Buitenlandsch Overzicht. H. M. de Koningin bevond zich een paar dagen geleden' in Spanje te St. Sebastiaan //de kerken be zoekende en overal aalmoezen uitreikende", zooals de telegraaf 't overbracht. Baron Van Lynden heeft aan de gemeente Opster- land, als bijdrage in de gemeente-belasting een gift aangeboden van 2000, die door den Gemeenteraad onder dankbetuiging is aanvaard. Voor de arr.-rechtbank te Amsterdam is gedagvaard de logementhouder L., vroeger afgescheiden predikant, ter zake dat hij in de maand October j.l., op een kamer in zijn logement te Amsterdam, betrokken door de gezusters Fanny Herfter en Olga Herfter, leden van het damesorkest, en Herman Temler, hoornblazer bij dat orkest, deze achtereenvolgens geweldig aange grepen en moedwillig uit dat vertrek gegooid heeft, tengevolge waarvan Fanny Herfter en Olga Herfter op den grond zijn gevallen. Door de rechtbank te Maastricht werd dezer dagen pater W. uit het Capucijner-klooster te Leuven ver oordeeld tot een geldboete van f 25 of subsidiair gevangenisstraf van clrie dagen, omdat hij een her bergier te Klein-Weert herhaaldelijk bij de keel ge grepen en tegen den muur geduwd had. Den 8n October des voormiddags heeft de heer Zaalberg, leeraar bij de Hervormde Chr. Gemeente te Paramaribo, in. tegenwoordigheid van Z.Exc. den Gouverneur de burgerlijke en militaire overheden, de bestuurders der verschillende kerkgenootschappen eti een aanzienlijke schare van allerlei stand zijn intrede preek gehouden, naar aanleiding van 1 Samuel 16 vs. 4 en 5. Apeldoorn, 12 Nov. Z. M. de Koning heeft een keuze gedaan uit twee plannen voor liet gebouw der hier op te richten Hoogere Burgerschool. Aan dat van den ingenieur Van Hasselt is de voorkeur gege ven, behoudens kleine wijzigingen. De firma Mansell en Co. heeft uitgegeven een Cale?iclaria Botanica ridiculosa onbeschrijfelijk, belachelijk en vol grappen of liever bizar. Deze botanie, welke tot geene der bekende stelsels behoort, zou Jussieu of Linnaeus in verlegenheid brengen. Terwijl in Nederland de vijfde overzetting van Dante's onsterfelijk meesterstuk onderhanden is genomen, ter wijl ds. J. J. L. ten Kate aan zijne veeks van ver tolkingen die vau Divina Commedia gaat toevoegen, heeft de aartspriester van Castelamonte (in de provincie Ivrea), de heer J. Baptista Matte, achtereenvolgend in het licht gegeveu Dantis Alighierii Cantica de inferis (1875) Purgatorium (1874) Paradisus (1876) latinis versibus. Eporediae, ex typis Seminarii. Dat de latijnsche dichtkunst in Italië nog in bloeienden staat verkeert, was ook daardoor bekend, dat een aantal nieuw-latijnsche dichters uit het vader land van Virgilius en Horatius jaarlijks mededingt naar den prijs door wijlen Hoeufft ingesteld, en her haaldelijk met goed gevolg. Een werk van den omvang en vooral van het gewicht als't geen nu door den lieer Matte voltooid is, behoort echter tot de zeldzaamheden en terwijl zijne taal klassiek, zijne verzen vloeiend zijn, heeft zijne vertaling nog dit voordeel, dat zij de meeste kans aanbiedt om de oorspronkelijke meening van den dichter juist weder te gevenschrijver en vertaler toch, beide dichters, zijn zonen van hetzelfde vaderland. {Ned. Speet.) Toen men in 't Oosten nog druk vocht, moordde, roofde en brandde, ofschoon 't eigenlijk toch geen //oorlog" was, putten de partijen, die voornamelijk zich de zaak aantrokken, zich uit in liet vinden van kluitjes om elkaar in 't riet te sturen en verspilden ze al hun diplomatieke welbespraaktheid om anderen te doen gelooven dat ze vrede en niets dan vrede bedoelden. Mocht er een soms 't leelijke woord //oorlog" uit den mond laten vallen, allen stonden gereed met een vloed van excuses en fijne compli mentjes om dat leelijke woord te overstelpen en weg te spoelen naar de stroom der andere leelijke woorden. Nu 't echter wapenstilstand is geworden ziju de bordjes aanmerkelijk verhangen. Men komt nu veel openhartiger voor den dag met hetgeen men eigenlijk wil. Wel is /vrede" nog als klank hoorbaar, maar «oorlog" klinkt er vrij wat helderder boven uit. Laat Engeland vrij 't oude deuntje van vredelievendheid en menschlievendheid nog neuriën, de solo die Dis raeli gezongen heeft onder een fijn glaasje aan eeu copieus maal, heeft veel meer naklank dan dat geneurie. Zoo ook met de beteekenisvolle en geenszins dubbel zinnige rede van keizer Alexander aan de corporatiën te Moskou. Het is moeielijk te zeggen dat men den oorlog bepaald wil, maar men zegt elkaar toch vrij ver staanbaar dat men den oorlog voorziet en verwacht en dat men gereed is. Een groot Engelsch orgaan was zelfs zoo arrogant van te durven zeggen Engeland is gereed en Rusland niet. 