Onze Leestafel. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. advertYNTITN/"" MAATSCHAPPIJ LANDBOUW en VEETEELT in Zeeland. AFDEELING ZIERIKZEE. VERGADEMING weest. Vooral ligt o. i. liet zwaartepunt van den betrekkelijk gunstigeu afloop der crisis daarin dat het kabinet niet is heengegaan, en bloc maar alleen is gezuiverd door daaruit de beide mannen die meer en meer onmogelijk werden, Dufaure en Marcère, te verwijderen. Het is nu te hopen dat de linkerzijde voor zoover zij onder de leiding van Gambetla staat die bedaard heid en de zelfverloochening zal blijven betoonen die haar sinds de nieuwe staatsorganisatie zoo bewonde renswaardig maakt. Wat Mac-Mahon betreft, deze raag zich wel geluk- wenschen dat hij de crisis zoo buiten alle verwachting gelukkig is te boven gekomen. Voor het water dat hij in zijn wijn gedaan heeft is hem 't optrekken van een zijner fijnste flesschen wel geoorloofd. België kan de afgeloopen week met een zwarte kool in zijn annalen teekenen. Er komen op die manier veel van die zwarte strepen in. En telkens zijn ze zoo bijzonder zwart. De val van de bank V Union du Crédit van die meest populaire instelling van alle Belgische credietinstellingen, werpt een donkere schaduw over het tafereel van nationalen bloei en welvaart dat België te aanschouwen geeft en waarop andere volken menigmaal jaloersch waren. De lange reeks van groote en kleine financieele rampen nagaande, die België in de laatste jaren hebben getroffen, en die men met meer recht een lange reeks van afschu welijke schurkerijen zou kunnen noemen, wekken ten laatste het vermoeden dat de économische toestand van land en volk in den grond verdorven, zoo niet om met een Belgischen publicist te spreken tot in merg en been verrot moet zijn. De clericale periode zal het Belgische volk lang heugen. Doch wat wil men? A de tels munx il faut de tels rémèdes. Men kan nu eenmaal niet God dienen en den Mammon, zonder dat er bedrog onder komt en aangezien noch God, noch de Mammon door bedrog kan geïnfluenceerd worden, zoo slaan de ge volgen van het bedrog terug op hen die het onmogelijke beproefd hebben. België heeft althans deze voldoening dat het geplun derd en in honderden familiën geruïneerd wordt door de lieden die alleszins voor godsdienstig en vroom doorgaan. Men kan althans geen ongeloovigen en geen vrijmetselaars de rampen verwijten veroorzaakt door een Langrand-Dumonceau, door de mannen van de Banque de Belgique en nu door de mannen van de Union du Créditom nu de kleintjes maar niet te noemen, die ondertusschen elk op zichzelf niet zoo klein en te zamen ook heel groot zijn. Het is verder curieus dat de verschillende finan cieele -instellingen of liever ondernemingen, //affaires", in gezellige samenwerking met de Regeering zoo broederlijk den last dragen, althans zeggen te willen dragen. Wie per slot van rekening de dubbeltjes kwijt zijn, valt zoodoende minder in het oog. En inmiddels kan men blijven zeggen cela marche. Zal dit zoo voortgaan tot achtervolgens al die groote gewrochten uit den tijd van het tweede keizerrijk en van het clericaal régime zullen ingestort en opgeruimd zijn Yoor Belgies goeden naam ware dit misschien te wenschen. Uit Konsïantinopel is nog niet veel bijzonders te vermelden. Het is ons iu het oog gevallen dat onze verleden week gegeven beschouwing van den weinig vertrouwbaren staat van zaken ondanks al de roos kleurige praatjes over den uitmuntenden cordialen geest der voérconferentie door tal van buitenlandsche organen gedeeld wordt. Inzonderheid geven de Duitsche bladen onbewim peld te kennen dat zij het mooie spel volstrekt niet vertrouwen. Ruslands dubbelzinnige houding geeft ook maar al te veel grond voor wantrouwen in het werk der conferentie. Het is er, naar het schijnt, zoo mede gesteld dat evengoed elk oogenblik het bericht kan komen dat de oorlog onvermijdelijk is, als dat hetwelk den vrede verkondigt. Reeds sedert eenige dagen rustte op onze schrijf tafel 't eerste noramer van een nieuw blad, be- hoorende tot de categorieschoolbladen, zonder dat we nog den tijd konden vinden het eens in te zien en er kennis mede te maken. We willen 't niet ver helen dat, toen we er eindelijk den tijd voor