Onze Leestafel. II Donderdag j.l. is te Rotterdam door een noodlottig toeval over boord gevallen en verdronken C. v. S., vroeger te Zierikzee woonachtig en sedert kort gehuwd met schipper J. de L. De overledene was nog geen twintig jaar oud. Tot deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank te Goes, ter standplaats Cortgene, is benoemd de heer J. F. Gelner, te Cortgene. Te Veere heerschen in vrij hevige mate de pokken reeds zijn eenige personen aan die ziekte overleden. Zaterdag morgen is de stoomboot //Telegraaf", ko mende van Antwerpen en bestemd naar Rotterdam te Walsoorden omhoog gezet, daar er een gebrek aan het roer was gekomen, zoodat men de boot niet sturen kon. Twee der drie suikerfabrieken te Bergenopzoom heb ben hun campagne alreeds geëindigd, daar de voorraad, beetwortels verwerkt is. Zoo wij goed zijn ingelicht, zal binnen korten tijd het proefstation te Wageningen worden opengesteld voor controle en onderzoek van de deugdelijkheid van zaaizaden. Z. D Naar men verneemt zijn tot 1 Jan. 1877 bij het bestuur 224 aanvragen ingekomen, om dieren in het Ned. Rundvee-stamboek op te nemen. Daarvan zijn slechts 189 koeien en 29 stieren van zuiver inlandsch ras kunnen aangenomen worden, benevens 1 stier en 5 koeien van gekruist ras, te zamen 174 stuks. Er zijn dus 50 stuks afgekeurd. Behalve enkele nummers, die verkocht zijn, bestaat er een deugdelijke kern ter langzame en zekere verbetering van het inlandsch rundveeras. Op dit oogenblik bevindt zich hier te lande de Fransche Minister van Openbare Werken Christophle. Zaterdag heeft de heer Christophle, vergezeld van den heer Target, gezant van Frankrijk te 's Hage, een be zoek gebracht aan de verschilende bureaux van den spoorweg- en waterstaatsdienst. De heer Christophle heeft ook Rotterdam en Amsterdam bezocht. De wethouder rar. J. Jansen te Roermond heeft een klacht ingediend tegen het raadslid mr. K. Cor nells, officier van justitie, die hem onlangs in openbare raadszitting het woord //schoft" toevoegde. Te New-York is overleden de heer Comelis van der Bilt, een der rijkste burgers van de Vereenigde Staten, die Zich vooral met spoorweg- en stoomboot ondernemingen heeft beziggehoudenhij laat een ver mogen van 50 millioen dollars na. De familie van der Bilt is zoo men weet van Zeeuwsche afkomst. Men kent de pogingen, welke in de laatste jaren aangewend zijn, om tot de omstreken der Noorderlijke Pool door te dringen. De heer Th. Overbeck heeft thans in het Ausland een artikel geschreven, waarin hij tracht te betoogen, dat het onmogelijk zou zijn de Pool te bereiken. //Om de honderd geographische mijlen, welke de Pool nog van de noordelijkste punten die wij bereikt hebben scheidt, te overschreiden," schrijft hij, is het niet enkel voldoende ijs, koude, honger, dorst, nachten van verscheiden maanden enz. te trotseerenware het dat alleen, dan zou men kunnen zeggen, dat de ontdekking der Pool slechts een quaestie van tijd ware. Doch er bestaat een oneindig belanglijker factor, welke ons zegt: //Tot hiertoe en niet verder!" Deze factor is het afnemen of zelfs het volkomen ophouden van de wentelende beweging van den aard bol aan de Polen. z/Die beweging bedraagt onder den Equator 1300 voeten per seconde, en in onze streken van 6 tot 700 voeten, doch zij neemt allengs af, hoe meer men de Polen nadert. Men moet nu weten, dat ons lichaam krachtig wordt ondersteund door deze wente lende beweging, die, onze leden bijeenhoudende, onze spieren aanmerkelijk te hulp komt. Maar hoe dichter bij de Pool, hoe minder de invloed wordt, zoodat onze spieren daar al de zwaarte van ons lichaam moeten ophouden, omdat het niet meer wordt tegen gehouden door de eigenaardige kracht van het wentelen. De ervaring hiervan hebben de reizigers in de zuidelijke streken toegeschreven of aan de vermoeienis, of aan de moeielijkheid van het terrein of aan gebrek aan voedsel, terwijl hunne vermoeidheid zonder twijfel voort kwam uit het overwicht van de aantrekkingskracht boven die van de wenteling; dit verschijnsel wordt zelfs bij de ineengeschrompelde en kruipende planten der noordelijke wereldstreken opgemerkt. //liet is dus meer dan waarschijnlijk, dat de Pool uit deze physische oorzaak nimmer door iemand, dan ten koste van zijn leven bereikt zal worden." Men weet, welk een verbazend groot bezwaar de exceptioneel hooge diapason is, dien Nederland zich veroorlooft; om er een voorbeeld van te geven, dat welsprekend is en tot toegevendheid jegens vreemde artisten moge stemmen.