Binnenland. Buitenlandsch Overzicht. Brouwershaven, 13 Dec. Heden hield alhier de afdeeling der Vereenigïng //Volksonderwijs" hare eerste bijeenkomst, die door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Bij stemming werden tot Bestuursleden gekozen de heeren J. de Kater Jz., PresidentJ. van der Bent, Secretaris en A. Noteboom, lid van Bestuur. Tijdens de vergadering, waarin het doel en streven dier Vereeniging nader besproken werd, gaven uog velen blijken van hunne instemming daarmede, door als leden tot deze afdeeling toe te treden. Biervliet. De winter-vermakelijkheden zijn ook hier weder in vollen gang. Ons muziekgezelschap, dat in den laatsten tijd zeer sterk is toegenomen en onder de beste gezelschappen in deze streek kan ge teld worden, en onze Kamer van Rhetorika, die zeer llinke acteurs bezit, geven ons gedurende den winter menig genotvol uur. In de laatste helft van No vember gaf liet muziekgezelschap een concert voor zijn honoraire leden. Iemand, die eenigszius ook maar over muziek oordeelen kan, heeft toen zeer licht kunnen opmerken, hoezeer de werkende leden, die steeds het geheele jaar door twee maal per week ge oefend worden, in gehalte zijn toegenomen. Zeer aan genaam en tevens aanmoedigend is dit voor den kapelmeester, tevens onze gemeente-secretaris, die met onverpoosden ijver voor eene zeer geringe bezoldiging steeds voortgaat de werkende leden in die fraaie kunst in te wijden. Voorzeker is de drijfveer van den kapel meester //liefde tot de kunst*', die hem aldus doet handelen. Wij wenschen hem dan ook van harte succes in zijn edel pogen en verzekeren hem dat zijn streven om Biervliet een flink muziekgezelschap te verschaffen, door ieder weldenkende op lioogen prijs wordt gesteld. Onze kamer van Rhetorika gaf ons Donderdag 14 December jl. in een algemeetie vergadering een ge notvollen avond door de opvoering van //de verloren Zoon", tooneelspel in vier bedrijven door P. P. Bru- lüngs en tot nastuk //Zwarte Piet", blijspel in één bedrijf. Ik zeide een genotvollen avond en dat was het ook werkelijk. De zaal was eivol en het getal honoraire leden zoowel als werkende is dan ook zeer toegenomen in den laatsten tijd, wel eeu bewijs dat de Kamer in den smaak der Biervlieters valt. Over het algemeen werden de rollen zeer goed ver vuld, ieder die er een te vervullen had heeft zich, naar zijn vermogen, er flink van gekweten. Het nastukje werd meesterlijk afgewerkt en hij, die de damesrol (Roosje) te vervullen had, hoewel geen werkend lid, heeft veel aanleg voor 't komediespel aan den dag gelegd. Kortom, allen die maar eenigszius hebben bijgedragen om den avond genotvol te maken, ook die leden van ons muziekgezelschap //Harmonie" die voor muziek zorgden, hebben aanspraak op de erkentelijkheid van lien die tegenwoordig waren. Wij hopen dan ook dat de Kamer //Jacob van Lennep" steeds meer en meer worde eene vereeniging toenemende in bloei en altijd zorgende het nuttige met het aangename te vereenigen. De aanvraag naar mest aan de fabriek te Kralingen is zoo groot, dat ze reeds verkocht is voor ze de noodige bewerking heeft ondergaan. Was in den aanvang de prijs per kubieken meter 3, na is die gestegen tot f 6. Dit jaar is reeds voor circa f 6000 aan mest afgeleverd. eens blijde, dan weder droevig en treurig tegenwoordige geweest was, en wel meestal het laatste. De Tower van Londen is zeer oud, volgens de logende wel 20 eeuwen, blijkens de gebouwen toch nog wel minstens zeven a acht. Doch hoe oud ook, ziet alles er zoo goed geconserveerd, welonderhouden en proper uit, dat die hooge oudheid niet zoo terstond in het oog valt. Uitwendig echter vertoont de merk waardige citadel te midden van het drukke gewoel van het hedendaagsche Londen nog een zeer ge prononceerd middeleeuwsch karakter. Als men den naburigen heuvel, den Tower hillafdaalt naar de buitenste poort de middle Tower of ook wel de Leeuwenpoort genaamd, dan doet zich de donkere, zware massa van muren, rondeelen en torens zeer indrukwekkend voor, terwijl de groote Witte toren in liet midden van het geheel boven die massieve omge ving uitsteekt. Ik zal mij hier niet verdiepen in de vraag of wer kelijk de Romeinen de eerste grondleggers geweest zijn; ik voor mij betwijfel het. De eigenlijke geschie denis van den Tower en zijn beteekenis voor Engelands historie vangt aan met de heerschappij van Willem den Veroveraar. (40564087). »Als men den Tower van Londen aanschouwt," zegt de de Engelsche schrijver van de Guide to the tower of London, die men u, tegelijk met uw