Buitenland. Z. M. hoeft herbenoemd tot. burgemeester van Sas van Gent den heer N. Kerkliaert; tot burgemeester van Grijpskerke en Meliskerke den lieer F. D. Sprenger; tot plaatsvervangend kantonr. te Sluis den lieer J. H. Hennequin, burgem. dier gemeente. Z. M. heeft bewilliging verleend tot wijziging dei- acte van oprichting van de naarnlooze vennootschap: Stoomvaart-maatschappij //Zeeland" gevestigd te Ara sterdam, opgenomen in de St. Ct. De commissie van Oppertoezicht en Beheer over de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 29 Jan. a.s. in genoemde inrichting een keuring doen plaats hebben van knapen, welke bij 's Rijks Zeemacht in dienst vvenschen te treden. 's Gravenhage, 15 Jan. Gisteren avond is op het huis de //Bauw" nabij 's Gravenhage aan een plotselingen aanval van longontsteking overleden een der kinderen van den prins en de princes von Wied, de jeugdige prins Herman von Wied. Op een hofstede onder Wolfaartsdijk heeft een arbeider bij ongeluk, onder het dorschen, zijn med- gezel met den vlegel op het hoofd geslagen. Aanvan kelijk vreesde men het ergste, doch het ongeval is gelukkig gebleken minder ernstig te zijn dan men dacht. De groote stoomrijstpelmolen van den heer Jan Eisen te Antwerpen is tot den grond toe afgebrand. Te Parijs is overleden de heer Frangois Buloz, op richter van het beroemde Fransche tijdschrift La Revue des Deux Mondes. In 1830 gesticht heeft de Revue voortdurend uitbreiding en verbetering ondergaan. De kosten der uitgave bedroegen in 1875 586,193 frs. en de ontvangsten 1,027.189 frs. Niet alle tijdschriften maken zulke goede zaken. De wereldtentoonstelling te Philadelphia is in het geheel bezocht door 9,789.392 personen de ontvang sten bedragen 3,813.749 dollars. Binnenkort zal op Galley-Head, een voorgebergte op de Iersche kust, een reusachtig licht ontstoken worden. De lamp zal 1300 kub. voet gas per uur verbranden en het licht de sterkte hebben van twee millioen kaarsen. Men berekent dat zelfs bij mistig weer dit licht op ongewoon grooten afstand zichtbaar zal zijn. Op de beurs te Londen is besloten de 8 pGt. Spaansclie schuldbrieven te beginnen met 17 dezer, te verhandelen ex-coupons December 1874, Juni en December 1875, Juni en December 1876 en ex-coupon 30 Juni 1877. Koning Victor Emanuel ontving op Nieuwjaarsdag een paket, dat een uit ebbenhout en ivoor kunstig bewerkte cassette bevatte, nieuwjaarsgeschenk van een gevangene, die dit meubelstuk in zijn cel had ver vaardigd. In de cassette bevond zich een vevzoekschvft van den gevangene, waarin hij om gratie verzocht van de negen maanden kerkerstraf, die hij nog had te ondergaan. De koning liet terstond een brief aan den kunstenaar zenden, waarin hij hem bedankte voor dit geschenk, en zond hem tevens een met bril janten omzet gouden remontoir-horloge toe. Er is nog geen beslissiug genomen, of den man ziju verzoek zal ingewiligd worden. EEN GOEDKOOP GFjNEESMIDDEL. Iedereen weet, hoe moeielijkgewoonlijk verkoudheden, bronchitis en andere kwalen van dien aard te genezen zijn, van wege hunne hardnekkigheid en hoeveel af treksels, stropen en andere geneesmiddelen men moet gebruiken, om die ziekten kwijt te raken. Daaren boven weet een ieder dat een verwaarloosde verkoudheid, heel licht in eene bronchitis ontaard, ja zelfs soms in longtering overgaat. De talrijke onderviudiugen bewijzen, dat de zuivere Noorweegsche teer goed toebereid, een bijna wonder dadige uitwerking heeft op de genezing van de ge noemde ziekten. De teer kan niet in substantie gebruikt worden van wege zijn onaangenaraen smaak en kleverige bestand- deelen. Een pharmacien te Parijs, de heer Guyot, is op het denkbeeld gekomen die teer te omgeven met gelatine, ter grootte van een gewone pil. Niets is gemakkelijker om in te nemen. De gelatine lost zich terstond op in de maag, en de teer doet zijn werking. Twee of drie teerkapsules genomen bij den eten brengen spoedig verlichting te weeg en zijn meestal vol doende om de hardnekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs dat het gebruik de reeds eenigszins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met medewerking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel van wege zijn uitstekende uitwerking als om zijn goed- koopen prijs. Elke flacon van teerkapsules toch kost slechts twee francen en vijftig centimes en bevat zestig kapsules; de geheele behandeling komt dus slechts op vijf of zeveu en een halve cent daags en ontheft van liet gebruik van afkooksels, patés