- toen Mme Nilsson hier de z/Faust" zong, klaagde zij zeer over den diapason en moet, naar wij toen vernamen, zelfs, afgescheiden van andere omstandigheden, reeds op grond daarvan veel bezwaar hebben gemaakt zich in Nederland aan //Hamlet" te wagen. Geen wonder dan ook, dat de kwestie om uit die moeielijke positie, uit dat isolement te geraken reeds jaren, vijf en twintig jaren, onze musici en kunst vrienden bezig hield. Dezer dagen werd nu weder, te Amsterdam, eene vergadering van deskundigen gehouden, om te beslissen of men tot den interna tionalen grondtoon zou overgaan. De voorzitter, de heer A. C. YVertheim beriep zich eveneens op den wensch van Mme Nilsson en achtte den overgang zelfs zeer urgent, daar de groote artisten Nederland zullen ontvlieden. Is dus verlaging wenschelijk? Ja, antwoordde de vergadering. Is zij uitvoerbaar? Bij die vraag wees men er op, dat zij voor de twee groote Amsterdamsche orchesten 6000 zou kosten, maar men beriep zich op Rotterdam's voorbeeld, en de vraag werd ook be antwoord metja. Een technisch comité werd daarop benoemd om de ligging van den grondtoon te bepalen. Een tweede commissie, onder presidium van generaal Delprat, werd belast met de uitvoering van de eind-resultaten der technische commissie. Buitenland. R usland. Mag men sommige berichten gelooven dan zou het met Ruslands gereedheid tot den krijg eigenlijk nog maar vrij slecht staan. Vooral aan de geregelde approviandeering van de troepen te velde moet nog veel ontbreken. Men schijnt ook geen groot vertrouwen te hebben in de opperbevelhebbers. Er is dezer dagen veel gesproken over een poging van den Czaar om den Duitschen veldmaarschalk von ManteufFel aan den Russischen dienst te verbinden en dezen met het opperbevel van het leger tegen de Turken te belasten. In Duitschc bladen wordt dit punt druk behandeld; men weet reeds te vertelleu dat von Manteuffel keizer Wilhelm zou gepolst hebben over den aard zijner positie tegenover Duitschland ingeval hij de roepstem van den Czaar mocht willen opvolgen, en het antwoord moet geweest ziju dat hij in dat geval zijn hoedanig heid als Duitscli militair en Pruisisch onderdaan zou verliezeu. Het is de vraag uit welke bron dit bericht en andere dergelijke, die alleen geschikt zijn om Ruslands prestige te doen dalen, zijn voortgekomen. Misschien zitten daar wel Engelsche publicisten achter. De Times althans borduurt op hetzelfde thema en weet er al reeds bij te voegen dat Turkije volstrekt niet tegen een oorlog met Rusland opziet, terwijl Rusland eigen lijk de Turken niet aandurft. Ondertusschen komt de conferentie geen stap vooruit. Al de elkaar kruisende en tegensprekende rooskleurige berichten te dezen opzichte schijnen uit de lucht gegrepen, ten minste zeer voorbarig te zijn geweest. Men beweert nu weder dat Turkije de meeste punten afwijst en dat zal blijven doen daar het toch Rusland niet vreest. De Turksclie regeeriug laat wapenen uitdeelen aan de Christenen in Bosnië en Herzegowiua. Yelen echter weigeren ze te ontvangen en vluchten op Oostenrijksch grondgebied. Moukhtar Pacha is benoemd tot gouver neur van Candia; Suleiman Pacha zal hem vervangen als opperbevelhebber van het Tursche leger in Her zegowiua. P r a n k r ij k. De Fransche Kamers zullen waarschijnlijk spoedig na haar bijeenkomst weder worden verdaagd, opdat de commissies in de gelegenheid zijn de begrooting vóór '78 op haar gemak te onderzoeken. