Onze Leestafel. BEURS- EN MARKTBERICHTEN. Zeetijding van Zieriksee. Burgerlijke Stand te Zieriksee. en slechte uitkomsten gevenliet onderscheid in den bodem niet genoegzaam in aanmerking genomen zijn, enz. Dan begrijpt de boer, die op dezen z. g. theo retische» grondslag zijn bedrijf uitoefent, dat hij een letterknecht is en geen rekening houdt met zijn omgeving. Volkomen ben ik het met Steller van dat artikel eens, dat liet beter is één onderwerp goed te over denken en te bespreken, dan vele onderwerpen aan gekeuvel zonder goede gronden te onderwerpen. Maar ik wensch te vragenIs het niet beter over vele zaken te spreken al is het ook oppervlakkig, dan niet te spreken Dan zal het verder wel voor de band liggen dat de practijk uitgebreid wordt, dat liet in woorden brengen zijner gedachten wordt bevorderd en dat er velen opgewekt zullen worden om zoo mogelijk door lezen van goede boeken den kring hunner kennis uit te breiden. Van jeugdige krachten moet men niet te veel eischen. De groote vraag isdoen die sócieteiten nut? Aanvankelijk refereer ik mij aan het naschrift der Redactie en vermeen daar wel wat goeds in te lezen over de werking dier sócieteiten. Ik zal daar over niet verder ingaan. Daar ik optreed als verdediger, zoo resumeer ik nog eens kort de goede zijden van La n d b o u w v eree ni gi n ge 11 In het Noorderkwartier (Noord-Holland) hebben ze veel gedaan, o.a. de oprichting eener modelhoeve. In Groningen, onderzoek naar boter- en kaasbereiding in Denemarken en de Holsteinsche hertogdommen. In Noord-Brabant en Limburg afkoop van tienden en bij coöperatie op dezelfde wijze aankoop van kost bare machines. Dat is daar de werking geweest van soortgelijke vereenigingen. Zou het dan in Zeeland zoo gewaagd zijn ook dergelijke vereenigingen op te richten? Ik hoop van neen. Want het tegendeel zou geen vleiend compliment voor ons zijn. Alleen de zucht om zoo mogelijk het goede, dat in zulke vereenigingen gelegen is, aan het licht te brengen, heeft mij genoopt u met dit schrijven lastig te vallen. Een landbouwerlid eener Landbouw-societeit. k^jjjs s7x^'jv"x"ï±: u w Naar wij vernemen ondervindt het plan van den heer D. II. Ezerman om dezen winter met medewerking van eenige heeren dilettanten een serie van drie con certen te geven, veel deelneming. Wie zich de genot rijke rauziek-avonden van den vorigen winter nog herinneren en bekend zijn met de degelijke talenten der heeren dilettanten, die toen zooveel bijdroegen tot het goed slagen der concerten, zullen nu niet verzuimd hebben hun naam op de lijst van inteekening in te schrijven. Wij durven dit echter ook vrijmoedig aan bevelen aan lien die deze concerten nog niet kennen, en brengen daarom in herinnering dat het eerste concert zal plaats hebben op Dinsdag lfl December. Wij vernemen ook dat het denkbeeld van den heer C. den Toom om in de concertzaal alhier een tooneel- voorstelling door het hier, 11a vernieuwde kennismaking, met zooveel lof bekende gezelschap van Victor Driessens te Antwerpen, te doen geven, van onderscheidene zijden ondersteuning, althans bijval ondervindt. Een gelegenheid als deze tot het smaken van edel kunst genot zal gewis als 't denkbeeld tot uitvoering komt door geen kunstminnaar verzuimd worden. De Rederijkerskamer //Van Beers" is voornemens eerstdaags een uitvoering te geven. In den verloopen winter heeft //Van Beers" blijken gegeven dat onder haar leden wezenlijk veelbelovende jonge rederijkers geteld worden. //Van Beers" verdient 0. i. aanmoedi ging en steunen dit te meer wegens de, ook op liet gebied der rederijkkunst, onder de jonge lieden bestaande concurrentie. I11 het belang van //Van Beers" hopen we dat haar leden zich niet zullen laten verlokken tot het spelen van groote, beroemde drama's in vijf, zeven of meer bedrijven. Kleine, aardige losse stukjes zullen hun ongetwijfeld een succes bezorgen dat veel meer waard is, en vooral meer geschikt zal zijn tot bereiking van hun hoofddoel, oefening in de kunst van voordragen en acteeren. I11 die groote zware stukken komt wel het ongewoon vroeg-rijpe talent van enkelen aan het licht, maar ook de onervarenheid, de zwakheid of het totale onvermogen van anderen, en natuuurlijketwijze