't algemeen gevoelen dat zij zich als zoodanig alleen zou kunnen staande houden wanneer zij in liberalen geest regeerde. Het heeft menigen oud gediende der partij genoeg geërgerd dat werkelijk de feiten voor en na hebben bewezen dat de conservatieven niet regeerden dan bij de gratie der liberalen. Op geen punt echter is 't duidelijker gebleken dat conservatief genoemd worden en liberaal regeeren moest samengaan om de machine voor stilstaan en onklaargeraken te behoeden, dan op het stuk der koloniale politiek. Wie hieraan nog had getwijfeld kon volkomen over tuigd worden door de openhartige verklaring van den tegenwoordigen Minister van Koloniën den heer Al- ting Mees. Het is merkwaardig dat een conservatief kabinet, pas als overwinnaar uit een wezenlijken of denk- beeldigen crisis-strijd terug gekomen, zoo gul uit aan het parlement komt zeggen dat het toch op een ge wichtig punt, de koloniale politiek, liberaal is en dit zal toonen, en dat men zich over deze schijnbare af wijking van 't beginsel der partij niet behoeft te ver ontrusten. Conservatief? Een naam, een klank, niets meer! Trouwens deze voldoening heeft de groep, die zich conservatief noemt, althans gekregen, dat 't ka binet zich ook conservatief blijft noemen. Is de oude partij van 't behoud met zoo weinig tevreden, wie zou onbeleefd genoeg zijn haar dat niet te gunnen Bovendien er is in dit alles een veelbeloovend teeken des tijds te zien. Als straks de Minister Heemskerk met een onderwijs-wet komt die boven verlangen en wachten liberaal is, of //anti-clericaal", zooals men onlangs in den Haag zei, dan hebben we wellicht te wachten dat anti-revolutionairen, confessioneelen en ultramon- tanen zich daarbij neerleggen, tevreden gesteld door de welgemeende verzekering van 't kabinet dat het nu ja wel met zoo'n wet komt, maar toch ziju oude vriendjes niet wil afvallen. Wie zou zich dan ook niet volgaarne daarbij neerleggen, uitroepende leve 't conservatief (liberaal en anti-clericaal) mi nisterie Zierikzee, 15 Nov. Heden had de verkiezing plaats van drie leden in do Kamer van Koophandel en Fa brieken alhier. Er werden 37 stemmen uitgebracht. Herkozen werden de heeren C. v. d. Vliet Dz., P. O. v. d. Velde Olivier en J. W. Vorstheuvel la Brand, de beide eersten elk met 34, de laatste met 30 stemmen. Zierikzee, 17 Nov. Naar we vernemen is het adres aan de Synode, dat blijkens annonce in onze vorige nomraers ter teekening gelegd is voor de mans- en vrouwen-lidmaten der Ned. Herv. Gemeente alhier, geteekend door 256 mannen en 257 vrouwen. Ter provinciale griffie van Zeeland, in de abdij te Middelburg, liggen ter lezing de voorwaarden, waarop door het departement van marine op den 23 November aanstaande, zal worden aanbesteed: lo. De levering van licht zeildoek en door den Hoofd-itigenieur van den Waterstaat: 2o. Het driejarig onderhoud der Rijks groote wegen, met de levering van al de daartoe noodige bouwstoffen, aanvangende op 1 Januari 1877 en eindigende 31 December 1879, in vier perceelen. 3o. Het leveren en storten van steen tot herstel van storm en winterschade, ontstaan aan den weste lijken havendam te Neuzen. 4o. Het verrichten van baggerwerk in de buiten haven van het kanaal door Walcheren, te Vlissingen. 