Binnenland. Buitenland. Keizer Pedro II van Brazilië lieeft groote reizen gedaan om kennis op te doen en wijs te worden. Algemeen zegt men van hem dat hij al reeds veel kennis bezat en meer dan alledaags verstandig is. Waarvoor blijft hij dan zoo reizen en trekken Of waarvoor blijft hij dan nog langer Keizer van Brazilië. President Guzman Blanco van Venezuela heeft half en half bakzeil gemaakt voor de Hollanders; ook heeft liij een oogenblik den Paus heet gehad, doch met dezen 't spoedig weder geschikt. Garcia Moreno, President van Ecuador, heeft zich 't ongeluk op den hals gehaald van ver moord te wordenhij is daardoor belet zijn bezigheden het geheele jaar door vol te houden. Rasoaheri-Manjoka, Koningin van Madagascar, heeft 't geheele jaar door barrevoets gegaan, zooais zij dat naar barer vaderen zeden gewoon is. Haar voorgangster had haar gemaal Rada- man I doen vermoorden; Rasoaheri-Manjoka heeft in 1876 haar gemaal Radaman II niet doen vermoorden, aangezien deze al reeds vroeger vermoord was. Ki-tsiang of Tsjring-sjé, Keizer van China, heeft zeker wel veel groote daden verricht, doek de roem er van is niet buiten de grenzen van het Ilemelsehe Rijk verbreid. Mutz-Hilo, Mikado van Japan, schijnt zich zeer verstandig gedragen te hebben; er valt niets bijzonders van hem te zeggen. Z. M. Koning Willem III der Nederlanden heeft het dringend gevraagde ontslag van het Ministerie Heemskerk niet willen aannemen. Ziedaar in 't kort de groote daden der Vorsten en Staatshoofden in 1876. Later zullen we eens een resumé ontwerpen van 't geen de volken in dat jaar al zoo hebben uitgevoerd. Zierikzee, 5 Jan. Hoewel het hier in den omtrek op Nieuwjaarsdag vrij hard gewaaid heeft, zoo blijkt uit de inkomende berichten van elders dat er dien dag op sommige plaatsen een ware orkaan heeft gewoed. Inzonderheid in de provincie N. Holland is vrij wat schade aangericht. Groote rampen schijnen gelukkig nergens te hebben plaats gehad. Toch heeft de strijd der elementen hier en daar menschenlevens gekost, o. a. is nabij St. Philipsland een vaartuig vergaan; de schipper heeft, er 't leven afgebracht, doch zijn vrouw met drie kinderen en de knecht zijn verdronken. Bij Vlissingen zijn eenige schepen omhoog geraakt, van welke er één later vlot is gekomen en in de haven gebracht. De Gemeenteraad van Goes heeft den duur der jaarlijksohe kermis gereorganiseerd en tot de oorspron kelijke acht dagen teruggebracht. De zoogenoemde prolleweek of snolleweek zal dus komen te vervallen. Alsnu zou ook te Zierikzee de lange vóór-kermis kunnen worden afgeschaft. Thans zal het vervoer van vee over Vlissingen naar Engeland op groote schaal aanvangen. Er zijn con- gilde de ongelukkige oude vrouwdoch de ruwe beulen van den snooden Hendrik VIII kenden evenmin er barmen als hun meester. Aldus stierf de laatste der Plantagenets Slechts bij uitzondering werd aan mannen de gunst verleend op the green ter dood gebracht te worden, zoo viel daar o. a. het hoofd van den edelen Lord Has tings, die zich verzet had tegen de moorddadige plannen van Richard van Clochester ten opzichte der kinderen van Eduarri IV. En op de graszoden van the green knielde den 25n Februari 1601, de schoone, fiere, met krijgsroem en volksgunst overladen, doch door nijd en afgunst ten val gebrachte graaf van Essex, om den doodelijken slag te ontvangen. Robert Devereux, graaf van Essex, de zoon van de schoone Laetitia Nolles, en stiefzoon van den hekenden graaf van Leicester den gunsteling van koningin Eli sabeth, was in 1567 geboren. Door Lord Burleigh aan het hof gebracht, maakte de jonge schoone ridder al dadelijk een diepen indruk in het zinnelijk gemoed van Elizabeth, niettegenstaande «ij toen reeds 51 jaren telde. Al spoedig was de zeventienjarige knaap zijns ondanks de verklaarde medeminnaar zijns stief vaders. Deze nam hem daarom mede op de expeditie naar de Nederlanden, waar Essex zich zeer onderscheidde door zijn stoutheid en ridderlijken moed, o. a. in het beleg van Zutfen. In Engeland teruggekomen werd hij de lieveling des Iracten daaromtrent gesloten, zoodat nu eiken dag- twee treinen inet vee uit Noord Duitscbland over Venlo naar Vlissingen zullen geëxpedieerd worden. Reeds is een getal van 5500 schapen naar Londen overgebracht. De Coöperatieve Voorschct-vereeniging met spaar bank te Middelburg is thans geheel geconstitueerd, zoodat zij met 1 