ZIERIKZEESCHE COERMT voor het arrondis- .aj&x semeiit Zierikzee. 1877. No. 2. Zaterdag 6 Januari. 80ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uille t o n. OUDEJAARSAVOND-MIJMERING SCHETSEN OP REIS, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEND! AN. over de groote daden der Vorsten gedu rende het jaar 1876. In vroegere tijden draaide het lot der volken en natiën om de Vorsten en waren dezen als de zonnen waarom zich de hooge en lage onderdanen rondbewogen als de planeten, satel lieten, meteoren en Lichtsteen en; of zij waren als de goden die, op den Olympus gezeten in een lielstralende heerlijkheid, 't lot der menscheu bepaalden. Thans is dit eenigszins anders. De volgende oudejaarsavond-mijmering kan een schets geven van 't geen er in zoo'n geheel jaar van den nieuwen tijd, 1876 b.v., zoo al door die zonnen en goden is uitgevoerd. Om te beginnen met den Paus, den Vorst die zich uitgeeft voor den opperste van allen en die ook door niet weinigen voor veel meer dan al de andere vorsten en machten gehouden wordt. Wat heeft hij in 1876 zoo al groots gedaan Hij heeft gebeden en gedankt, ge zegend en gevloekt, veel geklaagd en getreurd over zijn lot en over zijn afnemend prestige bovendien heeft hij receptiën gehouden, toe spraken aangehoord, adressen aangenomen, Pieterspenningen ontvangen en daarvoor zege ningen teruggegeven. Zijn ouden vriend kar dinaal Anlonelli heeft hij niet bezocht bij zijn sterfbed en hem laten begraven met stille trom. Koning Victor Emmanuel van Italië heeft gejaagd en uitgerust van de jacht; bij heeft geen bijzondere avonturen of ongelukken op de jacht ondervonden; hij heeft twee bokken geschoten en die laten opzetten voor 't museum der Universiteit te Rome. Keizer Frans Jozef van Oostenrijk heeft in 1876 niet meer tobberij gehad met zijn beminde Hongaren dan andere jaren; verder heeft hij zitten bedenken wie hij 't minst vertrouwen mag: den Rus, den Turk of den Dnitscher. Ook heeft hij oprecht getreurd over 't afsterven van Frans Deak en over de gevolgen van de Wiener Krach. Keizer Wilhelm heeft op zijn lauweren genist en als hij niet rustte revues en groote manoeu vres gehouden. Ook is hij deelgenoot geworden in het drie keizers-bond, evenals Frans Jozef. Keizer Alexander II van Rusland beeft zich bezig gebonden met plannen tot verwezenlijking van den wereldvrede, doch welke eigenlijk die plannen zijn, is tot heden toe nog niet bekend. Koningin Victoria is weder een jaar ouder gewordenzij heeft heel huiselijk haar tijd doorgebracht; haar eerste Minister Benjamin Disraëli heeft haar den titel van Keizerin van Indië bezorgd, dien zij zich heeft laten welge vallen daarop heeft zij Benjamin Disraëli den titel geschonken van Graaf Beaeonsfield, dien deze zich wederkeerig ook heeft laten welge vallen. Van de vele Sultans, die Turkije in 1876 heeft gehad, heeft Abdoel Aziz zich „geschaard" onder de doode Sultans; Mourad V heeft zich gek gepractiseerd met het tellen van al bet geld dat zijn voorganger te kort was gekomen en het verzorgen van al de weduwen die hij had nagelaten. De tegenwoordige Sultan Ab doel Hamid heeft zich ernstig bezig gehouden met de vraag hoe hij al de belangstellende vrienden, die zich met hem bemoeien, van zijn dak zal schuiven. President Mac-Mahon heeft veel wijsheid aan den dag gelegd; in een geheel jaar beeft hij veel minder onrust en drukte verwekt dan indertijd president Louis Napoleon in één enkele maand ook heeft hij veel minder ijdele woorden uitgekraamd dan zijn voorganger President Thiers. Koning George van Griekenland heeft als zoodanig niets gedaan dan tijdelijk met verlof te gaan. Vorst Milan van Servië heeft 't grootste deel van 't jaar doorgebracht in voortdnrenden twee strijd met zichzelven over de vragen: of hij de Turken heeft geslagen of dezen hem of hij tot Koning is uitgeroepen of niet'? of hij van Rusland alles te hopen heeft of niets? endergel. Koning Leopold II van België heeft zich met ernst gaan toeleggen op de aardrijkskunde bij heeft een genootschap gesticht tot het doen van ontdekkingstochten in Midden-Afrika en tot bekeering der Negers. Iets dergelijks heeft ook Christiaan IX van Denemarken gedaan, doch voorloopig nog zonder de bekeering der Negers. Oscar II van Zweden heeft zoo stil geleefd dat er hoegenaamd niets bijzonders van Item te zeggen valt. Dit geldt ook van Koning Lodewijk I van Portugal. Die heeren zijn er niet minder om. Een naamgenoot, Koning Lodewijk II van Beieren, bekend als de grootste liefhebber van muziek, heeft een gedeelte der