ZIERIKZEESCI1E COURANT. voor het «rrondis- xjérx sement Zieritaee. 1877. No. 11. Woensdag 7 Februari, 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uille t o n. BINNENLAND. SCHETSEN OP REIS, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post I, Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Zierikzee, 6 Febr. Gisteren avond heeft de alhier bestaande afdeeling der Nederlandsche Vereeniging voor //Volksonderwijs" een vergadering gehouden, op welke, onder de uitstekende leiding van den Voor zitter, den heer J. H. C. Heijse, een bespreking van en gedachtenwisseling over het Wetsontwerp-Heems kerk, regelende het lager onderwijs, heeft plaatsgehad. Algemeen was men van oordeel dat het ontwerp zooals het daar ligt onmogelijk;.genade vinden kan in de oogen der vrienden van //Volksonderwijs". Eenigen achtten het totaal verwerpelijk, anderen waren van oordeel dat er wellicht, op dé wijze zooals 't rnet de wet op het Hooger Onderwijs gegaan is, nog iets van zou te maken zijn. Het wetsontwerp zou op die manier een soort van aanleiding kunnen zijn om tot de samenstelling van een goede wet te geraken. Teil slotte vereenigde de afdeeling zich eenparig met het voorstel van den Voorzitter, dat de afdeeling een adres zal richten aan het Hoofdbestuur van de Vereeniging //Volksonderwijs" ongeveer van dezen inhoudl)e Afdeeling Zierikzee der Vereeniging //Volksonderwijs" geeft te kennen dat een breede discussie op heden gehouden in de vergadering der afdeeling over het Wetsontwerp-Heemskerk regelende het Lager Onder wijs haar geleid heeft tot de overtuiging, dat de leemten in dit ontwerp belangrijk, de verbeteringen van zeer ondergeschikt belang zijn en de inwilliging van de eischen der clericalen bedroevend duidelijk is, redenen waarom zij u verzoekt op een spoedig bij een te roepen algemeene vergadering der Vereeniging een adres in dien of soortgelijken geest aan de Tweede Kamér te richten. Voorts werd besloten om nog een vergadering der afdeeling te houden zoodra de door het hoofdbestuur aan de afdeelingen toegezegde punten van bespreking, die den grondslag der gedachtenwisseling op de even- tueele buitengewone algemeene vergadering zullen uitmaken, zullen ingekomen zijn, tén einde alsdan aan de leden nog een gelegenheid te geven over de beginselen van het wetsontwerp of naar aanleiding daarvan vau gedachten te wisselen. Naar we vernemen, zal, in strijd met vroeger daar omtrent verspreide geruchten, het wetsontwerp,.op ,het lager onderwijs zeer spoedig aan het sectier-onderzoek onderworpen woiden, zoodat de behandeling van de onderwijs-zaak toch nog voor de verkiezingen te wachten is. Naar we vernemen zal de Rederijkerskamer //Talma" aanstaanden Donderdag avond een voorstelling geven ton voordeele der armen van alle gezindten. Met hot oog op dit liefdadig doel vertrouwen we dat cjie voor stelling een druk bezoek zal ten deel vallen, terwijl we buitendien van vele zijden' een zoo gunstig oordeel hebben vernomen over het spel der jongelieden van z/Talma", dat ook daarom hun voorstellingen wel de moeite waard zijn om te worden bijgewoond. Als correspondenten voor de internationale tuin bouwtentoonstelling, dit jaar te Amsterdam te houden, zijn voor zooveel onze provincie betreft, benoemd de volgende heerente Brouwershaven, de heer J. M. Locker de Bruijne; te Goes, de heer J. C. Kakebeeke; te Heirikenszand, de heer jhr. mr. C. van Citterste Middelburg, de heer A. P. Snouck Hurgronje; te Tholen, de heer jhr. S. O. de Casembroot; te Vlis- siugen, de heer J. W. Callenfels; te Zierikzee, de heer mr. C. van der Lek de Clercq. Zierikzee, 6 Febr. Naar men verneemt is bij de Tweede Kamer ingekomen een wetsontwerp tol invoe ring van bronzen pasmunt, overeenkomende met hetgeen deswege bij de door de Eerste Kamer verworpen muntwet was voorgesteld. Bij de Tweede kamer in ingekomen een wetsontwerp houdende nieuwe regeling van het onderwijs en de strekking tot opleiding aan de Kon. Militaire Akademie. Daarbij zijn de voornaamste grondslagentoelating der kadetten op 15-jarigen leeftijd, lichter en minder op africhting berekend toelatings-examen, vierjarige cursus, later een nieuw examen als eerste luitenant. Hoezeer het beginsel eener eenvoudiger en daarentegen degelijker studie bij deze voorgestelde nieuwe regeling op den voorgrond is gesteld loopt het getal vakken waarin gestudeerd zal moeten worden toch nog van letter a te beginnen het geheele alphabet tot op de X toe door, ja strekt zich eigenlijk nog veel verder uit, daar in het geheel omstreeks veertig verschillende vakken worden opgenoemd, van welke ondertus9chen enkelen wel alleen voor speciale wapens gevorderd zullen worden. Onder de overledenen na vervoer uit Atchin, tot op 22 Dec. jl., komt o.a. voor de fuselier J. van de Vate van