Binnenland. REKLAME. Pièces a Musique. Burger-Weeshuis voor 1877, strekkende tot goed keuring in ontvang en uitgaaf op 8720. Dienovereenkomstig wordt besloten. De Voorzitter brengt in behandeling hei rapport van Burgein. en Weth. betreffende het in hunne handen gestelde adres van de gezamenlijke brand- en brand spuitmeesters in zake handelingen van den Commis saris van Politie. (Zie vorig Ka ad s vers lag). De heer Koole stelt zoo voor zich als namens de lieeren Mr. Moolenbnrgh en Jhr. Mr. Schuurbeque Boeije voor dit punt in besloten zitting te behandelen. Hierop wordt de zitting met gesloten deuren voortgezet. Heropend zijnde sluit de Voorzitter 11a omvraag de vergadering Zierikzee, 28 Nov. Vrijdagavond gaf het alhier gevestigde departement van ft Nut" den eersten leesavond van dit winter-seizoen. Als spreker trad op de Voorzitter van 't departement, de lieer J. H. C. Heijse, die liet talrijk opgekomen gehoor onthaalde op een keurige letterkundige studie van den Ameri- kaanschen romanschrijver Nathanaël Hawthorne. Bij wijze van inleiding gaf de heer Heijse eerst een drietal tafereelen, die, dramatisch van vinding, aangrijpend en somber van kleur, juist geschikt waren om het eigenaardige van Hawthorne's geschriften al terstond te doen gevoelen. Zij waren ontleend aan The Scarlet letter. (De Scharlaken Letter), een roman, waarin de schrijver den maatsehappelijken en kerkelijken toestand geteekend heeft van dat gedeelte van Amerika waar de Engelsche Protestnntsche orthodoxie zoo lang reeds den schepter heeft gezwaaid, als een terugstootend voorbeeld van absolutisme en dwingelandij te midden van het land der vrijheid heerschende over de lichamen en zielen der nienscheu. Na te hebben opgemerkt dat Hawthorne, ofschoon ten volle verdienende onder de geniale schrijvers eu groote denkers geteld te worden, toch niet naar waarde gekend wordt in Europa en zelfs nog niet genoeg in zijn eigen vaderland, schetste Spreker hem in zijn leven dat een doorgaande strijd was met stoffelijke bezwaren, doch waarin hij trouw bieef aan ziju roe ping, namelijk die van voor zijn volk te ziju de dichter en profeet van 't geweten, als hoedanig hij eerst nu meer en meer wordt erkend en begrepeu. Nathanaël Hawthorne werd in 1801 geboren te Salem in Massachusetts. Na zijn opleiding ontvangen te hebben aan bet Bowdoin-college verkreeg hij door bemiddeling van den bekenden schrijver Bancroft een plaatsing bij de administratie der belastingen te Boston. Hij bleef niet lang in deze betrekking, daar hij zich aansloot bij de destijds opkomende socialistische be weging der //Brook-Ëarm-Community," die de leer stellingen van Fourier en Owen in practijk trachtte te brengen, doch welke poging spoedig mislukte wegens geldgebrek. Zoo kwam hij in 1837 te Boston terug en zocht daar ziju onderhoud te winnen met letter kundigen arbeid. Zijn eerste boek was een verzameling van vroeger in bladen en tijdschriften verschenen opstellen, aan welke hij den titel gaf van Tioicetold tales. (Voor de tweede maal vertelde verbalen). Een tweede bundel van dien aard verscheen in 1842. Een jaar later vestigde Hawthorne zich te Concord in een oude verlaten pastorie, die weleer door Eberson was bewoond geweest, en waar hij zijn Mosses from an old manse (Mossen van een oude pastorie) dichtte en in 1846 uitgaf. Door dit werk werd zijn naam het eerst in Europa bekend. Ook had hij in 1842 een aantrekkelijk kinderboek, Liberty tree (de Vrij heidsboom) en in 1845 liet evenzeer lokaal Ameri- kaansche Journal of an American Cruiser (Dagboek van een Amerikaansch kruiser) uitgegeven. In 1851 verschenen zijn Scarlet Letter en The house with the seven gables(Het huis met de zeven gevels). De generaal Franklin Pierce was een groot vriend en beschermer van Hawthorne; deze wijdde hem in 1852 zijn Life of Franklin Pierceen toen Pierce kort daarop president der Unie werd (1853) benoemde hij Hawtliorne tot Amerikaansch consul te Liverpool. In 1861, bij de komst van Abram Lincoln aan het presidentschap, verloor hij deze betrekking. Onder- tusschcn had hij zich beziggehouden met studiën van liet leven in Engeland en ook een reis naar Italië gedaan. Van deze reis naar Italië was de roman Transformation de vrucht en van zijn verblijf in Engeland zijn Our old home. Hij stierf in 1867 te Plymouth in Massachusetts. Als romandichter moet Plawthorne vrij hoog aan geschreven worden. Hij bezat een levendige, stoute plianlasie eu daarbij zekere neiging naar 't geheim zinnige en mystieke, die over al zijn schilderijen een eigenaardig weemoedig waas werpt. Nochtans vloeien zijn werken over van fijnen, echten humor, zoo geheel