VOORDRACHT De Verloting HANDWERKEN en VOORWERPEN, ADVERTENTIE N. MAATSCHAPPIJ LANDBOUW en VEETEELT in Zeeland. AFDEELING ZIERIKZEE. In de buurt Driewegen onder de gemeente Biervliet is door het gemeentebestuur een lantaarn geplaatst tot verlichting der straat. De St. Ct. bevat het koninklijk besluit tot wijzi ging van het tarief van havengeld en schutgeld op het kanaal van Walcheren, vastgesteld bij konink lijk besluit van 17 September 1873, {Stbl. no. 129). Z. M. heeft C. J. Bottemanne Mzn. benoemd tot hoofdopziener der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen. Vrijdag is in de Waal onder Ilerveld een schipper verdronken die passagiers van de stoomboot //Tielsche Koophandel" wilde afhalen. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij de gemeenschappelijke loo dingen door de beambten van den Waterstaat en van het Loodswezen, op den 23 dezer, op den droge van den Nieuwen Waterweg van Botterdam naar zee, is bevonden: aan de zwarte tonnezijde 34, 40 meters benoorden de lijn der geleidelichten 35.5 op de lijn der geleidelichten 37 50 meters be zuiden de lijn der geleidelichten 36 en aan de witte tonnenzijde 26 decimeter, bij gewoon laag water. Dff Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Aug. a.s. een examen zal plaats hebben voor debetrekking van scheeps klerk. Jongelingen, die verlangen mochten bij dit examen mede te dingen, moeten zijn Nederlanders en op den 1 Jan. van dit jaar het 15 jaar bereikt hebben, doch het 18 jaar nog niet zijn ingetreden: alzoo komen alleen zij in aanmerking, die geboren zijn in de jaren I860 of 1861. De St.-Ct. deelt de vereischten van het examen mede. Als zeker wordt gemeld, dat de pupillenschool te Nieuwersluis, uiterlijk 1 Mei a.s. in gebruik zal komen. Naar men verneemt is ook bij de rijks-veldvvacht de mantel vervallen en zullen er overjassen voor in de plaats komen. TELEGRAM. Rotterdam, 30 Jan. De beproeving der staats spoorweg door Rotterdam heeft heden met het beste gevolg plaats gehad. Twee of drie teerkapsules genomen bij den eten, brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal voldoende om de hardnekkigste verkoudheid en bron chitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigszins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Iedere flacon toch der teerkapsules bevat 60 kapsules. De geheele behandeling kost dus slechts zes a acht centen per dag en ontslaat van het gebruik van af kooksels, patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de eclite kapsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het étiquette letten. Te verkrijgen te Zierikzee bij den Heer GASILLE en in de meeste apotheken. Buitenland. P r a n k r ij k. De Bien Public bevestigt het bericht van den Pa- rijschen correspondent van Daily Neivs omtrent on- eenigheid tusschen Jules Simon en Decazes en voegt er bij, dat zoo Decazes aftreedt, Jules Simon de portefeuille van Builenlandsche Zaken zal overnemen en die van Binnenlandsche Zaken aan Bardoux zal worden opgedragen. Volgens de Presse kan men binnenkort een manifest van graaf de Chambord te gemoet zien. Tegen bet orgaan van Rochefort //Les droits de Vliomme is voor de 11e maal een vervolging ingesteld. Meer dan 1000 personen woonden de algemeene vergadering van de beschermers der Katholieke Uni versiteit te Parijs bij, die met een redevoering van den vice-rector Cornil werd geopend. De dekens der faculteiten der letteren, rechten en wis- en natuurkunde brachten verslag uit over den staat van het onderwijs. De kardinaal de Bonnechose stelde de weldaden van het vrije onderwijs in het lichtliet was het streven der Katolieke universiteiten om het gvoote kwaad van deze eeuw te verhelpen: het vergeten van God in het onderwijzen van de jeugd. De vergadering werd besloten