vonden, we 't nieuwe blad met een soort van wantrouwen bekeken. „Uit Ret Zuiden. Maandschrift voor opvoeding en onderwijs. Onder re dactie van Noord-Brabantsche on derwijzers." We zeggen dat we 't met een soort van wantrou wen bekeken. Dat was niet goed van ons, denkt wel licht deze of gene, wantrouwen is iets verkeerds, en waarom te wantrouwen wien gij niet kent? Misschien wel juist daarom. Toen indertijd 't eerste nommer van Ons Recht verscheen, zal ook menigeen aanvan kelijk gedacht hebben: kom laat ons eens hooren naar 't recht van die mannen daar achter den Moer dijk En dat was beleefd en billijk en humaanhet recht is immers altoos wel waard gehoord te worden. Bij nadere kennismaking echter bleek dat //recht" van //ons" er wel wat raar uit te zien en wij zullen de eenigen niet zijn die, na een nommer of drie gelezen te hebben, betuigdendank u, voor uw recht, we moeten er niets van hebben. Wellicht was 't alleen onder den indruk der herinnering aan dat rare Ons Recht dat we Uit het Zuiden ietwat wan trouwig aankeken. We hebben evenwel de 16 pags. groot 80. van no. 1. van dit nieuwe tijdschrift doorgelezen. Al lezende, zoo mogelijk tusschen de regels, ook al weer wantrouwigheidis ons wantrouwen niet verergerd, doch ten volle verzekerd zijn we ook niet geworden. Het blad vangt aan met //ons programma" en uit dat manifest blijkt dat het blad bestemd is om een eigen orgaan te worden voor de school in het Zuiden, dewijl dit sinds lang de stille wensch van vele onder wijzers in deze zuidelijke provinciën geweest is. 't Valt bovendien niet te ontkennen, dat in den jongsten tijd vooral, de onderwijzers en de scholen hier in het Zuiden van meer dan ééns zijde werden aangevallen in hun dierbaarste overtuigingen en be langen en daarom wil de Redactie dit tijdschrift zoo noodig doen strekken tot verdediging van die school en van de zienswijze en de houding van de onder wijzers dezer gewesten. Hieruit valt aangaande richting en strekking al heel weinig op te maken, alleen dit dat de richting zuidelijk zal zijn. Zal Uit het Zuiden zich de sympathie verwerven b.v. van een Mr. de Savornin Loman, of van een ds. Pierson, of van de bisschoppen? Daaromtrent blijkt uit //ons programma" niets hoegenaamd. Te minder omdat de redactie haar namen niet opgeeft, 't nomen et omen zou hier allicht een weinig ophel dering kunnen geven. Ondertusschen weet de thans nog in de geheimzinnige wolk gehulde redactie zelf wel dat een stad die op een berg ligt niet verborgen kan blijvenzij geeft dan ook de toezegging der openbaarmaking van haar namen, al kan ze deze nu nog niet zeggen. We konden daar vrede mede hebben en wachten. Dit schijnt de redactie zelf te verlangen. Yóór en aleer we echter zoo ongeveer weten wat geestes-kin- deren haar uitmaken, zién we de noodzakelijkheid niet in van een abonnement op het nieuwe blad. De inhoud levert anders geen bijzondere aanleiding tot bedenkingen op; zij is al ongeveer in den trant als die van andere schoolbladen. Onder de rubriek //Mededeelingen" vonden we ver meld dat in de Provinciale Vergadering van Onder wijzers in N.-Brabaut door een der schoolopzieners geprotesteerd werd tegen de wijze, waarop iu sommige schoolbladen en door de pers in 'fc algemeen, de onderwijzers in dit gewest nu en dan worden aan gevallen. De Vereeniging deelde ten zeerste in dat protest; doch zij vond het in de gegeven omstandigheden nuttig, die aanvallen met een verachtelijk stilzwijgen te beantwoorden. Op die wijze zal de plaatsruimte die de redactie van Uit het Zuiden wil beschikbaar stellen juist om die //aanvallen van meer dan ééne zijde" af te slaan, al heel gering behoeven te zijn. Om een verachtelijk stilzwijgen op te nemen heeft men aan 't minimum van een blanco-kantje ruimschoots genoeg, dat verachtelijk stilzwijgen zou wel en margo gedacht kunnen worden te staan, en dan zou 't ook geen rupliek en dupliek en verder geschrijf uitlokken. We ontvingen dezer dagen ook het eerste nummer van den zesden jaargang van Het Schoolblad, courant voor lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs". Dit blad is welbekendhet verscheen tot dusver onder de redactie van de heeren J. Versluijs en C. van Riet; doch de heer Versluijs