in harmonie met die gemoedelijkheid en diepen ernst die de bron waren waaruit zijn romans opwelden. De roman was voor hem slechts het kleed waarin hij zijn verheven zedelijke leeringen huldde, zijn phantasie gaf hem dien rijkdom van kleuren aan de hand, waarmede hij dat kleed nog aantrekkelijker en beval- liger maakte. Niet altoos echter gelukte het zijn lezers den door hem bedoelden diepen zin zijner werken te vatten, waartoe mogelijk ook aanleiding bestond in zijn eigenaardigheid van alleen in omtrekken te tee kenen en den lezer veel over te laten om zelf aan te vullen. Wat evenwel als een weldadige gloed warmte en leven bijzet aan al zijn gewrochten, is die innige tot profetisme toe opgevoerde waardeering van het menschelijk geweten als stempel van den raenschen- adel, maar ook als tuchtmeester èn onverbiddelijk rechter en wreker voor de ondeugd. Als dichter en profeet van de goddelijke kracht des gewetens was Hawthorne in zijn ten deele mate rialistisch ten deele huichelachtig piëtistisch en mystiek vaderland een merkwaardig teeken des tijds. Dat kan hij ook met volle recht bij ons zijn aan den- eenen kant tegenover de wufte quasi-wijsbegeerte van onverschilligheid en zinnelijkheid, aan den anderen kant tegenover het ook hier meer en meer ten troon stijgende clericalisme en de opgeld doende vrome huichelarij onzer dagen. Daarom wekte Spreker op tot nadere kennismaking met Hawthorne's werken en besloot met een ernstig, gemoedelijk woord tot handhaving van het geweten als 's menschen verhevenste kleinood te midden van de stormen des levens en de vlagen des tijds. Uitbundige toejuiching vielen den begaafden spreker ten deel voor liefc gesmaakte genot van ziju doorwrocht stuk. Na de pauze trad de heer P. Conradi op en ves tigde de aandacht op het bestaande Aardrijkskundig Genootschap en inzonderheid op de Soematra-expeditie, die binnenkort zal uitgaan en 't bewijs leveren dat in Nederland nog lust en belangstelling is in de vermeerdering onzer geografische kennis in verband met den bloei van koloniën en moederland. Het beroep van Spr. op de medewerking ook van de Zierikzeesche burgerij tot het welslagen dezer onderneming, was niet te vergeefs, daar nog bij den afloop der vergadering door onderscheidenen geteekend werd voor geldelijke bijdragen en het denkbeeld om de lijst verder in de stad te laten circuleeren alge- meenen bijval vond. Bij beschikking van den Min. van Financiën van 23 dezer is liet vacante ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Nieuwerkerk c. a. (Zeeland) geplaatst in de achtste klasse en de vermoedelijke belooning van den ontvanger geraamd op f 1473 zuiver 's jaars. De heffing van tolgeld op den straatweg tusschen Wissingen en Koudekerke is Vrijdag j.l. weder ver pacht voor 3 jaren en is A. Meijers te Vlissingen daarvan pachter geworden voor f 1026 'sjaars; zijn vorige pacht bedroeg f 1076 's jaars. De bekende stroopapierfabriek de //Stroohalm" te Kaamsdonk is Donderdag j.l. verkocht voor f 157,700 aan een Belgisch ondernemer, den heer Auguste Cliant- renne te Nivelle, die binnenkort de werkzaamheden in de fabriek weder zal aanvangen. Met het //faecaliën-wezen" is 't thans zoo ver gevorderd dal de lieeren Liernur en de Bruijn Kops uit de grondstof waarom de faecaliën-kweslie draait, een fijn geurig poeder (poudrette) weten te vervaardigen, dat de guano met haar eigenaardige deugden in dit opzicht verre achter zich laat en gewis opgang zal maken Naar het Vaderland verneemt, zou generaal Wiggers van Keroliem, opperbevelhebber der expeditie tegen Atchin, binnenkort in dat kommandement door den generaal Diemont worden vervaugen. De Tweede Kamer heeft Vrijdag de wetsontwerpen houdende regeling van liet Nederlandscli en het Neder- landsch Indische muntwezen aangenomen, het eerste met 37 tegen 25 stemmen, het tweede met algemeene stemmen op een na. De strekking der nu vastgestelde ontwerpen is aan neming van den gouden en zilveren standaard in Indië en Nederland, doch met geschorste zilveraan munting in afwachting van den loop van zaken in liet buitenland. Teneinde ech ter de gevaren, verbonden aan den tegenwoordigen abtiormalen toestand, te voor komen is den Minister van Financiën de bevoegdheid verleend om, wanneer hij de omstandigheden daartoe gunstig oordeelt, van de groote massa zilver thans in voorraad, een deel te ontmunten en te verkoopen en daarentegen goud aan te koopen en aan te munten. Gelijke bevoegdheid voor den Gouverneur Generaal voor Indië voorgesteld werd door de Kamer verworpen. Voorts wordt door het nu aangenomen ontwerp voor Nederland de koperen pasmunt vervangen door bronzen en wel