Buitenlandsch, Overzicht. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. m s m> n ~A DVERTENTIEN. O N T I I N GEN RIGA KROON ZAAI-LIJNZAAD, Moolenburgh Co. Het is Spr.s overtuiging dat de meerdere opoffering door het kalf do moedermelk te verschaffen in den grond geen nadeel maar voordeel oplevert, daar op die wijze wezenlijke veredeling plaats heeft. Goede voeding en behandeling van jong vee is van hoog belang. Men kan dit vergelijken bij machines. Een machine, die niet goed afgewerkt is, valt tegen bij het gebruik; even zoo is het met een slecht gevoed kalf. Men onderscheidt verschillende levensfuncties en daarop moet men trachten invloed uit te oefenen. De harmonische samenwerking van al die functies is het levenvraag dus geen goed vee, wauneer gij deze volkomen werking der levens functies door slechte behandeling in de jeugd hebt vernietigd. Mestkalveren lang de moedermelk te geven is niet voordeelig. Men geve de eerste drie weken de moeder melk en mengsels die hiermede ongeveer overeenkomen, nl. afgeroomde melk met bijvoeging van vet, b.v. lijnzaad en dergel. Men merke op hoezeer de natuur zelf hier zorgvuldig isde zoogenoemde biestmelk toch is van anderen scheikundigen aard clan de gewone melk. Men late echter het kalf niet zuigen en wachte zich vooral in het begin voor overvoeding. Dikwijls en weinig voedsel te gelijk gegeven is goed. Fürsten- berg zegtmen geve jongen kalveren niet meer dan 1 liter tegelijk, omdat hun maag niet meer kan bevatten. Het kalf dat men opkweekt moet maanden lang de moedermelk hebben, d. i. al de melk van de moeder. De groei der tanden duidt aan wanneer men planten voedsel kan gaan toedienen. Het voordeel van het mesten van kalveren is afhankelijk van de omstandigheid of men kort bij groote verbruiksplaatsen is en of men de zuivelpro ducten voordeeliger kan afzetten. Verder is een zachte, zindelijke behandeling even noodzakelijk als de voeding. Ruime koele stallen in den zomer en warmeruime in den winter zijn hoofd voorwaarden. De stal warmte is het best van 13 tot 15 Celsius. Zijn de kalven ouder geworden, dan is vrije beweging op droge warme gronden in de open lucht voor hen aan te bevelen, mits men daarbij lette op de tempe ratuur en het weder. Deze allerbelangrijkste voordracht werd weder bij gewoond door een aanzienlijk aantal hoorders en den lieer Marlet vielen na afloop van zijn taak uitbundige toejuichingen ten deel. De volgende of laatste voordracht van dit seizoen zal handelen over voeding van melkvee met het oog op de zuivelbereiding en over die van mestvee. Veel verandering is er nog niet gekomen in den staat van zaken in het Oostenmaar meer en meer blijkt toch dat met de mislukking der conferentie de Turken allesbehalve gewonnen spel hebben. Men kan, de groote buitenlandsche bladen lezende, niet zeggen dat iemand aan het behoud van den vrede gelooft. Dit kan ook wel niet anders, 't Zou al te dwaas zijn, als de mogendheden zich zoo maar de belachelijke rol, die zij te Konst.autinopel hebben gespeeld, lieten welgevallen, 't Zal daar wellicht worden: die 't laatste lacht, lacht het beste; doch of dit wel de groote Turk zijn zal, valt te betwijfelen. Wij voor ons zien nog altoos den oorlog van Rusland' tegen Turkije in het verschiet. Het blijkt ook meer en meer dat wat er alzoo verteld is van den slechten staat, waarin het Russische Zuiderleger zou verkeeren, zoo niet geheel verzonnen, dan toch minstens zeer overdreven is. Brieven van ooggetuigen verzekeren integendeel dat dat leger in den besten staat verkeert, dat de soldalen flink zijn en gereed 't met den Turk op te nemen, wat zij dan ook als onvermijdelijk beschouwen. Hieruit schijnt te blijken, dat we juist zagen toen we meenden te onderkennen, dat die berichten uit valsche bron kwamen en gefa briceerd werden om Europa om den tuin te leiden. Wie zou ze gefabriceerd hebben? Dit is moeielijk fe zeggengenoeg zij 't op te merken dat het niet de eerste keer zou zijn dat de telegraafdraad als geduldig schaap moest dienen. Geld en politieke eerloosheid zijn zeer machtige hef hoornen. Grootvorst Nicolaas is weder van zijn ziekte hersteldhier en daar