ZIERIKZEESCIIE COURANT voor het arrondis- Asêsj seisient Zierihzee. 1876. No. 96. Zaterdag 2 December, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD F e uille t o n. STATEN-GENERAAL. SCHETSEN OP REIS, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiENMAN. TWEEDE KAMER. Maandag zijn in de Tweede Kamer de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting voor 1877 aangevangen. Het in die zitting geredevoerde laat zich in weinige woorden kenschetsenVan conservatieve zijde wee moedige klacht over 't ook van dien kant niet ge loochende feit dat het kabinet der conservatieven meer en meer blijkt liberaal te regeeren; van ultra- montaanschen kant een verontwaardiging tegen het kabinet, in vormen uitgedrukt die zeer moeielijk parlementair zijn te noemen eu door den Voorzitter ook niet als zoodanig konden worden doorgelaten van liberale zijde enkele hartige opmerkingen bij wijze van interruptie nu en dan, in de warmte der algemeene hilariteit die de Kamer beheerschte, aan den heer Fransen van de Putte ontvallen. Toch óndanks dit alles heeft de ministriëele partij blijkbaar besloten het eerst al half en half in ongenade gevallen kabinet toch nog maar de hand boven het hoofd te blijven houden. Inderdaad een recht belangwekkende zitting, die van Maandag! Is 't niet zeer bijzonder dat het kabinet van zijn vrienden er zoo van langs krijgt, dat de honden er geen brood van lusten, en dat de conclusie der on derscheidene boetpredikatiën eenparig deze' istoch zullen we u niet afvallen. Vooral merkwaardig is het dat de ultramontaansche hulptroepen, die toch anders niet zoo overzot aan bepaalde personen gehecht zijn, maar altoos hem dienen door wien ze wat voor hun eigen partij kunnen winnen, nu te midden van de hardste ver wijtingen en tusschen uitvallen door, zoo bar als men ze maar zelden in een parlement hoort, niettemin het meest onverholen deze regeering hun steun bleven toezeggen. Een ander voornaam punt van de discussiën van Maandag was de recht op den man af tot de liberale meerderheid gerichte vraag waarom zij maar altoos door blijft //controleer en" en niet gaat „gouverneeren", met andere woordenwaarom er geen liberaal kabinet is gekomen uit de jongste crisis? Doch de heer Fransen van de Putte, aan wiens adres de lieer Heydenrijck deze sommatie had gericht, wilde niet doorbijten. Over 't algemeen komt het ons voor dat uit het gesprokene op Maandag blijkt hoezeer de tegenwoor dige ministericele partij in angst zit dat liet door haar met zooveel kunst en vliegwerk en op hoop tegen hoop gehandhaafde kabinet door den loop der feilen of zal te gronde gaan, of geheel overloopen naar den vijand d. i. naar de liberale partij. Wij willen aannemen dat de weemoedige verzuch tingen der conservatieven over den toestand en hun vooral door den heer Wintgens op den voorgrond gestelde bekommering voor de toekomst des lands welgemeend zijn. Maar waar haalt die partij dan toch een redeneering als deze van daangij voert het land ten verderve, gij bevindt u op een gevaar lijke helling, dicht bij een afgrond, doch omdat wij u, ondanks alles, toch voor goed conservatief houden, zullen we u blijven steunen? Wat al zaken werden daar niet aangeroerd en alle met een terughouding, een voorzichtigheid, als waren 't porceleinen koppen en schotels! 't Koloniaal re- geeringsbeleid natuurlijk voorop, doch dit maar als aanloop voor de nabetrachting op de verklaring des Ministers van Koloniën van 27 October j.l. Dan 't onderwijs, de defensie, de belastingen en last not least de //godsdienstigheid en de ongodsdienstigheid". Wat 't punt onderwijs bel reft was 't advies van den heer Schimmelpenninck v; d. Oije al heet curieus. Het vertrouwen van dien heer in het kabinet was wel //eenigszins geschokt", hij //ziet vreeselijke dingen in de toekomst", maar hij zal "om politieke redenen" niet tegen de Regeering stemmen. Verder deed hij een niet onaandoenlijk beroep op de grootmoedigheid der liberale partij. Voor den //godsdienst der vaderen" kwam de heer van Wassenaer op. Wij kunnen zijn bekommering niet verklaren. Eilieve, hoe kan de //godsdienst der vaderen" ooit beter bewaard en beschermd worden en de natie //godsdienstig" gehouden worden dan door de eendrachtige samenwerking van confessio- neelen en ultramontanen De zitting van Dinsdag was nog belangwekkender dan die van Maandag. Het eerst was toen aan 't woord de heer v. d. Hoeven. Wat vermoedelijk door geen enkel lid van 't mi nisterieel amalgama vermoed was, geschieddede heer v. d. Hoeven sprong ruiterlijk in de bres voor den Minister van Koloniën, zooals deze was op den 27 October, niet zooals hij later heette te zijn na de draaierij in de Eerste Kamer om de conservatieve partij gerust te stellen. Maar de heer v. d. Hoeven deed vrij wat meer; hij zette op vrij scherpen toon de woordvoerders zijner eigene partij van Maandag neer, vooral den heer Heydenrijck, en gelijk hij den heer Wintgens op 5t punt der Koloniale politiek met de scherpte des zwaards versloeg, zoo velde hij deji heer Heydenrijck op de andere punten. Doch ziet, ook de heer v. d. Hoeven zal dit ka binet blijven steunen Geen wonder waarlijk, in dien tweedaagschen strijd was hij de eenige die 't. warm ppnam voor het kabinet. Behalve de reeds Maandag