kantoor der hypotheken en kadaster te Middelburg te verplaatsen naar het gebouw van de Oost-Indische kamer, vooralsnog geen gevolg worden gegeven. De daartegen ingebrachte bezwaren moeten den Minister tot dit besluit hebben gebracht. Middelburg, 8 Jan. De nieuwe ijzeren draaibrug, ter vervanging van de oude houten dokbrug alhier, is heden voor het verkeer van voetgangers geopend, niet voor den tijd trouwens, daar de oplevering reeds op 1 October j.l. had moeten geschieden. De schroef stoomboot //Eendracht" is het eerst door de nieuwe kolk gegaan om op de commercier-compagnie te repaveeven. Z. M. heeft bewilliging verleend tot oprichting van de naamlooze vennootschap//Vlissingsche zeevis- scherij," te vestigen te Ylissingen, waarvan de Sé. Cé. 110. 6 de statuten bevat. Door de directie der Kon. Maatschappij //Zeeland," is tot kommandant van het stoomschip //Breda" be noemd de heer J. Kromwijk, tot dusverre gezagvoerder van het stoomschip //Pijenoord" te Botterdam. De Tweede Kamer zal, volgens de Iiaagsche kroniek der Gron. Ot., in Februari, waarschijnlijk den 13n, terugkeeren. En clan zal het eerste werk zijn de onder wijs-voordracht in de sectiën te behandelen, ten einde de kwestie zoo mogelijk nog voor de Juni- verkiezingen tot een oplossing te brengen. Dezelfde schr. meldt, dat de heer Kuyper nog steeds rust houdt om zoo mogelijk in de volgende maand te 's Hage terug te keeren, ten einde bij den grooten strijd over de onderwijswet zich aan 't hoofd van zijne, in deze krachtige en vereende troepen te stellen. Eén lid, zegt hij, zal er vermoedelijk niet bij tegenwoordig kunnen zijnhet is de heer Nierstrasz, wiens toestand steeds deerniswaardiger wordt, te meer nu de hoop op herstel wijkt, tegelijk met het levens gevaar. liet geachte kamerlid is thans te Utrecht onder geneeskundige behandeling, en 't einde is niet te voorzien. Spoedig zal een vrij algemeen petitionnement ontstaan bij de voornaamste' schoolcommissiën(P) ten einde op de zwakke punten der wets voordracht de aandacht van regeering en Kamer te vestigen. Dinsdagavond heeft de Eerste Kamer hare werk zaamheden weder hervat en Woensdag hebben de af- deelingen zich beziggehouden met het onderzoek der begrootingswetten. In onderscheidene bladen is het naar men zegt ge gronde gerucht besproken dat de heer d'Aulnis de Borouil, proc. gener. bij het Gerechtshof te 's Herto genbosch, eervol ontslag zou hebben gevraagd, en vervangen zou worden, denkelijk door een Limburger. Het is bijna onmogelijk dit niet in verband te brengen met de bekende processie-historie. Bestaat dit ver band werkelijk, dan kan dit geval zeer veel ergernis geven en aan den anderen kant het prestige der regeering in de zwarte gewesten gevoelig knakken. Wij kunnen echter vooralsnog niet gelooven aan een van zooveel zwakheid en onhandigheid getuigende politiek. Thans is het kort verslag der handelingen van het comité tot voorbereiding en uitrusting der weten schappelijke expeditie naar Midden-Sumatra, uitgebracht in de algemeene vergadering van 't Aardrijkskundig Genootschap te Amsterdam, op Zaterdag jl., door den lieer W. F. Versteeg, in druk verschenen. Daaruit blijkt nader, dat de heer J. Schouw Sautvoorfc, kommandant van de stoombarkas, die met mede werking van deii heer O. H. S. Pastor, is geëquipeerd, belast is met het zuiver aardrijkskundig onderzoek. De heer Sant voort wordt bij zijn geografisch onderzoek ter zijde gestaan door den heer D. D. Veth, die tevens met het mineralogiscb. onderzoek is belast; voor 't ethnografisch en liuguistisch onderzoek viel de keuze op den heer L. K. ITarmsen, voor het zoölogisch én botanisch gedeelte op den heer Joh. F. Snelleman, doch de beide laatsten werden om verschillende redenen veranderde omstandgiheden of te hooge eischen nog niet benoemd. In hun plaats moet nog worden voorzien. Als stuurman is J. II. Makink, als machinist F. H. Hermans geëngageerd. Zooals men weet vertrekken de leden der expeditie den I5n dezer per //Conrad" uit 't vaderland om hun wetenschappelijken tocht te ondernemen. Met betrekking tot den dezer dagen door de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen genomen