ST ATEN-GENERA AL. Binnenland. Buitenlandsch Overzicht. zelfs bij name te kennen, verdoemt en verdacht maakt. Met neutraal bijzonder onderwijs is het wat anders voor zoover dat nog bestaat. Maar het is niet dat, wat zoo vinnig en onverzoenlijk vijandig tegenover het openbaar onderwijs gekant is. We denken er geen oogenblik aan dat dit ontwerp wet zal worden, 't zou dan ook een betreurenswaardige schrede achteruit zijn't zou een nationale fout zijn die zwaar zou moeten worden geboet. EERSTE KAMER. De jongste zittingen der Eerste Kamer waren niet onbelangrijk. Inzonderheid mag dit gezegd worden van die, waarin de heer Borsius zulk een hartig woord gesproken heeft tot den Minister van Binnenlandsche Zaken ter zake van het wetsontwerp op 't Lager Onderwijs. Nadat de Minister twee en een halfjaar op dat ontwerp heeft laten wachten, is het nu eindelijk gekomen, en dat wel zeer waarschijnlijk te onpas.. Immers, als het niet kan afgedaan worden vóór de verkiezingen, dan wordt de onderwijs-kwestie weer de spil waarom die verkiezingen zullen draaien, en hoe zal het ontwerp vóór dat tijdstip kunnen afgedaan zijn als er geen haast gemaakt wordt met het in be handeling brengen Ook de Limburgsche processie-zaak is besproken en behalve het reeds vroeger door ons medegedeelde is nu nog gebleken dat de vervolging tegen den Courier de la Meüse is ingetrokken, zoodat de Ultra- montaausche pers zich in deze op een kleine overwinning kan verheugen die kan benuttigd worden. Vervolgens heeft de Kamer in de zitting van Zaterdag de vestingwet en het hoofdstuk Oorlog aangenomen, ondanks menigeen zich over de 23 millioen voor de doodschieterij achter 't oor krabde. Doch wat er aan te doen Europa, ja de halve wereld, is nu op 't hel lend vlak van de moderne oorlogsvoering al zóó ver voortgegleden dat gemiddeld al de beschaafde natiën één of anderhalven dag per week van zes werkdagen moeten arbeiden eukel en alleen om de kosten der zoogenoemde defensie te verdienen. Op die wijze voortgaan, ieder ziet dat het op den duur niet kan maar wie zal er verandering in brengen? Die het 't eerst deed, zou er het slachtoffer van worden men houdt dus vol, tot de algemeene overspanning een algemeene uitputting zal veroorzaakt hebben, die wellicht gelegenheid zal geven om weder eens van van voren af aan te beginnen 't welk althans iets gewonneu zal wezen. Ook de overige afdeelingen der staatsbegrooting werden daarna afgehamerd. Bij Koloniën werd nog een woord gesproken over de nieuwe havenwerken van Batavia, dié men aldaar voor onnoodig gaat beschouwen nu alreeds aan de werken een begin van uitvoering is gegeven. Zierikzee, 23 Januari. Vrijdag avond werd onder voorzitterschap van den heer J. H. G. Heijse de gewone jaarvergadering gehouden van de alhier gevestigde afdeeling van de Nederl. Vereenig. voor //Volksonder wijs/'. Uit het jaarverslag bleek dat de afdeeling op dit oogenblik 118 leden telt en dat de financiëele toestand voldoende is, daar na het opruimen van het bestaande te kort over bet eerste jaar der afdeeling ten bedrage van f 35, thans nog slechts een nadeelig saldo van 71 ets. geconstateerd werd. Omtrent de werkzaamheid der afdeeling valt op te merken, dat op de gehouden vergaderingen in liet afgeloopen jaar achtervoIgeii9 zijn besproken het kweekelingen-stelsel en het wetsoiitwerp-Moen3, terwijl een adres ter zake van dit ontwerp van de afdeeling is uitgegaan. De afdeeling heeft echter ook naar buiten gewerkt; haar ijverige Voorzitter heeft, daartoe uitgenoodigd, door middel van voordrachten de beginselen der Vereeniging verkondigd te Renesse en te Brouwershaven en wel met gunstig gevolg, daar op beide plaatsen afdeelingen van //Volksonderwijs" zijn tot stand gekomen. De volgens den rooster aftredende bestuursleden der afdeeling de heeren C. Hoffman, Jhr. Mr. P. J. E. Rethaan Macaré, dr. W. C. van Manen en J. H. C. Heijse werden allen herkozen en lieten zich deze her kiezing welgevallen. Ten aanzien van het wetsontwerp-Heemskerk op het Lager Onderwijs werd besloten, dat daarover in de eerstvolgende vergadering (op 5 Rebr.) een bespre king zal gehouden worden. Nog werd in beginsel aangenomen, voor 't geval de Vereèniging over deze zaak een algemeene vergadering mocht houden, daarop de afdeeling dooreen afgevaardigde te doen vertegenwoordigen. Zaterdag heeft de heer A. E. Marlet in de zaal der sociteit Landbouw en