5o. Het baggeren vóór en in de buitenhaven van het kanaal door Walcheren, te Yeere. uitstrekt om er u van te verlossen. De Londenlucht echter laat zich niet wegslaan; zij vervolgt u overal. Zelfs als ge in Hyde-park ronddwaalt en pas den lof van de landelijke lucht die daar in te ademen is, hebt uitgebazuind, dan komt er onverwachts zoo'n golfje, zoo'n bouffée overwaaien als een kwelgeest onder de zephyrs, zoo iets als een verloopen zephyr, en ge zegt onwillekeurigbr Toch geloof ik dat men op den duur aan de Londen lucht wel moet gewennen. Een mensch gewent zich wel aan grootere misère. Uit de statistieke gegevens blijkt wel dat de sterfte te Londen grooter is dan in de landelijke plaatsen Dr. Morgan heeft gevonden dat de gemiddelde sterfte in Engeland van 1849'58 jaarlijks 1 op 45 bedroeg en terwijl het gunstigste cijfer in de landelijke districten 1 op 50 beliep, was het sterfte-cijfer te Londen 1 op 41. Toch was Londen in dat tijdperk nog niet in den ongunstigsten toestand. Voor de 4 grootste steden van 't Britsche Rijk gezamenlijk klom de sterfte tot 1 op 24, waaruit blijkt hoezeer Londen onder de grootste steden zich zeer gunstig onderscheidde. Voor het tijdvak na 1858 vindt men daarenboven dat het sterfte-cijfer te Londen zelfs gunstiger is geworden dan 't gemiddelde en wel 1 op 50. Wanneer nu ook al doorgaans de sterfte in Londen grooter is dan in de gezondste landelijke districten, 't geen ik wel Iu eene der jongste vergaderingen van de 7/afdeeling Middelburg," der vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handswerks-nijverheid in Nederland, werd besloten een wedstrijd uit te schrijven van werklieden tot en met de 18 jaren, tot het vervaardigen van werkstukken in de verschillende vakken op het gebied van nijverheid, waaraan alle werklieden tot en met de 18 jaren en op Walcheren woonachtig, kunnen deelnemen. Omtrent dezen wedstrijd verneem ik nog de na volgende bijzonderheden Den naijver van en tusschen de jeugdige werklieden in de verschillende vakken van kunst en nijverheid geene uitgezonderd op te wekken en daardoor tevens hunne bekwaamheid te helpen bevorderen, is het doel van dezen wedstrijd. De vereeniging deed goed door te bepalen dat de werkstukken niet in natuurlijke grootte behoeven te worden gemaakt; ze kunnen ook op verkleinde schaal vervaardigd worden. Het vervaardigde wordt ter beoordeeliug aan een der leden van de daartoe benoemde commissie opgedragen. De ingezondene voorwerpen kunuen ook worden af gestaan, indien de inzenders aan hunne werkstukken de prijsopgave hechten. Verder zal van het ingezondene eene tentoonstelling worden gehouden, waartoe den inzenders persoonlijk vrije toegang wordt verleend. Tusschen 22 Febr. en 1 Maart 1877 behooren de werkstukken ten huize van een der leden van het be stuur bezorgd te worden, waarvoor door dezen een ontvangbewijs wordt afgegeven. Zeker is het te wenschen, dat velen den lust zullen gevoelen om de vereeniging geen vergeefsche moeite aan te doen, door het bewijs te leveren, dat ook Middelburg niet achter behoeft te staan op het gebied van kunst en nijverheid. N. G. Ct. Z. M. heeft benoemd tot commies 2e klasse der posterijen o. a. den heer P. F. Freudenberg en tot surnumerair den heer M. Zandee te Goes. Bij Zijner Majesteits besluit van den 10 November 1876, no. 17, aan Mr. W. Hemsing, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaats vervangend kantonrechter te Sluis. Onlangs zijn eenige personen uit Arnemuiden be keurd wegens het rapen van mosselen aan den dam door het Sloe. Deze personen zijn thans van alle rechtsvervolging ontslagen, en wel op grond dat de Sloedam niet behoort tot eenigen polder. Het plotseling omslaan van het weder op jl. Zondag heeft overal door 't land veel stoornis verwekt