r V De derde Voordracht over Landbouw w w V 7 t opgegeven als voor de kom der gemeente te bedragen 7000 zielen, terwijl liet werkelijke cijfer nog geen 5000 is. Dit heeft tengevolge gehad dat de maatstaf voor de personeele belasting ook in de war is geweest en velen al die jaren door te veel belasting hebben betaald. De vergissing moet hierin bestaan hebben dat men de Gouvernestraat, ofschoon op 20 minuten van de kom der gemeente gelegen, toch tot deze had gerekend en andere straten der buitenbuurt daarentegen niet. De heeren Le Gras, Van Zuylen Haspels, direc teuren der schouwburgen te Rotterdam, hebben op de door hen uitgeschreven prijsvraag ontvangen 37 tooneelstukken. De door hen gekozen jury houdt zich met het lezen dier stukken bezig en zal vermoe delijk in de volgende maand haar rapport bij de tooneeltlirectie inzenden. Onze ruimte laat niet toe ook maar een beknopt overzicht te geven van al de schaden en rampen door den storm van Dinsdag 30 Januari, vooral door den daarop gevolgden hoogen vloed veroorzaakt. Genoeg zij het te zeggen clat deze storm en watervloed met een zwarte kool in de jaarboeken van Neêrlands ongebroken strijd tegen de wateren zal geteekend worden. De provincie Zeeland is er betrekkelijk vrij goed afgekomen, iets dat wellicht voornamelijk te danken is aan onze in zoo menig opzicht uitstekend in gerichte en goed onderhouden verdedigingswerken. Toch is er nog vrij wat schade aangericht. De zeedijk van Schouwen bekwam op onderscheidene plaatsen min of meer aanmerkelijke bressen in desteenglooiingen aan het plankier van het havenhoofd ontstond eenige schade. Aan den scheepstimmerdijk en den Visschers- dijk is het water op enkele plaatsen overgeloopen. De brug van den steiger te Wolfaartsdijk is weggeslagen en tegen den zeedijk van den Oosterland-polder terecht gekomeneen deel der bestrating van den veerdam te Katscheveer werd vernieldaan de dijken van het waterschap EllewoutsdijkBorsele en aan die van den Schenge-polder is veel schade gekomen onder Borsele en Batli liep liet water over den (lijk; ook over den dijk van den Reigevsbergschen-poldev te Hansweert is schade aan de havendammen ontstaan; zoo ook aan de dijken der polders Sofia en Anna Friso; de dijk van den Piersenspolder is doorgebroken, evenals die van den polder onder Ossendrecht, terwijl de polders Visart, en Kleine Stelle, benevens de losplaats der visschers in den Brakman, zware schade geleden hebben. De Nieuw-Neuzen-polder heeft zich in den storm zelf goed gehouden, doch Vrijdag daaraanvolgende is wederom een zeer gevaarlijke oevevafschuiving ontstaan, zoodat de toestand van dien polder meer en meer gevaarlijk wordt. Slechts goede producten roepen concurrentie in 't leven. l)e teeikapsules van Guyot, die zulk een heilzame uitwerking hebben ingeval van verkoudheid, catharren, bronchitis eu tering, zijn ontelbare keereu nagemaakt. De lieer Guyot kan slechts instaan voor die flacons waarop zich zijne liaudteekening bevindt, gedrukt in drie kleuren. Te Zierikzee te verkrijgen bij den heer J. M. GAS1LLE en in de meeste apotheken. door den Heer A. F. MARLET. Overeenkomstig de in de tweede voordracht gedane toezegging heeft de heer Marlet Zaterdag meer bijzon der gesproken over de voeding van liet vee en vooral over de opvoeding der dieren met het oog op veredeling en in verband met het voorgestelde doel, 't zij dit is zuivelbereiding of vetmesting. De spreker ving aan met te betoogen clat de voor deden der veehouderij afhangen van twee hoofdvoor waarden lo. van het ras van vee en 2o. van de voeding. Derhalve doen zich cle vragen voor: welke rassen zijn liet voordeeligst voor de melkerij of voor de vetmesting en hoe kunnen deze voordeden ver eeuwigd worden Waar de locale ligging eigenaardige voordeden voor zuivelbereiding aanbiedt, daar wordt deze beoefend, zooals in Noord- en Zuid-Holland. Een bepaald ras van vee aanbevelen deed Spr. niet hij laat dit over aan de omstandigheden welke men locaal kan noemen, nl. den grond en de practijk. Hij raadde zeer af cle vereeniging van zuivelbereiding eiiT^iestmg te beproeven in één ras, daar dit juist door de verschillende werkingen van de melkkiier en de velcellen wordt tegengewerkt. Enkele rassen ver- eenigeii eenter toch deze eigenschappen in vrij groote male. Onder het Durham vee treft men enkele soorten aan die vrij goed voldoen; oud-Zeeuwsch vee bezit ook in vrij groote mate deze dubbele goede eigen schappen doch niet zóó als 't Durham ras. Spr. herhaalt nog eens dat hij geen ras uitsluitend wil aanbevelen