entreekaartje, doch ook alweêr voor oen halve schilling, in de hand stopt, »dan voelt de Bij de Regeering is weder een opgave ontvangen van bekroningen op de tentoonstelling te Philadelphia, waarin o. a. voorkomen Groep XXXVI, eervolle vermeldingen de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Middelburg en Vlis- singen en de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, te Middelburg. De rechtbank te Middelburg heeft den heer B. P. Kortevveg, beklaagd ter zake van hoon in een geJrukt stuk aan het hem ten laste gelegde feit schuldig ver klaard en hem, met toepassing van art. 375 van het Welb. v. Strafr., veroordeeld tot het minimum der straf, een geldboete van f 8, alsmede in de kosten. Tevens is toegewezen de vordering tot schadever goeding door den heer De Haas, die zich als beleedigde partij in het geding heeft gevoegd, zijnde het bedrag dier schadevergoeding bepaald op de gevraagde som van 10. Andermaal is de Schelde-oever van Zeeuwsch- Vlaanderen door een zware ramp getroffen. Er heeft weder een ernstige dijkval met doorbraak plaats gehad aan den Nieuw Neuzenpolderhet weggezonken per ceel moet 400 a 500 Meter lang zijn. Gelukkig wordt voor liet oogenblik een algemeene inbraak nog tegen gehouden door den achterliggenden inlaagdijk, die, naar men hoopt, het nog houden zal. Een huisgezin dat achter den verdwenen dijk woonde heeft door de vlucht het leven moeten redden. In het Vaderland van 18 dezer komt een //Open brief" voor van Jhr. Mr. V. de Stuer9 aan den HoogWelgeboren Heer Jhr. C. M. Storm van 's Gra- vesaude, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin de heer de Stuers zich verdedigt tegen hetgeen in de Kamer door den heer Storm van hem gezegd isde heer Storm heeft nl. den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gewaarschuwd tegen de adviezen, die de lieer de Stuers in zijn betrekking als referen daris, chef der Afdeeling Kunsten en Wetenschappen, den Minister geeft. De heer Storm meende dat die adviezen de strekking hadden om naar de middel eeuwen terug te voeren, om in 't bijzonder 's Lands gebouwen voortaan in middeleeuwschen stijl te doen oprichten. De heer Victor de Stuers komt hier krachtig tegen op en verklaart dat hij geenszins ons naar de mid- deleeuvvsclie toestanden wil terugvoeren; dat hij alleen verlangt dat ook de middeleeuwsche bouwkunst wordt bestudeerd bij de geschiedenis der vaderlandsche kunst in 't algemeen, dat hij het verband tusschen middel eeuwsche bouwkunst en ultramonlanisme niet uitziet, en ook wel degelijk een voorstander is van vooruit gang, veredeling in de kunst, doch dat daarbij ook de oude kunst en haar lessen niet mogen uit het oog verloren worden. Te Woerden is ingebroken in de kerk der Israëliten en zijn daar eenige zilveren voorwerpen door de dieven medegenomen. Volgens een raededeeling van het weekblad Semper Virens is een proef met een zeer eenvoudig raiddel tegen de vraatzucht van wilde konijnen met den besten uitslag bekroondmen spanne rondom de kweekbedden, één voet hoog boven den grond, een lijntje, dat men vooraf eenige uren in gewone smeertraan heeft gelegd, waarmede men het dan verder om de acht dagen nog eens bestrijken moet. geest zich onwillekeurig terug geleid naar de verove ring door de Normandiers. De Normandiers of «mannen van het Noorden," waren een edel en begaafd, hoewel dan ook een trotsch ras van menschen, en deze laatste eigenschap, een der loten bestemd om op den ver wanten stam der omwonende natiën geënt te worden, ten einde den volmaakten Brit der oude tijden te vormen, bracht in deze vele uitstekende elementen. Te midden van den schrikbarenden strijd die ont sproot. uit de meedoogenlooze poging der Normandiers om in de borst van den Sakser dien geest der vrijheid te verstikken die zich altoos ontembaar betoond had, verrees de Groote of Witte toren. De vaderlandslievende burgers van Londen verachtten dermate de ijzeren wet van hem, die hen zocht te overweldigen, dat de staatkunde van den Veroveraar hem er toe leidde een sterkte te bouwen die tegelijk zou moeten dienen om hemzelf te beschermen en de opstanden te bedwin gen. De massieve grootheid van het gebouw door Willem gesticht maakte het recht geschikt om deze doeleinden te bereiken. De plaats was ook goed gekozen: even buiten de city, Oostwaarts, op den Noordelijken oever van de Theems waar de grond zich eenigszins heuvel achtig verheft boven de naburige moerassen van Essex en de lage gronden van Surrey. Zoo zag de Tower van Londen de dageraad van Engelands stormachtigen