ST ATEN-GENERA AL. Onze Leestafel. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. 12I/> l3,s EERSTE KAMER. Uit de Memorie van antwoord van den Minister van Justitie op liet voorloopig Verslag der Eerste Kamer blijkt, dat de Procureur-Generaal te 's Her- togenboscb, de lieer d' Aulnis de Bonrouill, wel om redenen van gezondheid ontslag heeft gevraagd tegen 1 Februari of vroeger, doch dat de Minister den Koning heeft voorgedragen dit verzoek niet toe te staan, en dat ook aldus door Z. M. is besloten, terwijl den heer de Bourouill is te kennen gegeven dat het in het belang van den dienst raadzaam is dat hij voorshands zijn ambt blijft waarnemen. Een ieder weet, welk een heerlijk geneesmiddel de teer is ingeval van Bronchitis, tering, Catharren, verkoudheden en in 't algemeen tegen alle aandoeningen van bronches en longen. Vele zieken helaas, voor wie dit geneesmiddel uit stekend zou wezen gebruiken de teer niet, hetzij uit tegenzin tegen den smaak, hetzij dat liet hun verveelt om het teerwater klaar te maken. Dank zij het geniale denkbeeld van den Heer Guyot, Pharmacien te Parijs, hebben al die min of meer rechtvaardige grieven van de zieken opgehouden te bestaan. Het is den heer Guyot gelukt de teer le omgeven met een licht bedeksel van doorschijnende gelatine en er ronde kapsules van te maken ter grootte van een pil. Deze kapsules kan men zeer gemakkelijk innemen op 't oogenblik dat men gaat etenze hebben volstrekt geen smaak. Zoodra ze in de maag komen smelt de gelatine, en wordt de teer opgenomen. Deze kapsules zijn zeer duurzaam, zóózelfs dat de kapsules van een aangebroken flacon nog na jaren te gebruiken zijn. De teerkapsules van Guyot zijn een zeer rationeel geneesmiddel, dat niet meer kost dan zes of acht centen daags en tevens ontslaat van het gebruik van alle borstkruiden. De lieer Guyot kan slechts instaan voor die flacons, waarop zich zijne'handteekening bevindt, gedrukt iu drie kleuren. Te verkrijgen bij den heer GASILLE en in de meeste apotheken. Buitenland. X> ix i t s c li 1 a. n cl. De verkiezingen voor den Rijksdag hebben ditmaal een verrassendeu uitslag. Iu een particuliere correspon dentie uit Frankfort a/M. leest men daaromtrent liet volgende Eerst later is het mogelijk de belangrijke Rijksdags verkiezing te ontleden, nader toe te lichten en vrij van alle vooroordeelen te bespreken. Voorloopig echter weten wij, dat de Eortschritt totaal geslagen is, dat het socialisme in de meeste groote steden over de relatieve meerderheid beschikt en een werkelijke macht vertegenwoordigt, dat het particularisme in Wurtemberg veld gewonnen heeft, dat Elzas-Lotharin- gen actief in het Parlement zal optreden om liberale hervormingen te helpen tot stand brengen en dat de tegenstellingen verscherpt zijn. In elk opzicht is deze verkiezing hoogst merkwaardig en van groote beteekenis. De partij van 1848 verdwijnt allengs en tegenover het socialisme zullen het ultramontanisme en hef. behoud om de heerschappij moeten vechten. De geprivilegieerde standen, ten deele conservatief, ten deele liberaal, voelen den druk, door de arbeidende klasse uitgeoefend, en voortaan speelt de arbeid een rol van het hoogste gewicht. F r a n k r ij k. De Fransche afgevaardigde Cantagrel voor de kiezers van het 23 arr. van Parijs rekenschap afleggende van het vervullen van zijn mandaat, zeide o.a. dat de Kamer hem toescheen bang te zijngelukkig was zij niet clericaal of bonapartistisch en hij had dus goeden moed. De gemeenteraad van Marseille heeft besloten 5 nieuwe neutrale gemeentescholen voor jongens, 12 voor meisjes en 4 bewaarscholen op te richten. Bo vendien zullen 16 reeds bestaande sectesclioleu in neutrale worden veranderd. De commissaris-generaal voor de Parijsche tentoon stelling van '72 ontvangt dagelijks in grooten getale aanvragen van exposanten die daaraan wenschen deel te nemen. Reeds zijn van Parijs alleen 5500 aan vragen gekomen zijnde 2000 meer dan in 1867. JE n g e 1 a n cl, Lord Carnarvon, die tijdens de afwezigheid van Lord Salisbury met diens functiën belast is, heeft - een schrijven gericht tot den Gouverneur-Generaal van Engelsch Indie, naar aanleiding van den hon gersnood in de westelijke en zuidelijke districten. Eerst door een telegram van 2 Dec. van de Regeering van Madras was de Engelsehe Regeering bekend met den omvang der ramp. In het presidentschap Madras beerschte hongersnood in een gebied van 80,000 vierk. mijlen met 18 millioen bewoners; in het presi dentschap Bombay heerschte de nood in een gebied van 54,000 vierk. mijlen met 5 millioen bewoners. De Indische Regeering had, om in den nood te voor zien, aan 1,090,000 man werk verschaft en groote hoeveelheden koren onder de bevolking uitgedeeld. Lord Carnarvon keurde die maatregelen goed en ver klaarde, dat hij het aan den 'Gouverneur-Generaal overliet om naar goedvinden te handelen. Vereenigcle Staten. