Openbare Raadsvergadering Binnenland. wettige beginselen in zake 't onderwijs in ge- heele provinciën en uitgestrekte streken van andere provinciën, een schrikbarend schoolver zuim en wat liet ergste is, 't gevolg van dit alles: een met den dag meer dreigenden achteruitgang van de algemeene ontwikkeling der natie. De wetgever van 1857 heeft gewild dat het peil van 't volksonderwijs verhoogd zou worden we willen niet zoover gaan van te beweren dat hiervan niets is gekomen, doch onbetwistbaar is het dat een standvastige verhooging van dat peil door de wet van 1857 niet slechts niet is gewaarborgd, maar dat er zelfs zwakke plaatsen zijn ontstaan, die voor 't volksonderwijs aller- bedenkelijkst moeten geacht worden. Zoo is door verhooging van de eischen aan de ouderwijzers gesteld, zonder hun inkomsten daarmede in overeenstemming en eenigszins in verhouding te brengen met de verminderde waarde van het geld, het corps van het onderwijzers personeel gedund en mi reeds sedert lang geheel onvoldoende ter voorziening in den dienst. De uit het gebrek aan onderwijskracht voortsprui tende schier eiudelooze bekommernissen voor de gemeentebesturen hebben bij deze eollegiën de ambitie, waar die terstond na 1857 ook al bestond, aanmerkelijk bekoeld en waar zij niet bestond ze ook niet opgewekt. Zoo is bet lager onderwijs voor de gemeentebesturen niet ge worden een lust maar een last, een vervelend besogne, een getob zonder eind met onvoldoende scholen, en lastige, klagende, heen en weer trekkende onderwijzers. Dat is aan de wet van 1857 te wijten, die wel meerdere en gedurig bekwamer onderwijzers beeft gewild, doch niet de middelen aangewezen om die lieden aan te werven en in staat te stellen voor hun arbeid, maar dan ook van bun arbeid te kannen leven. Inderdaad hier ligt een der voornaamste oor zaken van den trenrigen toestand die op dit oogenblik valt waar te nemen. Wordt vervolgd. gehouden te ZIERIKZE E den 8 Jan. 1877. Afwezig zijn de heeren Ochtman, Mr. Moolenburgli en Jhr. Mr. Macaré. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Worden medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen 3 brieven van Gedep. Staten, houdende goedkeuring van Raadsbesluiten tot verhooging jaarwedde van hulponderwijzers, tot het doen van af- en overschrij ving en tot beschikking uit den post van O. U. een brief van Mr. J. Moolenburgh, houdende be richt van aanneming der benoeming tot lid der Commissie voor de Strafverordeningen idem van den heer W. A. Ochtman, berichtende de aanneming der benoeming tot lid der Commissie van Fabricage, der Oom missie voor de Gasfabriek en Straatverlichting en der Commissie voor de ontgraving en aflevering van zelkasch; cel van 10 voet lang en 8 voet breed met een kleine deuropening, docli voor 't overige zonder licht of lucht. We staan hier namelijk in de vertrekken die donkere, kille cel was de slaapkamer waar Sir Walter Raleigh twaalf jaar lang als gevangene heeft verblijf gehouden, steeds onder den druk van het over hem uitgesproken doch nog niet ten uitvoer gelegde doodvonnis. Bij den naam van Walter Raleigh 3) moeten we weder eenige van die met nationale schande en edel bloed bezoedelde bladzijden opslaan, waarvan de ge schied boeken van Engeland er zooveel telt. Sir Walter Raleigh was in meer dan een opzicht een geniaal man. Geboren in '1552, leefde hij in een veel bewogen tijdperk en zijn lot bracht mede dat hij ruim zijn aandeel kreeg in de gebeurtenissen van dat tijdperk. Hij was zeeman, landontdekker, krijgsman, avonturier, staatsman, schrijver hier in dit vertrek schreef hij zijn wereldgeschiedenis 2) wijsgeer en in alles was hij geniaal, een groot man in een tijd van groote mannen. Aan onderscheidene krijgstochten en weten schappelijke expedition nam bij deel, als tochtgenoot of aanvoerder. Zoo streed hij als zeventienjarig jon geling in de gelederen der Engelsche hulptroepen die Elisabeth in '1569 aan de Hugenooten in Frankrijk zond; in 1578 vocht hij in de Nederlanden tegen de J) Spreek uit: Rali, 2) The History of the World, 2 dln. 1614. idem van den heer H. G. Muloek Houwer, berich tende de aanneming zijner benoeming tot lid der Commissie voor de Gasfabriek en Straatverlichting en tot Commissaris over de Visehmarkt allen voor kennisgeving aangenomen idem een brief van denzelfden, dat hij de benoeming tot Regent van het Burger-Weeshuis niet aanneemt. Na mededeeling van een schrijven van Regenten van het Burger-Weeshuis, dat