Jan., overeenkomstig de bepalingen der nieuwe wet op de coöperatieve vereenigingen in werking kan treden. In een Woensdag avond gehou den algemeene vergadering werden tot bestuurders gekozen de heeren W. J. N. Landré, tot voorzitter, B. A. Vevheij, tot ondervoorzitter, Marius Fokker, kassier boekhouder, en mr. J. W. Lasonder, controleur; tot commissarissen de heeren C. van Karssen, K. J. Kuiler, P. Krijger, G. van Velihoven, J. J. Matzinger en J. A. Pieters, en tot scheidsmannen de heeren mr. W. A. van Hoek. mr. E. Fokker en Jac. de Kanter. Het bedrag der door het bestuur op te nemen gelden en spaar-inbrengsten gezamenlijk werd vastge steld voorloopig op f 20,000. Het vignet in het hoofd van het Zeeimsch Dagblad vertoont het Zeeuwsche wapen aldus leeuw van zilver en baren van azuur op veld van keel. Te Middelburg is Woensdagmorgen overleden de bekende kunstschilder C. Kimmel. De voorloopige keerdam, die iu de onlangs ontstane doorbraak van den Nieuw-Neuzenpolder was gelegd, is op onderscheidene plaatsen doorgebroken, zoodat nu de bestaande inlaagdijk alleen het zeewater keeren moet. Z. M. heeft o. a. bevorderd bij het 3e regt. hu zaren tot le luitenant den 2en luitenant L. Bolle. Heinkenszand, 30 Dec. Heden morgen omstreeks 10 ure ontstond in deze gemeente brand, in de woning van C. Visser; ofschoon de brandspuit dezer gemeente spoedig op de plaats des onheils aanwezig was, viel er aan blusschen niet meer te denken, daar het perceel te veel buiten de kom der gemeente gelegen was, zoodat woning en schuur totaal zijn afgebrand. Slechts weinige meubels zijn gered, de oorzaak van den brand wordt toegeschreven aan het stoken van den oven. Gebouw noch meubelen schijnen geassureerd te zijn. De welbekende erfenis-Weibnom, die 159 millioen gulden zou bedragen, die in Duitscbland zouden te recht komen na uitbetaling door de Nederlaudsche Regeering, is voorgoed van de baan. Men weet, dat de //erfgenamen" de hulp van den Rijkskanselier en der diplomatie hebben ingeroepen. Een hunner, de heer Fischer, burgemeester van Königstein, heeft zich daarenboven persoonlijk tot de Rijkskanselier gewend en onder dagteekening van 22 December het volgende antwoord ontvangen z/Op uwe aanvraag van 9 dezer dient UWGeb. tot antwoord, dat het bericht in de Rheinische Kurier van den 26 der vorige maand, betreffende de ophanden zijnde uitbetaling eener erfenis, ten bedrage van meer dan 159 milioen fi\, in Nederland berustende, voor zoover hier bekend is van allen feitelijken grond is ontbloot en naar het schijnt alleen een vergissing of een verzinsel kan zijn, zoo niet louter liet gevolg van onzuivere bedoelingen dergenen, van welke het gerucht is uitgegaan." Is zulk een officiëele ontnuchtering van hen die zich reeds rijk droomden niet verrassend, het feit volks, terwijl Elisabeth hem verhief tot ridder van de kousehand en tot haar bijzonderen gunsteling. Essex echter, meer begeerig naar krijgsroem en populari teit dan naar de twijfelachtige eer van de chapeau eener oude vrouw te zijn, al was deze ook toevallig Engelandsch maiden queenwierp zich hals over hoofd in allerlei stoule ondernemingen, waardoor hij na eenige jaren zich een voor hem in den grond zeer onaangename positie veel meer te hebben laten welgevallen, dan haar te hebben gehandhaafd, vooral door toedoen zijner vijanden in ongenade viel, van hoogverraad beticht, in den, sinds naar hem genoemden, Devereux- Tower van Londens staatsgevangenis opgesloten, ter dood veroordeeld en, zoo als ik boven zeicle, den 25 Febru ari '1601 op the green onthoofd werd. Men zegt dat de destijds achtenzestigjarige Elisabeth dagen en nachten in geween en treurigheid doorbracht vóór zij 't dood vonnis teekende dat haar van haar schoonen, edelen nog pas drieën dertigjarigen minnaar zou berooven; dochzij teekende het, om in later dagen haar geweten te paaien met de uitvlucht dat zij wel ge wacht had dat Essex pardon zou vragen, 't Hart van Robert Devereux graaf van Essex, generaal en admiraal van het Britsche Rijk en onderkoning van Ierland, was niet minder fier dan dat van de dochter van Hendrik VIII. Hij vroeg geen pardon en onderging den sma- delijken dood met mannelijken moed, kan voor velen in Nederland zijn nut hebben. Er zijn meer Weibnom-erfenissen in de wereld. De Parijsche tentoonstelling in 1878 zal van 1 Mei tot 31 October duren. F r a n k r ij k. De Min. van Binnenlandsche