Binnenland. Buitenlandsch Overzicht. dat altoos en tot in het oneindige variëerend doch steeds herhaald, uit de republiek de mo narchie en uit deze wederom de republiek ont stond door de eenvoudige wetten der noodza kelijkheid en der ontwikkeling. Dat leert de geschiedenis der oude staten, ook leert dat die der Grieken en Romeinen, vervolgens die der mid deleeuwen en daarna die der nieuwere staten. Het zal in Amerika niet anders gaan. Wij aarzelen zelfs niet te meeuen dat dit de natuurlijke, de goede weg is; geen cirkelgang, maar een zig-zag-beweging vooruit of een spi raal beweging naar boven. Op den duur zal een ontbinding van de groote Unie onvermij delijk, maar dan ook goed zijn. Daarom sympathiseeren we juist niet met de beweerde keizerlijke partijwe plaatsen ons in deze beschouwing daar even ver boven uit als boven de tegenwoordige Amerikaansche republi keinen, voor wie we al heel weinig respect hebben. Maar als de op den duur onbestaanbare combi natie die thans de Groote Unie heet, eens uit elkaar komt te spatten en als dan uit de brok stukken nieuwe staten ontstaan, zullen daar na genoeg zeker ook monarchieën onder zijn. Ook weer geeu monarchieën voor de eeuwigheid en allerminst achten we de ommekeer der groote Unie tot één groote monarchie waarschijnlijk of zelfs mogelijk. Zierikzee, 2 Jan. Thans is de geheele tekst van het wetsontwerp op het Lager Onderwijs met de memorie van toelichting bekend. Na het lange wachten op dit ontwerp, inzonderheid na de in den laatsten tijd loopende geruchten betreffende den inhoud en de strekking, was het gewichtige stuk velen welkomals feit natuurlijk, want wat er van komen zal moet nog blijken. Zooveel is intusschen alreeds met zekerheid te zeggen, dat het in de meeste liberale bladen voor- loopig wordt veroordeeld. Wij komen, zoo noodig, later er op terug en zeggen er voor 't oogenblik alleen dit van, dat het ons zoo weinig bevredigt, dat wij zouden zeggenlaat de zaak dan maar liever nog wat blijven zooals ze is, een wet als de voorgestelde zou niet anders dan een grondige herziening van de wet van 1857 kunnen prejudicieeren en voor langen tijd uitstellen. Het wordt ons, nu we met het wetsontwerp hebben kennis gemaakt, eenigszins duidelijk, hoe de ultramon- tanen in de Kamer hebben kunnen protesteeren tegen de openlijke bekendmaking van den Tijd dat het kabinet Heemskerk nu voor goed was geoordeeld en der ultramontanen sympathie had verbeurd. Uit 's Hage wordt aan de AmhemscJie Courant geschreven dat ook de census-wet, of liever een geheel nieuwe kieswet, in aantocht is en op het punt om uit te komen. Als deze zoo uitvalt als de onderwijswet dan zullen er andermaal vrij wat illuziën opgedoekt kunnen worden. Zierikzee, 2 Jan. Zaterdag j.l. had de arbeider J. Goedegebure, in dienst bij den heer C. v. d. Bout alhier, het ongeluk in de schuur van den zolder te vallen, waardoor hij het heupbeen brak. Naar wij vernemen heeft de politie alhier Zaterdag avond de hand gelegd op twee personen, verdacht van diefstal van gevogelte, en zelfs een paar zakken, waarin ganzen, kalkoenen, hoenders of iets dergelijks, in beslag hebben genomen. De beide verdachte per sonen, zekere H. en zekere de J., moeten in arrest genomen zijn. Op Nieuwjaarsdag woedde hier een vrij hevige storm, waardoor nog al eenige schade aan daken en schoorsteenen werd veroorzaakt. De sterkste wind- stooten werden waargenomen tusschen 12 en 2 ure. Naar men verneemt heeft de heer II. G. Mulock Houwer bedankt voor zijn benoeming als lid van liet Coliegie van Begenten van het Burger-Weeshuis alhier. Brouwershaven, 31 Dec. Aangekomen passagiers per //Salatiga", kapt. H. G. Biesthorst, van Pasoeroean mevrouw Ploegman; mejufvrouw Koenen; de heer Spönhoff, echtgenoote en 5 kinderen; de heeren Boms- winckelBijst; Ziegeler; Jesterhout en Musquetier. Zondag voor Kerstmis is onder Zoutelande de landbouwer O. V. in een sloot verdronken gevonden. Men houdt misbruik van sterken drank voor de oor zaak van dat ongeluk. De verdronkene had toen men hem vond nog een kruik jenever in den arm vast. Middelburg, 29 Dec. Men heeft ons verzekerd dat bij een onzer nijvere medeburgers, wiens naam tevens genoemd is, het plan is ontworpen om hier ter stede een nieuwe straat te bouwen en die met glas te overdekken. Over 't aankoopen van 't be- noodigde terrein moet men reeds aan het onderhan delen zijn. Hartelijk hopen wij dat bedoeld plan tot uitvoering kome, daar het niet weinig zal strekken lot