te verkoopen beslaande in "WooillltlisScllïlUl* Krf en jVEoeslaixcl, ter gezamenlijke grootte van 1 Hectare 68 Ares 20 Cen tiaren, Informatiën te hekomen ten kantore van voor noemden Notaris.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3