met een korte toespraak van den aartsbisschop van Parijs. Volgens Havas is de Minister van Binnenlandsche Zaken voornemens de //cercles d'ouvriers" (de zooge noemde katholieke gezellenvereeiugingen) aan zekere bepalingen te onderwerpen, en inzonderheid de onder linge verbinding dier vereenigingen te verbieden. Dit Iaat zich verklaren, daar die vereenigingen, geheel onder de absolute leiding der ultramontaaiische gees telijkheid slaande, zoo langzamerhand een aardig leger beginnen te vormen, dat eventueel de zwarte interna tionale ten dienste kan staan. Belgie. In de Kamer der Volksvertegenwoordigers is thans de behandeling der nieuwe kieswet aangevangen. De liberalen zijn wegens de strekking dier wet, waarvan n.l. een groote vermindering van liet getal kiezers in de steden liet gevolg zou zijn, zeer verontwaardigd. Er heerschte groote agitatie vooral te Antwerpen, waai de Association libérale een vergadering heeft gehouden, waarop 't zeer onstuimig is toegegaan. Niettemin vreest men dat de wet er door gaan zal. Alsdan zou de Ultramontaaiische partij voor goed het land in haar macht hebben en wat voor de liberalen overschoot zou niet veel meer zijn dan het spartelen van den machtelooze. De toekomst van Belgie is donker in menig opzicht. O uitschland. De uitslag der herstemmingen voor den rijksdag te Berlijn isIe district, Hirschö 595 en Von Forkenbeck 5237 stemmen; 2e district, Klotz 11913 en Von Eorckenbeck 5137 stemmen; 3e district, lierz 11669 en de socialist Rackow 6070. In alle drie districten zegevierden dus de caudidalen der Eortschritts-partij. Te Dresden vevkreeg Bebel 10134 stemmentegen 9923 op de nationaal-liberalen kandidaat. JN". Amerika. De kamer van vertegenwoordigers heeft me't 191 tegen 86 stemmen het voorstel van de commissie uit de beide kamers aangenomen, met betrekking tot de verkiezing van een President. Het aannemen van dit voorstel der commissie uit de beide kamers door het Congres, heeft in het land een zeer gnnstigen indruk gemaakt. De verificatie van de stemmen die bij de verkiezing van een President ziju uitgebracht zal Donderdag beginnet). X ngezonden. Naar aanleiding van eene klacht. Ongeletterde maar verstandige menscben, die liefst begrijpen wat zij lezen, hoort men tegenwoordig klagen over de vele vreemde woorden die er in de Neder - landsche dagbladen voorkomen. De heer F. W. N. Hiigenholtz nam nog onlangs eeu dergelijke klacht in zijn weekblad de Hervorming op. Maar het zijn niet de dag- en weekbladen alleen, die allerlei uitheemsche woorden te lezen gevenook elders, in tijdschriften, vliegende blaadjes enz. kan men die bijwijlen in overvloed vinden. Zoo kreeg ik onlangs in handen een nummer van den Tijdspiegel (jaargang 1876), een tijdschrift dat overigens niet gerekend mag worden mee te doen aan taalvervalsching, en las daarin een opstel over kerk en staat. Welnu daar krioelde het letterlijk van vreemde woorden, en ten bewijze laat ik hier een lijstje volgen van 't geen ik vond op een zestal bladzijdenquestion bruianteimpulsie, programma, optimisme, periode, sociaal, brutaal, economische dogma's, doctrinairen, econoom, theologant, religieuse quaestie, politicus, industrie, praemisse, probleem, symboliseert, parlementaire attaques, camarilla, après tout, actualiteit, patronaat, brochure, attentie, conclusie, dialectisch, idealisme, idylle, accordeert, régime, remar- cabels, harmoniëren, systeem, exceptionele, consorten, gelegentlich, qualificatie, proponeert, chemische, hautain, periode, accepteer, prealabele, organisatie, privilegie, pressie en repressie, actie, cynisme, terminologie. Is het geen schande dat men in een van de beste en meest gelezen Nederlandscbe tijdschriften zoo schrij ven mag en durft. Is het niet ergerlijk dat onze goede Nederlandsche