en siropen. Om zeker te zijn dat men de echte kapsules heeft moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot, op het étiquette letten. Te verkrijgen te Zierifczee bij GASILLE en in de meeste apotheken. F r a n k r ij U. In de Kamer was de interpellatie van Du Bodan aan de orde tot den Minister Martel over het ontslag van den procureur-generaal van Besancon, Bailleul. Du Bodan beschouwde dit ontslag als een bedreiging van de onafhankelijkheid der Magistraten. De minister betoogde dat Bailleul zijn bevoegdheid had overschreden nooit zou hij gedoogeu dat men de //commissions mixtes" in het openbaar prees. Hierop volgde een tweede inter pellatie over hetzelfde onderwerp van Albert Grévy, met het doel om de Kamer de gelegenheid te geven haar gevoelen uit te spreken. Jules Simon verklaarde dat Martel het gevoelen van de regeering had uitge drukt. Jolibois en De Cassagnac verdedigden de han delingen der //commissions mixtes". Laatstgenoemde wenschte niets liever dan een debat uit te lokken over den 2n December. Mitchell constateerde dat niemand op die uitdaging antwoordde en Laussedat die antwoorden wilde, werd daarvan door zijn vrienden afgehouden. Ten slotte werd de orde van den dag van Albert Grévy, waarbij de Kamer de houding van Martel goedkeurde en zich aansloot bij diens oordeel over de //commissions mixtes" met 395 van de 397 stemmen aangenomen. De Bonapartisten bleven buiten stemming. De Kamer ging hierop tot Dinsdag uiteen. JFt usland. De Golos sprekende over den toestand van het oogenblik, zegt, dat de Porte den spot durft te drijven met de conferentie en het geduld van Rusland uitgeput moet zijn verdere concessies zouden slechts den hoog moed der Porte kunnen versterken en het gevoel van eigenwaarde van Rusland eischt, dat de onderhande lingen niet langer gerekt worden, maar dat kracht dadige maatregelen worden genomen en Iguatielï wordt teruggeroepen. Hoe krachtiger Rusland optreedt, des te eerder is de vrede verzekerd. T u r k ij e. De London Gazette meldt, dat volgens mededeeling van den ambassadeur te Konstantiuopel de uitvoer van vee en granen uit het Donau-vilayet en de uit voer van granen uit de havens Trepazunt, Samsoun en Kerasoun in Klein-Azië verboden is. De gevolmachtigden der mogendheden zijn Yrijdag bijeengekomen en hebben besloten Maandag hun laatste voorstellen aan de Porte te doen. De confe rentie zal dan nog Donderdag daarop bijeenkomen en, als de Turken blijven weigeren, zullen alle leden der conferentie Vrijdag vertrekken. De houding van den Duitschen ambassadeur, die elke verdere concessie weigert, trekt bijzonder de aandacht. De Porie is vast besloten, indien geen vergelijk tot stand komt, den 1 Maart de vijandelijkheden te hervatten. Ook hebben de Europeesche gevolmachtigden een vergadering gehouden in het hotel der Russische am bassade om de houding te regelen, ten opzichte van de Porte aan te nemen. De Porte heeft op de volgende wijze haar weigering gemotiveerd ten opzichte van de acht voornaamste punten, door de voor-conferentie opgemaakt: de afstand van grondgebied aan Servië en Montenegro is onvereenigbaar met art. 1 van de constitutie; de indeeling van de Slavische provincies is onaannemelijk om het verzet van de Turksche en Grieksche bevolking en liet beginsel van de regeering om geen verdeeling toe te laten, gegrond op het verschil van ras; de Porte stemt toe in het kantonneeren van de troepen, maar weigert zicli te verbinden tot het vormen van een gendarmerie uit de plaatselijke militie, zoowel om het gevaar dat daarmee ontstaat voor de algemeene veiligheid als om een eventueele botsing te vermijden tusschen de Muzelmannen en de Chris tenen de Porte weigert verder zelfs in discussie te treden over de bepaling betreffende de benoeming van gouverneurs met medewerking van de ambassadeurs en een commissie; de Porte beschouwt een internati onale troepenmacht onvereenigbaar met het beginsel van de onafhankelijkheid van het Ottomauische rijk, die bij het tractaat van Parijs is gewaarborgdde be perkende bepalingen ten opzichte van de opbrengst der belastingen in de Slavische provincies zijn in strijd met het souvereiue recht der Porte en eindelijk wordt de invoering van een bijzonder stelsel van rechtspraak in de Slavische provincies verworpen als onvereenig baar met den geest der constitutie. Het schijnt zeker dat de Turksche gevolmachtigden Donderdag weigeren zullen de voorstellen der confe rentie aan te nemen; het afbreken der betrekkingen en het vertrek van