ZIFBIKZEESCHE COURANT voor het arroadis- seinenl Zierikee. 1876. No. 90. Zaterdag 11 November. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD ZIERIKZEESCHE COUEANT VERKOOPING, F e uillet o n. B i n n e n 1 a n BIJVOEGSEL Openbare vrijwillige om contant geld TE HELLEVOETSLUIS, op Donderdag 9 November 1876, ongeveer 400 ton STEENZOLEN, SCHETSEN OP REIS, Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,- Afzonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiENMAN. ZIERIKZEE, 10 November i Als een vervolg op 't geen we in ons vori mer schreven omtrent de herdenking van Zi< bevrijding op 7 Nov. 1576, moeten we melden dat van alle openbare en vele par, gebouwen de driekleur was uitgestoken, alsmf ds. Bax bij de uitvoering van //Ruysch" een selijk woord heeft gesproken en dat de ui tv veel succes heeft gehadnaar wij verner opbrengst voor de armen vermoedelijk 150 l Maandag avond hield het Departement van heid zijne eerste wintervergadering. Na de g huishoudelijke werkzaamheden werden eenige 1 werpen besproken, inzonderheid de leder-ben waarna de Voorzitter, Dr. Schoor, eene verhait uitsprak over oliegevende gewassen en de bere van olie door middel van zwavel-koolstoof. Spreker ging de behandeling in het br' gaf als zijn gevoelen te kennen dat eenigf in onze eilanden met vrucht voor deze ind. in te richten, terwijl verschillende olieg N equivalent voor de meekrap kunnen wore De heer Schoor besprak achtereenvolgen papaver- en aveelzaad (welk laatste reeds i helft der 15de eeuw in Schouwen en Duiv gewonnen) benevens huttentut, een zomev^ 31° olie geeft en bv. met goed succes in de Groningen wordt geteeld. Meer gedetaiileeru delde spreker echter de zwarte en witte papa' naar zijne meening voor onze eilanden aanb verdienen. "Wij veronderstellen dat de door Dr. Schoor g bij de van Woensdag 8 November 1876. ADVERTENTIE ontvangen na 't afdrukken der Courant. 's middags .12 uur, van aangevoerd, van Charlestoicn (Engeland) per liet En- wenken grondig onderzoek van belanghebbenden zgelsche schip uOSBORNEkapitein WANLEY tengevolge hebben. Inforaiatiëii bij de heere V* Elkerzee, 6 Nov. Heden viel onzen geachten leeraar C. W. Schüller alhier het groote voorrecht te beurt, den dag te mogen herdenken, waarop hij vóór 40 jaren zijne ambtsbetrekking aanvaardde, na ruim 31 jaren de Evangeliebediening in ons midden te hebben vervuld. Groote deelneming zoo van elders als van de ge- eren A. MES ZOON te ■tsluis en Notaris VLIELANDER aldaar. j.sdiukkerij van II, Lakenman te Zierikzee. van over zee en van over land. v. Aan alle dingen komt een eind. Salomo zou daar te Sheerness gezegd hebbeneten heeft zijn tijd, drinken heeft zijn tijd, toasten heeft zijn tijd, 't hiep hiepheeft zijn tijd, alles heeft zijn tijd onder de zon. De zon was ondertusschen reeds lang achter de Kentsche heuvelen verdwenen en ondergegaan, de kust en 't water lagen in donkere schaduwen verzonken, de maan dezelfde als bij ons in Holland stond helder aan den hemel, alleen hij wijlen schuil gaande achter de statig overdrijvende wolkgevaarten. De tafel werd verlaten, in de feesttent werd het donker, eenige boven aan een lijn opgehangen scheeps lantarens waren niet bij machte de groote ruimte te verlichten, zij wierpen alleen enkele lichtbundels over den rijken schat van overblijfselen van 't feestmaal, en zij waren onvoldoende om de oplossing van 't raadsel te geven waar toch die kostelijke ribbestukken, die aanhalige ossetongen en die fashionable hammen heen gingen, die wij toch hadden zien paradeeren op den disch en waarvan we te vergeefs gepoogd hadden 't heden om nimmer terug te lceeren. Ondertusschen had zich de geheele bevolking van 't plaatsje in den omtrek van het feestterrein verza meld. De gedistingeerde klasse wandelde deftig op het groote grasplein, waar een weg liep langs den ouden half vervallen stadsmuur naar de op eenigen afstand gelegen villa's, die we in den namiddag van de rivierzijde hadden waargenomen. Het groote publiek trappelde dooi- het slijk der naastbijgelegen straten of verdrong zich aan den ingang van het terrein. Onze muziek scheen zeer in den smaak te vallen; althans