taal vernederd wordt tot een herberg, waar allerlei vreemd gespuis zijn intrek neemt? Mag men het lijdelijk aanzien, dat zij door allerlei vreemdelingen overstroomd wordt, die zich maar een- vondig aanstellen, alsof zij het burgerrecht verkregen hebben Wat mij aangaat, ik kan het niet, en noem het een treurig verschijnsel, dat ontwikkelde Neder landers zich niet de moeite geven, om hunne gedachten in- Nederl. woorden neer te schrijven, zoo dikwijls zij in dagblad of tijdschrijft spreken willeu tot het Ned. volk. Ik weet wel dat een vreemd woord den schrijver dikwijls goed van pas komt, om zoo spoedig en ge makkelijk mogelijk, een juiste uitdrukking te hebben voor hunne gedachten; maar ik weet ook dat niemand zich daardoor ontslagen mag rekenen van de moeite, om naar een of meer woorden in zijn eigen taal te zoeken, die zijne gedachten verstaanbaar kunnen weer geven. Wij mogen onze luiisgenooten niet voorbijgaan om de vreemdelingen in te halen. Mocht ieder wiens woorden op het papier door een grooter of kleiner deel van Nederland rondgaan, zich tweemaal bedenken, voordat hij aan de ontluistering en vervalscliing zijner moedertaal meedoet. Zij heeft recht op onze liefde, maar laat men dan ook die liefde toonen, door haar niet te vernederen of achter uit te zetten. Weg met de vreemdelingen als zij zich willen neerzetten op de plaats die aan onze eigen burgers toekomt1 X. Kerk- en ►Selioolnieuws. Beroepen te Baarland ds. M. Lotz te Schelluinen te Oostbnvg ds. K. W. Hulstijn te Vreeswijk; te Alkmaar ds. B. v. Schelven te Oost- en West-Souburg. Aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Mid delburg ziju dezer dagen tot tijdelijke leeraars benoemd, de lieerenII. J. Kirrwald in muziek en zang en G. Keyzer in de gymnastiek. Tot concierge is aan gesteld J. Buys. Tengevolge van het in de vorige week te Breda gehouden vergelijkend examen, waartoe 39 van de 43 solicitnnten waren opgekomen, ziju als kweekelingen bij gemelde kweekschool geplaatst: M. Lindliout te Tliolen, A. Domensine te Wamel, A. J. P. de Beste te Goes, L. van Oeveren te Colijnsplaat, C. Brakman Jz. te Groede, L. P. Akkersdijk te Heinenoord, H. L. E. Dormaar le Middelburg, J. van der Schenk te Dirks- land, P. den Engelsen te Emmikhoven, G. van de Putte te Oost- en West-Souburg, F. Kooijman te Blieswijk, J. Kuit te Steenwijkerwold, W. C. de Graaff te Oud-Vossemeer, A. M. van Driel te Serooskerke (Schouwen), H. Spruitenburg te Nieuw-Vennep, M. M. Blankert te Cadzand, M. van Broeckhuijzen te Winsen, J. H. van der Bel te Kruiningen, D. Rottier te Borselc en F. W. Buijze te Neuzen. ZKETIJI >I1\G-KN. BINNENGEKOMEN. BROUWERSHAVEN. 28 Jan. Geo. H. Jenkins", kapt. David L. Ross, van Baltimore naar Rotterdamen den 29 Jan. opgesleept. 29 ,/Ary Scheller", kapt. P. Timmermans, van Rotterdam naar Havre. Wegens stormweder als bijlegger hier binnengeloopcn. yan die, ten behoeve der DOROAS-VEREENIGING, ook dit jaar met goedkeuring van Z. M. den Koning zal plaats hebben, wordt op nieuw aan de welwillendheid onzer stadgenooten aanbevolen. Moge de Directie ook thans niet teleurgesteld worden en door ruime deelneming* hare pogingen ondersteund zien. De tijd der Verloting zal nader worden aangekondigd. Zierikzee, 30 Jan. 1877. Namens de Directie, Mevrouw W. J. CAU, Ermerins. ter bevordering van van den Heer A. F. MARLET, op Zaterdag 3 Februari 1877, des voormiddags te half elf ure, ten huize van den Heer M. FRANKEN, //Huis van Nassau" te Zierikzee. Ook belangstellenden, geen leden der Maatschappij voornoemd, kunnen die Voordracht bijwonen, mits voorzien van een toegangkaart, gratis verkrijgbaar bij den ondergeteekende. Namens het Bestuur der Afdeeling, de Secretaris, H. G. MULOCK HOUWER.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3