't Antwoord van Rusland hierop is de mobilisatie van de legercorpsen van het Zuiden. Vrede, vrede, en geen gevaar! wordt geroe pen, oorlog, schijnt 't meer en meer, zal de ontknooping moeten teweegbrengen. Ondertusschen keuvelt men nu nog wat over de conferentie die te Konstantinopel zal bijeenkomen volgens 't zeggen althans, want niemand behoeft in die conferentie te gelooven voor hij haar aan het werk ziet. Zelfs de commissie voor de demarcatie lijn is nog niet eens aan den arbeid. De wapenstilstand is nog niet meer dan nominaal; wie weet of hij wel ooit reëel zal worden? Italië. De kardinaal Simeoui is benoemd tot secretaris van staat van den paus in plaats van wijlen kardinaal Antonelli. Simeoni is reeds 60 jaar oud, bij werd op 27 December 1816 te Pagliano geboren. Eerst op 17 Sept. 1875 werd hij tot kardinaal verheven. In staat kundig opzicht is zijn naam voor de eerste maal bekend geworden door de langdurige onderhandelingen tusschen het Vaticaan en de regeering te Madrid. Eenige afgevaardigden hebben de regeering attent gemaakt op haar roeping als burgerlijke autoriteit in liet geval dat de paus mocht komen te overlijden. Het is echter te betwijfelen of 't gelukken zal den Jezuïten de vingers van den eventueelen boedel te doen af houden. Egypte. De geheime raad, aan wien de Khedive de zaak van den Minister van Financiën opdroeg, veroordeelde den beschuldigde tot ballingschap en beval, dat hij in Dongola geïnterneerd zou worden. De Minister poogde een samenzwering tegen den Khedive op touw te zetten door de godsdienstige gevoelens der bevolking in liet harnas te jagen tegen de maatregelen, door Goschen voorgesteld. Dit feit werd ontdekt door de algemeene inspecteurs der provinciën, en de politie rapporten werdeu bevestigd door den brief van den Minister van Financiën, waarbij'-hijjzijn ontslag vroeg De gewezen Minister van Financiën, die een samen zwering tegen de Europeesche finaneieele dokters van den Khedive moet in den zin gehad hebben en des wege tot deportatie naar - Dongola was veroordeeld, heet onderweg overleden te zijn aan dronkenschap. Te Konstantinopel schaart men de lui die in den weg staan, in Egypte maakt men ze onschadelijk met elixir van Schiedam. De Khedive en de heeren Cosclien en Jouberfc zijn het over alle punten der gedane voorstellen eens ge worden. De onderteekening dier voorstellen zou nog den 14 plaats hebben. F r a n k r ij b. Onder de vraagstukken, die in den laatsfcen tijd de aandacht hebben getrokken, behooren de vervalsching van den wijn en de teruggang der bevolking. Wat de eerste aangaat, heeft de Minister van Koophandel een circulaire gericht tot de Kamer van Koophandel te Parijs, waarin hij aan de maatregelen herinnert, die door den Minister van Financiën zijn genomen om den invoer van kunstmatig- gekleurde wijnen over de grenzen van Italië, Spanje en Portugal te voorkomen. Monsters dier wijnen zullen onderzocht worden in de laboratoriën en hierdoor hoopt de Minister van die zijde althans vervalsching te weren. Men zal zich herinneren, dat de invoer van vreemde wijnen in Frankrijk in de laatste jaren sterk is toegenomen. De tweede kwestie kwam ter sprake in de jongste zitting der academie van wetenschappen te Parijs. Léonce de Lavergne, die het eerst op den stand der bevolking had gewezen, beantwoordde eenige opmer kingen van Gamier. Ook hij is van oordeel, dat de oorlog een der voornaamste redenen is geweest, die het toenemen der bevolking heeft vertraagd. De oor logen der revolutie en van het keizerrijk hadden Frankrijk van 2 millioen mannen beroofd. Lavergne meent ook, dat, wanneer het laud beter bebouwd was, Frankrijk een veel talrijker bevolking zou kunnen voeden, dat het mogelijk zou zijn het jaarlijksch cijfer der geboorten met 100,000 te doen toenemen, het gemiddeld cijfer der sterfgevallen 85,000 te doen ver minderen. Lavergne beval het volgende ann om de toeneming der bevolking in de hand te werken. 