van de meesten, terwijl de vruchten die zij van zooveel overspanning kunnen trekken voor hun studie en ont wikkeling als rederijkers zeer gering zijn. Met onverflauwde belangstelling lezen we steeds de elkaar regelmatig opvolgende vellen van het fraaie tijdschrift Eigen Iiaard. De thans voltallige 11e afl. bevat weder zeer veel lezenswaardigs, wetenswaardigs en bezienswaardigs. Behalve de vervolgen van de Zuid-Afrikaansche novelle van mej. van Rees, vinden we een belangwekkend stuk, door afbeeldingen ver duidelijkt, betreflende de Groote Werken in Nederland en wel vooreerst, over de spoorweg- en havenwerken te Rotterdam en op Eeijenoord verder een artikel van dr. Hubrecht over de Sumatra-expeditieeen niet minder interessant over de Rijks-telegraafkantoren te Amsterdam door A. C. Hissink; vervolgens een aardige bijdrage tot de kennis van de oud-vaderlandsche zeden en gebruiken onder de rubriek //Oud Hollandsche gezelligheid", eindelijk de portretten van Mr. J. Heems kerk Az. en Mr. Jeronimo de Bosch Keraper, benevens een paar fraaie houtgravuren naar een schilderij van Johannes Lingelbach en een teekening van Taanman. Met nog een aflevering zal de loopende jaargang van Eigen Haard compleet zijn. Tegen den aanvang van den nieuwen jaargang vestigen we er de aan dacht op van het beschaafde publiek, voor zoover dit nog geen kennis met het degelijke tijdschrift gemaakt heeft. Eigen Haard mag in geen beschaafden kring een vreemdeling blijven. Van de //Bibliotheek van Buitenlandsche Schrijvers", onder redactie van T. H. de Beer, met medewerking van eenige letterkundigen, is thans het derde stuk verschenen bij de uitgevers J. van der Endt en Zoon te Maassluis. Dit stuk bevat Molière's Les Précieuses ridicules et les Eemmes savantes met aanteekeningen en toelichtingen door Pierre L. Cocheret, leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotterdam. Molières werken worden in elke particuliere bibli otheek gevonden. Of ze ook gelezen en beoefend worden met die belangstelling, welke ze als meester stukken van dichting, stijl en dramalischen bouw verdienen? Ongetwijfeld niet; ofschoon het niet te ontkennen is dat het tegeuwoordig hiermede beter gesteld is dan tot voor weinige jaren. De lectuur van Molières slukken heeft ondertusschen bezwaren in, voor hen die niet tamelijk diep in de schatkameren der Eransche taal en letterkunde zijn doorgedrongen. Welnu aan de hand van Cocheret en voorgelicht door zijn kleine en gvoote'aauteekeningen, en glossen, vallen die bezwaren grootendeels weg. Dit is een rede waarom wij vooral jongelieden de kennismaking met de uitgave van de heeren v. d. Endt dringend aan bevelen. Br. Ludwig Büclmers Kraft und Stoff. Zou een wijsgeerig werk dat in 20 jaar een 14en druk beleeft, ook soms lezenswaardig kunnen zijn voor allen, dis belangstellen in wijsheid, ook al zijn ze juist geen wijsgeeren Men mag veronderstellen van ja. Reeds daarom achten wij de vertaling van boven genoemd geschrift, door den heer R. S. de Haan be werkt naar den pas verschenen 14en druk en de uitgave dier vertaling door de uitgevers Blomhert en Timmerman te Nijmegen voldoende verantwoord. Men moge over de moderne natuur-philosophie, over Darwinisme enz. enz. denken wat men wil; men moge die beschouwen als nieuw ontstoken en helstralende lichten op 't wijde gebied van 't onbekende, of ze veroordeelen en verfoeieu als ketterij, dit is zeker, men is als beschaafd menscli verplicht er kennis mede te maken, er notitie van te nemen. De tijden zijn voorbij dat men de lichtdragers met een //gaat voorbij kon afschepen, of zich aan den invloed des lichts kon onttrekken door al de luiken te sluiten en zich in de donkere kamer te verschuilen. Hiermede is nog niet gezegd dat mannen als Darwin, Moleschot, Biichner, en zij alleen 't ware licht ge vonden hebben. Wie daaromtrent oordcel des onder- scheids wil erlangen en althans voor zich zeiven een overtuiging vormen, hij leze en bestudeere hun werken. Dit is geeu kleinigheid en lichter voorgenomen en aangevangen dan ten einde toe volbracht. Voor hen echter die aangaande de gronden der moderne wereld beschouwingen althans zooveel willen te weten komen dat zij voor hen niet racer