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft een motie aangenomen, waarbij alle pogingen om op de openbare meening invloed uit te oefenen, in zake de verkiezing van een President, alvorens de kwestie langs consti- tutioneelen weg is opgelost, gevaarlijken onvaderlands lievend worden genoemd. Packard heeft officieel de hulp van den komman- danl der federalen van New-Orleans ingeroepen, om het Iiooge Gerechtshof weer te inslalleeren in het door de democraten bezette gebouw. LORD SALISBURY. De staatsman die Engeland op de conferentie te Konstantinopel vertegenwoordigt, behoort tot een der eerste geslachten van Groot-Brittaunie, en dat men juist op dit oogenblik zijn dienst inroept voor zulk een gewichtige zending is wel een bewijs dat hij hoog staat aangeschreven. Robert Arthur Talbot Gascoigne Cecil Markies van Salisbury stamt af van den beroemden Cecil Lord Burleigh, staatssecretaris van Koningin Elisabeth, wiens jongste zoon met het markisaat van Salisbury beleend werd. Lord Salisbury werd in 1S30 geboren te Hat field, den stamzetel van zijn geslacht, en bezocht de universiteit te Oxford en wel Christ Church College. Na zijn vertrek van de Universiteit werd hij in 1852 lid (Fellow) van het All Souls College. In 1858 kwam hij in het Paidement als afgevaardigde van het district Stamfort. Hij voegde zich bij de Tories, bij wie hij zich weldra door redenaarstalent en zeldzame begaafdheid voor zaken zoozeer onderscheidde, dat toen deze partij in 1866 aan het roer kwam, hem het staatssecretarisschap voor Indië (ministerie van koloniën) werd opgedragen, dat hij tot Maart 1867 waarnam. De door Disraëli bewerkte uitbreiding van het kiesrecht leidde tot verschillen in den boezem van het torie- ministerie en tot het aftreden van Lord Salisbury. (Destijds heette hij nog Robert Cecil en noemde hij zich ook wel Lord Cranborne). De nederlaag der liberalen bij de laatste parlementsverkiezingen, bracht de Tories op nieuw aan 't bewind, bij welke gelegen heid de nu door den dood zijns vaders als markies vau Salisbury betitelde staatsman, die zich inmiddels met Disraëli verzoend had, weder de vroeger zoo mees terlijk gevoerde portefeuille voor Indië verkreeg. Hij neemt een hooge plaats iu het Britsclie kabinet iu. Over 't algemeen onafhankelijk in zijn inzichten, op welke hij met groote hardnekkigheid blijft staan, heeft Salisbury meermalen met Disraëli overhoop gelegen, •dat nochtans niet verhinderd heeft dat hem het moeie- lijke en met een groote verantwoordelijkheid bezwaarde ambt van speciaal gevolmachtigde te Konstantinopel is opgedragen. Het Britsche volk stelt veel vertrouwen in den markies, in wien het ziju eigene karaktertrekken belichaamd ziet. Lord Salisbury is bijzonder bevriend met graaf Derby. Deze is gehuwd met de stiefmoeder vau Salisbury en dus de stiefmoeder van dezen. Het gevolg van diplomaten van den markies bestaat uit de heeren Currie, Lee, Northcote en Iiotzier. Ook is hij te Konstantinopel vergezeld van zijn echtgenoot Lady Salisbury, zijn oudsten zoon Lord Cranburne, elf jaar oud, en zijn dochter Lady Maud Cecil. KIJJVSTJVXKIJ'Wg. Wij vestigen de aandacht van het toonkunstminnend publiek op het aanstaande tweede concert van den lieer D. TL Ezerman met welwillende medewerking van eenige heeren dilettanten. Het zffi plaats hebben op Woensdag 31 Januari a.s. en naar wij vernemen bijzonder belangrijk zijn. In dat concert zal ook optreden mej. Clotilue de Nocker, sopraan-zangeres van 's Gravenhage en in de kunstwereld zeer gunstig bekend. Ook zullen uitgevoerd worden twee ouvertures voor vol orchesthetgeen hier ter stede in geen jaren heeft plaats gehad. Wij twijfelen niet of deze mededeeling zal onzen beminnaars en beoefenaars der toonkunst