zij meenen zich te moeten onthouden van het doen eener nieuwe aanbeveling, wordt overgegaan tot de benoeming. Bij de eerste vrije stemming worden uitgebracht op den heer F. J. van de Yen 4 stemmenop den heer J. H. C. Heijse 3 en op den lieer A. F. Paulussen 2 stemmenin blanco 1 stem. Bij de tweede vrije stemming ver kreeg de heer van de Ven 5, de heer Iieijse 3 en de heer Paulussen 2 stemmen. Bij herstemming tusschen de heeren van de Yen en Heijse is gekozen de heer F. J. van de Yen met 6 stemmen, zijnde 4 stemmen uitgebracht op den heer Heijse. Voor kennisgeving wordt aangenomen een brief van den heer J. Ochtman Johsz., dat hij de benoe ming tot Regent van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Idem het proces-verbaal van de opneming der kas en boeken van den Gemeente-Ontvangei', waaruit bleek dat deze in orde waren en zich op 6 dezer in kas bevond f 16184,855. Op voorstel van Burgem. en Wetli. wordt besloten aan de onderlinge waarborg-verceniging voor arbei ders eene subsidie van f 106 te verstrekken en deze te vinden uit den post van O. U., dienst 1877, behoudens goedkeuring vau Gedep. Staten. Op voorstel van Burgem. en .Weth. wordt na dis cussie, onder welke de heer Mr. Moolenburgh binnen treedt, besloten met 10 stemmen tegen 1 (die van den heer Lab rijn) tot den pu blieken verkoop van 117 opgaande boomen naast den straatweg nabij de Meestoof //de Zon" op den dijk tusschen de Zeike polder en den polder het Zuider-Nieuvvland en 29 boomen op de wandeling langs de Zoutegracht. Een voorstel van den heer Mr. Moens om eenige boomen aan de Nobelpoort en Zuidwelle-barricre te verkoopen, wordt verworpen met 9 stemmen tegen 2 (die van de heeren Labrijn en Mr. Moens). Hierna wordt de zitting gesloten. Zierikzee, 8 Jan. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad is benoemd tot lid van het collegie van regenten over het Burger-Weeshuis de heer F. Jvan de Ven, in plaats van den heer II. G. Mulock Houwer, die voor de benoeming be dankt heeft. Brouwershaven, 4 Jan. De afdeeling der Ver- eeniging //Volksonderwijs" hield heden alhier in het schoollocaal eene vergadering, waarbij het reglement voor deze afdeeling werd vastgesteld. De vergadering werd door een groot aantal personen bijgewoond, terwijl de toetreding van meer nieuwe leden bewijst, dat het doel der Vereeniging zeer gewaardeerd wordt en bijval vindt. Dezer dagen had een der lichterschippers te Brou wershaven het ongeluk, dat een stuk biefstuk half in zijn slokdarm bleef steken, waardoor alle toegang voor voedsel of drank tot de maag totaal afgesloten werd. Niettegenstaande spoedig ingeroepen en ver leende geneeskundige hulp, bleef genoemd stuk vleesch Spanjaarden; in '1580 in Ierland tegen de opstandelin gen; in 1514 toog hij aan het hoofd eener door hem op eigen kosten uitgeruste expeditie naar Amerika en stichtte aan de Chesapeakbaai een volkplanting, die wel weder te niet ging, doch welker naam Virginia", haar ter eere van koningin Elisabeth gegeven, is blijven voortleven. Niets vreemds dat hij de gunsteling van Elisabeth xvercl en daardoor andere gunstelingen dei- vorstin tot bittere vijanden kreeg. Na den dood van Elisabeth kwam Jacobus I op den troon en bijna terstond daarop viel Walter Raleigh in ongenade, werd beticht van deelneming aan een samenzwering en in den Witten Toren opgesloten. Hij werd beschuldigd Ja cobus I te hebben willen onttroonen, ten einde Lady Arabella Stuart, een nicht van Maria Stuart, koningin te maken. De in veel opzichten beminnelijke Arabella Stuart, wier romantische geschiedenis meermalen be schreven is, werd mede in den Tower opgeslotenzij wist te ontsnappen met haar gemaal, doch werd te Calais weder gevat en naar den Tower teruggebracht, waar zij, ten laatste door al haar wederwaardigheden krankzinnig geworden, stierf in 16'16, 't zelfde jaar dat Walter Raleigh zijn vrijheid herkreeg. Hij werd ter dood veroordeeld, doch het vonnis bleef onuitge voerd en men liet den levenslustigen man met zijn grooten rusteloozen geest twaalf lange jaren in den kerker kwijnen, van 1603 tot '1616. Toch doofde zijn geest niet uit, 't geen blijkt uit zijn letterkundige gedurende zes dagen op die plaats bekneld en had de schipper een langzaam en smartelijk uiteinde voor oogen. Na herhaalde vergeefsche pogingen tot het innemen van eenigen drank, om zijn onlijdelijken dorst te lesschen, schoot gisteren morgen de prop onverwachts door, en is het gevaar thans geweken. Uit