EEN FLINK HUIS. Binnenland. Buitenland. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIES. Te koop gevraagd te Zierikzee: VADER CATS SCHEURKALENDER. \vat veel polemiseert. Hij achtte zich daartoe verplicht om de pogingen, die reeds van te voren aangewend zijn om zijn voorstel bij de publieke opinie verdacht te maken. Zierikzee, 22 Dec. Gisteren avond te ruim half tien verspreidde zich het gerucht in de stad dat er brand was uitgebroken op de hofstede Stad en Veld zicht, onder Poórtambaclit, dicht bij de stad. Weldra bleek echter dat men zich in den afstand zeer had vergist, de brand was op het gehucht Nieu- werkerke achter Kerkwerve. De aldaar gelegen herberg met schuur moet in de asch gelegd zijn. Een paar spuiten, die reeds spoedig in de Nobelstraat gereed stonden om naar buiten te gaan, zijn weder ingerukt, toen het gebleken was dat de brand op zoo grooten afstand woedde. Bij de aanbesteding op 21 Dec. 1876, door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen, van liet leveren en verwerken van 2150 scheepston gewone en 1100 scheepston afval van Doornikschen steen, bij inschrijving en opbod, is aannemer geworden de minste inschrijver Jacob van Eek te Hardinxveld voor f 11,700. Brouwershaven, 20 Dec. De Rederijkerskamer //Jacob Cats" gaf alhier gisteren avond eene opvoering van het tooneelspel //de Rijzweep, of 20 jaren later", gevolgd door het blijspel //de drie Werkstakers, of de Raven brengen geen brood", en wel ten voordeele der armen. Een vrij talrijk publiek woonde deze opvoering bij, en moohten de leden dier Kamer de voldoening smaken, hun loffelijk doel bereikt te hebben, op eene wijze, die het publiek goed voldeed. Een der verpleegden in de cellulaire gevangenis te Goes heeft verleden Vrijdag eerst Mr. J. L. H. Lie- bert, een der regenten van dat hotel, met den gevuiden eetketel een slag op het achterhoofd toegebracht en later den opperkellner met een ijzeren emmer aan de kuie verwond. Het schijnt dat de bediening in ge noemd Rijks-hotel alles behalve naar den zin der gasten is die daar hun intrek nemen. Men vertrouwt ondertusschen dat de loop van 't hotel er niet oiider lijden zal, integendeel misschien. Het wordt echter meer dan tijd de bestaande regelen op de table d'hote enz. in dergelijke Rijks-hotels te herzien, opdat de gasten het er minstens zoo goed hebben als in 't Arastelhotel te Amsterdam of in Paulez in den Haag. De vereeniging tot bescherming van dieren moest zich deze zaak aantrekken. Ook konden de aandeel houders van dergelijke Rijksinrichtingen wel wat minder karig zijn op de exploitatie-kosten. Thans kost elke logé van zulk een hotel aan de belastingbetalende aandeelhouders 800 per jaar. Dit is wel reeds het dubbele van 't minimum der hoofdonderwijzers-tracte- menten, doch er is geen redeu waarom men den gasten althans niet dagelijks eeu behoorlijk diner zou opdis- schen, te meer daar de huiselijke amusementen niet velen zijn. O Tempera o mores Zaterdag heeft de inwijding plaats gehad van het nieuwe gebouw der vrijmetselaarsloge //de Opgaande Ster" te Goes. Met het droge dok te Middelburg is het nog alles behalve in orde. Na het dichten van den onderloop der tusschenwaterkeering meende men klaar te zijn en zouden er twee schepen in het dok gebracht wor den doch nu moet zich een verzakking geopenbaard hebben in het metselwerk der schipsluis zoodat deze niet meer sluiten wil eti er een operatie zal noodig zijn die minstens een paar maanden kan duren. Te Middelburg en Vlissingen betreurt de burgerij het besluit van den gemeenteraad van Middelburg om de hooge en schaduwrijke booraen langs den Vlis- singschen straatweg te doen vallen. Er is reden voor die treurnis. Ons vlakke land is arm aan hoog ge boomte en dat hooge geboomte, voor zooveel het nog hier en daar