EEN WOONHUIS Burgerlijke Stand te Zieriksee. A DVERTENTIEN. Uit de hand te koop: ERF en TUIN Savfet Pacha toestemming gevraagd om een Russisch oorlogsschip te laten komendit verzoek is toegestaan. Wanneer het niet tot een schikking komt, zal Igna- tieff Zaterdag Sonstantinopel verlaten. Meer dan 40,000 Grieken te Philippopoli hebben aan de Grieksche afgevaardigden alhier per telegraaf ver zocht, dat zij aan de gevolmachtigden ter conferentie een formeel protest zullen indienen namens de Griek sche bevolking van Philippopoli tegen een vereeniging met de Bulgaren. Oostenrijk, liet Tagblatt verneemt dat de Turksche tegenvoor stellen zouden zijn dat de Porte het Christen-bewind voor Bulgarij aanneemt; dat zij de verplichting afwijst Bosnië en de Iierze- gowina altijd en uitsluitend door Christen-gouverneurs te doen besturen dat zij weigert elke militaire bezetting van eenige provinciën dat zij verklaart dat de ontwapening der Mahome- danen overbodig is, omdat voortaan ook de Christenen wapenen zullen dragen dat zij bereid is aan de Drina de Servische grens te trekken dat zij aandringt op het slechten der Servische vestingen en op oorlogs-indemniteit dat zij de bevoegdheid van Montenegro erkent om wijziging der lijn zelfs afstand van de haven van Spizza te vragen mits de vorst van Montenegro de vazal blijve van den Sultan. .A. merika. Het ongeluk met den expres-trein in Ohio had plaats bij Ashtabula aan het meer Erie en niet te Ashland. Men schat, dat [meer dan 100 menschen zijn omgekomen. De trein raakte in brand en de meesten der passagiers werden levend verbrand. Meer dan 60 werden zwaar gewond. JTapan. Den 24 October brak in de zuidelijke en westelijke provinciën van Japan een hevige opstand uit, die echter den 6n der volgende maand gelukkig was be dwongen. Het vuur werd aangeblazen inzonderheid door Moyebara, een misnoegd gewezen ambtenaar der Regeering, die aanvankelijk zijn pogingen met zooveel succes zag bekroond, dat weldra eenige steden en dorpen zich in zijn macht bevonden. De hoofden der plaatselijke en der militaire overheid aldaar werden heimelijk vermoord, de telegraafdraden doorgesneden, zoodat er gedurende eenige dagen de grootste ver warring' heerschte. Het aantal oproerlingen bedroeg ongeveer 5000, doch den 6 November waren zij geheel uiteengejaagd en hun hoofden gevangen genomen, zoodat de rust toen weder geheel was hersteld. 300 Soldaten werden in den burgerkrijg gedood. Dat echter het oproer zooveel sympathie onder de bevolking heeft gevonden, schijnt inzonderheid te moeten worden toegeschreven aan het uitgebreide aantal hervormingen, die, inplaats van ontwikkeling, bloot de gedachtenlooze nabootsing zijn van op gansch anderen 'bodem gewasschen westersche toestanden. X ngezonden. Waarde Redacteur Zoudt gij niet de goedheid willen hebben de vol gende regelen op te nemen in uw blad? Hartelijk dank aan allen die openlijk of onopge merkt het hunne er toe hebben bijgedragen om de opwekking, door den ondergeteekende te Renesse ge daan tot ondersteuning van de Sumatra-expeditie, tot zulk een goed eincle te brengen. Niet alleen dat de leesavond van Dinsdag 2 Januari een zeer gezellige bijeenkomst was, maar ook de be wijzen van sympathie zullen lang een prettigen indruk levendig houden. Er is ingeteekend ten bijdrage van 35 gulden, dat ter beschikking zal worden gesteld van het Sub-Comité voor Zeeland. Vriendelijke groet aan Renesse en omstreken! Zierikzee, 4 Jan. 1877. P. CONRAD1. Kerk» en Beroepen te Wijngaarden ds. J. W. Nijenhuis te Gapinge. Op Nieuwjaarsdag is Mgr. G. P. Wilraer, Bisschop van Haarlem, aan de gevolgen van een hartkwaal overleden. Zijn dood is, hoewel hij reeds geruimen tijd lijdende was, nog plotseling geweest. De afge storvene was geboren te Boxtel, den 3 Maart 1800. Benoemd tot leeraar in de Ned. taal aan de burger avondschool te Goes de heer A. van Schelven, hoofd onderwijzer aldaartot hulponderwijzer te Yerseke de heer M. de Korte te Tholen. De heer Corns Snijder Hz. heeft ontslag gevraagd als hoofdonderwijzer te Wilhelminadorp, daar hij be noemd is tot secretaris-ontvanger van den polder Oost-Be velaiid. De hoofdonderwijzer en de hulponderwijzer te Wolfaartsdijk hebben van het Gemeentebestuur elk een gratificatie van 100 gekregen tot erkenning van de in 1876 bewezen buitengewone diensten; ook de hoofdonderwijzer te Oud-Sabbinge bekwam een gelijke gratificatie en de kweekeling aldaar een van f 50. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 4 Jan. 1 87 7. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2% dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 België, dito Rotschild. 2% Spanje, Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. f 6250 3 dito f 1250 en f 2500 3 Portugal, Obligatiën '1853/69 3 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f -1000,— 1866 5 dito a 100,— 1860 4 Cert. bij Hope fy- Co. 1840 4 Obligatiën-Leening '1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 Oostenrijk. Obl. m papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Italië, Bew. Insclir. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito 1865 5 Mexico, dito 1851 3 6 pCt.- 63V, i 75 I 99 1 99% I '1413/16 533i f pCt f pCt 78 97% 81% 91% 81% 72 48% S%6 53% 124% 100 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel 1000 LI868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. pCt f 252 118 148 99% 58% 55% PR IJ ZEN VAN COUPONS. Metalliek f '19,82% j Dito Nationale 22,77% Div. Eng. p 11,82% Marktprijzen van de te Zie Rus. Z.-R. 28% Amer. Dollars 2,45 Papier 2,26 volgende artikelen i k z e e, van den 4 Jan. 1877. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f Nieuwe dito -10,65 Zomertarwe - 5 Rogge '1876 - 8,— Maartsche Gerst '1876 - 5.75 Winter-Gerst '1876 - 6,50 Zomer dito - 5,60 De Ned. Miulde. Haver 4,25 Paarden boonen - 7,75 "Witte boonen - Bruine dito - Schokker-Erwten - Kleine dito 1876 - 10, Marktprijzen der Meekrap te Zierikzee, van den 4 Jan. 1877. Teelt 1876. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, 1ste kwaliteit blank ƒ16,a 17, Twee en een, middelbare dito a Twee en een, mindere dito a Een en een, 1ste kwaliteit blank a Een en een, middelbare dito a Een en een, mindere dito a Onberoofde, 1ste kwaliteit blank - 15,50 a '17, Onberoofde, middelbare dito -14,a 15, Onberoofde, mindere dito a Mullen - 3,a 4, Middelbare dito a Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 4 Jan. 1877. Boter laagste koers f 0,75 per 5 ons. hoogste - 0,87% 5 Kip-Eieren laagste koers - 1,per 25 stuks. hoogste - 1,27% 25 Van 29 Dec. 1876—5 Jan. 1877. Geboren: Eene dochter van Jhr. Mr. J. W. D. Schuurbeque Boeije en Vrouwe H. C. W. de Jonge. Een zoon van J. G. van Tetterode en P. Timmerman Een zoon van A, J. Wierkx en J. I. Ango. Eene dochter van J. Groeneveld de Kater en T. Boogerd. Eene dochter van B. K. van der Zalm en A. G. van der Poel Eene dochter van B. Heuseveldt en E. C. Ilarthoon. Overleden: J. H. Besnard, oud 73 j., weduwe van F. van Tetterode. H. J. Vaal, oud 2 m., z. De laatste Engelsche mail bracht mij tie treurige tijding, dat mijn geliefde broeder CAREL JOHAN HE1JSE te Batavia den 22 November 1.1. plotseling is overleden op 29jarigen leeftijd. I. PI. C. HEIJSE. Zierikzee, 2 Jauuari 1877. Benige en algemeene kennisgeving. aan de markt te Brouicershavengeschikt voor alle nering of bedrijf. Te bevragen bij den Notaris J. VAN DER BENT te Brouwershaven onmiddellijke nabijheid van moderne vuurwapenen, Oost-Inclisch wapentuig en prachtkleedij naast oud Britsche .helmen en zwaarden. Niettemin is de verzameling' overrijk en ovcrwaardig gezien en bestudeerd te worden. Mijn grieve is vooral dat er veel te veel opeengehoopt ismen kon er zes zulke zalen behoorlijk mede vullen en de historische waarde zou