REKLAME. Pièces a Musique. Buitenlandsch Overwicht. ISMI^W^iMOBÉllCHTEgr Zestijding van Zieriksee. ADVERTENTIE. De Stoomvaartmaatschappij //Zeeland" heeft een leening uitgeschreven van f 3,200,000 verdeeld in 3200 aandeelen, rentende 41/2 pCt. 's jaars, af te lossen a pari in 30 jaar door jaarlijksche uitlotingen. Deze leening is rechtstreeks gewaarborgd, zoowel voor de rente als voor de aflossing, door Z, IC. H. Prins Hendrik. Te Veere lagen in één gezin vijf personen aan de pokken, zijnde de vrouw des gezins en vier kinderen één der kinderen, 12 jaar oud, is reeds overleden, terwijl ook de vrouw bedenkelijk ligt. Niemand in in dit gezin was ingeënt. Alleen de man en één kind bleven tot dusver vrij. Met het oog op de groote besmettelijkheid der pokziekte mag men vragen of iemand uit persoonlijken tegenzin tegen de in enting de vrijheid heeft zijn medeburgers aan het gevaar der besmetting bloot te stellenwaartoe te meer aanleiding is daar die man te Veere winkelier is. Vlissingen, 1 December. In de heden namiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad zijn tot bin nenvader en -moeder in het burgerweeshuis met al- gemeene stemmen benoemd J. N. Francken en vrouw, te Amsterdam. De heer A. A. W. Hubrecht geeft in de //Ne'derlandsche Spectator" den raad om aan Darwin op zijn 69e verjaring een meer waardig huldeblijk te geven dan door dr. Hartogh Heys van Zouteveen is voorgesteld. //Plet zwaartepunt van een Neder]huldeblijk," zoo schrijft hij, //mag noch moet liggen in een verzameling portretten van onbekenden, vergezeld van handteeke- ningen, beroepsopgaven en woonplaatsen, maar wel in een kunstwerk van blijvende waarde, dat ook, wanneer het klein en nederig blijft, een betere tolk zal zijn van de gevoelens der gevers eu zeker een geheel anderen indruk zal maken op den persoon, wien de hulde geldt. Daaraan kan dan een album toegevoegd worden met handteekeningen en, voor de liefhebbers, een met photographische portretten". Het hoofdbestuur der Schippersvereeniging //Schufc- tevaêr" heeft zich tot den Minister van Financiën gewend met het verzoek, dat zoo mogelijk in de pa tentwet zoodauige wijziging worde gebracht, dat voortaan die schippers, welke een gedeelte van het jaar buiten en binnenslands varen en van zetbrieven voorzien zijn, ook gerechtigd mogen zijn //een binnenlandse!) patent naar tijdsgelang" voor drie of zes maanden te kunnen erlangen. Men schrijft uit Kralingen Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen J. M., directeur van de z.g. brandassurantie-maatschappij //de Voorzorg", gevestigd te Amsterdam, wegens het niet uiükeeren van de verschuldigde gelden bij een hier plaats gehad hebbenden brand. Bij onderzoek is geconstateerd, dat de maatschappij //de Voorzorg" slechts bij naam bekend staat, terwijl zij, als het op betalen aankomt, niet te vinden is. Het getal der leden van genoemde assurantie bedroeg- in dezen omtrek 40. Dbl Thans zijn weder in de gemeente Gouda 96 men schel] bedrogen uitgekomen, die als lid van de Rot- terdamsche vereeniging //de Eendracht", waarvan het hoofd-kantoor is gevestigd te Amsterdam, in de Govert Flinkstraat, No. 360, een jaar lang iédere week vijf centen hebben betaald, waarvoor zij in het begin dezer maand November zouden ontvangen veeren bedden, chiffonnières, ladetafels, stoelen, spiegels, schilderijen, manufacturen enz. Eindelijk zijn op 25 November de goederen te Gouda aangekomen, welke bestaan in 96 paar vaasjes, ieder paar een waarde hebbende van nog geen 50 cent, alsmede een lastgeving van den Directeur dier vereeniging, J. Koch, aan den bode dier vereeniging, De Zeeuw, om aan ieder lid een paar vaasjes voor zijn aandeel uit te reiken. GCt.) Onze geachte lezers en bekoorlijke lezeressen zullen, evenals elk jaar, onder onze annonces de aanbeveling terugvinden der beroemde speeldoozen van J. H. HEL LER te Bern. Dit huis fabriceert deze stukken van algemeene bekendheid in een verwonderlijken staat van volmaaktheid. Het is ons een genoegen ze tegen het aanstaande Kerstfeest onder de aandacht van het publiek te brengen en ze warm aan te bevelen aan allen die smaak hebben in goede muziek en daarin een afleiding vinden