de Europeesche gevolmachtigden wordt derhalve als ophanden beschouwd. Men ver zekert, dat Ignalieff in dat gevnl opnieuw zal voorstellen, dat de Eugelsche vloot deu Bosporus iuzeilt. De Rumeensehe agent Ghika, overhandigde aan Safvet Pacha een nota, waarbij de eisch gesteld wordt, dat Turkije erkenne dat Ruinenië geen deel uitmaakt van het Ottornanische rijk. X ng ezonclen. In de heden gehouden vergadering van het Depar tement der Maatschappij van Nijverheid werd een ouderwerp behandeld, dat voor de Industrie, deu Landbouw en den Handel onzer eilanden van het grootste gewicht moet beschouwd worden. De heer J. Borghstijn, technoloog, hield eene be langwekkende rede over de bereiding van ruwe suiker uit beetwortelen. Na eenige opmerkingen over suiker in het algemeen, gaf Spreker een korte historische schets van het ontstaan en liet opkomen der beetwortel suiker-industrie. Daarna werd met een enkel woord gesproken over de cultuur der bieten over het verschil dat in dit opzicht bestaat in Duitschland aan de eene, en Frankrijk, België en ons land aan de andere zijde. Tot de eigenlijke fabrikatie overgaande, weid na een beschrijving in het waschapparaat meegedeeld, dat men in Duitschland gewoon was de bieten na het wasschen nog te poetsen, dat zij echter bij ons en in België direkt op de rasp kwamen. Uitvoerig werd hierop de sapwinning door middel van hydrau lische persen behandeld. Daarna wees Spreker er op, welke voor- en nadeelen er aan het perssysteem ver bonden waren, wat hij volgen deed door een korte beschrijving van eenige andere metliodeu van sapwin- ning, n.l. door middel van centrifuges, door maceratie en diffusie. Na er op gewezen te hebben, dat dit laatste systeem ook in Nederland toegepast is, deelde hij mede hoezeer de raeeningen over deze methode uiteenliepen, waarbij men de resultaten van de fabriek te Waghausel zeker niet mocht vergeten. Spreker deelde vervolgens mede, dat liet sap, ge- wounen zijnde, gezuiverd moet worden, dat dit dit niet in eens kan geschieden, maar zelfs ach tereenvolgens de zuiverings-bewerkingen niet in staat zijn alle verontreinigingen te verwijderen. Alszui- verings-processen werden behandeldde defecatie, daarna de saturable (met vermelding van de Duitsche methode der troebele carbonatatie) en de behandeling met beenkool. Bij deze laatste, het filtreereu genaamd, stond Spreker langer stil, verklaarde de werking van een gesloten filter en wees er op, hoe men soms met overstijg!ng werkt. Na 't filtreereu werd nog besproken het verdampen (met beschrijving in een tviple-effet, waarbij het sap tot op de helft in zijn volume gebracht werd, de 2e filtratie en liet verkoken, met verklaring van het gebruikte apparaat. Na bekoeling en turbineering krijgt men het le produkt. Verder werd vermeld dat men er in den laatsten tijd in geslaagd is, door middel van de osmose tot. zelfs suiker 6e produkt te winnen, terwijl vroeger 3e en 4e het uiterste was. Bij deze osmose stond Sprekpr eenigen tijd stil en verklaarde in 't kort de inrichting van een osmogène. Daarna haalde hij met, een paar woorden Sebov's methode aan om melasse te verwerken en verklaarde ten slotte den platten grond' van een suikerfabriek, om hel onderlinge ver band der verschillende bewerkingen aan te toonen. Betuigde de Voorzitter den Spreker namens de ver gadering dank voor zijne lezing, wij weten niet genoeg daarmede in te stemmen het onderwerp was zoo duidelijk en grondig uiteengezet, dat wij slechts ééne klachte hebben te uiten, en wel deze, dat bij een zoo belang rijke voordracht zoo weinig leden waren opgekomen. Toevallige omstandigheden, meer nog dan gebrek aan belangstelling, werkten hierop ongunstig mede. Wij hopen echter, dat de heer Borghstijn ons spoedig wederom moge onthalen op een greep in den schat zijner wetenschap en zijn overtuigd, dat hetgeen wij heden mochten liooren, aanleiding zal geven tot ruimer bezoek en bijgevolg grooter satisfactie voor den Spreker zelf. Zierikzee, 15 Jan. 1877. X- Kerk- en Sehoolnieuws. Bedankt voor Grijpskerk door ds. N. Osti te War mond; voor Goes door ds. Nonhebei te Vlaardingen. Na gehouden Colloquium doctum is tot de evan gelieprediking bij het Evang. Lulli. Kerkgenootschap toegelaten de heer J. C. Knuttel, prop. bij de Ned. Berv. Kerk. Door den Bisschop van Breda is benoemd tot rector te Schooudijke de heer C. P. Blommerde, kapelaan te Westdorpetot kapelaan te Westdorpe de heer Huibrechfcs, kapelaan te Rucphen.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3