Binnenland. Onze Leestafel. als daarbij de ouders niet medewerken. Nu gebeurt het dat do meester den jongens op het gemoed drukt geen nestjes uit te halen ofjouge volgeltjes te mishandelen, terwijl een der knapen met een paar kale spreeuwen in den zak zit, die hij dooddrukt opdat ze met hun treurig ge piep hem niet zullen verklappen. J) Laat dan, met dit jaar te beginnen, ieder het zijne doeu, opdat het groote kwaad der dierenmishandeling, vooreerst op dit punt, het nestjes-uithalen, dat daarenboven zoo dom is wegens de schade die 't teweegbrengt, worde bestreden en zoo mogelijk uitgeroeid. Historisch. ZIE RIK ZEE, 2 6 Januari 1 8 7 7. Z. M. heeft bij besluit van 29 Jan. j.l. op verzoek Z. K. li. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, geueraal der infanterie, eervol ontheven van de betrekking van inspecteur der cavalerie, tevens belast met het algemeen loezichtover het wapen der Kon. maréchaussee. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Raalte P. A. Broers, thans ontvanger te Domburg. Provinciaal blad 110. 12 bevat het besluit van 19 Januari 1877, no. 56; afkondiging van een reglement op het beheer der uitwatering van de vereenigde polders der sluis tegen den Magdclena-polder. Volgens de Goesche Ct. is Maandag 11. B. V. P, uit Yerseke, naar het huis van arrest aldaar overgebracht, daar hij verdacht wordt van zich aan valschheid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt, dóór onder eene schuldbekentenis ten zijnen behoeve de liand- teekeuing te hebben geplaatst van A. M. v. O., te Colijnsplaat. Met 1 Februari zal tnsschen 's Heer Arendskerke en de Nieuwe Craaiert een bodenloop, ter afhaling en bezorging van brieven, ingevoerd worden. Te Lemmer is verschenen no. 1 van een weekblad De Nieuwe Tijd. Aan 't program te zien hebben we hiér juist niet aan een antipode van de Tijd te denken de speling schijnt geheel toevallig. Het blad belooft veel. Wat het wezen zal moet natuurlijk nog blijken. Volgens het Vaderlandzal de Tweede Kamer bij haar terugkomst in Februari een nieuwe kieswet in gediend vinden. Dat kan een nieuwe surprise zijn. Op de Tentoonstelling te Philadelphia zijn schilder stukken aangekocht van de volgende Nèderlandsche meestersCrinaeus, van Essen, van der Flier, Te Gempt, Iiuybers, van der Keilen, Kever, H. Koekoek, Koster, Krusemnn van .Elten, Lingeman, Masurel, Nakken, nivr. Bonner, Savry, Schenkel, de Famars Testas, Valkenburg, Verschuur en Windt. De door den heer Sluyter ingezonden gravuren zijn allen verkocht. Dezer dagen is de trein van den //Grand Central Beige/' die te 3,41 van Antwerpen vertrok, op het stations-emplacement te Roozendaal gederailleerd. De locomotief en tender werden omvergeworpen, terwijl er twee wagons verbrijzeld en andere beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken hebben geen plaats gehad alleen de machinist werd licht gekwetst. Te Parijs is dezer dagen aan een voornaam hotel afgestapt een nog jonge Etigelsclie dame, wier avon tuurlijke levensloop de stoutste verbeeldingskracht overtreft. Tot haar 15 jaar bleef zij bij haar vader tehuis, maar haar afkeer van liet rustige leven, dat zij er leidde werd gaandeweg grooter, en zij besloot het ouderlijk huis te verlaten. Zij nam 200 p. st. reisgeld mee, om de politie liet spoor bijster te maken verkleedde zij zich als man, en knipte hare haren af. Zij trad als kajuitsjongen op een schip in dienst, dat haar naar de nieuwe wereld overbracht, was er een poos kantoorbediende en geraakte eindelijk als paarden handelaar naar Buenos-Ayres. Zij nam dienst bij het leger, waar zij zich op verschillende expedities onder scheidde, zoodat haar het kommando over een com pagnie werd toevertrouwd, en zij zelfs tot colonel bevorderd werd. In Mei 11. geraakte zij in twist met een ander officier; een duel was het gevolg, waarin zij haren tegenstander doodde. Tot hare ontzetting ontdekte zij evenwel in den doode haren oudsten broeder, die het ouderlijke huis verlaten had, toen zij nauwelijks twee jaren oud was. In hare wanhoop riep zij de hulp in van een priester, aan wien zij haar avon tuurlijk leven verhaalde en die hare verzoening met hare familie bewerkte. Iedereen weet, hoeveel borstdrankenpatés en siropen men gewoonlijk gebruiken moet ter gene.