Brouwershaven, en onder de gewonden A. de Moor geb. te Zuiddorpe en P. L. Somers géb. te Middelburg. Nadat bij het in de maand September jl. te Brussel gehouden aardrijkskundig congres onder voorzitterschap van koning Leopold II, Nederland, om welke reden dan ook was voorbijgegaan, is thans ook aan onze regecring of aan Z. M. den koning persoonlijk, de uitnoodiging gericht, deel te nemen aan de internationale vereeniging tot het doen van reistochten in Afrika, voornamelijk met het doel van afschaffing der slavernij en uitbreiding van de land- en volkenkundige kennis van dat werelddeel. Dientengevolge zal nu ook hier te lande een comité worden gevormd dat zich zal aansluiten bij de te Brussel sameugestelde internationale commissie. Z. K. II. prins Hendrik staat aan het hoofd van dit comité. Het schijnt dat men een hoofdcommissie wil tot stand brengen met gewestelijke en plaatselijke sub-commissiën. Ook spreekt men tegenwoordig veel van het plfiii tot uitrusting eener Nederlandsche Noordpool expeditie; terwijl men in Noord-Amerika zelfs twee of drie dergelijke tochten op touw wil zetten. Zoo zal men ten langen leste die vurig begeerde Noordpool nog met geweld gaan in bezit nemen; mogelijk gaat men ei' nog oril vechten. Te Delfshaven doet zich het vreemde geval voor dat het gemeentebestuur dier plaats zich nu al sinds eenige jaren aanmerkelijk vergist heeft in de cijfers der bevolking. Deze werden al sedert eenige jaren van over zee en van over land. XXIII. Enkele praalgraven zijii alleen merkwaardig wegens hun groote kunstwaarde en kostbaarheid, zóoals dat vöor de echtgenooten Nightingale, een stout meester stuk van beeldhouwkunst. Doch 't is onmogelijk de rij te volgen en ook maar een vluchtige omschrijving der voornaamste van de meer dan vijfhonderd groote eii kleine tomben, praal gesteenten en: gedenktafels te geven. Ik wil alleen nog maar hier en daar een greep doen en eenigen aanstippen. In de kapel vari Hendrik VII liggen ook begraven Maria Stuart, de romantische, ongelukkige, schoone, zooveel besproken"koningin van Schotland, eil' schier nevens haar ligt haar moordenares Elisabeth en de zuster van deze, de wreede, fanatieke Maria, de waardige wederhelft van Philips II van Spanje; alsmede Maria Stuart's zoon, Jacöbus I en zijn gemalin, zoon en dochterdaar is ook 't graf van George Monk; den wankelbarigen hertog van Albemarle, die de' res tauratie van Karei II bewerkte, na vroeger aan dén ondergang van diens vader te hebben medegearbeid. In de kapel van Eduard den Belijder ziet men behalve de verminkte kostbare tombe van dezen, het schoone praalgraf van Eduard III en diens gemalin Filippa van Holland. Behalve de reeds genoemde vórsten en vorstinnen liggen in deze kapellen nog begraven Hendrik III (1272), Eduard I (1307)koningin Eleonora, de moeder van Richard LeeuwenhartRichard II (1399), Hendrik V (1422), Eduard V (1483), Anna van Kleef, eender zes vrouwen vaiï Hendrik VIII; Eduard VI (15 53), Karei II (1685), koningin Anna (1714), en George II (1760), en diens zoon de veldheer William August Hertog van Cumberland -[ 1765. In den Noordelijken vleugel rusten dicht bij elkaar vier mannen die een veelbewogen leven op het staats- tóoneel gespeeld hebben: William Pitt -J- 1806. en diens grooten tegenstander Charles James Fox, in het zelfde jaar gestorvenGeorge Canning de beroemde opvolgeT van Pitt en Fox en in 1827 arm gestorven en naast zijn groote voorgangers begraven, eindelijk de laatste van 't viertal, Henry Robert Stewart Lord Castlerëagh, de vervolger van koningin Carolina, de harde, wreede onderdrukker der woelingen onder d'e fabrieksarbeiders, en die tén' laatste in ijlhoofdigheid zelfmoord beging (1822). Zonder dezen mannen de rust te misgunnen die zij in hun leven zoo weinig hebben genoten, verwijlde ik toch liever een oogenblik aam den' voët vah het méér dan levensgrootte marmeren beeld van William Wilber- force/ den bevrijder der slaven (j- 1833), en wijdde ik een stille, weemoedige gedachte aan een anderen apostel des vredes, David Livingstone. Het graf van Livingstone dekt het jongste monument in'Westminster, een zwart marmeren tafel, eenige duimen boven den vloer uitstekende, op een eèrèplaats midden in het groote schip der kerk. Zijn grafschrift schreef ik af Brought bij faithful hands over land and sea here rests David Livingstone, Missionary, Traveller Philanthropist. Born march 19, 1813. at Blantyre, Lanarkshire Died may 1, 1873. at Chitambo's villageTJlala. For 30 years his life ivas spent in an unwearied effort to evangelise the native races, to explore the imdiscovered secrets, to abolish the desolating slave-trade of Central Africa, Where with his last words he wrate: ))All I can add in my solitude, is

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1