de major van Sheerness kwam den heer Sonneman verzoeken de burgerij nog op een paar stukjes te onthalen, waaraan bereidwillig voldaan werd. Onder een lustigen marsch togen de meeste Holland- sche gasten een paar straten door, omstuwd door een dichte volksmenigte en toegejuicht door de dames en heeren, die zich allerwege voor de open vensters ver toonden. Zoo ging het weder naar boord om nog dien eigen nacht naar Vlissingen terug te keeren. Wij begaven ons met degenen die in Engeland bleven en met de Engelsche heeren naar 't station, waar een speciale trein gereed stond om ons naar Londen te brengen. Het duurde eenigen tijd eer de trein zich in be weging stelde, doch eindelijk was alles gereed en ging 't voorwaarts. Er was iets fantastisch in dien Het Spinoza-comitó heeft zich aanvankelijk niet te klagen over den uitslag zijner pogingen, om bijdragen or het op te richten standbeeld te bekomen. Naar we vernemen, is aangaande den geldelijken estand op de jongste vergadering 22 October) het Jgende meegedeeld Door het Hoofd-Comitó werden tot op dien dag schrijvingen ontvangen ten bedrage van 2165,00. (Daartoe behooren de aanzienlijke sommen, door M. de Koningin, benevens HH. KK. HH. de rinsen Frederik en Hendrik toegezegd, terwijl Z. K. II. rins Alexander het cijfer zijner bijdrage nog niet '.eft doen opgeven). Uit het Buitenland werd tot dusverre in ronde jfevs ontvangen Uit Duitschland, door bemiddeling van de heeren erthold Auerbach te Berlijn 465,00; Prof. C. von rantl te München f 55,00 Prof. C. Schaarschmidt Bonn f 295,00; Prof. Fr. Schultze te Dresden 75,00; te zamen f 890,00. Uit Frankrijk, door bemiddeling van het Sub-Comité Parijs f 620,00 van elders f 95,00; te zamen 715,00. Uit Groot-Brittanje en Ierland, door bemiddeling ui de heeren J. Hutchison Stirling Esq. te Edin- urgh f 440,00 F. Pollock Esq. te Londen f 440,00 au elders f 345,00; te zamen f 1225,00. Uit Italië, door bemiddeling van Prof. A. de ubernatis te Florence f 200,00uit Rusland, door emiddeling van den heer J. Addens te Helsingfors 500,00; uit Zweden, door bemiddeling van Prof. Ribbing te Upsala f 965,00; nit Zwitserland, door emiddeling van Prof. C. Hebler te Bern f 80,00; 3 zamen f 4575,00. In de meesten dezer landen rekent men nog op een roote of kleinere toeneming van het bedrag, terwijl it de Argentijnsche Republiek, België, Neêrlandsch )ost-Indië, Oostenrijk-IJongarije en de Vereenigde Jtaten van Noord-Amerika nog bericht wordt verwacht. In Nederland zelf bedroegen de inschrijvingen tot 'P den 22 October f 2004,50, makende, met de )Ovenvermelde f 2165,00 en de in het Buitenland ngeschreven 4575,00 een totaal van f 8744,50. Dezer dagen is aan P. Mesdovp, gemeente-veld- vachter en onbezoldigd rijks-veldwachter te Oostburg, lachtelijken tocht. Vermoeid van de reis en nog meer van al de ontvangen nieuwe indrukken, vlogen we daar, als door een snuivend monster voortgesleept of op de vleugelen van den stormwind gedragen, door het donkere, stille landschap, nu over vlakten, dan langs heuvelen, of door tunnels onder de hoogten door. De rit duurde vrij lang, ofschoon er nergens gestopt werd, en 't was reeds over elven toen lange, onaf zienbaar lange rijen guirlandes en kringen van gas- lantarens deden bespeuren dat wij binnen Londen wafen aangekomen. Beneden Chelsea-bridge ging de trein de Theems over en hield eindelijk te half twaalf ure stil aan Victoria-stationin het hart van Londen. Een hand- some-cub bracht ons nu, mijn vriend en mij, na een snellen draf van een klein half uur aan 't Roy al- Hotel, een prachtig établissement, gelegen op den linker-oever van de Theems, juist op den hoek van Rlackfriards-bridge, welke brug sinds eenige jaren vernieuwd en in '1869 voltooid, bij de Londenaars beter bekend scheen onder den naam van Neio-bridge. In de onmiddellijke nabijheid van 't hotel was Ludgate-Hül-station, een der hoofdpunten van de London-Chattham- and Dover-railwayen juist vóór de deur op den hoek van den vleugel der brug en den ingang van 't Victoria-Thames-Embankment bevond zich een toegang tot den onderaardschen spoor-

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 5