ZIËRIKZËËSGHE COIKAYI. voor liet arroniiis- sement Zierikzee. 1876. No. 99. Woensdag 13 December. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uille t o n. Bekendmaking. Binnenland. SCHETSEN OP REIS, MB Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,— Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LARBNMAN'. De BURGEMEESTER van Zieriiczee maakt bekend, dat hij in zijne qualiteit voor een ieder te spreken zal zijn op de gewone werkdagen, uitgezonderd den Woensdag, OP HET RAADHUIS, van des voor middags tien tot twaalf uur, en voor belangen van zeer dringenden aard, ook op andere tijden, te zijnen woonhuize. Zierikzee, den 11 December 1876. Be Burgemeester voornoemd, J. MAURITSZ GANDERHEIJDEN. Zierikzee, 12 Dec. Gisteren middag te één ure is de nieuwbenoemde Burgemeester dezer gemeente, Mr. J. Mauritsz Ganderheijden, in een openbare vergadering van den Raad, die mede door een groot getal burgers werd bijgewoond, plechtig geïnstalleerd. De oudste Wethouder, Mr. C. J. Fokker, hield bij die gelegenheid tot den nieuwen vertegenwoordiger des Konings in de gemeente een korte, eenvoudige, hartelijke toespraak, waarin hij zijn vertrouwen uit drukte dat de keuze van een om zijn talenten en andere uitstekende hoedanigheden zoo gunstig bekend persoon tot hoofd dezer gemeente een gelukkige zou blijken te zijn zoo voor de gemeente als voor den Raad, de burgerij en hem, Spreker, zelf, die den heer Mauritsz Ganderheijden reeds als academie-vriend gekend had. Hij heette hem derhalve hartelijk welkom in de gemeente en wenschte hem geluk bij de aan vaarding zijner betrekking. De heer Mauritsz Ganderheijden antwoordde op deze toespraak met een even hartelijke dankzegging voor 't reeds aanvankelijk toegezegde vertrouwen, terwijl hij tevens de hoop uitdrukte zich dat ver trouwen te zullen kunnen waardig maken, waarbij hij rekende op medewerking en tegemoetkoming. Een en ander werd met groole belangstelling aan gehoord door de vele leden der burgerij die de zaal vervulden en maakte blijkbaar een aangenameii indruk. Na afloop der raadszitting was er receptie en werden eenige autoriteiten en personen aan den nieuwen Burgemeester voorgesteld. Des avonds bracht het muziekcorps der d.d. Schut terij Z.E.A. een serenade, die door een groote volks menigte werd bijgewoond. Zierikzee, 12 Dec. De stichting van twee nieuwe Rijks-kweekscholen voor onderwijzers, te Middelburg en Deventer, is thans een feit; de scholen zullen deu 1 Februari 1877 geopend worden oproeping is gedaan van 20 leerlingen voor elke school, aan wie een rijks- beurs zal worden toegekend. Tot directeur der kweekschool te Middelburg is be noemd de lieer W. J. Wen del, leeraar aan de kweek school te. 's Hertogenbosch en tot directeur dei- kweekschool te Deventer de heer D. de Groot, leeraar aan de kweekschool te Groningen. Brouwersiiaven, 9 Dec. Gisteren avond trad de heer J. H. C. Heijse, Voorzitter der Afd. Zierikzee van de Ned. Vëreeniging //Volksonderwijs", in"een openbare vergadering alhier op om de belangen van het volksonderwijs te bespreken de zaal was goed bezet en de Spreker werd met onverdeelde aandacht en be langstelling aangehoord. In een heldere en boeiende rede werden in de le plaats de gebreken aangetoond die ons volksonderwijs aanklevenin de 2e plaats werden de oorzaken van die gebreken opgespoord, en met de wet van 1857 in de hand aangewezen waar de wet zelve oorzaak is, dat ons volksonderwijs niet is, wat het behoort te zijn om in de 3e plaats te wijzen op de verbeteringen die geacht worden te moeten worden aangebracht. Eindelijk maakte de Spreker het publiek bekend met de Nederl. Vereeniging //Volksonderwijs", in haar werken en streven, en wekte de burgerij van Brouwershaven op de vereeni ging krachtig te steunen in hetgeen zij beoogt. De heer Adriani betuigde, als tolk der aanwezigen, den Spreker dank voor wat hij in het belang van het volksonderwijs dieu avond te Brouwershaven had verricht en voegde er nog een warm woord van waardeering bij voor het streven van de Vereeniging //Volksonderwijs." Nog staande de bijeenkomst trad een twintigtal dei- aanwezigen tot de vereeniging toe, zoodat een //Afd. Brouwershaven" als gevestigd is te beschouwen. Dreischor. 11 Dec. De Gemeenteraad van Drei- schor heeft in zijn vergadering van Zaterdag 9 dezer tot Gemeente-Ontvanger benoemd den heer Anthony Verjaal, ter vervanging van den heer C. Kloet, die overleden is. Mr. C. J. Pické is herbenoemd tot schoolopziener in het le district van Zeeland. Z. M. heeft.met ingang van 1 Jan. 1877 benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks Iloogere Burger school te Helmond den heer J. Ochtman Sz. van Zierikzee, wonende te Noortheij, gemeente Veur. De verzending van oesters uit Bergen op Zoom naar het buitenland is druk aan den gang. Er zijn dagen dat er 300,000 stuks worden verzonden. De Eerste. Kamer is bijeengeroepen tegen Woensdag 13 Deq., des avonds te acht ure. De Tweede. Kamer heeft den post van f 800.000 tot bestrijding der longziekte onder het rundvee goed