üng van eene verkoudheid, Catharre, of Bronchitis. De nieuwe behandeling dezer ziekten door de teerkapsules van Guyot, kost slechts zes a acht centen daags. Men behoeft slechts twee kapsules bij eiken maaltijd te nemen en dikwijls doet de weldadige uitwerking zich reeds terstond gevoelen. Ten einde zich voor de talrijke namaaksels te vrijwaren, moet men de handteekening van den Heer Guyot, in drie kleuren gedrukt op eiken liacon eischen. Te verkrijgen te Zierikzee bij den Heer GASILLE eu in de meeste Apotheken. Buitenland. Engeland. In antwoord aan de deputatie uit Frome verklaarde Gladstone dat zijns inziens aan Lord Salisbury per soonlijk het mislukken der conferentie niet kon worden geweten. Daar de Porte de gewijzigde voorstellen had verworpen, zou het aanbieden van nadere voor stellen in strijd zijn met de waardigheid van Europa. Het is duidelijk dat Europa geen voorstellen aan Turkije had moeten doen, wanneer het niet vast van voornemen was om op het aannemen daarvan aan te dringen. Thans rijst de gewichtige kwestie of de Porte na schandelijk in liet vervullen barer beloften te zijn achtergebleven, in het genot mag blijven van de voordeelen haar bij het tractaat van 1856 verleend. Op Engeland rust hierin een zware verantwoordelijk heid. Het Gouvernement moet het land met de ge volgen van het mislukken der conferentie bekend maken. Ten slotte verklaarde Gladstone dat hij de leiding der liberale partij niet weder op zich wilde nemen. T u k ij e. Een particulier telegram uit Konstantinopel kondigt een circulaire van de Porte aan, waarin deze haar voornemen te kennen geeft de voorrechten van de Gonstitutie aan al haar onderdanen toe te kennen. JR. uslancl. De Golos beschouwt het als een belangrijk resultaat der conferentie, dat Turkije niet langer een Europeesche mogendheid is en Europa voortaan van elke verplich ting ontslagen is voor de integriteit van het Maho- medaansehe Rijk in de bres te springen. Aangezien de Porte door haar weigering alle resultaten van,den vrede van Parijs heeft vernietigd, kon een eventueele interventie van de een of andere mogendheid in Turksche zaken voortaan niet meer als scheimes vau de internationale verdragen worden aangemerkt. De Golos acht de fce Konstantinopel verspreidde geruchten weiuig betrouwbaar, dat Turkije afzonderlijk met Rus land in overleg zou treden. Vereenigde staten. De stoomboot //Loftus// is naar Konstantinopel ver trokken met een lading wapenen en munitie ter waarde van 1,750,000 dollars. President Grant heeft een boodschap gezonden aan ile Kamer van Afgevaardigden, waarin het gebruik der troepen wordt gerechtvaardigd als een handeling, geheel overeenkomstig de grondwet en noodzakelijk voor de handhaving der orde. De President zegt o.a., dat hij een grooter aantal troepen zou hebben ge zonden, indien er meer beschikbaar waren geweest, om zoo gewelddadigheid en vreesaanjaging te voor komen. JR ie in e n i Uit Pest wordt bericht, dat meer dan 100 Joden uit Rumenië naar Transylvanië zijn gevlucht. Nog wordt gemeld dat de Rumeensche Regeering een tweede enquête heeft gelast. GROOTVORST NICOLAAS, Opperbevelhebber der Russische Donau-armée. Vestigden we onlangs de aandacht der lezers op den krijgsman-diplomaat, generaal Ignatief, thans zul len we enkele bijzonderheden mededcelen omtrent Grootvorst Nicolaas, die als opperbevelhebber van het gemobiliseerde gedeelte van het Russische leger zich met zijn sl'af te Kichineff bevindt die fatale garni zoensplaats waar typheuse koortsen en allerlei ontbering, alreeds voor den veldtocht, den aanvoerders niet het minst de ellende van den oorlog doen ondervinden. Grootvorst Nicolaas Nicolajewilsch óp één na de jongste broeder van keizer Alexander II is den 8 Augustus 1831 geboren. Hij is de meest populaire der Russische prinsen en heeft dit, behalve aan zijn eigen persoonlijkheid, vooral te danken aan zijn spre kende gelijkenis met zijn vader, wijlen keizer Nicolaas. Deze gelijkenis is zoo treffend dat vele oude dienaars van keizer Nicolaas den grootvorst niet zonder zekere bijgeloovige vereering kunnen aanschouwen. Grootvorst Nicolaas is een schoon man in de kracht zijner jaren, in alle opzichten ridderlijk en nobel, de beste ruiter, de beste lancier, de beste zwaardvechter van het ge- heele Russische leger en dit. zegt veel in een land waar de militaire opvoeding onder de grooten op zoo hoogen prijs wordt geschat. Omtrent zijn onstuimige dapperheid, groote lichaamskracht en vlugheid loopen in het leger en onder het volk zooveel anecdoten om dat hij nog na geslachten de held der volksverhalen zal zijn. Hooger staat hij echter als bekwaam en geleerd legerhoofd. Zijn speciaal vak is do genie en met