algemeene repe titie van den Ring der Nibelungen, van zijn vriend en gunsteling Richard Wagner, bijge woond. Lodewijk was bij deze triomf der kunst veel nederiger dan Richard Wagner. Koning Alfonsus XII van Spanje heeft zich met niets anders bezig gehouden dan met de verdrijving van don Carlos en het zoeken naar geld om de renten der Spaansehe schuld te betalen. President Grant van de Vereenigde Staten heeft het eeuwfeest van de Republiek der Unie beleefdoverigens heeft hij Europa laten raden of hij al of niet de eenige eerlijke man is te midden van een drom van schurken. van over zee en van over land. XVI. De schoone en om haar beminnelijke hoedanigheden algemeen gevierde Johanna zou uit zich zelve allerminst om kroon of schepier gedacht hebben. Zij was, nog geen zeventien jaar oud, gehuwd met den ook pas zestienjarigen Lord Guildford Dudley, den zoon van den eerzuchtigen John Dudle}r, hertog van Northumberland, wiens vader minister geweest was onder Hendrik VII. De eerzucht harer familie stortte Johanna in het on geluk. Zij liet zich overhalen om haar rechten te doen gelden; een partij uit ijverige Protestanten gevormd en door den ouden Dudley aangezet, riep haar terstond na Eduards dood tot koningin uit (6 Juli 1553). De aanhang van Maria was echter zoo sterk dat er schier onmiddellijk een tegen-omwenteling plaatshad, zoodat Johanna den tienden dag van haar koningschap alreeds de gevangene was van haar dweepzieke mededingster Maria. Tegelijk met Johanna werden ook haar gemaal Guildford, haar schoonvader de hertog van Northum berland, haar vader de hertog van Suffolk en vele andere aanzienlijke mannen in den Tower opgesloten. Reeds den 22 Augustus werd de oude Dudley, hertog van Northumberland, op Tower-hill onthoofd. Ook Johanna en haar gemaal werden veroordeeld, doch wegens hun jonge jaren ze waren nog geen zeven tien jaar oud voorloopig in het leven gespaard. Haar vader de hertog van Suffolk werd in vrijheid gestelddoch toen deze zich in het begin van 1554 met de samenzwering van Thomas Wyat en den daaruit voortgekomen opstand tegen Maria inliet, was het lot der ongelukkigen beslist. Den 12 Februari 1554 werd de jonge Guildford Dudley op Tower-hill onthoofd. Een uur later sloeg de beul ook de schoone Johanna het hoofd af op 't meergenoemde grasperk vóór de St. Pieterskapel op het binnenplein van den Tower. Uit het venster harer gevangenis had Johanna den dood haars gemaals aanschouwd, nadat zij geweigerd had afscheid van hem te nemen, uit vrees van te zullen toegeven aan zwakheid of kleinmoedigheid. Kalm en gelaten zoodat ruwe krijgers bij 't tooneel tranen stortten schreed zij ter strafplaats en betuigde nog in haar laatste oogenblik dat zij onschuldig was en dat haar eenige misdaad daarin bestond dat zij de kroon niet standvastig genoeg had geweigerd. Vijf dagen daarna werd ook haar vader onthoofd. Het gebeente der rampzalige Johanna en dat van haar gemaal rust onder de zerken van St. Pieterskapel. Ook deze bloedige episode uit Engelands historie is door dichters en schilders vereeuwigd. Ieder kent de treffende schilderij van Paul Delaroche, aan dit on derwerp gewijd. Waarlijk daar is veel droevigs geschied in en bij de oude Londensche vesting. Ik noemde reeds een paar malen dat groene grasperk bij St. Pieterskapel, the greenzooals 't in de bloedige jaarboeken van den Tower heet. Zie, daar staan wij er bij, terwijl wij naar de kroon-juweelen gaan zien, die in een gebouw daar omtrent geborgen zijn. Het kleine grasperk is van een ijzeren hek omgeven en door eenige boomen over schaduwd. Daar ligt een blauwe zerk zonder eenig opschrift in den grond te midden der grashalmen. Die steen duidt de plek aan waar 't blok stond als er hoofden moesten vallen op the green, en 't gras ge mest moest worden met edel bloed. Nochtans waren 't meest vrouwen die daar onthoofd werden. Daar knielde Johanna neder, op dezelfde plek waar Anna Boleijn en Katharina Howard 't hoofd hadden gebogen over 't noodlottige blok, de laatste nog pas twintig jaar oud, (1542). Daar werd ook, in 1546, de oude eerwaardige Margaretha, gravin van Salisbury», nicht van Eduard IV en de moeder van Kardinaal Pole, wier eenige misdaad was dat zij van koninklijk bloed afstamde, door de beulsknechten bij de grijze haren naar 't blok gesleurd en met geweld daarop gedrukt, daar zij zich verzette tegen dien schandelijken dood. y>So do traitors use to do, and. I am no traitor i) »Dat doen verraders, en ik ben geen verrader".

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 1