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten een der zalen van het museum Carnavalet te bestemmen tot het houden van een tentoonstelling van voorwerpen, betrekking hebbende op de geschiedenis der omwente ling. Het hotel Carnavalet was vroeger de woning van mme. De Sévignc. Vreemd zou die dame, die alle feesten aan het hof van Lodewijk XIV getrouw bijwoonde, opzien, wanneer zij dergelijke zaken in haar hotel zag tentoongesteld. De parlementaire commissie, belast met een onder zoek naar het geen moet gedaan worden met de ruïnen der Tuileriën, heeft haar verslag uitgebracht. Zij wenscht het paleis te herstellen, wat het uitwendig gedeelte betreft; later zou een beslissing kunnen worden genomen omtrent het inwendig gedeelte van het gebouw. Paul Bouchard, lid van den Algemeenen Raad van het dep. Cöie d' Or, is met zijn geheele familie tot het Protestantisme overgegaan. In een schrijven aan den bisschop van Dijon deelde Bouchard de reden mede, die hem hiertoe had doen besluiten, namelijk de onverdraagzaamheid der Katholieken. Het Journal Ojjiciel deelt het ontslag van 8 en de benoeming of verplaatsing van 6 prefecle.n mede; bovendien bevat dat blad het decreet, waarbij aan 53 veroordeelden wegens deelneming aan de Commune gratie wordt verleend. T ii r k ij e. Volgens particuliere berichten uit Konstantinopel dd. 4 dezer zullen de Europeesche gevolmachtigden onmid dellijk een antwoord opstellen op het memorandum, dat Donderdag ter zitting is voorgelezen door Savfet Pacha in de zitting van Maandag zal dit antwoord worden aan geboden. Men deelt mede, dat de Porte haar tegenstand ten opzichte van de vorming eener gendarmerie van Christenen en Muzelmannen heeft laten varen maar zich blijft verzetten tegen de internationale commissie en andere belangrijke eischen. //Een twaalfjarige Dichter." Drie ge dichten van P. A. de Genestet, op twaalfjarigen leeftijd vervaardigd, uit gegeven door P. J. Andriessen. Amsterdam, C. L. Brinkman. Relieken uit de nalateuschap van geliefde dooden zijn ons dierbaar. Zal dan niet het drietal relieken uit de dichterlijke nalatenschap van onzen de Genestet, onder bovenstaanden titel dezer dagen verschenen, aan al zijn talrijke vereerders welkom zijn Het antwoord kan niet anders dan bevestigend wezen. We zeggen hier geeu enkel woord van den inhoud der weinige bladen, waaruit deze uitgave bestaat. We achten het voldoende op te merken dat de drie gedichten werkelijk door de Genestet als twaalfjarige knaap zijn gedacht, om te doen erkennen dat het een goed denkbeeld was van den heer Andriessen om ze aan de vereerders van den dichter mede (e deelen, gelijk 't ook een goed idee is van den uit gever Brinkman om ze in drie formaten, royaal So. a 35 ets., poslf. a 30 ets. en postf. volksuitgave a 25 ets., verkrijgbaar te stellen, overeenkomstig de bestaande uitgaven van de Genestets werken, zoodat •ieder bezitter dier werken gewis zich haasten zal deze bijlage aan te koopen. Kerk- en {^clioolnieuws. Beroepen te Vlissingen dr. J. Riemens, pred. te Driebergen. Aangenomen het beroep naar St. Maarten en Valkoog (N. Holl.) door ds. van Kluive te Schermerhorn. Den 5 dezer is te Gouda overleden de lieer G. C. Droogleever Fortuijn, emeritus predikant, vroeger pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. De over ledene had den lioogen leeftijd van bijna 84 jaren bereikt. Z. M. de Koning heeft, met ingang van 5 Nov. 1876, een pensioen van f 536 'sjaars verleend aan den heer B. Braains, emeritus predikant, laatst in dienst bij de Herv. Gemeente te Grijpskerke. Benoemd tot leeraar in het Duitsch en Engelsch aan de Hoogere Burgerschool te Goes de heer B. Koster, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te 's Hage. Voor het vergelijkend examen ter vervulling van de vacante hoofdonderwijzersplaats te Colijnsplaat, 29 Dec. j.l. gehouden, hadden zich 33 sollicitanten aan gegeven 13 waren opgekomen; later zal een nader examen gehouden worden. jïi±:iu:r i x i >i gmi iv BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 5 Jan. //Marie Sophie", kapt. R. Mehring van Buenos-Ayres naar Rotterdam. BINNENGEKOMEN. BROUWERSHAVEN. 4 Jan. //Sir Lancelot", kapt. A. Hepburn, van Yokohama naar Dordrecht. 5 s.s. //Darenl", kapt. J. Bedlington, van Nicolajeff naar Rotterdam. De laatste direct binnendoor opgestoonul. 6 //Frugoni e Devoto", kapt. P. Consigliëre, van Philadelphia naar Rotterdam. 7 //Maarten van Rossem", kapt. A. Iliiizer, van Samarang naar Rotterdam. NA LOSSING BINNENDOOR OPGESLEEPT 7 Jan. //Sir Lancelot", kapt. A. Hepburn, naar Dordrecht. 9 //Salatiga", kapt. II. G. Biesthorst, naar Rotterdam. 9 a //Frugoni e Devoto", kapt. P. Consigliëre, naar Rotterdam. 9 //Maarten van Rossem", kapt. A. Huizer, naar Rotterdam.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3