versiering onzer stad. Het terrein, daartoe ge kozen, gelegen in de bebouwde kom der gemeente, biedt, gelooven wij, genoegzame ruimte voor het bouwen van flinke huizen. NM. Ct.) De Bijkskweekschool voor Onderwijzers te Middel burg zal gevestigd worden in het bekende schoone pand in de Noordslraat aldaar, dat, vroeger een der aanzienlijkste particuliere woonhuizen, sinds eenige jaren als sociteitsgebouw diende. De ruime tuin bij het pand behoorende geeft overvloedige gelegenheid tot plaatsing der noodige lokalen. Voorts wordt gezegd dat in het gebouw van het voormalige Gerechtshof van Zeeland de Arrondissements- Bechtbank zal worden gevestigd. In de Zeeuwsche journalistiek is met het begin van het jaar 1877 weder eenige variatie gekomen. De Nieuwe Middelburgsche Courant kondigde in haar laatste nommers van 1876 aan dat zij //eindigende met de tot dusver door haar gevolgde politiek, met een geheel nieuwe redactie, dagelijks zal verschijnen als Zeeuwsch Dagblad.'" Welke politiek het nieuwe blad nu zal gaan exploiteeren is ons nog niet bekend. Te Vlissingen is aangekomen de Engelsche stoom boot //Snaefell", gezagvoerder Th. Lewin, komende van Liverpool. Dit stoomschip is door de Maatschappij //Zeeland" gehuurd om dienst te doen op de lijn VlissingenQueenboro. De stoomboot //Stad Mid delburg" is naar Londen vertrokken, teneinde eenige herstellingen te ondergaan. Gladstone vierde den 29 Dec. zijn 67e verjaardag. De ex-premier werd 29 Dec. 1809 te Liverpool geboren. De firma Lubi en Co., te Petersburg, is in staat van faillissement verklaard; het passief bedraagt ruim een millioen roebels. Een bakker te Gent, de heer Nevejans, verscheen dezer dagen voor de 27e maal als vader op het stad huis. Men meldt verder omtrent hem dat hij, den 27sten Mei geboren, den 27sten Juni op zijn 27ste jaar getrouwd is, dat hij in een huis no. 27 woont en bij de loting voor de militie no. 27 getrokken heeft. Ook heeft hij thans een zoon, eene schoon dochter en een schoonzoon, ieder van 27 jaren. Op het doopfeest van zijn 27sten spruit, vereenig- den zich 27 Gentsche bakkers, die hem een geschenk aanboden, bestaande uit 27 stukken zilver, lepels, vorken, suikertang enz. Bij die gelegenheid noodigde de gelukkige vader zijne confraters tegen het volgen de jaar voor hetzelfde feest ter eere van zijn (dan te verwachten) 28sten stamhouder. De man vindt zijn gezin dus nog niet te druk! Hoogst belangrijke berichten zijn ingekomen van kolonel Gordon, den gouverneur vau Equatoriaal Egypte, die zoo men weet zich sinds de laatste vijf jaren bezig houdt met het navorschen van tien boveu- Nijl. Kolonel Gordon was van plan in October naar Engeland terug te keeren, doch wegens gewichtige ontdekkingen, gedaan door den heer Gessi, een der wetenschappelijke medeleden der expeditie, heeft hij besloten zijn nasporingen nog eeuigen tijd voort te zetten. Men had bevonden dat de Jola-watervallen een wezenlijke hindernis tegen de bevaarbaarheid van den boven-Nijl uitmaken, doch op het laatste oogen blik ontdekte Gessi een 200 meter breeden grooten arm van den vloed, die omstreeks 100 mijlen zuidelijk van Duffla zich van den Witten Nijl scheidt. Kolonel Gordon achtte het van groot belang uit te maken, welke richting deze arm inslaat. Volgens opgaven der inlanders stort hij zich als onbelemmerde stroom weder in den Nijl, en als dit zoo is, kan er mogelijk een waterweg tusschen het Albert-Nyanza-Meer en Karthoem bewerkstelligd worden. Kolonel Gordon heeft ook een groot meer van 50 mijlen lengte, een weinig ten noorden van het Victoria-Nyanza gelegen, ontdekt, waaruit de hoofdarm des Nijls, bekend als de Victoria—Nijl ontspringt en van het Victoria-Meer naar het Albert-Nyanza-Meer vloeit. Hiermede be hoort de verbinding te water van 't Victoria-Nyanza met Karthoem tot de mogelijkheden, d. w. z. de Nijlvaart kan tot een tot dusver onbekende uitbreiding komen. Verder blijkt uit zijn brieven dat het kolonel Gordon gelukt is den slavenhandel te onderdrukken en de autoriteit van den Khedive te bevestigen. Het Kerstfeest en de daarop volgende Nieuwjaars- drukte zijn waarschijnlijk niet zonder invloed geweest op de Oostcrsche zaken. In zoover althans dat er minder over en weer en van allerlei over geschreven en gepolemiseerd is in de bladen. Slechts één be langrijk incident valt voor 't oogenblik nog maar le melden, de verlenging van den wapenstilstand en wel met drie maanden, dus tot 1 Maait. Het telegram dat dit berichtte uit