en wijst op liet belangrijke van door eigen studie der rassen tot die wetenschap te komen, daar zij alsdan meer practisch nut oplevert. Om nu de goede hoedanigheden van enkele individuen en ook van rassen te bepalen heeft men statistiek uoodig in de eerste plaats, en het is te betreuren (lat men zich nog niet kan verlaten op cle gegevens in het algemeen der landbouwers, daar deze dikwijls eenzijdig zijn, 't zij naar den goeden of naar den kwaden kant, waarom ernstige opneming en studie der feiten zeer is aan te bevelen. Hier kwam de kruising aan cle orde. Het idéé dat men om het ras afdoend te veredelen enkel stiei en noodig heeft., is veel te algemeen verspreid en ook in verkeerden zin; want dan krijgt men slechts cle helft gedaan. Een ee?'ste kruising is niet het einde der verbetering, doch juist het begin, en daarom zijn, om tot den hoogsU'ii trap van veredeling te kouieu uoodig fokdieren van edel ras van beide seksen. De onder scheiding van kruising en veredeling is eigenlijk niet juist; in den waren zin opgenomen zij zijn één. Op grond van de wet der erfelijkheid van eigen schappen der beide fokdieren op het kalf, moet een goede keuze in deze wel van liooge waarde zijn. Ondertusschen is cle stier van meer belang dan de koe omdat hij meer nakomelingen nalaat. Het is ten zeerste aan te raden, als men zich een veredeling voorstelt, steeds en met veel zorg in dezelfde richting voort te gaan. Men kan, ook met liet oog op de erfelijkheid zoowel van goede als kwade eigenschappen, de kruising vergelijken bij een menging van verschil lende kleuren onder elkaar. In zulk een mengsel is toch iedere kleur aanwezig en wacht slechts op een gunstige gelegenheid om bij een menging meer op den voorgrond le treden, zoodra de omstandigheden haar dit veroorloven. Daarom dient er ook ten zeerste gelet te worden op (ie eigenschappen van het individu zelf, meer nog clan op de ras-eigenschappen. Het kapitaal mag ook geen hinderpaal zijn om de veredeling door te zetten, daar cle gevolgen altoos loonend zijn. Ondertusschen moet cle veredeling niet enkel door de fokdieren bewerkt worden. Door goede voeding, behandeling en stalling moeten de goede eigenscliappen van het kalf worden ontwikkeld. Een goede oordeel kundige voeding van stieren vereischt ook veel zorg. Het vloeit uit den aard der zaak voort dat de stier stikstofhoudend voedsel noodig heeft, zooals goed hooi, en haver, 2 a 3 kilo per dag, naar gelang der diensten die men van het dier vordert. Toch kan men daarom niet zeggen dat bij overmatige eischen alles door meer haver te geven is te herstellen. De natuurlijke grens kan toch niet worden overschreden; als maximum neepit men aan tachtig koeien vooreen stier eu één koe per dag. Als stikstof houdend voedsel is ook gemalen erwten en boonen zeer goed, doch -dit is een geldkwestie; het komt er op aan hoe men de stikstof onder den goedkoopsten vorm zal geven. Voor slieren is stalvoedering het best, omdat daarmede de meest gelijkmatige voedering kan verkvegeu worden het geheele jaar door. Ook voor ander vee is een gelijkmatige voedering het geheele jaar door zeer aan te bevelen. Men moet trachten het geheele jaar door saprijk voedsel voor handen te hebben. Pulpe is goed, doch komt niet in voldoende hoeveelheid voor, daar zij slechts 20 der biet geeft. Wortelen zijn ook goed en kunnen bewaard wordendoch ook gras en klavers kunnen ingekuild worden en zoo is 't mogelijk voldoenden voorraad van sappig voeder te hebben. Waar men goede natuurlijke weiden heeft is het inkuilen van gras en klaver niet noodig. Zijn de stallen goed ingericht dan kan men rundvee ook 's zomers op stal houden. Veulens of jonge paarden echter moeten in de wei. Drachtige koeien moeten goed gevoed worden. Men kan hier als maatstaf nemen het levend gewicht en hiernaar de voeding regelen met gebruik der tabellen van Staring. Een slechte behandeling kan cle gevolgen eener voor 't overige zorgvuldig gedane kruising totaal verwoesten zooals men ook in het plantenrijk waarneemt dat een slechte behandeling van den bodem de ontwikkeling van overigens goed zaad belet. Aangaande de zooeven genoemde tabellen van Staring valt op te merken dat daarin een leemte isbij melk koeien nl. moet men niet enkel letten op hel gewicht maar ook op de melkafscheiding. Na cle pauze weidde de heer M. uit over de voeding van jong vee. De goede eigenschappen door kruising verkregen moeten door goede voeding in stand ge houden worden. Als bazis komt hierbij weder het levend gewicht in aanmerking. Men kan in de