zeer aange naam zijn en nog menigeen uitlokken zicli door inteekening de bijwoning van dit en het later volgend laatste concert voor dit seizoen te verzekeren. Het muzikaal genot is sinds eenige jaren hier zoo schaars te smaken, dat waar iets goeds wordt aangeboden wel gretig van de gelegenheid moet worden gebruik gemaakt om een aangename soiree te genieten en hulde aan de kunst te brengen. Thans is kompleet afgeleverd het belangrijke werk van Eedor von Koppen, //Het Leven van Otto von Bismarck", bewerkt door Dr. G. J. Dozy, uitgegeven bij Blomhert en Timmerman te Nijmegen. Wij hebben bij de verschijning der afleveriugen van dit werk reeds de aandacht der lezers er op ge vestigd als op een zeer belangrijke uitgave, met welke gewis ieder, die den beroemden staatsman in zijn leven, denken en werken wil leeren kennen en tevens eens wat dieper inzicht iu de groote gebeurtenissen der laatste jaren wil erlangen, dient kennis temaken. De verdienstelijke bewerking van Dr. Dozy maakt dat het boek, zijn wel te verklaren Duit=che kleur behoudende, voor Nederlanders toch volstrekt niet hoekig of kantig is om te lezen. Men kan integen deel, al lezende, volkomen vrede hebben met den Pruis, die blijkbaar met voorliefde het leven geschetst heeft van den staatsman, op wien zoovelen in Duitsch- Jand, maar vooral in Pruisen trotsch zijn, als op Duitschlands grootsten diplomaat der nieuwere en ook wel der vroegere tijden. Wij wenschen liet ook typografisch fraai uitgevoerde boek veel succes toe. Kerk- en Schoolnieuws. Beroepen te Arnemuiden ds. W. R. Kaltshoven te Eden. Aangenomen het beroep naar Wijngaarden, cl. Dord recht, door ds J. W. Nijenhuis te Gapinge. Benoemd tot hoofdoiulerw. aan een bijzondere school le Middelburg de heer D. Hondius te Zeist. Op het drietal voor een vacature bij de Ned. Herv. Gem. te Groningen komt voor ds. Rutgers te Vlissingen op het drietal voor een tweede vacature bij dezelfde gemeente ds. Roosemeijer te Middelburg. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den '18 Jan. 1 8 7 7. 2i/2 pCt. 3 België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk. Nederland, Cert. Nat. Schuld. dito dito dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2'/2 Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000,— '1866 5 dito a 100,— 1860 44/2 Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 Obl. in papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Inselir. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 N.-Amerika, dito Mei. Nov. '1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito '1851 3 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 \250 Baltische dito 3 117 Russische Spoorw. Poti Tiflis d°. f 1000, 5 pCt 87 dito Jelez-Orel f 1000 J1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f '150 Zuid-Ral. dito 3 dito 101 Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel 55i/2 St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 '16'/,, Chicago N. W. pref. 53 PR IJ ZEN VAN COUPONS. Metalliek f '19,97 7a I Rus. Z.-R. /"283L Dito Nationale 23,30 Amer. Dollars 2,45 Div. Eng. p 11,80 I Papier 2,26J/2 Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 18 Jan. 1877. pCt 645le 76>/2 100 H 991/4 T23/s «Va 51 915/ir> 801/-2 70^3 So1/, 268 483/o 48 533/i 128 JD/ig -100 937, De Ned. Mudde. Haver f Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Schokker-Erwten Kleine dito '1876 7,75 De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f Nieuwe dito - '10,25 Zomertarwe Rogge 1876 - 8, Maartsche Gerst'1876 - 5,90 Winter-Gerst 1876 - 6,60 Kleine dito '1876 - 9,75 Zomer dito - 5,60 Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 18 Jan. 1877. Teelt 1876. Per 50 Nederlanclsche ponden. Twee en een, lste kwaliteit blank '16,a 17, Twee en een, middelbare dito a Twee eri een, mindere dito -a Een en een, lste kwaliteit blank a Een en een, middelbare dito a Een en een, mindere dito a Onberoofde, lste kwaliteit blank -15,50 a 17,— Onberoofde, middelbare dito -14,a 15, Onberoofde, mindere dito a Mullen 3,a 4, Middelbare dito a Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 18 Jan. 1877. Boter laagste koers f 0,65 per 5 ons. hoogste - 0,76 5 Kip-Eieren laagste koers - 1,per 25 stuks. hoogste - 1,50 25

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3