Konslantino.pt;), zeide dal die verlenging geschied was duor de conferentie en wel reeds j.l. Donderdag. Wij weten niet of de volmachten der leden van de conferentie zoover strekten dat zij zoo tusschen de praatjes door drie maanden verlenging konden geven aan een wapenstilstand, die alreeds zooveel voeten in de aarde heeft gehad. Als 't bericht juist is, dan zal er van.een winter-veldtocht wel niet veel komen. Mocht er eindelijk de lang- gewenschte vrede zelf eens uit voortkomen, des te beter. Wanneer we echter in aanmerking nemen hoe weinig succes de conferentie tot nu toe nog heeft wat de hoofdzaken betreft, dan kunnen we onze beducht heid voor een plotselinge uiteenspalling der conferentie niet verzwijgen. De Engelsche vloot heeft de baai van Besica ver laten en een schuilplaats gezocht in den Piraeus, zoo men weet de haven van Athene. Politiek zit er niet in deze verplaatsing der Britsche zeemacht, het is enkel een maatregel van veiligheid met het oog op de winterstormen die, naar 't schijnt, op de reedc van Besica vrij gevaarlijk kunnen zijn. Hoe 't nu ook in elkaar zit met die zoo druk be sproken bezetting van Bulgarije door vreemde soldaten, en hoe positief de daaromtrent verspreide geruchten ook officieel zijn tegengesproken, er moet toch wel iets aan geweest zijn, 't zij van een plan tot het doen bezetten van de drie provinciën door onzijdige troepen, 't zij van het denkbeeld om ergens in België b.v. een speciaal corps aan te werven, dat als een soort van internationale gendarmerie den commissarissen met de uil voering der besluiten van de conferentie belast, zou ten dienste staan. Het conflict tusschen den Eranschen Senaat en de Kamer is nog niet opgeruimd. Of de President der Bepubliek over deze en andere zaken ook iets heeft gezegd bij gelegenheid der Nieuwjaars-receptie, is nog niet bekend. In de laatste dagen werd er te Parijs van gesproken dat Gambelta zijn gereserveerde houding zou willen verlaten en zich aansluiten bij de radicale linkerzijde. Bonduit gezegd zou ons dit voor hem en zijn zaak spijten. Ook heeft het conflict veel van zijn ernst verloren door het toegeven van den Senaat op eenige punten, terwijl ook de Kamer van haar kant heeft toegegeven in een paar zaken. Van de acht eerst door de Kamer geschrapte; latei- door de Senaat herstelde credieten heeft de Kamer er twee overgenomen, zoodat misschien hiermede de zaak zal bijzakken. België blijft nog steeds gedrukt onder zijn finan- ciëele rampen. Een correspondent schrijft daaromtrent uit Brussel De schuldeischers der Maatschappij van de //Bassins houillers" en de aandeelhouders der ,/Banqiie Bulge" zullen eerstdaags bijeenkomen, ten einde over de min nelijke liquidatie dier beide ondernemingen van den heer Philippart te beraadslagen. Hoe weinig verkwik kelijk dat uitzicht is, bewijst het feit, dat de aandeelen der Bank, die weleer op 675 a 680 frs. stonden, gisteren tot frs. 1750 daalden. Kortom wij zijn nog niet aan het einde onzer financiëele beslommeringen, hoe talrijk de slachtoffers ook reeds mogen wezen, die de crisis heeft gemaakt. Eergisteren nog werd mij om een aalmoes gevraagd door een wisselagent, die een jaar geleden nog fr. 500,000 bezat en equigage hield. Thans had hij sedert 24 uren niets gegeten. Onze tramways bewijzen daarbij uitstekende diensten. Ik bedoel, dat de financiëele slachtoffers inzonder heid bij die ondernemingen een middel van beslaan trachten te vinden. Menig koetsier, die weleer zijn eigen paarden mende, voert thans de viervoeters van den democratischen tramwagen. Menig conducteur, die vroeger geen andere bezigheid dan het knippen zijner coupons kende, dankt thans zeer beleefd, wan neer men hem een sigaar aanbiedt of een 5-centimes stukje met een trotsch //laat maar zitten" afwijst. Ook Mexico gaat gebukt onder een ramp, den burgeroorlog, die weder met nieuwe woede is ontbrand en waarvan hel einde nog niet is te voorzien. Kei'k- en Selioolnienws. Beroepen te Yerseke ds. K. W. Vcthake te Wil- helminadorp; te Hoofdplaat ds. O. Bogge te Water landkerkje; te 's Gravenpolder de cand. G. J. Barger; te Baarland ds. li. J. Baarslag te Liuschoten. Benoemd lot hulponderwijzers te Arnhem de heeren A. J. van Breen en J. W. Sevenhuijsentot hulp onderwijzer te den Helder de heer L. H. Donnaar te Axel. Eervol ontslag is verleend aan den heer S. de Bidder, hoofdonderwijzer te Sl. Kruis, die onlangs zijn 60jarigen schooldienst mocht vieren.

Zierikzeesche Courant | 1877 | | pagina 3