heerscheu echter nog ziekten in de Russische kantonneraeiiten, zoodat men voortdurend bezig is met de troepen zooveel mogelijk op minder ongezonde plaatsen te vestigen. Ondertusscheu houdt de Russische staf zich ijverig bezig met verkenningen in Rumenië, inet het oog op een mogelijken opmarsch van het leger. Hoe het eigenlijk met Servië staat, is moeielijk te zeggen. Bijna eiken dag vindt, men daaromtrent nieuwe lezingen, doch voorloopig blijkt nog niet veel anders dan dat Servië het voor het oogenblik dragende wil houden, of dit moet doen. Griekenland heeft nu zijn houding van Turken- vriend weer laten varen en is weder teruggekeerd tot de houding van voor de conferentie. Of 't evenwel waar is dat het Grieksclie kabinet in dien zin een nota aan het Engelsche heeft gezonden, blijkt nog niet, evenmin als dat er wezenlijk een Russische nota aan de mogendheden bestaat. Wij betwijfelen het een zoowel als 't andere. Uit een telegram uit St. Petersburg van den 4 blijkt dat de circulaire van prins Gortschakoff aan de mogendheden werkelijk moet gezonden zijn. In dit stuk wordt in herinnering' gebracht, dat, ten gevolge van Ruslauds initiatief, aanvankelijk een overeenstem ming der Mogendheden in de Oostersche kwestie was verkregen. Die overeenstemming werd dooi de verwerping van het Berlijusclie memorandum ge stoord, doch weidia op de door Engeland voorgestelde grondslagen hersteld, met het gevolg dat de mogend heden ter conferentie hare eenstemmige eisclien aan de Porte hebben voorgelegd, die ze aistoen heeft af gewezen. Naar de meening der Russische regeering heeft Europa door die vereenigde diplomatieke han delingen bewezen, dat liet den vrede wenscht te handhaven en het niet slechts als een recht, maar ook als een plicht beschouwt, in het algemeen belang daartoe mede te werken. Alvorens nu een besluit te nemen, heeft de Russische vegeeving, ook in deze nieuwe phase die overeenstemming willende bevorderen, aan hare vertegenwoordigers bij de waarborgende Mogendheden gelast, zich te vergewissen wat de regeeringen, bij welke zij geaccrediteerd zijn, na het afwijzend antwoord van Turkije op hare eenstemmige wenschen, voornemens zijn te doen. Het Italiaansche kabinet is thans met zijn Mei- wetten voor den dag gekomen. Het is inderdaad een merkwaardig verschijnsel dat ook Ralië als staat kundig lichaam zich moet toerusten tot den strijd tegen de priesters van de kerk. Trouwens het blijkt tegenwoordig overal dat de lievelingsstelling van Cavourde vrije kerk in den vrijen staat een illuzie is ten aanzien van de tegenwoordige kerk van Rome. In België, met name te Brussel en Antwerpen, is het in de laatste dagen vrij onrustig geweest, wegens de kieswet van Malou. Te Antwerpen heeft men la Muette de Portici gespeeld en daarbij is een soort carricatuur gegeven van hetgeen in Augustus 1830 tijdeus de opvoering van dat zangspel is gebeurd. Deslijds deden echter de liberalen met de clericalen samen thans zijn die twee partijen op elkander gebeten en zullen ze wel niet licht samen doen om revolutie te maken. Het liberalisme in België heeft toen in het monsterverbond zichzelf verspeeld. Ofschoon er onmiskenbaar leven is onder de Belgische liberalen, is het nog in lange niet te voorzien dat zij het land uit de klauwen van het ultramonlaausche clericalisme zulleu verlossendaartoe is de verlichte kern des volks nog te zwak en de invloed der priesters op de massa en de grooten nog te alvermogend. Een telegram van den vierden uit Brussel houdt de mededeeling in dat Malou in zijn ontwerp-kieswet zulk een groote wijziging heeft aangekondigd dat dit gelijk staat meteen volledige intrekking. Ondertusscheu blijft de beweging der gemoederen voortduren. In den Précurseur komt een zeer belangrijk schrijven voor van den lieer Ed. Pecher, onder-voorziiter van de liberale Associatie te Antwerpen, waarin hij de beschuldiging dev elevicale bladen van zich werpt, volgeus welke de Muette de Portici op zijn aansporing zou zijn opgevoerd. Hij was verblijd over de de monstratie bij die gelegenheid, doch zou zelf de verantwoordelijkheid niet hebben aangedurfd om de proef te wagen, die zóó treffend de