heeft zijn taak ne- dergelegd en het tegelijk vergroote blad verschijnt nu onder redactie van de heeren Dr. G. Penon, H. de Raaf en C. van Riet. Sommigen zullen wellicht het aftreden van den heer Versluijs, dien beau sabreur der paedagogen-po- lemiek, niet zonder leedwezen zien; anderen wellicht niet zonder genoegen, daar zijn scherpe pen hun wel eens wat al te pikant is geweest. Ieder zal echter de redenen, die de lieer Versluijs heeft om van redacteur in het gelid der medewerkers terug te treden, billijken, te meer daar de namen der nieuwe redactie een waarborg zijn dat het Schoolblad zijn reputatie van degelijk blad zal weten te handhaven. K e r k n i e ii w s. In de voormiddag-godsdienstoefening van Zondag 17 dezer werd ds. P. v. d. Veen, nieuw b3roepen predikant bij de Evang. Luthersche Gemeente alhier, tot zijn dienstwerk ingeleid en aan de gemeente voorgesteld door ds. W. F. Loman van Amsterdam met een rede naar aanleiding van I Kor. 4 20, waarna de heer v. d. Veen des namiddags voor het eerst voor zijn gemeente optrad met een rede naar I Kor. 11 23a. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 18 D e c. 1 876. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2'/2 pet.' 623/s dito dito 3 743/8 dito dito 4 j 983/8 dito Stad Rotterdam 3 973/,, België, dito Rotschild. 2'/2 I Spanje, Obligatien, 1867/72 3 13V, dito Binnenl. f 6250 3 ll7/is dito f1250 en f 2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 531//,, dito 185663.3 Rusland, Obl. Hope Co. 17981816 5 95 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 799/16 Obligs. a f 1000,— 1866 5 88"/3 dito a 100,— 1860 4i/2 78^3 Cert. bij Hope fy- Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 70'/2 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 f 268 Oostenrijk. Obl. 111 papier Mei en Nov. 5 pCt| lü1/* Febr.-Aug. 5 457/8 dito in Zilver Jan. en Juli 5 51V, April Oct. 5 51 ^2 Aand. Pr. Leen. ft. 100 1864 f 1211/1 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 pCt. Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 B1^ N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 100 Brazilië, dito 1865 5 921/8 Mexico, dito 1851 3 53/,4 Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltisclie dito 3 Russische Spoorw. Poti Tiilis d°. 1000, 5 pCi dito Jelez-Orel f 1000 L'1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-I tal. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatscli. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS. 250 119 86 63 V, 54% Metalliek f 19,60 Rus. Z, Dito Nationale 23,20 Arner. DivqEng. p 11,821/2 Papier ROTTERDAM, 18 Dec. Tarwe25 ct., Wintergerst, Zomer< boonen '10 a 20 ct. per mud J1 a g e r. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1875 Nieuwe 1876 Rogge 1876 Wintergerst 1876 Zomergerst Inl. lange Haver korte Kleine Blauwe Erwten 1876 Groote Bruine Boonen Witte Zeeuwsche Paardenboonen .-R. f283/8 Dollars 2,46 'f, 2,26 1876. gerst en Paarden- Rest onveranderd. f 10.a f '10.50 io._ a - 1-1.50 - 7.75 a - 8.25 - 6.50 a - 7.— - 5.50 a - 6. - 3.a - 4. - 4.a - 5. - 10.— a - 11.— - 12.50 a - 13.50 - 12.— a - 13.— - 13.— a - 15.— - 8.a - 8.50 ZEETIJDINGEN. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 16 Dec. //Tyen", kapt. D. Form, van Samarang naar Rotterdam. 18 //Professor Simon Thomas", kapt. L. Lammers, van Batavia naar Rotterdam. 18 //Mary Mc. Kee", kapt. E. C. Sharp, van Baltimore naar Rotrerdam. BROUWERSHAVEN. 16 Dec. Nederl. fregat //Maibit", kapt. A. Altman, vertrokken naar Samarang. 16 Binnengekomen en direct binnendoor opge- stoomd het Eng. s.s. //Imbro", kapt. C. Wight, van Odessa naar Rotterdam. 17 n Binnengekomen het Nederl. s.s. //Ariadne", kapt. M. van Emmerik, van Reval met be stemming naar Rotterdam. 17 de stoomlichter //Nova", kapt. v. Aalst, van Rotterdam ter inneming gedeelte lading van het s.s. //Ariadne". ter bevordering van op Donderdag 21 December 1876, des namiddags te half een ure teil huize van den Heer M. FRANKEN, //Huis van Nassau" te Zierikzee. Punten van behandeling Verkiezing Bestuursleden. Ingekomen stukken, enz. Namens het Bestuur der Afdeeling, de Secretaris, H. G. MULOCK HOUWER.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1