op de spoorwegen eu telegraaflijnen. Vooral in Noord- en Zuid-Hollaud en de Noordelijke provinciën is het weder buitengewoon bar geweest. De meeste treinen kwamen over den tijd, eenige zelfs in 't geheel niet aan, het telegrafisch verkeer was op zeer veel lijnen geheel gestremd. Op dagen als jl. Zondag is de be trekking der onderscheidene spoorweg-beambten niet benijdenswaardig; maar aan den anderen kant kan ook de ontwikkelde moed en de onverstoorbare koelbloe digheid van zoovelen dier mannen niet genoeg ge waardeerd worden. Onder de St. Nicolaas-uitstallingen te 's Gravenhage wordt er een opgemerkt hoofdzakelijk van Amerikaan- sche artikelen; een klein veelbeloovend vruchtje van de groote tentoonstelling te Philadelphia, door Parijs en Neurenberg waarschijnlijk met niet zoo bijzonder veel genoegen gezien. vermoed, zoo zijn daarvoor ook weder zeer natuurlijke oorzaken aan te wijzen, die met de meerdere of min dere gezondheid der plaats niets te maken hebben. Londen neemt van buiten veel bestanddeelen op die geenszins uit het krachtigste, maar integendeel uit het verdorvenste, onzedelijkste en zwakste deel der buiten-bevolking voortkomen. Groot is 't getal pro letariërs en onzedelijke vrouwen dat naar Londen komt om er den kost te zoeken. De groote zieken huizen en gestichten der wereldstad trekken evenzeer hun contingent voor een goed deel van buiten. Aan zienlijk is daarbij 't getal van hen, die na een veel bewogen en stormachtigen levensloop, eindelijk met een versleten lichaam of met geknakte gezondheid te Londen terechtkomen, eigenlijk hoofdzakelijk om er te sterven. Aan den anderen kant levert Londen, boven vele andere groote steden, ook weder gunstige omstandig heden op, die op de sterfte invloed uitoefenen. Voor een geregeld en zedelijk levende arbeidende klasse zijn er de verdiensten ruim en dus vele genietingen be schikbaar die de lichaamskrachten vergrooten en in stand houden. Deze klasse der Londensche bevolking nu bevat vele honderdduizenden individus, die zich, 't geen reeds veel wil zeggen veel beter kun nen voeden dan hun sfandgenooten in andere streken. De Londensche arbeider voedt zich beter dan 't gros van den middelstand in Nederland, ja de Londensche Naar aanleiding van de opeuing van ons Noordzee kanaal wijdt de Times een hoofdartikel aan ons land en volk, waarin o. a. het volgende voorkomt: De strengheid van hun klimaat en de hardheid van den strijd om 't bestaan moeten den Hollanders heilzamer geweest zijn, dan natuurlijke rijkdommen aan andere natiën. Holland heeft een historische rol gespeeld, die schier ongeëvenaard mag heeten, wanneer men in aanmerking neemt hoe klein de bevolking was en hoe fel de gelijktijdige, onafgebroken kamp tegen de ele menten. Strijdend voor onafhankelijkheid en gewe tensvrijheid tegen de grootste mogendheid (Spanje) die na den val van 't Romeinsche rijk bestaan heeft, waren de Hollanders in de oogen van hun tijdgenooteu schuldig aan heldhaftige dwaasheid. Doch hunne weergalooze volharding heeft dien dunk beschaamd en de wereld is er wel bij gevaren. Zonder de Hol landers toch, zou Engeland zijn bestaan op 't spel hebben moeten zetten in een strijd voor de hervor ming en dit onder schrikbarend ongunstiger ge gevens dan thans 't geval ware. De overwinning van Spanje over Holland of Engeland zou de beschaving een eeuw hebben teruggezet. De Hollanders, intusschen, putten geestkracht uit de heldhaftigheid met welke zij goed en bloed hadden ten offer gebracht, liever dan