Vlissingen wordt bericht dat men dezer dagen beproeven zal het aldaar op de reede den 24 Aug. j.l. verbrande Belgische stoomschip //Funch" te lichten. De ondernemer die het schip met hetgeen 't nog van de lading inhad, heeft gekocht, de heer Iluigens van Antwerpen, is er reeds in geslaagd nog een groote partij goederen te redden die men eerst verloren had geacht. Hij hoopt nu het geheele schip nog te Antwerpen te zullen binnenbrengen. De mailboot //Stad Vlissingen," die Vrijdag j.l. naar Queensboro vertrok, nam een kostbare partij Duitsche manufacturen, 1700 schapen, een groot aantal vaten oesters en een buitengewoon groot getal pas sagiers mede. In het jaar 1876 zijn door den dood aan Nederland ontvallen o. a. de volgende Staatslieden en hooge staatsbeambten J. A. Bakkers, gouverneur van Celebes; mr. N. F. C. J. van Sassen, oud lid der Eerste Kamer; mr. E. J. A. graaf van Bylandt, oud Commissaris des Konings resp. in Over- ijsel en Zuid-Holland, oud Voorzitter der Eerste Kamer; mr. A. E. baron Mackay van Ophemert, vice-president van den Raad van State; jhr. mr. J. W. van Loon, lid der Tweede Kamer; mr. R. VV. graaf van Lijnden, Commissaris des Konings in Zeeland; mr. G. Groen van Prinsterer; C. PI. G. van ZeylldeJong, resident van Kadoe; rar. B. Wiehers, oud lid der Tweede Kamer; mr. F. H. C. E. baron van Keverberg, oud lid der Tweede Kamer; jhr. A. Klerck, oud secretaris generaal van marine; jhr. mr. J. de Bosch Keraper jhr. mr. P. de Beaufort oud lid der Gedep. Staten van Utrecht. Krijgslieden: J. L. J. H. Pel, gen. majoor; J. v. d. Meersch vice-adraeraalJ. Boelen gepension. vice- admiraal; jhr. J. B. B. de Bellefroid van Mathena, oud gen. majoor der kavalerie; F. D. Cochius, gep. Luit.-generaalA. P. P. C. K. E. de Ceva, gepens. gener.-maj. P. H. J. Ploogeveen, gepens. gen. maj. jhr. J. F. Thije Hannes van Erapel en Meerwijk, gen. maj. inspect, der genie; J. Andrem, gepension. vice-admiraalDe Roy van Zuydewijn, gepens. gen. maj.; A. D. S. Clarkson, gep. Schout-bij-nacht; Tengbergen vice-admiraal Geleerden, letterkundigen, kunstenaars, industriëelen enz.Sam. L. Verveer, kunstschilder; dr. H. J. Broers P. J. van Kerkhoff, prof. te Utrecht; dr. W. F. P. Kiehl, inspect, van het geneesk. staatstoezicht in Gelderland en Utrecht; dr. J. P. Pleije, dichter; mr. J. Rau van Gameren, oud voorz. van het Prov. Ge rechtshof in Gelderland; J. C. Co melissen, direct, der afd. Zeevaart van het Meteorologisch Instituut Paul van Vlissingen, industrieel; mr. H. W. E. Ca- zius oud proc. gener. bij het voorin, prov. gerechtshof in Limburg; dr. E. J. Diest Lorgion, prof. te Gro ningen; O. G. Heldring, emer. pred. te Hemmen; mr. J. Duymaer van Twist oud prof. te Deventer; Ernst Lubeck, pianist; David Koning, toonkunstenaar; jhr. mr. J. de Witte van Citters, geleerde; dr. Acker Stratingh lid der Kon. Accad. van Wetenschappen; C. C. A. Last, Lithografisch teekenaar; ds. J. C. Kin derman, (clionia) letterkundige. nalatenschap, en hij bewees het ook, toen hij in 1616 na den val van zijn aartsvijand, graaf Somerset, in vrijheid gesteld werd, want hij was terstond bereid het hem opgedragen bevel over een expeditie naar Guiana een zeer romantischen tocht te aan vaarden. Het doel der expeditie, n.l. schatten op te delven die hij voorgegeven had dat hij daar wist te vinden, bereikte hij niet. Zoo viel hij na zijn terugkeer andermaal in ongenade en op den 29 October 16*18 volbracht hij zijn laatsten tocht die naar Tower hill om daar onthoofd te worden. Toen hij op die nood lottige plek was aangekomen en 't fatale oogenblik naderde sloeg hij een blik op de scherpe bijl van den beul en liet zich met zekere ironie de woorden ontvallen »'t is scherp, maar een geneesmiddel voor alle kwalen." Hier, in het vertrek dat Sir Walter Raleigh als gevangene heeft geherbergd, op drie schreden afstands van de nagemaakte mummie van Elisabeth en twee stappen van den ingang der kleine muurcel, staat ook een executie-blok met de fraaie breede bijl er naast. De volksoverlevering geeft dit blok uit voor dat waarop Jane Grey, Anna Boleijn, Essex en anderen men noemt ook Maria Stuart er bij onthoofd zijn. Dit is onjuist. Het is wel een toestel die dienst gedaan heeft op Tower hilldoch voor zoover bekend is alleen in 1746, toen de lords Lovat, Kilmarnock en Balmerino, betrokken in den opstand van Karei Eduard Stuart, met die bijl en op dat blok onthoofd zijn. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2