gekeurd, zoodat nu de Minister Heemskerk de gele genheid heeft om te beproeven of deze plaag door het middel van afmaking op groote schaal voor goed is af te wenden. Bij het onderzoek in de afdeeling der Tweede Kamer van de afwijkingswettel), voor onderscheidene gemeen ten, van de regels der gemeentewet omtrent plaatse lijke belastingen, werd ten aanzien van Vlissingen gezegd, dat niet bleek van een krachtig streven om den uitzonderingstoestand te doen ophouden. Men gaf in bedenking om, als verdere opvoering van den hoofdelijken omslag onmogelijk was, hetgeen bij de toekomst, die Vlissingen te gemoet gaat, betwijfeld kon worden, in de eerstvolgende vijf jaren de f 3 per 100 kilogram tarwe trapsgewijze tot f 1 te ver minderen, of wel na den afloop van dat tijdperk geheel op te heffen. Daartegen kan desnoods eenige ver hooging van het gedistilleerd staan. Tegen die ver hooging kwamen echter andere leden in verzet. Vlissingen, 9 Dec. Met genoegen vernemen wij, dat van de directie der koninklijke stoomvaartmaat schappij //Zeeland" alhier het bericht is ontvangen, van over zee en van over land. XII. Dat Lloyds instelling nog altoos een koffiehuis heet is een bewijs van de vaste gehechtheid der Engelschen aan het traditioneele, en in dit geval kan het zeker geen kwaad. Is 't niet een zeer aardig denkbeeld dat daar in die drie ruime, deftige kamers onder een kop koffie gezorgd wordt voor het behoud van duizende bij duizende handelsfirma's en reederijen? En is misschien juist dat traditioneele der instelling niet het beste voorbehoedmiddel tegen ontaarding, een verschijnsel dat in de wijde kringen des handels en der financieele operatiën zoo vaalt voorkomt? De reeds vroeger door mij vermelde ale-shops en clrinking-shops zijn mede echt origineele inrichtingen. Men vindt in het groote Londen veel en ontelbaar veel kapellenmaar nog ontelbaarder is het getal hier- en sterkendrank-kroegen. De groote en drukste straten zijn er zoo vol van dat men, op een wandeling b. v. de poging wagende om te tellen hoeveel men er in een kwartier gaans aan één zijde der straat wel voorbij gaat, daar moede van wordt en het aldra opgeeft, 's Avonds zijn die kroegen schitterend verlicht met opzichtig gekleurde lantarens, gekleurde ruiten, gasïlluminaties of kunstig gemaakte prismatische toe stellen van gekleurde en geslepen glazen. Zij worden zeer druk bezocht, doch de meeste bezoekers houden er zich niet langer op dan noodig is om a glass of ale, ci porter of een andere dorstverslaande of wel dorst- verwekkencle vloeibare mondvulling te gebruiken. Er schijnt ook een groote mate van gelijkheid te worden in acht genomen in de Londensche kroegenalthans in defatsoenlijke van de groote straten, hoe 't in de achterbuurten gesteld is, kan ik niet bij ervaring zeggen. In die enkele, welke wij even een bezoek hebben gebracht om onze nieuwsgierigheid te bevredigen, kwamen net gekleed© personen wie weet waren 't geen Parlementsledenen eenvoudige voorbijgangers, fijn uitgedoste dandys en plompe coach men of nor scire cab-men elkaar aflossen aan de mar meren toonbank. Men ging niet zitten, waartoe trouwens ook nagenoeg geen plaats of gelegenheid was men maakte geen praatjes, men deed eenvoudig bu siness en ging terstond weder elk zijns weegs. Onder- tusschen schuilt er in de meeste van die kroegen meer dan men denken zou. Achter het voorvertrek zijn nog meer vertrekken en daar begeven zich de bezoekers heen, die bij hun glas ale nog iets te eten verlangen, of zij die meer op hun gemak het edele nationale brouwsel willen genieten. Men kan er n.l. een cötelette, een vogeltje, een aardappeltje met een slaatje, alsmede taartjes en gebakjes ook bekomen. Al deze artikelen kan men echter ook vóór aan de toonbank even goed bekomen en verorberen. Men ziet ze daar in rijken voorraad tentoongesteld en alles ziet er wezenlijk zuiver en goed genoeg uit. Zoo zijn die inrichtingen nog wezelijk nuttig voor duizenden want in een plaats als Londen, waar zoo velen zich dikwijls om allerlei dringende redenen uren ver van hun huis of uit hun buurt bevinden, terwijl zij dan doorgaans geen tijd hebben om aan den inwendigen mensch liet noodige te bezorgen, daar komen die gemakkelijke onkostbare gelegenheden om zich even te versterken en op te frisschen, uitnemend goed te pas. Met veel genoegen zou ik nu den lezer tot besluit van deze schets nog eens rondleiden en introduceeren in de menigerlei logementen, slaaphuizen, holen en gaten waar een groot aantal menschen dag aan dag- een onderkomen zoekt, 't welk velen zelfs niet eens vinden; doch onze persoonlijke ontdekkingstochten in Londen hebben zich niet tot zoover, zoo laag of zoo diep uitgestrekt, en navertellen wat ieder overal lezen kan bij Dickens, Esquiros en zoovelen, daar steekt geen aardigheid in en zou ook te ver afleiden. Ik vermeld alleen nog hij name enkele eigenaardige inrichtingen, als: de oesterhuizen, oyster-roomsalleen bezocht door heeren, die daar 's avonds laat na 't

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3