van de zorgen des levens. Wat kan toch de echtgenoot aan zijne echtgeuoote, de bruidegom aan zijn bruid, de vriend.aan zijn vriend schooners en aangenamers aanbieden? Yoor den zieke levert zulk een voorwerp afleiding op; het vermaakt hem, het doet hem zijn kwalen vergeten en roept in hem de herinnering terug aan gelukkiger tijdenvoor den eenzame is het een getrouw gezel en vervrooiijkt de lange winteravonden in den schoot des gezins doorgebracht. Wij kunnen niet met stilzwijgen voorbijgaan liet zeer loffelijk denkbeeld van vele koffiehuishouders om zich muziekdoozen aan te schaffen om hun gasten verstrooiing te verschaffen. Zoo men ons van vele zijden mededeelt, hebben dezen zich geenszins de kleine uitgaven te beklagen integendeel, hebben zij zich er een wezenlijk en blijvend voordeel door bezorgddit zij een wenk aan de koffiehuishouders, die tot dusver verzuimd hebben dit aangenaam vermaak aan hun gasten te verschaffen. De keuze van elke Aria is bovendien met zorg gedaan, men vindt in dc iverkstukken van HELLER de nieuwste, de oudste, de populairste opéra's, opérettes, dansen en liedereu, nu eens ernstig, dan luchtig. Kortom, wij kunnen aan onze geachte lezers en leze ressen geen beteven raad geven dan dien van zich spoedig in het bezit van een dier aardige speeldoozen te stellen. Uitvoerige en geïllustreerde prijs-kranten worden gratis toegezonden aan ieder die ze aanvraagt. Be directe aankoop isdes te meer te verkiezen en aan te bevelendaar er veel dergelijke werkstukken doorgaa?i voor die van HELLER, ofschoon zij dit niet zijn. Bij het uitbreken van den opstand in de Herze- gowina haastten we ons een kaart van 't tooneel der beweging te koopen om daarop den loop der zaken te kunnen nagaan. Daar we vermenden dat de zaak wel spoedig een grooten omvang zou verkrijgen maakten we een aantal vlaggespelden gereed om daarmede de posities der strijdende partijen aan te duiden. We maakten Turksche, Montenegrijnsche en Servische vlaggespelden, alsmede enkele fantasie-vaantjes ter aanduiding van de stellingen en brandpunten van den opstand in de Herzegowina. Deze hulpmiddelen kwamen al dadelijk te pas. Uit voorzorg maakten we echter ook al vast wat vlaggetjes klaar van Rumenië en Griekenlaud, daar we 't niet onwaarschijnlijk achtten dat ook deze spoedig noodig zouden wezen om op de kaart bij te houden wat de toekomst zou opleveren. Thans schijnt liet dat onze voorzorg niet geheel voorbarig is geweest en we hebben er althans dit voordeel van dat we nu op ons gemak nog meer Turksche en ook een zeker aantal Russische, Oosten- rijksche, Engelsche en ook wat blanco-vlaggespelden gereed kunnen maken. Dat is een aardig spel met die spelden; de groote hanzen van Petersburg, Weenen, Berlijn, Londen en Parijs zitten na ook aan dat treuzelvverk van vlaggespelden maken. Wie zon niet wenschen dat ze maar niet noodig bleken te zijn, maar er is veel meer vrees voor 't tegendeel. Tot op (lit oogenblik is 't nog geen oorlog tusschen Rusland en Turkije. Zelfs weet meiï elkaar met nieuwe argumenten gerust te stellen. Nochtans is 't uitzicht alles behalve helderder geworden. De wapeningen en troepen-bewegingen der Russen houden aan. Dat de Russen door Rumenië heen een bazis van operatiën aan de Zuidzijde van den Donau zullen trachten te brengen, schijnt zoo goed als vastgesteld te zijn. liet Rumeensche leger is in beginsel alreeds bij de Russische leger-corpsen ingedeeld. Griekenland spreekt groote woorden en manoeuvreert als vast met zijn ministers, terwijl Turkije zijn vestingen naar den kant van Griekenland in allerijl gaat versterken. Ook heeft prins Bismarck zich laten hoorenvoor- loopig nog maar alleen aan een feestdisch, doch daar heeft hij aangekondigd dat hij bij de aanstaande derde lezing der Rijks-begrooting het woord zou voeren over den politieken toestand. Ondertusschen heeft hij nu reeds doen verstaan dat Duitschland zich onzijdig denkt te houden, clat het ernst is met de betuigingen vau vriendschap ten opzichte van Oosten rijk en Engeland, en dat er niet aangedacht wordt 't Duitsche Rijk eventueel ten koste van Duitsch- Oostenrijk te vergrooten. Dit alles is waarlijk al vrij veel voor een