Buitenland. Z. M. heeft aan den lieer P. K. de Graaft', gewezen opzichter van den Waterstaat, verleend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van f 633. Met den 16 Pebr. wordt aan boord van Z. Ms. ramtorenschip //Koning der Nederlanden''7 o.a. geplaatst de officier van gezondheid le kl. M. C. Buijze. Z. M. heeft benoemd tot controleur van het kadaster te Sneek, J. S. P. Snebbelie, thans adj.-controleur te Middelburg. Nadat voor een paar dagen uit 's Heer-Arendskerke was gemeld dat op een hofstede aldaar de longziekte onder liet rundvee was uitgebroken, is gelukkig latei- gebleken dat dit bericht onjuist was. Na onderzoek is door den districts-veearts geconstateerd dat de ziekte geen longziekte is. Zondag heeft zich te Middelburg iemand, tot een fatsoenlijke familie behoorende, opgehangen. Ook is daar een kind dat zonder toezicht was thuisgelaten in brand geraakt en, met ernstige brand wonden overdekt, nog te nauwernood door de toe schietende buren gered van den dood. De voorjaars-examens voor acten van lager onderwijs zullen dit jaar aanvangen den 4 April. Aangifte voor 14 Maart aau de Districts-Schoolopzieners. Wij vernemen dat de Regeering van plan is het aantal afgevaardigden voor de Tweede Kamer bij de nieuwe kieswet op 84 te brengen. Vad. Arnhem, 29 Jan. De deken en de pastoors alhier hebben den Raad verzocht te besluiten: lo. dat in de uit te geven bijzondere graven en te maken grafkel ders niemand begraven worde, die geen aanspraak op een kerkelijke begrafenis heeft, en 2o. dat in geval van verschil de beslissing van den pastoor door den Raad zal geëerbiedigd worden. Op voorstel van den heer Dullert is door den Raad besloten te verklaren, dat de Raad niet bevoegd was het verlangd besluit te nemen. B. en W. hadden voorgesteld te verklaren, dat het nemen van een be sluit in den zin als door de geestelijkheid verlangd werd, in strijd zou wezen met de wet van 10 April 1869. De premie van f 1000, indertijd door de familie van Mevrouw v. d. Kou wen uitgeloofd voor de ont dekking der moordenaars van haar en haar dienstbode, is thans aan vijf onderscheidene personen toegewezen en naar gelang van ieders aanspraken onder dezen verdeeld. Treurige affaire! In den tuin van Jac. Bedet te Hoek staat een perzikenboom in bloei. Naar mate de zomers later gaan invallen, loopen de steenvruchtboomen hun tijd vooruit. Bij gelegenheid dat Gladstone een bezoek aan Prome bracht, ontving het telegraafbureel van Bristol een bericht van dat te Londen om naar Prome eenige telegrafisten te zenden, ten einde de speech van Gladstone van 150,000 woorden over te seinen. Zoo geschiedde7 telegrafisten met een batterij van Morse en extrabatterijen vertrokken van Bristol naar Prome. Het bleek echter weldra, dat de een of andere grappen maker in het spel was geweest en de heeren uit Bristol keerden onverrichter zake naar huis. met het oprichten der twee westelijke torens, volgens het ontwerp van Wren, den bouwmeester van St. Pauls en later nog aangebrachte bouwwerken hebben het geheel tot een der meest geacheveerde kerken der wereld gemaakt. De stijl is, wat het oudste gedeelte betreft, oud Engelschhet hoofdgebouw, de kapellen en de bij de kerk getrokken gebouwen van het kapittel zijn zuiver Gothisch, in de Engelsche manier, terwijl de torens gemengd Grieksch en Gothisch zijn. Toch draagt het geheel zekeren stempel van eenheid die vrede doet hebben met de gebreken en afwijkingen die in de deelen niet te loochenen zijn. De kerk heeft drie schepen, één groote en negen kleinere kapellen, alsmede onderscheidene zijgangen, en galerijen en een kooromgang. De vijftig pilaren van Essex-marmer, die het dak van het middenschip en die der beide zijschepen dragen, zijn evenals de vijfenveertig pilasters, die in het hoofdge bouw voorkomen, in het oogvallend slank en fijn, waardoor het gebouw zich veel hooger vertoont dan het werkelijk is. Ook uitwendig doet het geheel zich vrij wat hooger voor, dan het is, en dat ondanks de betrekkelijke zwaarte der beide hoofdtorens die 218 voet hoog zijn. De inwendige hoogte der kerk bij het transept is 197 voet. De grootste kapel is die van Hendrik VII; op zich zelf zou zij een respectabele kerk zijn, met haar lengte van 99 bij een breedte van GG en een hoogte van 54 Engelsche voet. Haar vloer ligt twaalf trappen Onder de verschillende vragen van het programma der //Internationale Tuinbouw-Tentoonstelling77, afdee- ling Voortbrengselen uit het Plantenrijk, in de maanden April en Mei