te bezwijken. Na ons, zijn zij de grootste kolo nisten geweest en eenmaal beloofden zij de eerste zeemogendheid te zullen worden. Zij hebben blijvende werken bijgedragen tot de letteren, en hunne kunst is in hare richting, een rijke erfenis van 't menscli- dom. Dat de Hollanders van heden uit hetzelfde metaal gegoten zijn als hun voorouders, mag worden afgeleid uit dit hun jongste werk ('t Noordzee-kanaal.) De neiging besprekende, die er bestaat, om kleine staten in groote te doen opgaan en de bewering dat Nederland bestemd is om deel te worden van Duitsch- land, wajartoe zijne bevolking naar taal en ras behoort zegt het blad: De Hollanders zijn echter te nuchter, om te luisteren naar de verderfelijke phrasen, die veroveringszucht aan de zoogenaamde leer der natio naliteiten ontleent. Zij kennen te goed de waarde van een vrijheid, die hun veroorlooft hun eigen krach- tigen wil te volgen, hunne huiselijke en koloniale aangelegenheden op hunne eigen prozaïsche manier te beredderen, en zich te houden buiten groote legers en groote oorlogen. Dinsdag namiddag is de stoomboot, //Telegraaf II" van Antwerpen naar Rotterdam komende op de hoogte van Kralingen in den grond gevaren door de //Johan de Wit II", van Rotterdam naar Dordrecht varende. Persoonlijke ongelukkeu hadden daarbij niet plaats. Te 's Gravenhage zal eerstdaags een magazijn ge opend worden, waar te verkrijgen zullen zijn //papieren patronen" voor alle mogelijke fatsoenen, voor dames- en kinder-kleedingstukken. Deze papieren patronen, welke op elke maat, die verlangd wordt, geleverd worden, hebben gedurende 15 jaar in het buitenland reeds bewezen in een zeer noodzakelijke behoefte te voorzien. Thans zijn de dames, van de lastige nateekeningen, en vaak zeer onduidelijke voorstellingen, die de be staande modejournalen leveren, geheel bevrijd, en kun nen zij nu op elke grootte, die verlangd wordt, papieren patronen verkrijgen, geheel naar keuze, van meer dan duizend verschillende aangegevene modellen. Van den 15 Nov. af zal door de postadministratie van het Duitsche Rijk de Nederlandsche gulden be rekend worden tegen 1 Mark 71 penningen. paria heeft het, wat de voeding betreft, doorgaans beter dan de gewone Hollandsche arbeider. Als men in aanmerking neemt al de ongunstige omstandigheden, waarin de bevolking van een stad als Londen verkeert, dan zou men, in theorie, tot de treurigste uitkomsten meenen te moeten komen om trent de sterfte. De feiten Jeeren echter iets anders en daaruit mag wel worden afgeleid dat Londen niet onder de ongezonde plaatsen kan gerekend worden. Treffend is het resultaat der waarnemingen omtrent de geringe sterfte onder dat gedeelte der arbeidende klasse, dat zich door vlijt en zedelijkheid onderscheidt, en de hoogste klassen der Londensche burgerij. Het sterfte-cijfer der leden van de Friendly-societiesallen tot de aangeduide arbeidende klasse behoorende, komt juist overeen met dat der hoogste standen van Londen. Over 't algemeen vond ik dat de bevolking, zooals ik haar, door honderdduizendtallen vertegenwoordigd, heb waargenomen, er gezonder, vleeziger, krachtiger uitzag dan in onze groote steden. Ik wil wel aan nemen dat men in de geringste achterbuurten mis schien een anderen indruk zou verkrijgen van 't geheel maar 't komt mij voor dat men om de groote meer derheid, de kern der arbeidende en neringdoende volksklasse waar te nemen, juist niet in achterbuur ten wezen moet. Wordt vervolgd.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2