aanwezig is, doet onschatbaar veel nut behalve dat het aan het landschap schoonheid bijzet en den vermoeiden wandelaar schaduw en beschut ting verleeut. Bij koninklijk besluit van 27 Nov. jl., is, met ingang van 1 Januari 1877, de jaarwedde vau den commissaris van politie te Middelburg verhoogd mee f 100, en alzoo gebracht op f 1600. Het beroep in cassatie tegen een arrest van het voormalig Prov. hof van Zeeland, waarbij beetwortelen tiendplichtig; zijn verklaard, is door den Hoogen Raad verworpen. De tieudplichtigheid van beetwortelen is hiermede uitgemaakt. De persoon van E., logement-* en koffiehuishouder aan den Stationsweg te Middelburg, heeft Maandag door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. Kruiningen. Gekozen tot lid van den gemeen teraad, op 15 Dec. 11. de heer J. Kraaijeveld te Hans weert, met 54 van de 66 stemmen. Te Axel is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer L. C. van Vessem, met 81 stemmen; de heer L. de Feijter Jz. verkreeg 70 stemmen. Aan Pro Patria wordt medegedeeld, dat 21 stu denten voor den Militairen geneeskundigen dienst zijn, of zullen worden ontslagen. Dit wordt beschouwd als een gevolg van het lokazen-systeem. De Stoomjwst verneemt dat de beproeving van de bruggen en de viaducten van den spoorweg Mallegat- Delftsche poort in 't begin der volgende maand zal plaats hebben. F r a n k r ij k. In de bekende rede van Jules Simon heeft hij ook gesproken van zijn voornemen om de vrijheid des gewetens te handhaven. Deze rede of dit manifest is van regeeringswege gedrukt en in alle gemeenten van Frankrijk aangeplakt. Dit is ook te Lyon geschied. Daar las men echter in de aangeplakte rede alleen maar van //vrijheid" niet van de vrijheid des ge- weiens-" Dit werd dadelijk opgemerkt en in verband gebracht met den bekenden clericalen geest die in de prefectuur van Lyon heerscht, ook zelfs nu nog na de vervanging van Ducros door Welcke- Uit het ingestelde onderzoek heet nu te zijn gebleken dat de woorden //des gewetens" niet opzettelijk maar bij ongeluk zijn weggelaten door een beambie die met de copie van het stuk was belast. Zoo iets is mo gelijk, doch niemand gelooft aan deze explicatie. De minister Jules Simon heeft den advocaat-generaal bij het hof te BesaiiQon, Bailleul, geschorst, omdat hij zich door zijn bekende uitspraak der erkenning van de wettigheid der beruchte commissions m.ixtes" uit de dagen van het keizerrijk onmogelijk heeft gemaakt voor de hooge rechterlijke betrekking die hij in de republiek vervulde. De zoon van den Minister Jules Simon, de heer Charles Simon is tot chef de cabinet van zijn vader benoemd. Vroeger was hij secretaris-redacteur van de verslagen van den Senaat. „Op deze wijze, meent men, zal de premier zorgen dat de staatsgeheimen niet zoo vaak verklapt worden aan bladen als de Figarohetgeen onder de Marcère wel moet ge beurd zijn. Jules Simon is een voorzichtig staatsman. Als privaat man leeft hij zeer eenvoudig. Hij arbeidt natuurlijk in het ministerie, maar blijft zijn kamers op de //Place de la Madeleine" bewonen op een oe verdieping, waarvan de boekeu en bloemen de voor naamste sieraden uitmaken. Jules Simon is vrij gefortuneerd. Hij heeft een pensioen van 600 frs., dat hem door Thiers werd gegeven tot schadever goeding voor zijn professoraat aan het //College de France," waaruit hij door Napoleon werd ontslagen. Als ex-minister genoot hij een pensioen van 15,000 frs., dat natuurlijk thans vervalt. Als senator geniet hij dagelijks 25 frs. Voegt men hierbij zijn verhouding tot de //Siècle," dat hij van sommige zijner werken jaarlijks een aardig sommetje trekt, en dat zijn vrouw vermogend is, dan ziet men, dat de tegenwoordige voorzitter van deu ministerraad vrij wel af is. Italië. Eugénie, ex-keizerin van Frankrijk, vertoeft