Handel zijn tweede voordracht gehouden. Wegens het vroege uur, waarop de vergade ring geopend werd, waren wij buiten slaat haar van den aanvang af bij te wonen en hebben wij de ver- eischte gegevens voor een verslag van deze voordracht niet kunnen verzamelen. We bepalen ons derhalve ditmaal tot de mededeeling dat de begaafde spreker, ingevolge zijn in de eerste voordracht van dit seizoen gedane toezegging thans heeft gehandeld over den bouw en de innerlijke samenstelling van het dierlijk lichaam, hoofdzakelijk van de dieren die voor den veehouder-landbouwer van belang zijn, verder over dc voeding der dieren in het algemeen. De opkomst was zoo mogelijk nog talrijker dan den vorigen keerde leeraar, gelijk altoos, en veine zoodat het een lust was hem te hooren't publiek dan ook geheel gehoor; en de ingenomenheid met den rijken schat van practische en degelijke zaken die den hoorders werd aangebeden blijkens het daverend applaus, onverdeeld. In de volgende voordracht, op Zaterdag 3 Eebvuari a. s. zal de heer Marlet de leer der voeding meer in bijzonderheden behandelen. De loting voor de Nationale Militie zal dit jaar voor Zierikzee plaats hebben op 16 Februari. De herijk der maten en gewichten in het kanton Zierikzee zal plaats hebben, voor de gemeente Zierikzee, op de dagen 27 Eebr.3 Maart en 510, 1216 Maart. Het wrak van het gestrande barkschip //Emboriani" is in publieke veiling verkocht aan den heer J. van den Berg Mz. te Bruinisse "voor 801. Te Wolfaartsdijk is een landbouw-vereeniging tot stand gekomen. Benoemd tot voorzitter van den militieraad in Zeeland mr. J. Snijder, tot plaatsvervangend voorzitter de heer H. P. Winkelman, beide leden der provin ciale staten van Zeelandtot lid van dien militieraad mr. N. C. Lambreclitsen van Rittliem, tot plaatsver vangend lid mr. A. J. van Eekelen, beide leden van den gemeenteraad van Middelburg. Ylissingen, 20 Jan. In het laatst dezer week, gelukte het onze politie de navolgende belangrijke alhier gepleegde oplichting te ontdekken. Twee dienstboden hadden gedurende geruimen tijd bij een reeks winkeliers eene aanzienlijke hoeveelheid kleederen, goederen en winkelwaren, op naam van hare juffrouw ten eigen bate gehaald, zonder te betalen. De hebzucht en snoeplust gingen hierbij zoover, dat zij bij een winkelier niet minder dan voor ruim vijftig gulden aan koekjes en lekkernijen haalden. Zij zullen dan ook, hiervan zijn wij overtuigd, hare welverdiende straf niet ontgaan. Reeds dikwerf wezen wij in ons blad op liet bespottelijke en verderfelijke, dat de meeste onzer hedendaagsche dienstboden er een eer in stellen, om in kleederdracht en opschik niet alleen hare meeste ressen te evenaren, maar dikwijls te overtreffen. Dienstboden, die niet meer dan vier of vijf gulden per maand verdienen, kunnen daarvan met overleg fatsoenlijk gekleed gaan; indien zij echter daarmede niet tevreden zijn, en boven haar stand gekleed gaan, zullen zij in den regel zich vau middelen bedienen, die het daglicht schuwen. VI. Ct. Benoemd tot controleur te Purmerend de ontvanger der directe belastingen te Vlissingen C. Knottenbelt. Z. M. de Koning heeft aan het muziekkorps der schutterij te 's Bosch de hooge onderscheiding bewezen, het tegen een nader te bepalen dag tot het geven van een muziekuitvoering op //het Loo" uit te uoodigen. Amsterdam, 19 Jan. De eens zoo bloeiende hauilels- vereeniging Vervroegd Beursuur verkeert in zoo kwijnenden staat, dat men haar nauwelijks een maand levens meer toeschrijft. Vele menschen beklagen zich, dat ze des morgens bij 't wakker worden eene grootc belemmering gevoelen in de bronches, een zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slijradeeltjes. Men wendt dan dikwijls heftige pogingen aan om ze kwijt te raken, waarvan hoe9ten en soms -misselijkheid dan dikwijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite en eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te verwijderen, die de ademhaling be lemmeren. Allen die aan deze onaangename kwaal lijden bewijst men een waarachtigen dienst door hun een middel aan te wijzen om er van verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende om bij eiken maaltijd twee of drie kapsules te nemen, om spoedig een gevoel van verlichting te krijgen, dat men dikwijls te vergeefs zocht in een menigte zeer samengestelde en dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwijnen wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de teerkapsules gebruikt. Het is genoeg om te herinneren dat elke flacon zestig teerkapsules bevat om de goedkoopte van dit geneesmiddel te bewijzen. Deze behandeling kost den geringen prijs van zes a acht centen daags. Heeft dit geneesmiddel, door zijn verbazend succes en debiet talrijke namaaksels in 't leven geroepen, de Heer Guyot kan echter alleen instaan voor de goede werking der kapsules in die flacons, op wier etiquette 'zijne handteekening in drie kleuren gedrukt is. Te verkrijgen te Zierikzee bij den heer GASILLE en in de meeste Apotheken. Zoo is dan de met zooveel en hier en daar zoo hooggespannen verwachtingen geopende conferentie te Konstantinopel op niets uitgeloopenniet eens met een sisser, er was geen spoor van knaleffect. De grootc Turk zal den diplomaten wel een heilig kruisje achter den rug maken en zeggen dat de christenhonden af druipen met den staart tusschen de beenen. Men moet dan ook erkennen dat, voor zoover het leven bij den dag en op avontuur leven mag heeten, de Turksche taaiheid het op de aarzeling en de onderlinge ver deeldheid en wantrouwen der Europeesche diplomaten ver gewonnen heeft. Niet alleen heeft de Porte de mogendheden op 't congres hun lied van voorstellen, voorwaarden, punten en puntjes laten uitzingen, maar door liet stelsel van zich dom te houden heeft zij het zoover gebracht dat het weinig heeft gescheeld of zij had op haar beurt met een soort van ultimatum, in alle geval met een protest als vermoorde onnoozelheid, kunnen voor den dag komen, waarvan zeker het eerste punt zou geweest zijn dat het congres zoo spoedig mogelijk moest optrekken. Een zonderling spél is toch die diplomatiekVoor eenige weken nog sprak ieder onverholen zijn onge noegen tegen het Turksche regime uit, Slaven, Grieken, Joden en Christenen. De mogendheden zenden haar gevolmachtigden om gezamenlijk den verwarden boedel te beredderen en den Turk tot rede te brengen. En thans druipt de conferentie af en, vreemd genoeg Jesuïten, Joden en Grieken zijn tot over de ooren Turkschgezind geworden, 't Is of b. v. Griekenland gereed staat om in heiligen ijver voor de halve maan Helleensch bloed en Amstcrdamsch geld op te offeren. De joden maken het den Turk lastig met al de adressen van adhesie en sympathie die zij hem zenden en de Jesuïten slagen er schier in, de wereld te doen ge- looven dat er hoegenaamd geen Christenen in Bulgarije zijn mishandeld. Ondertusschen is de historie nog in lang niet uit. Men weet dat de wapenstilstand is verlengd tot 1 Maart; daarbij komt nu de pauze in het spel der diplomaten; zoodat het nu voor een week of vier heel stil zal wezen. Maar 't zou ons zeer verwonderen als deze stilte niet den storm voorafging. Toen Zaterdag de Conferentie uiteenging heeft Lord Salisbury, tot op 't laatste oogenblik nog zoo wat de houding bewarende van vóórman, de Porte verantwoordelijk gesteld voor het mislukken der on derhandelingen en daarna beert generaal Ignatief namens Rusland nog een paar hartige woorden gesproken, waarvan het voornaamste was dat de Porte zich wel te wachten had iets tegen Servië of Montenegro te ondernemen en dat bet ook de Cristenen moet be schermen. Wij brengen dit in verband met het feil dat dc Porte nu weder druk bezig is met het reor- ganiseeren van het Morawn-leger, dat tegen Servië bestemd is. Voor Rusland blijven de zaken vrij wel dezelfde als vóór de conferentie; ja zij zijn zelfs ver beterd. Wil Rusland den oorlog dan krijgt het door liet oplossen der conferentie de handen vrij, veel vrijer dan tijdens den veldtocht der Serven, toen ieder Rusland schuin aanzag wegens zijn indirecte inmen ging. Langzamerhand, zoo al confereerende en den tijd verbeuzelende met diplomatiek gebabbel, gaat de winter om en komt het seizoen in het verschiet dat veel geschikter is voor een Balkan-tocht dan de winter dit is. Kerk- en Scltoolnieuws. Drietal te Goes: d. d. A. W. L. Talma te Voorst; J. 11. Cordes te Vorden en F. J. P. Moquette te Sneek. Beroepen te Groote Lindt ds. A. Mac Pherson to Ooltgensplaat. Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de Rijks-kweek school voor onderwijzers te Middelburg den heer Ph. Ranck Lz. te Amsterdam met ingang van 1 Maart a.s.en deu heer W. M. Morren te 's Hertogen- bosch met ingang van 1 Februari a.s.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3