eenvoudige mededeeling onder een fijn glas wijn. Zooveel dat we er al zeer weinig waarde aan hechten, daar de prins blijkbaar gesproken heeft zonder nu bepaald op eventualiteiten te letten, waar door al die mooie betuigingen op eens konden worden te niet gedaan. Frankrijk laat weinig van zich hooren ten aanzien der Oostersche kwestie. Tegenover de ondubbelzinnige bedoeling van Rusland om de traktaten van 1856 te vernietigen, heeft Frankrijk nog geen enkele opmer king gemaakt. Niet van belang ontbloot is evenwel een dezer dagen door den Temps gegeven onthulling van zaken betrekkelijk den grooten oorlog van '70'71. Die onthulling behelst dat in Mei 1870 Italië op 't punt moet gestaan hebben met Frankrijk gemeene zaak te maken, doch dat de onderhandelingen afgebroken zijn wegens de doordrijvende eischen der ultramontaansche hofkliek in het belang vau het wereldlijk gezag van den paus. Nu is 'c de vraag van welken kant 't idee gekomen is om juist nu die historie weder op te halen. Komt dat idéé uit Engeland en heeft het ten doel Frankrijk aanwijzingen te doen met betrek king tot zijn eventueele bondgenooten als 't met Engeland samen wil doen? Of is 't afkomstig uit den boezem der ultramontanen in Frankrijk en Italië wier leuze 't is périsse la pat?'ie als de wereldlijke macht der kerk, d. i. voor 't oogenblik der Jesuïten, maar verzekerd kan worden In de Amerikaansche Unie is de verkiezingsstorm nog in lange niet tot bedaren gekomen. In Zuid- Carolina heerscht feitelijk scheuring in de wetgevende en uitvoerende machten. Het is een curieus schouw spel dat een land zoo, geheel binnen de perken zijner constitutie, oogenschijnlijk aan de anarchie kan over geleverd zijn. üerlt- en fSclxoolnienws. Bedankt voor Ylissingen door ds. P. J. Romeijn te Nijbroek. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan het gesticht Talitha Kumi te Zetten de heer J. Snoep te Goes tot hulponderwijzer te Kapelle de heer J. W. van de Linde te Naahvijk; te Biezelinge de heer J. Ilolt- huijzen te Middelburg; tot hoofdonderwijzer te 's Heer Abtskerke de heer Oh. van der Linde te Kloetinge tot hulponderw. te Waarde de heev J. Outlshoovn te Krabbendijke. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 4 Dec. 1 876. Nederland, Gert. Nat. Schuld. 2'/, pCt, dito dito 3 dito dito 4 dito Stad Rotterdam 3 Gelgië, dito Rotschild. 21/, Spanje, Obligatien, 1867/72 3 dito Binnenl. 6250 3 dito f 1 250 en f 2500 3 Portugal, Obligatiën 1853/69 3 dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope fy- Co. 17981816 5 Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 Obligs. a f 1000— 1866 5 dito a 100,1860 41/a Cert. bij Hope Co. 1840 4 Obligatiën-Leening 1867/69 4 dito '1859 3 Staatsleening 1864 5 Oostenrijk. Obl. m papier Mei en Nov. 5 Febr.-Aug. 5 dito in Zilver Jan. en Juli 5 April Oct. 5 Aand. Pr. Leen. ft. 100 '1864 Italië, Bew. Inschr. met Coupon 5 Turkije, Obl. Alg. Schuld '1865 5 N.-Amerika, dito Mei. Nov. 1885 6 Brazilië, dito '1865 5 Mexico, dito 1851 3 f pCt f 62V/8 745/3 99 97 137/,6 ii5/8 931/g 77 i/s 873/8 77i/3 259 407/IG 457/3 50 «/u 51 '120 pCt. 83/s 99 V, 247 116 pCt 84 84 Vi f 64 5415/, Groote Russische Spoorw.-Maatsch. 1868 5 Baltische dito 3 Russische Spoorw. Poti Tillis d°. f 1000, 5 dito Jelez-Orel f 1000 L1868 5 Fransch-Oost. Spoorw.-Maatsch. 3 pCt. Obl. Zuid-Ital. dito 3 dito Illin. Cent.-Spw.-Maatsch. Cert, van aandeel St. Paul en Pac. Spoor. Obl. 2e S. 7 Chicago N. W. pref. ROTTERDAM, 4 Dec. 1876. Tarwe en Kook-Erwten 25 ct., Rogge, Zomergerst, Haver en Paardenfeoonen 20 ct., Bruine Boonen 75 ct. lage r, nog veel onverkocht. Jarige Zeeuwsche Tarwe 1875 f 10.a f 10.50 Nieuwe 1876 - '10.25 a - 11.25 Rogge 1876 - 7.75 a - 8.25 Wintergerst 1876 - 6.50 a - 7. Zomergerst - 5.75 a - 6.25 Inl. lange Haver - 3.a - 4. korte - 4.a - 5. Kleine Blauwe Erwten 1876 - 10.a - 11. Groote - 12.50 a - 13.50 Bruine Boonen - '12.a - 13.— Witte - 13.a - 15. Zeeuwsche Paardenboonen - 8.a - 8.50 BINNENGEKOMEN: 1 Dec. //Matthews Sc Ann", kapt. B. James, van Sunderland naar Zierikzee. s s Bevallen van een Zoon, J. J. KOESTEN—Oerlemans. Zieriiczee, 1 Dee. 1876.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1