daardoor niet weinig worden verhoogd. De groote attraction van deze belangrijke wapenzaal is een lange rij van meerendeels volledig gekleede en gewapende beelden deels te paard, en deels te voet, voor stellende de krijgsmansuitrusting der Engelsche koningen, ridders, knapen en soldaten, aanvangende met Eduard I ('1272) en eindigende met Jacobus II (1685). Aan Koningin Elisabeth is een afzonderlijk vertrek van het hoofdgebouw des Witten torens gewijd, bekend als Queen Elisabeths Armoury. Het merkwaardigste van deze collectie is, dat al de wapenen en wapenrustingen dezer figuren meerendeels de echte zijn die gedragenzijn door de historische personen die zij voorstellen. Hierdoor maken deze figuren een eigenaardigen indruk. Het is of al de edele en onedele hoofdper sonen van Engelands nieuwere geschiedenis, die, van de grondlegging des Towers af, daar achtervolgens hun rol gespeeld, hun misdaden gepleegd of geboet hebben, thans voor cle oogen van het moderne Enge land zijn gesteld als voor een gericht over de dooden, Reeds in oude tijden was de Tower een bewaarplaats van allerlei wapentuig, ook van oude, niet meer in zwang zijnde wapenen, en van de bewaring van merk waardige voorwerpenop uit gebied, die aan bekende personen hadden toebehoord werd bijzonder werk ge maakt. Op deze wijze is het aan Sir S. Meyrick mogelijk geweest bij de oprichting der tegenwoordige zaal in 1826, van een groot aantal voorwerpen met voldoende zekerheid de herkomst op te geven en te bewijzen. Hierdoor heeft de collectie zeer in practisch nut gewonnen voor schrijvers, dichters, schilders en beeldhouwers. Het werk van Meyrick was sinds 1826 wegens voortdurende vermeerdering der verzameling vrij onvolledig geworden, waarom in 4869 aan den lieer J. R. Planché een nieuwe catalogiseering is op gedragen waardoor die bruikbaarheid nog vermeerderd is. Mijn bestek laat niet toe een overzicht van al die elk op zich zelf merkwaardige en gezamenlijk zeker éénige voorwerpen te geven. Bijzonder intéressant, ook wegens de volledigheid, is de prachtig versierde en kunstig bewerkte ridder rusting van Hendrik VIIIhet te paard zittende beeld stelt ons den monarch, voor zooals hij er werkelijk heeft uitgezien. Het harnas is van gebruineerd staal, rijk met goud ingelegd en onberispelijk geconser veerd; ondanks zijn drie eeuwen ziet het er uit als nieuw. Voorbeelden van goed bewaarde oude zaken, vinden we ook in eenige groote bogen van iepenhout, die in 1841 zijn opgehaald uit het wrak van het En gelsche oorlogsschip x>.Mary Rose", dat in 1545 op de reede van Spithead gezonken is. Ofschoon deze wa penen drie eeuwen lang op den bodem der zee in het slijk bedolven hebben gelegen, zijn ze nog volkomen gaaf en ongeschonden. Eene andere equestrische figuur draagt de volledige echte wapenrusting en het liarnachement van Robert Dudley, graaf van Leicester (1560). Zijn initialen en familiewapen zijn menigvuldig voorgesteld op de ver schillende deelen der fraaie uitrusting. Eenigzins misplaatst komt hierna andermaal een beeld te paard getooid met een volledige wapen rusting van Hendrik VIII. Het stelt hem voor zoo als hij zijn feesttoclit hield na zijn huwelijk met Iva- tharina van Arragonde menigvuldige sieraden en opschriften die er op voorkomen zinspelen allen op die huwelijksverbintenis. Rechts van deze curieusé antiquiteit staat een kompleet harnas de pied en cop van denzelfden Hendrik, dat voor hem vervaardigd is toen hij '18 jaar was. Het is van kun stig ofschoon eenvoudig gedreven ijzer en weegt 92 pond voorwaar zwaar genoeg voor een jongeling van 18 jaar Men ziet in diezelfde groep ook twee jachtgeweren van Hendrik VIII, beiden achterladers, alsmede nog een zeer fraai harnas van denzelfden vorst. Aan relieken van dezen blauwbaard onder de Engelsche koningen ontbreekt het in den Tower niet. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3