morgen. Toen later de stormen gaandeweg bedaarden en de constitutionèele vrijheid al helderder aanlichtte Men verzekert, dat de Prins van Oranje tegen Ja nuari iu liet vaderland zal terug keereu. Het aantal kloosters in de provincie Limburg, dat te vorigen jare 46 bedroeg, is thans tot 56 gestegen. Een landbouwer gelooft het middel tegen de aard appelziekte te hebben gevonden het bestaat eenvoudig daarin, dat men de knol den ln Juni plant in plaats van in April; dan toch ontgaat de aardappel de verschillende invloeden, die de ziekte veroorzaken nachtvorsten in April, rijp in Mei, verschroeiing van den stengel in Juli. Vele jaren achtereen, zegt le Courr. d. I. Meuseheeft de bedoelde landbouwer deze methode toegepast en uitstekende, zeer gezonde aardappelen verkregen. Ten aanzien van een beweerde zending van den heer Moodie, om ten behoeve van de Transvaalsche Spoor wegmaatschappij een gedeelte der niet dadelijk benoo- digde spoorwegraaterialen te verhypothekeeren of te verkoopen, ten einde de vracht te betalen, schrijft de heer Roland Holst, consul-generaal der Zuid-Afrik. Republiek, hedeu in het „HbldT: //Ik kau een zending vau den heer Moodie niet tegenspreken, omdat ik het tegendeel niet weet, maar dat die zou dienen om gelden te verkrijgen, ten einde de vrachten voor het spoorwegiuateriaal te betalen, is bepaald onjuist. De vracht van het achttal schepen, dat met materiaal naar Delagoabaai is uitgezeild, is door mij voor de helft vooruitbetaald, en volgens de bepalingen der charterpartijen wordt voor de wederhelft, na de lossing op de bestemmingsplaats, door de ge zagvoerders op mij getrokken. De toespraak van den nieuwen Franschen premier, Jules Simon, in de Tweede Kamer was in menig opzicht het glanspunt der overigens schrale politieke gebeurteniseen van de afgeloopen week. Of die toespraak nu inderdaad zoo veel te beteekenen heeft, dat zij verdiende op de vleugelen der faam naar alle oorden der wereld heen gedragen te worden, durven we niet zoo in allen deele toegeven. Neemt men in aanmerking dat de val van het kabinet Dufaure eenigs zins onder ongunstige omstandigheden plaats had, of liever wat ongelegen kwam, ook wegens de in den jongsten tijd weder ietwat aangewakkerde agitatie der Bonapartisten, dan is zeker de op Fransche wijs in ronde sonore klanken uitgedrukte betuiging van Simon dat hij geen program zou geven, te beschouwen als het program van een kabinet der verzoening van rechter eu linkerkant nl. voor zoover de linker door het centrum naar de rechter en deze laatste langs denzelfdeu weg in omgekeerde richting naar de linker heen wijst. Maar ofschoon sonore klanken met welgevallen door Fransche ooren worden opge nomen en genoten, daarom zijn ze nog niets meer dan klanken. Als Jules Simon dus betuigt dat hij erkend liberaal is en tevens ook erkend conservatief, dan is dit eenvoudig een phrase die niets beteekent. Wij betwijfelen dan ook of b.v. Gambetta wel ooit zoo'n paradox zou wagen al is er ook voor een oogenblik succes mede te behalen. Een feit is 't dat Gambetta niet mede instemde in 't algemeen gejuich dat van rechts en links opging onder de rede van Jules Simon. Niettemin achten wij het optreden van Jules Simon een belangrijke gebeurtenis. Jules Simon is een zeer gewilde persoonlijkheid, Dufaure is dit nooit ge- met gestadiger en krachtiger stralen, nam de vrees wekkende donjon der Normandiers een minder op den voorgrond liggende plaats in de Engelsche historie in. En thans, nu Brittannie's voorspoed en vrede ten toppunt zijn geklommen, nu de onderscheidene nati onaliteiten volmaakt wel tot een harmonisch geheel zijn samengesmolten, en Noorman en Deen, Romein en Kelt onder ons gewaardeerd worden omdat zij bevalligheid en geest hebben bijgezet aan de Saksische kracht, nu verdwijnt de oude sombere burgt in het aldoordringend licht. Voor de meesten van ons (Engelschen) is de Tower niet meer dan een monument op voorbijgegane twisten en uitgeloeide stormen." De Tower speelt in Engelands geschiedènis een drievoudige rol: als vesting, als gevangenis en als paleis. Als vesting is hij allengs verrezen en uitgebreid rondom den reeds genoemden Grooten of Witten toren. Dit groote vierkante gebouw 446 voet lang van Noord naar Zuid, 96 voet breed en 92 voet hoog, met vier onderling verschillende torens op de hoeken, is ontwor pen en gegrondvest door den krijgshaftigen en ook als bouwmeester genialen bisschop Gandulf van Ro chester. De bouw werd aangevangen m 4079 en 4080. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 4