Zaken heeft liet ambtenaars-personeel van zijn departement bij zich ontvangen en bij deze gelegenheid de republikeinsche garde en het leger zeer geprezen. Aan den voorzitter van het Syndicaat der wissel makelaars heeft hij verklaard dat hij op de wijsheid van Europa rekende om de verwikkelingen in het Oosten op vredelievende wijze uit den weg te ruimen. De receptiën in het paleis van den President hebben zonder incidenten plaats gehad. Engeland. R. O. deelt een telegram mede, door de koningin naar Delhi gezonden, waarin zij aan de inlandsche vorsten en de volken van Indiö haar oprechte belang stelling en genegenheid betuigt. Zij verklaart de be ginselen der billijkheid en rechtvaardigheid te zullen nakomen, en dat het haar eenig streven is het welzijn van het Indische volk te bevorderen. De proclamatie van koningin Victoria tot keizerin heeft met grooten luister te Delhi plaats gehad. De onderkoning hield een redevoering, waarin hij ver klaarde, dat H. M. rekende op de loyauteit en de getrouwheid der vorsten en volkeren in Indië. Hij beschouwde de aanwezigheid der Indische hoofden als eeu bewijs van hun gehechtheid aan de regeering dei- keizerin, en erkende het recht der inboorlingen op een belangrijk aandeel in het bestuur van het land. De onderkoning ontkende de mogelijkheid van een vijandigen inval in Indië en kondigde de instelling- van een nieuwe ridderorde van het Indische rijk aan. Turkij e. De conferentie zet haar beraadslagingen voort. Men gelooft, dat de diplomaten nog eenige concessies zullen doen en. Turkije dan ten slotte de voorstellen zal aan nemen. Men beschouwt 't als zeker, dat generaal Ignatieff na afloop der conferentie, welk er het resul taat ook van zij, niet ambassadeur te Konstantinopel zal blijven. Hierdoor verklaart 't zich, dat men aan de Russische ambassade aan 't inpakken is. De Porte zou voornemens zijn opnieuw 3 millioen pd. st. in papiergeld uit te geven. Over de Dinsdag gehoudeu zitting der conferentie worden de volgende bijzonderheden meegedeeldDe Fransche gevolmachtigde Chaudordy nam het woord en zette de werkzaamheden der conferentie uiteen vervolgens werd door den secretaris het protocol voor gelezen. De Turksche gevolmachtigden verklaarden daarop dat zij bereid waren in alles toe te stemmen met uitzondering van eenige belangrijke punten, en wel de volgende bepalingen: de officiëele taal zal die zijn, welke door de meerderheid der bevolking wordt ge sproken het Turksch, meenden de gevolmachtigden, moest de officiëele taal blijvenverder de waarborgen en de geraeente-politie. Salisbury verklaarde zich ver volgens met kracht tegen de onverzettelijkheid van de Turksche llegeering. De zitting werd daarop verdaagd tot Donderdag. Er bestaat weinig hoop op een schik king; de Europeesche gevolmachtigden verklaarden dat zij voornemens zijn om Konstantinopel te verlaten. De Russische ambassadeur Ignatieff heeft den Minister Laat ons echter deze plaats des bloeds, deze roode green verlaten en eerst wat andere gezichten zien. Wij zijn in Londen voor ons pleizier en juist niet om ons te vèrdiepen in de herinnering aan al die afzich telijke gruwelen, waarvan de Tower en zijn kerkerholen als 't ware de onvergankelijke steeneu schandtee- kenen zijn. Ik gaf boven reeds een korte schets van den Witten toren", laat ons dezen nu eens wat meer in het bij zonder beschouwen. Onze gids, dien wij aan Traüors- gate uit 't oog verloren staat daar aan den ingang to pick us op, omdat we toch ook tot zijn twaalftal behooren. Alvorens echter het oude gedeelte van het groote gebouw binnen te treden, bezoeken wij eerst een vrij groote zaal die in 1826 tegen den Witten toren aangebouwd is, en die een merkwaardige ver zameling wapenen, wapenrustingen, barnacliementen en historische curiositeiten en oudheden bevat. Voor den tijd der oprichting van dit museum mag de daarin gevolgde rangschikking vrij goed genoemd worden doch mij kwam 't voor dat de 150 voet lange zaal thans veel te vol is gestopt met allerlei zaken die nog al eens in ouderdom zoo verschillen of van zoo uiteen- loopende herkomst zijn, dat zij een minder goed geheel vormen dan mogelijk zou zijn, en geen geleidelijk overzicht toelaten. Men vindt daar een overoude Grieksche wapenrusting in dezelfde glazen lessenaar, waar middeleeuwsche riddersporen liggen en in de

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 2