macht der liberale richting deed blijken. Hij waarschuwt verder tegen de taktiek van Malou oin zijn invloed bij den koning te herwinnen en de openbare meeuing in slaap te wiegen door schijn-concessies. Verder waarschuwt hij ernstig de liberalen om op hun hoede te zijn dat Malou zich misrekent als hij speculeert op mogelijke onwettige demonstraties der liberalen op straat. Daaren tegen brengt hij onder de aandacht dat de weg open is om door monslerpetities, zonder eenige ongeregeld heid, van zijn gevoelen te doen blijken. De Fransche regeering heeft een opmerkelijk teeken van leven gegeven door den bisschop van Gap, den eeuigen van het Erausclie episcopaat die nu nog zijn onafhankelijkheid heeft weten te handhaven tegenover het drijven der Jesuïten, te verheffen tot officier van het Legioen van eer. Zijn de clericalen en Jesuïten nu reeds vertoornd op den achtenswaardige» bisschop, die toont niet bang voor hen te zijn, zij zullen na dit getuigenis der regeering er niet bedaarder op worden. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Goes ds. A. W. L. Talma te Voorst; te Schore en Vlake ds. J. Kuijlmau te Prinsenhage te Aalburg en Iieesbeen ds. J. Kromsigt te Cortgene. Bedankt voor Nieuw- en St. Joosland door ds. W. Kraaien belt te Bodegraven. Benoemd tot hoofdonderwijzer te Colijnsplaat de heer J. Vermeulen te Dordrecht. ZKETIJIHNGKN BINNENGEKOMEN. BROUWERSHAVEN. 4 Eebr. //N. P. Nielsen", kapt. C. Knudsen, van Triest naar Rotterdam. n //Nilo", kapt. G. B. Ferrari, van Odessa naar Rotterdam. 5 //Triësl", kapt. K. W. Schenk, van Porta- legre naar Rotterdam. Allen binnendoor opgesleept. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 5 F e b r. 1 8 7 7. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2'/2 pCt.i 637/s België, Spanje, dito dito dito dito dito dito 4 Stad Rotterdam 3 Rotschild. 2'/i Obligatie», 1867/72 3 dito Binnen 1. f 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 17981816 5 Bew.Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,'1860 41/2 Cert. bij Hope Ér Co. 1840 4 Obligatiëu-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening '1866 5 Oostenrijk. Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Insclir. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amenka, dito Mei, Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 76 lOO'/s I on i «13/.g 12=/,6 93»/, 813/,. 901/2 82 66 72=/8 55'/, f 2811/2 pCt SOU/,8 51 54'/, 54'/,, 132 68 12 100 943/, Groote Russische Spoonv.-Maatscli. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 pCl dito Jelez-Orel f 1000 1.1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pGt. Obl. Zuid-ltal. dito 3 dito lllin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS. Metalliek f 20.27 i/a Dito Nationale 23.371/., Div. Eng. p 11,80 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier 254 120 88 7/ö 87 'lo2«/a 102«/2 O05/8 16 7/ö 523/* f 29% 2,45 2,26i/2 ROTTERDA M' 5 Febr. 1877. Bij tragen kooplust waren Tarwe, Win tergerst en Erwten 25 et., Haver en Paardenboonen 20 ct., Rogge en Zomer - gerst 75 cent lager. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1875 f '10.a f 10.50 Nieuwe 1876 - 9.60 a - 10. Rogge 1876 - 7.25 a - 8. n Wintergerst 1876 - 6.25 a - 7. Zomergerst - 5.a - 6. Inl. lange Haver - 3.a - 4. korte -4.a - 5. Kleine Blauwe Erwten 1876 - 10.a - 11. Groote - 12.50 a - 13.50 Bruine Boonen - 12.a - 13. Witte - 13.a - 15.— Zeeuwsche Paardenboonen - 7.50 a - 8. De familie van wijlen ilen Heer G. C. DLIOOGLEEVER FORTUIJN betuigt baren dank voor tie baar betoonde deelneming bij zijn overlijden. Gouda, 2 Februari 1877. De onc'ergeteekenden noodigen belang stellenden uit tot een BIJEENKOMST in de Concertzaal alhier op "V" r ij d a g F1 e 1"? r. e. k.5 des avonds te halt' acht ure, ter bespreking van middelen om bet misbruik van den sterken drank tegen te gaan. E. SNELLEN. Dr. W. K. J. SCHOOK. Mr. B. C. CAU. J. II. C. HEUSE. H. C. VAN DEN ENDE. W. KOOLE. Jb. VAN DER LINDE. Chr. TIMMERMAN. D. VAN DER MAAS. W. VAN WESTEN. EENE PARTIJ EXTRA PUIK in tonnen. MONSTERS op franco aanvraag te verkrijgen,

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3