a.s., in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houdeu, komen eenige voor, die, hoewel juist van zeer algemeen belang en van niet minder groot gewicht voor de Tentoonstelling zelve, allicht door het publiek over het hoofd gezien znllen worden en die juist aan vele particulieren de gelegenheid zullen openen ook een steen aan te dragen tot dit gebouw van ware Internationale beleekenis. Wij hebben die vragen op het oog, die men vooral onder de rubriekenTabak, Katoen, Indigo, Kina, Meekrap, enz. aantreft en die ten doei hebben tot inzenden uit te lokken van Afbeeldingen, Platte gronden, Eotografiën. Modellen, Beschrijvingen en al wat meer betrekking heeft op den aanplant, de cultuur en ver werking der verschillende produkten. Meermalen is men in de gelegenheid op te merken hoe vele kostbare schatten, hoeveel merkwaardige mo dellen, welke fraaie afbeeldingen op dit gebied over ons geheele land, bij tal van personen verspreid zijn. Menig ambtenaar of planter, uit verre gewesten teruggekeerd, brengt deze of gene afbeelding, dit of dat model mede ter herinnering aan den kring, waarin hij werkzaam was. Welnu, hoe wenschelijk zoude het niet zijn, indien, zoo niet allen, dan toch velen dezer verspreide voor werpen in het Paleis van Volksvlijt vereenigd, de gezegde Tentoonstelling konden opluisteren en vooral voor het publiek aantrekkelijk maken. Hoezeer zoude haar belang verhoogd worden, indien b.v. bij de Afdeeling Tabak, tusschen de gegroepeerde pakken en monsters, goede afbeeldingen, fotografiën of platte gronden van de tabaksvelden, van droog- en broei- schuren of wel modellen van de bij de cultuur ge bezigde werktuigen, gevoudeu werden. Door het kostbare van zulke inzendingen behoeft men zich niet af te laten schrikken, daar het vol strekt geen vereischte is voor fraaie omlijsting of groepeering zorg te dragen. Het eenige wat de Com missie verlangt is dat de talrijke bezitters van voor werpen, onder de genoemde categorie te rangschikken, er toe konden besluiten, die tijdelijk uit kast of kist te nemen, om ze haar ten algemeenen nutte voor de Tentoonstelling toe te vertrouwen. De wijze waarop zij gerangschikt worden neemt de Commissie voor hare rekening. Inzendingen gelieve men vóór 1 Maart a.s. bij den Algemeenen Secretaris, den heer Mr. H. Groenewegen, Oetewalerweg No. 5, Amsterdam, aan te melden. Te Aduard in Erieslaud staat voor de slacht gereed een koe, die op 500 kilo zwaarte geschat wordt, en te Bedum, in dezelfde provincie, is een stier geslacht van 594 kilo gewicht. In den Bommelerwaard worden nu reeds onder scheidene contracten gesloten voor de teelt van suiker bieten, tegen f 11 en met f 100 per hectare voorschot. Op 24 Januari stierf te Breslau op 80-jarigen leeftijd de dichter Karl Von Holtei. Hij bevond zich aldaar in het klooster der Barmhartige Broeders, waar hij sedert eenige maanden zijn woonplaats had gekozen. Vele personen, die hunne bezigheden buitenshuis hebben, kunnen zich niet genoeg verplegen, wanneer zij verkouden zijn of aau bronchitis, catharreu of aandoeningen van de broches of longen lijden. boven den grond der geheele kerk en daaronder is een krypt. De kapel heeft drie kunstig bewerkte koperen deuren en is inwendig vol prachtige en rijke versierselen in steen en brons en van buiten met veertien sierlijke torentjes gekroond. De glasramen van Westminster, 94 in getal, zijn in twee rijen boven elkaar aangebracht; velen vertoonen kunstig glasschilderwerk. Doch genoeg van het gebouw als zoodanig. De voornaamste merkwaardigheid van Westminster- abdij is, zooals ik reeds opmerkte, dat in dit gebouw zulk een tal van voorname en beroemde mannen be graven liggen. Het getal groote en kleine grafteek ens en eeremonumenten, van de oudste uit de eerste tijden af tot op onze dagen toe, is schier ontelbaar. Eigenlijk is het gebouw aan alle wanden, in de kapellen en gangen, in alle hoeken zoo vol gestopt dat de totaal-indruk daaronder zeer lijdt, te meer daar 't oog telkens door de meest dwaze buurschappen en anachronismen ge hinderd wordt. Aan een beschouwing van al de mo numenten is dan ook in de verte niet te denken. Ik geloof dat de bezoeker wel doet als hij, gelijk wij deden, een langzame wandeling doet door dat ma gazijn van roem, waaronder ook maar al te veel ijdel- heid gemengd is, en dan aan het toeval overlaat welke groote doode zijn aandacht zal inroepen. Wij onder vonden dat zich dan als van zelf een lange rij van groote mannen en vrouwen, 't grootste en edelste dat Niets is voor hen inderdaad beter en