maatregel, vernemen wij nader, dat de retourkaarfcen in binnenverkeer thans geldig zijn: van 1150 kil. afstands, 2 dagen; van 151 kil. en daarboven, 3 dagen. Vroeger was dit voor een afstand van 40 kil., 1 dag; van 40150 kil., 2 dagen en daarboven 3 dagen. Te Vlissingen is door een loodsvanrluig een man aangebracht, die men in zee drijvende heeft gevonden in een boot. De man was de eenige overgeblevene van de equipage van het verongelukte stoomschip z/Agnes Willie". Een machinist en een stoker hadden ook hun leven aanvankelijk in die boot geborgen, doch zij waven van koude en ongemak bezweken. Men schrijft ons uit Wolfaartsdijk van den 9 Januari. Dezen morgen omstreeks 6 uur had alhier een droevig ongeluk plaats. De 19-jarige dochter van den arbeider W. L. ging volgens gewoonte naar den bakker met deeg en door den donker misleid, geraakte zij, even buiten hare deur, in eene zeer diepe sloot, waaruit zij na een kwartier levenloos is opgehaald. Hoewel men geneeskundige hulp heeft ingeroepen is het niet mogen gelukken de levensgeesten optewekken. In den nacht van Zaterdag op Zondag 11. zijn te Baarland baldadigheden gepleegdop onderscheiden plaatsen zijn toegangen, afsluitingen en heiningen weggebroken en elders weggeworpen, dampalen uit den grond gerukt, stapels met hout omvergeworpen enz. De toegang tot de Christ. Geref. kerk, goed ge sloten zijnde, was uitgebroken en in den gemeente- put geworpen. Te Heusweiler in Rijn-Pruisen hebben onverlaten de Profcestantsche kerk in de lucht willen laten vliegen met dynamiet. Het opzet is niet gelakt, doch de onder het fondement van het gebouw aangebrachte dynamiet-patronen hebben toch een muur van de kerk en het geheele naastgelegen huis vernield. De dader schijnt niet aanstonds gevonden te zijn. In de Beemster is den 6 Januari op 78—jarigen leeftijd overleden de heer Jacobus" Boaman, vroeger landbouwer, later letterkundige. Hij heeft o.a. een weldoorwrocht werk geschreven //Gedenkboek van de Beemster" en hield zich verder bezig met taalkundige en historische nasporingen. Te Leiden is Dinsdag morgen een man, die een ander persoon uit het water wilde redden, het slacht offer dier menschlievende poging geworden; beiden zijn verdronken. De man die aldus zijn leven voor zijn naaste opofferde was een melkboer, een oppassend man, en laat een weduwe met vijf kinderen na. Een dienstmeid te Gouda heeft zich Zondagavond zoo kwaad gemaakt omdat haar vrijer, dien ze stil in de keuken gelaten had, niet daar bij haar mocht blijven, dat zij een hevig toeval met neusbloeding kreeg en overleden is voor er nog geneeskundige hulp was opgedaagd. Te Overveen bij Haarlem is een familie na het gebruik van zuurkool zeer ernstig ziek geworden. De heer des huizes en een kind zijn slechts met moeite van den dood gered. Waarschijnlijk zijn er in de zuurkool vergiftigde bestanddeelen geweest, maar hoe wel er een onderzoek is ingesteld, is het tot heden niet mogen gelukken de oorzaak der vergiftiging te ontdekken. Zaterdag avond vielen een paar jongens in de Peper straat te Amsterdam een 15-jarig meisje aan, om haar van haar beide oorbelletjes te berooven. Op haar hulpgeschreeuw kozen ze het hazenpad en lieten in huii vaart de gouden belletjes vallen. De Pruisische prinses Karl is bedenkelijk ziek, en de geleerden geven weinig hoop op herstel. In de Duitsche hoofdstad is de prinses zeer bemind en de bevolking neemt veel deel in haar lot. Het nieuwgebouwde ramtorenschip //Koning dei- Nederlanden," dat thans te Nieuwediep ligt, zal, naar men verneemt, den 15 Februari in dienst worden ge steld om den 15 Maart naar Oost-Indië te vertrekken. Naar de Af. Cé. verneemt, bestaat bij deNederlandsche Regeering het voornemen een wijziging te brengen in het Kon. besluit van 1861, betreffende het bijhouden van de bevolkingsregisters en moet het plan zijn, ook hier te lande in te voeren het systeem van het afgeven aan de ingezetenen van z. g. //livrets de familie," zooals zij in België bestaan en onlangs ook te Parijs zijn in gebruik gesteld. Met het oog op de a. s. volkstelling, te houden in 1879, wenscht de Regeering die wijzigingen in den loop van dit jaar reeds