zijn boezemvriend generaal Totleben, met wien hij reeds in den Krim-oorlog in de werken van Sebas- topol een innig vriendschaps-verbond sloot, is hij de man die de hedendaagsche Russische militaire genie tot een der beste van de wereld heeft gemaakt. Grootvorst Nicolaas bekleedt de hoogste militaire waardigheden van het keizerrijk. Reeds in den Krim- oorlog was hij generaal der genie. Nu is hij gen'e- raal-inspecleur der genie en der kavalerie, kommandant en chef van de keizerlijke garde en van de troepen van het militair district van St. Petersburg, president van het hoofd-comité voor de organisatie en instructie der troepen, en verder ingenieur-generaal en generaal- adjudant des keizers. De benoeming van zulk een eminent persoon tot aanvoerder van het leger, dat waarschijnlijk spoedig in het Balkan-schiereiland zal ageeren, is van veel beteekenis en geeft genoegzaam te kennen dat keizer Alexander aan den tegenwoordigeu toestand der Ooster- sche zaken meer gewicht hecht dan aan een gewoon diplomatiek incident. De Grootvorst is den 6 Februari 1856 gehuwd met de Groothertogin Alexandra Petrowna Fredrika Wilhelmina, dochter van prins Peter van Oldenburg, geboren 2 Juni 1838. Zijn zoon, Grootvorst Nicolaas Nicolajewitsch ge boren 18 November 1856, vergezelt zijn vader in het leger en bevindt zich thans ook te Kichineff. Men weet dat de Grootvorst-opperbevelhebber in die ongezonde en onherbergzame plaats ernstig ziek is geworden. Men zegt dat hij nu weder nagenoeg hersteld is. Het moet er daar echter in lange niet best uitzien. Dezer dagen is te Kichineff aan typhus overleden de graaf de San Crociato, zoon van Victor Emmanuel uit een morganatisch huwelijk. ITij was majoor bij den generalen staf van Grootvorst Nicolaas. Wereldtentoonstelling te Parijs in 1878. Tot dusver hebben de volgende staten hun deel neming in de tentoonstelling toegezegdEngeland, Rusland, Oostenrijk, Italië, Nederland, Denemarken, Spanje, Portugal, Griekenland, Tunis, Ecuador, de Vereenigde Staten, Venezuela, Chili, Siam, en Liberia. Het gebouw der expositie zal zelf een curiositeit zijn, zooals wellicht nog nergens in de wereld bestaat. De gevel namelijk van het hoofdgebouw aan die zijde welke op den grooten tuin zal uitzien en die 650 M. lang is, zal een ware staalkaart worden van allerlei bouwstijl. Volgens het ontwerp van den heer Bénard zal deze origineele gevel nationale architecturen van alle landen bevatten. De vertegenwoordigers der meeste vreemde landen hebben reeds hun goedkeuring aan de verschillende onderdeelen gehecht. De bedoelde gevel zal de volgende bonte rei van bouworden te zien geven-: De voorgevel van het slot te Heidelberg (Duitschland)de klokkentoren van Leuven, een oud huis van Mechelen. en een school, (België); een oud huis van Amsterdam en een vestingtoren uit Noord- Holland (Nederland); een duiventil en een Alpenhut (Zwitserland); een Deensche boerderij; een huis uit Dalekarlie en het torentje van het huis van Gustaaf Wasa (Zweden en Noorwegen); het huis la Gralla te Barcelona (Spanje); een Portugeesch huisde gerestau reerde huizinge van Pericles (Griekenland); een gevel van het Bosporus-paleis (Turkije); een huis van Muschavabik (Egypte)een Tunesische minareteen porceleinen toren en de woning van den Eugolscheu gezant te Jokohama (Japan); de villa der vrouw van Bourbelau te Tien-Tsin (China); de vergulde dom van het paleis te Teheran (Perzië); een huisje met snijwerk, uit Siam; een Tyroolsch raadhuis, een huis uit Insprück (Tyrol); een boerderij en een Ilongaar- sclie hut (Oostenrijk-Hongarije); de gevel van het paleis der Dogen te Venetie (Italië); een Moskovitische- herberg met vergulden koepel (Rusland)een ver plaatsbaar huis (Vereenigde Staten); een met vederen versierde hut van de oevers der Amazone (Brazilië)de gevel van het paleis der zeven te Lahore (Indie)de zijgevel van den West-Minster te Londen (Engeland). Curieus zal dit allergaartje wel zijnschoon en smaakvol kan het o. i. onmogelijk gemaakt worden. Van de uitgevers Nijgh en van Ditmar te Rotterdam ontvingen we ter kennismaking een paar nommers van de ,tDe Huisvrouwweekblad voor dames//, onder hoofdredactie van Mvr. C. van Amstel. Hoewel we dit blad reeds vroeger kenden, hebben we er tot lieden toe de aandacht nog niet op gevestigd. Gaarne doen we het thans. De Huisvrowo is een blad voor //dames// en dus niet voor //vrouwen en meisjes// in 't algemeen, 't Is

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2