eerste jeugd door voeding op deze of die wijze, niet bij zonder de melk- of vetvorming voor liet vervolg wijzigen. Voor goede ontwikkeling van jong vee is beweging noodzakelijk. Door stelselmatige overvoeding werkt men nadeelig op de verleringsorgnnen van liet dier. Voor jong vee is niet slechts melk noodig, maar vooral de moedermelk. Spr. wijst hier op het verschil in ontwikkeling van het veulen en van het kalfwinzucht is de oorzaak dat dit onderscheid in het nadeel van liet kalf is. w-rf1 f? May heaven's rich blessing come down On every oneamerican, english, or Turk, Who will help to heal This open sore of the world. Other sheep) I haveivhich are not of this fold: Them also I must bring, and they shall hear mij voice." J) In den geest zagen we cle ruime gewelven van Westminster met een dichte schare belangstellenden gevuld, zooals weinige maanden te voren toen cle kleine maar indrukwekkende stoet van Livingstones vrienden en vereerders, waarbij ook zijn trouwe dienaar, zijn D Vertaling: y>Door trouwe handen over land en zee hier heen gebrachtrust hier David LivingstoneZende ling, Reiziger, Philanthroop. Geboren 19 Maart '1813 te Blantyre in Lanarkshiregestorven '1 Mei 1873 in 't dorp van Chüambo in Ulala. Dertig jaren zijns levens bracht hij door in onvermoeide inspanning om aan de inboor lingen liet Evangelie te prediken, de onontdekte geheimen na te sporen, den droevigen slaienhandel in Centraal- Afrika af te schaffen, waar hij deze zijn laatste ivoorden schreef: »Al wat ik in mijn eenzaamheid hier nog kan bij voegen is, dat 's Hemels rijke zegen moge nederdalen op ieder hij zij Amerikaan, Engélschman of Turkdie mede wil helpen om deze open wonde der wereld te heelen. »2k heb nog andere schapen die niet van deze kudde zijn; deze moet ik ook toebrengen, en zij zullen mijn stem hooren lijk hiergeen droegen en in den schoot der aarde van zijn vaderland, te midden der groote mannen waarop Engeland roem draagt ter ruste legden. Inmortellen kransen lagen op zijn grafzerk, aanzienlijke personen bogen eerbiedig 't hoofd over 't eenvoudige opschrift; maar langer dan immortellen en marmer zal cle na gedachtenis voortleven van dezen eenvoudigen zoon van Olcl Engelanddezen echten menschenvriend. Doch we gaan verder. Daar sluimert onder het statige orgel Engelands grootste denker, Isaac Newton (-{- 1727) dicht bij dezen de uitstekende geleerde, staatsman en menschenvriend Graaf Charles Stanhope •j- 1816 de vader van de avontuurlijke Lady Esther Lucy Stanhope, de liefdadige dweepster van den Libanon. Ginds in het ruim der kerk valt 't oog op het eenvoudige gedenkteeken van Sir William Temple (-j- '1698;. Op een andere plaats treft de naam James Watt den wonderdoener met den stoom, het oog. In Hen drik VII's kapel rust het overschot van den edelen krijgsman, dichter en geleerde, Sir Francis Vere, ondei een der prachtigste, praalgraven van allen. De meeste dichters, geleerden en kunstenaars zijn begraven in den zuidelijken vleugel, bekend als Post's Corner den dichterenhoeh. Allereerst zocht het oog hier natuurlijk naar den naam van den grootsten dichter niet alleen van Enge land, maar wellicht van de geheele wereld, William Shakespeare. Zijn lijk rust niet in Westminster, het is bijgezet in cle kerk te Straffort, waar hij in 1616 gestorven is en waar een eenvoudig gedenkteeken zijn assche dekt. Maar in 1741 wenl hem in West minster een prachtig gedenkteeken gewijd, een levens groot wit marmeren standbeeld, treilend van gelijkenis en een meesterstuk van beeldhouwkunst. Merkwaardig is het dat een Ilollandsch kunstenaar, Schoenmakers, dit kunstwerk vervaardigd heeft. Wanneer zal dien anderen halfgod op 't gebied van fantasie en denken, dien reus in de kunst der poëzie, Lord Byron, het eeremarmer in de hallen van West minster worden opgericht? 't Is waar, hij zal nu een monument verkrijgen op een der pleinen in het meest aristocratische gedeelte van het West-End, dicht bij 't paleis der koningin, maar hij moest ook genoemd worden te midden cler edelen van het genie. Missen we Byron's naamdie van vele anderen vinden we toch. Hier staan we bij 't graf van John Dryden, een dichter van groote verdiensten, echter niet bij een Shakespeare of een Milton te vergelijken een dichter die evenals onze Vondel 't onheilig vuur van partijdrift deecl opvlammen op 't heilige altaar cler kunst, van kerkgeloof veranderde als deze, doch ge lukkiger naar den vleesche, want liij won er 't ambt van hofdichter mecle. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2