zijn onbegrepen stemmen uit een onbekend land, kunnen we de kennismaking met het beroemde boek van Biichner //Kracht en Stof" niet ernstig genoeg aanbevelen. Geen schrijver heeft in die mate het geheim ontdekt van de echt popu laire behandeling der diepzinnigste vraagstukken des levens als de Tiibinger docent dr. Ludwig Biichner. Geen wonder dan ook dat zijn stem, in 1855 bij de eerste verschijning van zijn boek, als een donderslag klonk in de ooren van wakenden, droomenden en sla- penden want die stem was helder, verstaanbaar, on dubbelzinnig. Men kan er de ooren voor toestoppen, er om toornen, den stouten spreker er om vervolgen, maar beweren dat men hem niet verstaan had, als de Atheners eenmaal Paulus deden, hem wegzenden om hem een andermaal nog eens weder te hooreu, dat kan men niet. Wij zullen ons voor 't oogenblik onthouden van bespreking van den rijken inhoud van dit merkwaar dige boek. we kloppen 11 nu alleen op den schouder, en raden u aan lees even //Kracht en Stof" van Ludwig Biichner; daarna zullen we er wel eens nader over spreken. K erknieuws. Beroepen te bJieuw- en St.-Joosland ds. W. R. Kaltshoven te Eede. Bedankt voor Amemuiden door ds. Mac Pherson te Ooltgensplaat; voor Ylissingen door ds. P. J. Romijn te Nijkerk. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 14 D ec. 1 8 7 6. Cert. Nat. Schuld. 2'/2 dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 dito Rotschild. 2 '/i Obligatien, 1867/72 3 dito Bhmenl. f 6250 3 dito f 1250 en ƒ2500 3 Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Obl. Hope Co. 1798—1816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. '1855 5 Obligs. a f 1000,— 1866 5 dito a 100,1860 41/4 Cert. bij Hope fy" Co. '1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 Obl. 111 papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. fl. 100 1864 Bew. Inschr. met Coupon 5 Obl. Alg. Schuld '1865 5 dito Mei. Nov. 1885 6 dito 1865 5 dito 1851 3 pCt. pCt Nederland België, Spanje, Portugal, Rusland, Oostenrijk. Italië, Turkije, N.-Amerika Brazilië, Mexico, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 i Russische Spoorw. Poti Tillis d°. 1000, 5 pCc dito Jelez-Orel f 1000 1.1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. f Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert. van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. PR IJ ZEN VAN COUPONS. 62% 74 977/a 961/,, Ï33/s 'H9/i6 pd/16 527/8 945/g 79i/o 88 781/4 701/» 547/3 f 287 4615/ls 463/3 54 V2 513/4 1213/4 ~B9/io 99,5/is 921/s 252 115 Va 861 865/8 98 Vi 147 63Vs 551/4 Metalliek f 19,80 Dito Nationale 23,32i/a Div. Eng. p d 11,85 Rus. Z. -R. Amer. Dollars Papier f- 2,46 i/j 2,26 Marktprijzen van de volgende artikelen te Z i e r ik z e e, van den '14 Dec. 1876. De Ned. Mudde. Jarige Tarwe f Nieuwe dito -10,50 Zomertarwe Rogge 1876 - 7,75 Maartsche Gerst'1876 - 5,75 Winter-Gerst 1876 - 6,25 Zomer dito - 5,50 De Ned. Mudde. Haver f Paardenboonen Witte boonen Bruine dito Schokker-Erwten Kleine dito 1876 10,— Marktprijzen der Meekrap te Zier ik zee, van den 14 Dec. 1876. Teelt 1876. Per 50 Nederlandsche ponden. Twee en een, 1ste kwaliteit blank Twee en een, middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en een, 1ste kwaliteit blank Een en een, middelbare dito Een en een, mindere dito Onberoofde, 1ste kwaliteit blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito ƒ16,a 17,— - '15,50 k 17, - 14,a 15, - 3,— a 4, Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 14 Dec. 1876. Boter laagste koers 0,80 per 5 ons. hoogste - 0,85 5 Kip-Eieren laagste koers - 1,377-2 per 25 stuks. hoogste - '1,75 25 UITGEZEILD: 13 Dec. //Lizzie Mary", kapt. J. Burton, van Zierikzee naar Shields. 13 //Matthews Ann", kapt. B. James, van Zierikzee naar Sunderland. 13 //Noach II", kapt. J. van Schelven, van Zierikzee naar Rotterdam. (Opgesleept). Van 8—15 DEC. 1876. Geboren: Eene dochter van P. Kanaar en J. van de Velde. Eene dochter van A. van Bloppoel en P. J. Rinkler. Een zoon van J. van Maauen en P. Duson. Gehuwd: A. Joose, jm. en W. de Kok, jd. P. Simmers, jm. en M. Waardeuburg, jd. Overleden: M. van den Boom, oud 88 j., weduwn.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1