stukken van 2Y2 cent, 1 cent en 7g cent. Daartegen rezen geen bedenkingen. Wel echter tegen de strafbepalingen door den Minister van Finan ciën voorgesteld ten opzichte van allen die vreemde koperen bronzen of nikkelmunteii in betaling geven of nemen. De uitslag van het debat daaromtrent, was dat nu alleen liet in betaling genen van dergelijke munten met het kennelij/c doel om zich te bevoordeelen strafbaar is ingesteld, met andere woorden de invoer van Belgische centen en Duitsche muntstukken en de betaling er mede door gewetenlooze fabrikanten aan hunne werklieden. Dit besluit op zich zelf was alleen reeds de discussie over deze wetten waard. Heden Dinsdag vingen de beraadslagingen over de staatsbegrooting aan. Het bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp op liet recht van zegel berust hoofdzakelijk op de vol gende beginselen Verlaging van het zegelrecht voor handelspapier en strenge strafbepalingen in dien zin, dat de Staat zijn hulp in rechten in deze stukken zal weigeren als zij niet behoorlijk gezegeld zijn. Over 't algemeen is de basis van de Engelsche wetgeving op dit stuk gevolgd. Dat de acten van den burgerlijken stand voortaan van zegelrecht vrijgesteld zullen zijn, was reeds bekend. Voorts worden de 38 opcenten afgeschaft. Ook de evenredige zegelrechten verdwijnen daarvoor worden vaste rechten in de plaats gesteld. Wij ontvingen een exemplaar van het uitvoerig programma der internationale tuinbouw-tentoonstelling, in 1877 te Amsterdam te houden. Het bevat 662 nommers, verdeeld in negen afdeelingen, alslo. warme- en gematigde kasplanten2o. koude kas- en oranjerieplan ten; 3o. planten voor den vollen grond; 4o. arrangementen van planten en bloemen; 5o. vruchten, groenten en zaden; 6o. nijverheid, toegepast op tuinbouw; 7o. kunst, toegepast op tuinbouw en plantenkunde; 8o. vooruitgang van den tuinbouw in de variëteiten9o. tuinbouw-wetenschap en onderwijs. In de tiende afdeeling wordt medegedeeld, dat prijzen zijn beschikbaar gesteld voor buiten liet programma ingezonden voorwerpen, voor medewerkers, tuinlieden van liefhebbers enz, alsmede medailles voor de grootste of voornaamste binnen- en buitenlandsche inzenders, liefhebbers en kweekers afzonderlijk. Het Neusiedlerraeer in Oostenrijk dat men sinds lang voor goed als verdwenen aanmerkte is-plotseling weder voor den dag gekomen. De velden waar de ploeg reeds was doorgegaan liggen nu weder onder water en al de landaanwinningen zijn verloren gegaan. Het meer bespoelt thans weer de vlekken Kusten Holling. Onze geachte lezers en bekoorlijke lezeressen zullen, evenals elk jaar, onder onze annonces de aanbeveling terugvinden der beroemde speeldoozen van J. H. HEL LEK te Bern. Dit huis fabriceert deze stukken van algemeene bekendheid in een verwonderlijken staat van volmaaktheid. Het is ons een genoegen ze tegen het aanstaande Kerstfeest onder de aandacht van het publiek te brengen en ze warm aan te bevelen aan allen die smaak hebben in goede muziek en daarin een afleiding vinden van cle zorgen des levens. Wat kan toch de echtgenoot aan zijne eclitgenoote, de bruidegom aan zijn bruid, de vriend aan zijn vriend schooners en aangenamers aanbieden Voor den zieke levert zulk een voorwerp afleiding op; liet vermaakt hem, het doet hem zijn kwalen vergeten en roept in hem de herinnering terug aan gelukkiger tijdenvoor den eenzame is liet een getrouw gezel en vervrooiijkt de lange winteravonden in den schoot des gezins doorgebracht. Wij kunnen niet met stilzwijgen voorbijgaan liet zeer loffelijk denkbeeld van vele koffiehuis!)ouders om zich muziekdoozen aan te schaffen om hun gasten verstrooiing te verschaffen. Zoo men ons van vele zijden mededeelt, hebben dezen zich geenszins de kleine uitgaven te beklagen integendeel, hebben zij zich er een wezenlijk en blijvend voordeel door bezorgddit zij een wenk aan de koffiehuishouders, die tot dusver verzuimd hebben dit aangenaam vermaak aan hun gasten te verschaffen. De keuze van elke Aria is bovendien met zorg gedaan, men vindt in de werkstukken van HELLEK de nieuwste, de oudste, de populairste opera's, operettes, dansen en liederen, nu eens ernstig, dan luchtig. Kortom, wij kunnen aan onze geachte lezers en leze ressen geen beteren raad geven dan dien van zich spoedig in het bezit van een dier aardige speeldoozen te stellen. Uitvoerige en geïllustreerde prijs-kranten worden gratis toegezonden aan ieder die ze aanvraagt. De directe aankoop is des te meer te verkiezen en aan te bevelen, daar er veel dergelijke werkstukken doorgaan voor die van HELLER, ofschoon zij dit niet zijn.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2