geformuleerde grieven kwam dnar Dinsdag nog weder eene algemeene bij het gemis van homogeniteit in dit kabinet. Hoe onbillijk tochMag een amalgama van de meest heterogene elementen, als conservatieven, anti revolutionairen en ultramontanen, aan een kabinet dat het zijne moet heeten, gemis van eenstemmigheid verwijten? Achten de drie agiteerende, woelige, booze fractiën dan wezenlijk een combinatie mogelijk, waarin zij zich onder elkaar op hun gemak ^bevinden In de parlementaire annalen zal 't zelden voorkomen dat een gezelschap van lieden, die geenszins bij elkaar passen en toch samendoen, elkander zoo öngezouteu de waarheid zegt als 't ditmaal de anti—liberale frac tiën in de Tweede Kamer hebben gedaan. Het ware te wenschen dat alle kiezers de kamer verslagen lezen en begrijpen kondendat zou goed zijn voor hun neuzen. Zoo vinnig was de onderlinge strijd der zich noe- meude respectabele minderheden tegen het kabinet dat zij steeds hebben gevoed, gedragen, gedurig opgelapt en de hand boven 't hoofd gehouden als het kabinet der minderheden, zoo vinnig was de strijd dat de sprekers zelfs personeel werden en elkaar hatelijkheden toednwdeu. Dit geschiedde o. a. tusschen de heeren v. d. Hoeven en Wintgens. Wat Maandag reeds uit alles doorschemerde, 't kwam Dinsdag nog veel meer uit: de minderheden zijn wanhopig. Daarom alleen klemmen zij zich vast aan alles wat ze auders gewis verre weg zouden werpen. Daarom alleen werd aan 't kabinet in 't algemeen en aan den heer Heemskerk in 't bijzonder alles van over zee en van over land. VI. Hoe men in Londen zoo al logeert. Het schijnt ietwat vreemd, doch voor den vreemdeling die Londen gaat bezoeken is de vraaghoe zal ik nu goed onder dak komen? van veel belang. Als men vooraf niet een weinig op de hoogte geholpen is, dan levert de keuze van een hótel daar meer moeielijkheden op dan men in zulk een groote stad zou vermoeden. Het is met de hótels in Londen niet zoo gesteld als op het vasteland. Daar zijn de op Franschen voet ingerichte hótels zoo algemeen geworden dat men in de meeste steden slechts een hótel eersten of tweeden rang behoeft te kiezen, zoo voor den voet weg zelfs soms, om vrij zeker te zijn dat men goed terecht zal komen en voor groote teleurstelling zal gevrijwaard zijn. Niet alzoo te Londen. De Londensche hótels van den eersten rang zullen zonder twijfel den vaste lander tegenvallen. Al ware 't niet om de eerste - rangsprijzen, 't zou zijn omdat het in de hótels zoo »Engelsch" is en veel van 't geen als echt Engelsch" door de weinig bescheiden zonen van Albion voor 't allervolmaakste wordt gehouden, ons, minder verheven wezens, al heel weinig aanstaat. De Engelsche hótels ie klasse te Londen zijn in de eerste plaats zeer duur; wanneer ik ten minste een dagelijksche uitgaaf van '10 a f 12 per persoon enkel voor kamer, ontbijt, middagmaal en thee duur mag noemen. Bovendien is het leven in zulk een hótel alles behalve gemakkelijk en vrij. Wie met dames reist moet b. v. bij zijn logeerkamer of kamers op de eerste verdieping, nog een zitkamer beneden huren, daar buiten het uur van ontbijt of diner geen dames in de zaal worden toegelaten. Maar al had men nu ook met deze en meer andere lastige en dure forma liteiten niet te maken, zoo zou de tafel zeker den meesten vreemdelingen niet bevallen. Daarom is 't den reizigers die maar enkele dagen te Londen verblijf denken te houden niet aan te raden in een Engelsch hótel van den eersten rang te gaan. Voor 't overige wordt de netheid, zindelijkheid enz. van kamers en bedden in die hótels zeer geroemd. Dezelfde netheid en zindelijkheid, alsmede ook dezelfde stijfheid op eenigszins minderen voet, vindt men in do Engelsche hótels van den tweeden rang. Lager kan men verder ook al niet gaan; want ofschoon Londen ongeveer 7000 hótels en logementen telt en deze zeker wel alle klassen doorloopen van boven naar beneden en omgekeerd, zoo zijn toch gewone Engelsche hótels voor iemand van het vasteland, vooral voor ons Hol landers, niet bruikbaar. Wie eenigszins langdurig te Londen wil logeeren doet best met niet in een hotel zijn intrek te nemen, maar in een zoogenaamd boarding house of kosthuis. Deze kosthuizen zijn een soort van besloten logementen, doorgaans gehouden door nette, stille menschen en waar de gasten eenigermate en familie dikwijls zeer aangenaam en gemakkelijk kunnen verblijven, terwijl zij, behoudens 't gemeenschappelijk samenzijn aan tafel en bij de thee, waartoe zij echter niet gedwongen zijn, zich geheel vrij kunnen bewegen, uitgaan en thuiskomen zooals zij willen, mits fatsoenlijk; en over 't geheel zijn die boarding houses niet duur. Men accordeert vooraf omtrent den prijs voor een week, voor een maand of hoe men verkiest. Ik merkte reeds op dat het getal hótels en loge menten zeer groot is, ook van die boarding houses zijn er zeer veel, en zij worden druk bezocht, inzon derheid door Engelsche families die om een of andere reden eenigen tijd in de hoofdstad vertoeven. Ook vreemdelingen zijn in zulke huizen welkom en menig reiziger denkt met genoegen terug aan de aangename dagen die hij eens in een Londensch boarding house in den schoot eener geïmproviseerde familie heeft door-

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1