in werking te doen treden. Van de 14900 meters van den tunnel van St. Gothard is op het eind van 1875 de helft doorboord. Dit resultaat werd verkregen in 4 jaar, en daar liet werk in den laatsten tijd veel vlugger gaat dan in den be ginne, rekent men vóór 1880 met het geheele werk gereed te zijn. - Wageningen, 7 Jan. Van goed ingelichte zijde deelt men mede dat het proefstation, voor het onder zoeken van zaden, tegen 1 Febr. a.s. zal geopend worden. Voor meststoffen enz. kan zulks eerst geschie den wanneer de zijvleugels van het gebouw waar van binnenkort de aanbesteding zal plaats hebben gereed zijn. Voor Nederlandsche landbouwers zullen de onderzoekingen van kleinen omvang gratis worden verricht, niet echter voor handelaars in mest stoffen voor elke controle wordt een kleine geldelijke vergoeding gevorderd. Uit een tabel door de Kamer van Koophandel te Weenen opgemaakt blijkt, dat de posterijen in Engeland jaarlijks 34.5 brieven voor eiken inwoner verzenden. Dan volgt Zwitserland met het cijfer 27.3, Duitschland met 15.3, Holland met 14.6, België met 13, Dene marken met 11.7, Oostenrijk met 10.6, Frankrijk met 10.2, In Hongarije, Zweden en Spanje is het cijfer gemiddeld 5; voor Griekenland 2.1, Rusland 0.8 en in Turkije 0.2. Er heeft zich te Londen een comité gevormd om bijdragen in te zamelen, ten einde aan de nicht van den beroemden Afrika-reiziger Mungo Park een jaar geld te verzekeren. EEN RAAD ÖM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterftelijst ver meerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel lot herstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om liet lijden der teringzieken te ver lichten en T leven met de grootste zorg eenigen tijd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men den borstlijders aanraadt een wanner klimaat op te zoeken om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennenbosscheii, waarvan de uitwa seming een weldadige» invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en latei- bij na overal geleerd dat de teer, die een harstachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardige» en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ontaarden, 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben, zich er van bediene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware verkoudheid of lichte bronchitis hebben als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van leenvater. Vroeger deed men wat teer in een karaf en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schudde, gedurende een week, voor dat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bij de beste apothekers, onder den naam van //Goudron de Guyot", een zeer geconcentreerde teerlikeur, die u in staat stelt om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teenvater te bereiden van niet onaan genamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teenvater, meer of minder met de aroinatieke be standdeelen der teer bezwangerd, en van zoo geringen prijs dat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liters teenvater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstellingen, heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien die bij eiken flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur //Goudron de Guyot" dat men, met den besten uitslag, proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, als ook te Brussel, Weenen en Lissabon. De Heer Guyot heeft tevens kleine kapsules, ter grootte van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van galatine zuivere Noonveegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwafcer hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teerkapsules genomen op 't oogenblik dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk de teerlikeur. Ieder flacon van twee francs vijftig centimes bevat zestig kapsules. Dit is voldoende om te bewijzen hoe goedkoop liet gebruik is der kapsules de //Goudron de Guyot". Vijf tot zeven en een halve eent daags. Wanneer eene verkondheid verouderd is, of wanneer men het effect wil bespoedigen kan men. de teerkap?

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2