1. Behoud van den vrede; 2. het zooveel mogelijk ver zachten der militaire wetten, die het celibaat voor schrijven 3. het langzaam verminderen der drukkendste belastingen4. het aanmoedigen van de landbouw productie; 5. verbetering van den gezondheidstoestand en vooral pogingen om de sterfte van jonge kinderen tegen te gaan. Duitschlancl. De Norddeulsche Allg. Zeilung, sprekende over de rede van den Czaar en die van lord Beaconsfield, zegtDe oorlogzuchtige bedreiging in de rede van lord Beaconsfield moet wel op zichzelf minder ernstig worden opgevat, maar is toch ernstig wegens haar gevolgen, want zij bevat een provocatie aan dengene, tegen wien zij rechtstreeks of zijdelings is gericht, en zij zal strekken ter versterking van Turkijes oppositie tegen hervovmingeu en tegen vermaningen der vrede lievend gezinde mogendheden. Wat betreft de rede van keizer Alexander, deze heeft, door hetgeen er in voorkomt omtrent de Slavische bevolkingen, een wereld historische beteekenis. Met het oog op die wijze onder zulke omstandigheden de zaak der Slavische bevolkin gen ter sprake te brengen, worden een menigte nieuwe gezichtspunten geopend. JR. usland. Volgens uitspraak van de rechtbank is Strousberg naar het buitenland verbannen. Laudaw, Poljansky en Borissansky zijn naar Tomsk en Olonetz verbannen, en Schumacher is veroordeeld tot een maand gevan genis. JV. Amerika, De New-Yorlc Tribune beschrijft een bezoek, door den gouverneur van Ohio, Hayes, aan de Philadelphia - tentoonstelling gebracht. Daar het bezoek vooraf geannonceerd was, stroomden duizenden naar de tentoonstelling om den republikeinschen candidnat voor het presidentschap te zien. Men schat hnn aantal op 140,000. Een toespaak was natuurlijk onvermij delijk. De verwoede verkiezingsstrijd scheen den gouverneur weinig kwaad te doen. Staande op het balcon, dankte Hayes de autoriteiten voor de harte lijke ontvangst, die hem bereid was. De burgers van Ohio hadden levendig belang gesteld in de tentoon stelling en waren niet weinig verheugd over den goeden uitslag dier onderneming. De gouverneur herinnerde er aan wat Ohio was, toen Amerika onaf hankelijk werd verklaard. Wat anders dan een prachtige, uitgestrekte wildernis? En thans telde die Staat 3,000,000 inwoners en was hij rijk en voor spoedig. Hayes eindigde met een gelukwensch aan de inwoners van den Staat Pennsylvania met het succes der tentoonstelling, die voornamelijk hun werk was. De politiek werd niet aangeroerd, zooals men ziet. Ilayes werd warm toegejuicht en gaf door herhaald buigen zijn dankbaarheid te kennen voor de hartelijke ontvangst. Doch zoo ontkwam hij niet aan de repu- blikeinsclie demonstratie. In de receptiezaal gekomen, was het hem gegund in 15 minuten de handen van ongeveer 500 personen te drukken. Wie denkt daarbij niet aan Dickens' geestige beschrijvingen in zijn American Notes? De plechtigheid van het handjes- drukken had ongeveer een paar uren geduurd, toen men tot de conclusie kwam, dat, wanneer Hayes de handjes willen drukken van allen, die hem nog voor gesteld wenschten te worden, hij waarschijnlijk tegen middernacht nog niet gereed zou zijn, en het comité der tentoonstelling maakte derhalve wijselijk een einde aan de receptie. Hay es begaf zich andermaal op het balcon en sprak hen, die hem de hand nog niet had den gedrukt, als volgt toe: //De voortreffelijke en wijze leden van het comité van ontvangst zijn langs rekenkunstigeu weg tot het resultaat gekomen, dat ik verscheiden dagen zou noodig hebben om met u allen een handdruk te wisselen. Ik ben derhalve in de noodzakelijkheid u te verzoeken mij daarvan te ver- schoonen, en vertrouw, dat ge zult begrijpeu, dat ik dat doe alleen uit eerbied voor het oordeel van het comité, niet wegens zwakheid van hand of arm." Des avonds gaf Hayes een schitterende receptie in het Union League House, waar natuurlijk alle repu- blikeinsche sommiteiten aanwezig waren. Schoolnieuws. Te Colijnsplaat is overleden de verdienstelijke hoofd onderwijzer van de openbare school dier gemeente, de heer A. Cense. "BEURS- ^MARKTBERICHTEN PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 16 Nov. 18 7 6. Nederland, Cert. Nat. Schuld. 2% pCt. 62% dito dito 3 75 dito dito 4 99 %6 dito Stad Rotterdam 3 97% België, dito Rotschild. 2% Spanje, Obligatien, 1867/72 3 12% dito Binnenl. f 6250 3 11% dito 1250 en 2500 3 11% Portugal, Obligatiën 1853/69 3 52% dito 185663 3 Rusland, Obl. Hope fr Co. 17981816 5 95% Bew. Ins. m. Coup. 6 S. 1855 5 79,3/18 Obligs. a f '1000,1866 5 39% dito a 100,— 1860 4Va 79% Cert. bij Hope Ép Co. 1840 4 Obligatien-Leening 1867/69 4 71 dito 1859 3 Staatsleening 1864 5 f

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3