thans met haar zoon te Rome. Zij heeft een bezoek ge bracht aan den paus. Haar zoon is tegelijkertijd eere-lid der Romeiusche Yachtclub geworden. Kardinaal Patrizi is overleden. Hij was in 1798 te Sienna geboren en in 1836 kardinaal geworden. Engeland. De koningin van Engeland zal dit jaar Kerstmis vieren op Windsor-Castle en niet zooals gewoonlijk te Osborne (Wight), vanwege de daar heerscbende koorts. In een kolenmijn bij Newport (graafschap Mom- mouth) heeft een ontploffing plaats gehad. Reeds heeft men 17 lijken teruggevonden. Vele mijnwerkers hebben ernstige wonden bekomen. Duitschland. De Bulgaarsche gezanten, die de groote Mogend heden afreizen om voor Bulgarije een betere positie te vragen, zijn den 14 dezer te Berlijn gearriveerd; na door den staats-minister von Bülow te zijn ontvangen, ziju zij Dinsdag avond naar Petersburg vertrokken. De Bulgaarsche afgezanten hebben voor hun vertrek een onderhoud met Bismarck gehad; per brief hebben zij in de National Zeiiung medegedeeld, dat zij met de ontvangst van Bismarck ten hoogste ingenomen en overtuigd zijn, dat Dnitschland hun zaak begun stigen zal. In den Rijksdag is het wetsontwerp, betreffende de de rechterlijke organisatie, in derde lezing aangenomen, overeenkomstig de transactie van de natiouaal-liberale partij. E usland. In de diplomatieke kringen bestaat de overtuiging, dat de beraadslagingen op de voorloopige conferentie reeds genoegzaam zijn gevorderd om de opening der eigenlijke conferentie aanstaanden Zaterdag mogelijk te maken. Gr r i e k e n 1 a n d. Iti de Grieksche kamer zal eeu motie worden in gediend om Gladstone den dank der kamer te betuigen voor zijn houding in de Helleensche kwestie. In de kamer is het wets-ontwevp betreffende de leening van tien millioen ten behoeve van de buiten gewone militaire organisatie aangenomen. Kerk- en Schoolriieuws. Beroepen te 's Gravenpolder de kand. G. J. Barger. Bedankt voor Arnemuiden door ds. A. Mac-Pherson te Ooltgensplaatvoor Melissant door ds. G. de Wilde te Ovezande; voor Oud-Beierland door ds. Lazonder te Old eb roek. Benoemd tot hulponderwijzer te Cliarlois de lieer J. Dekker te Middelburg; te Nisse de lieer P. J. Haccou te Middelburgte den Helder de heer L. H. Doorman te Axel. ZEETIJOINGEN. BINNENGEKOxMEN. BROUWERSHAVEN. 19 Dec. //Kappa", kapt. G. A. Symmons, van Iquique naar Rotterdam. 20 //Maria Sarah", kapt. C. Hardrat, van Bal- timore naar Rotterdam. VERTROKKEN BINNENDOOR 19 Stoomsch.//Ariadne", kapt. M. van Emmerik. 19 //Kappa", kapt. G. A. Symmons. 21 //Maria Sarah", kapt. C. Hardrat. Allen naar Rotterdam. Van 15—22 Dec. 1876. Geboren: Eene dochter van A. Leeuw en J. van Gastel. Een zoon van C. de Jonge en P. Laban. Een zoon van W. G. Schouten en M. T. Henning. Een zoon vail J. Willemse £ii M. van der Noot. Een zoon van H. Luijk en Q. Klaasse. Gehuwd: J. Enzlin, weduwnr. en P. Buijze, jd. Overleden: A. C. M. Ridderhof, oud circa 7 m., d. VVELDADIGHEI X>. DIAKENEN der Hervormde Gemeente te Zierikzee geven onder hartelijke dankbetuiging kennis, dat bij hen is ingekomen eene g*ift9 om daarvoor eene bedeeling van Soep te doen aan de Armen van alle gezindten, welke bedeeling zij voornemens zijn te doen plaats hebben op den Eersten Kerstdag. Zierikzee, 22 December 1876. Diakenen voornoemd, J. W. D. SCHUURBEQUE BOEIJE, President. J. BETHE, Secretaris. op goeden stand, ingericht of interichten tot "vvill- kelhxiis. Franco brieven onder letter W. bij den Boekhandelaar II. LAKENMAN te Zierikzee. Bij H. R. VAN ELK te Dordrecht en verder alom voorhanden De geestige spreekwoorden en gezegden van den nog altijd zeer gewaardeerden dichter CATS, maken dezen Sclxenrltaleild.ei* tot een der beste, die dit jaar zijn verschenen. Prijs 75 cent.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1