gemakkelijker dan 'fc gebruik der teerkapsules van Guyot, die alle afkookels, siropen, patés en borstdranken vervangen, 't Is voldoende om telkens wauneer men gaat eten twee of drie kapsules in te nemen. Daar elke flacon, zestig teerkapsules bevat, kost dit werkdadig geneesmiddel slechts den geringen prijs van zes a acht centen daags, terwijl het ontheft van het gebruik van andere geneesmiddelen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekeuing van den heer Guyot, op het étiquette letten. Te verkrijgen te Zierikzee bij J. M. GAS1LLE, en in de meeste Apotheken. F r a n k r ij k:. Sinds de dagen der Commune staat nog altoos de ruïne van het paleis der Tuilerieën te Parijs onaange roerd, als welsprekende herinnering aan den erbarme- lijken ondergang van het tweede keizerrijk. Reeds meermalen is de aandacht daarop gevestigd geweest en heeft men zich de vraag gesteldwat te doen met de Tuilerieën. Sommigen willen het paleis herbouwen dit zou zeker 't verstandigste zijn wat men doen kon, want het gebouw kan 't niet helpen dat er zulke treurige herinneringen aan verbonden zijn en al wordt de grond daar ook zoo effen gemaakt als de asphaltbaan der boulevards, als er weder een keizerrijk komt, komt er ook wel weer een keizerlijk paleis. Nochtans zijn er ook velen die de bouwvallen willen weggeruimd zien, ook omdat het nu toch de tijd niet is voor het maken der groote kosten die een voldoende herstelling zou vereischen, maar vooral omdat ze die plek dan willen bestemmen voor een gedenkteeken, 't zij ter eere der stad Parijs wegens de verdediging tegen de Duitschers, 't zij ter eere der Republiek in 't algemeen. Dit denkbeeld komt ons niet zeer gelukkig voor. Men zou op die wijs 't getal Yendöme-zuilen maar met nog één vermeerderen, 't zou een steen des aan stoots wezen. Zij, die meenden, dat de begrafeniskwestie voor goed was begraven, hebben zich vergist. Eergisteren zou op Père-Lachaise het lijk van den talentvollen ingenieur Michel Alcan worden ter aarde besteld. Alcan had als officier van het Legioen van Eer recht op de aanwezigheid van een piket infanterie bij den lijkstoet. Deze vergezelde dan ook den stoet, doch halverwege maakte de kommandeerende officier rechts omkeert met zijn manschappen en de stoet vervolgde zonder hen zijn weg naar het kerkhof. Br was hier geen sprake van een burgerlijke begrafenis, want Alcan behoorde tot de Joodsche gemeente eri de gebeden zouden op het kerkhof worden gelezen. //Weigert men,77 zoo vraagt de National, //evenals aan de vrijdenkers, ook aan Joden en Protestanten de eerbewijzen, die het decreet van Messidor voor schrijft?77 De Répuhligue Frangaise acht het door de National medegedeelde feit bijna ongelooflijk en hoopt, de Regeering niet in gebreke zal blijven de noodige inlichtingen te verschaffen. Servië. Dr. Humphry Sandwith, die te Londen een lezing hield over Servië, zeide aangaande de vervolgingen der Joden in dat land, dat er van geloofsvervolgingen geen sprake was; maar de Joden konden zich niet vrij bewegen in den handel. Wanneer de boeren schulden maakten, traden de Joden meest als geldschie- de Engelsche geschiedenis in de staatkunde, de weten schap en de kunst oplevert, voor 't oog van den be zoeker schaart, en hem veel, zelfs wel te veel, stof tot herinnering en bespiegeling oplevert. Sommige monumenten zijn enkel door hun liooge oudheid opmerkelijk, 't welk o. a. 't geval is met de niet zelden ook voor hun tijd kunstig uit hout ge sneden tomben en beelden van lang vergeten abten en prelaten van Westminster. Anderen zijn verbazend kostbaar, zooals dat van den Heiligen Eduard, den belijder, naar wien een der negen kleine kapellen ge noemd is, en dat van Willem III en Maria in de kapel van Hendrik VII, waarin ook de tombe van dezen en van zijn gemalin van gegoten, en gedreven koper, kostbaar en kunstig, te zien is. Vele tomben en ge- denkteekenen treffen door hun eenvoudigheid, b.v. die eenvoudige witmarmeren steen met den naam van Ben Jonson, dien evenknie van Shakespeare, in '1574 onder de schaduw van Westminster-abdij in armoede geboren, in 1637, in armoede gestorven, na de litte ratuur van zijn volk met onvergankelijke schatten verrijkt te hebben, en thans hier rustende in den tempel des roemsverder die eenvoudige witmarmeren sarcofaag- met het gebeente der ongelukkige kinderen van Eduard IV, over wier treurig lot we inden Tower nadachten. Hun moordenaar Richard III rust hier niet in deze gewijde plaats. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2