voor liet arrondis- settent Zierikzee. 1876. No. 89. Woensdag 8 November. 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD E e uille t o n. MAATSCHAPPELIJKE DEUGDEN. SCHETSEN OP REIS, zimik mvsim WMyTT Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VÜIJDAG- avond, uitgezonderd op EEESTDAG-EN, Prijs per drie maanden 1,Er an co per post 1, Afzonderlijke nommers o cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTE NTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Hu we 1 ij k s- Geboorte- en Doodberichten van 1—6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 15 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAN. Humaniteit van Ambtenaren. Ben schoon woord, humaniteit. Is de hu maniteit, die echt practische sociale deugd, zieh openbarende in zekere goedwilligheid en wel willendheid, schoon en bewonderswaardig bij gewone ambtelooze burgers, veel meer valt haar schoone zijde in 't oog als zij wordt aan den dag gelegd door openbare of particuliere be ambten en bovenal vertoont zij zieb in haar aantrekkelijkste vormen als zij zich openbaart bij ambtenaren van den fiscus. Vele, zeer vele categorieën vau ambtenaren brengen 't artikel humaniteit alleen voor memorie op hun tabel, 't zij omdat ze meenen dat de ernstige en nauw keurige behartiging van hun betrekking geen humaniteit toelaat, 't zij uit zekeren trek naar gezaghebberijuit zeker behagen in bet drijnen, dwarsdrijven en negeren van anderen, waartoe zoo menige ambtenaarsbetrekking wel geen aanleiding, maar toch veel gelegenheid heeft. Nu en dan komen verkwikkelijke voorbeel den van ambtenaars-humaniteit aan 't licht. Zoo heeft, voor een paar weken, de Gemeente raad van Leeuwarden aan den Rijks-commies J. Bonekamp, belast met het toezicht op de personeele belasting, een gratificatie van f 40 toegekend omdat hij deze betrekking op zoo humane wijze waarneemt. In plaats van reeds direct proces-verbaal op te maken tegen hen, die mochten verzuimen eenige aangifte te doen, waarschuwt hij nalatigen altijd vooraf, waar door hij zelf wel zijn aandeel verliest in de opbrengst van het proces-verbaal, maar den ingezetenen dikwerf kosten en onaangenaam heden bespaart, terwijl, de, nalatigen daardoor evenzeer tot ban plicht worden gebracht. Ziedaar een geval van humaniteit in een lid eener categorie van ambtenaren, waaronder humaniteit uiterst zeldzaam is, ja niet zelden als strafwaardige tekortkoming in den dienst wordt beschouwd. Hoe scherp steekt toch dat voorbeeld uit Leeuwarden of bij een ander ons bekend geval. Een ambtenaar van dezelfde categorie werd door collega's beschuldigd van humaniteit. Men betichtte hem iemand gewaarschuwd te hebben die gevaar liep zich een bekeuring op den hals te halen wegens verzuim van aangifte van belastbare paarden. De ambtenaar verdedigde zich mondeling en schriftelijk, die verdediging door het getuigenis van derden stavende. Niette min werd de van humaniteit betichte man, die ook zeer gezien was in zijn gemeente, door chefs voor leugenaar uitgemaakt, gescholden, beleedigd, en eindelijk, alsof een en ander nog niet genoeg was om hem van zijn neiging tot humaniteit te genezen, werd bij gedegradeerd wegens dienstverraad en insubordinatie en ge dreigd met ontslag, bij de eerstvolgende uiting van humaniteit. We willen hopen dat aan den heer J. Bone kamp zijn humaniteit niet zuur moge opbreken. Zeker is 't dat er in de ambtenaarswereld over humaniteit zeer verschillend wordt gedacht. Uit een en ander schijnt te blijken dat humaniteit slechts een betrekkelijke deugd is en geen absolute. Op de eene plaats wordt zij geëerd, op een andere plaats wordt zelfs de verdenking van met haar behebt te zijn vol doende geacht om een ambtenaar zware verne derende straffen toe te deelen. Zoo wordt zij dan gelouterd en beproefd, gekweekt en aangemoedigd zeker niet. Toch is humaniteit zoo'n moeielijke deugd niet. Verreweg de meeste ambtenaren kunnen met een greintje goeden wil eeu macht van humaniteit ontwikkelen, waardoor niemand be nadeeld en liet publiek belang ongetwijfeld goed gediend wordt. Hoe, de humaniteit in ambtelijke betrekking zou moeilijk zijnen zelfs de heilige inqui sitie vervloekter gedachtenis eischte van haar heulen en beulsknechten toch nog de meest mogelijke humaniteit. Wie wel eens gereisd heeft, heeft aan de grenzen, zoo bij eigen als vreemde ambtenaren kunnen opmerken welk een verschil er bestaat tusscben humane en pedante, negerachtige, ge niepige beambten. Kleine bewijzen van huma niteit maken dan een hoogst aangenainen indruk, terwijl 't tegendeel daarvan ook een geheel andere uitwerking heeft en den reiziger met wrevel en antipathie vervult. Het is ook zeer de vraag of het spitsnenzig en geniepige azen op bekeuvinkjes zooveel voor- deeliger is voor den fiscus zelf als de betrach ting van een zekere mate van humaniteit. Een deugd als humaniteit, die iets wezenlijks, wat meer dan lak en jesuïterij is, kan o. i. in alle omstandigheden en betrekkingen des levens worden toegepast. In een corps van ambtenaren waar humaniteit, of zelfs maar de schiju, de bloote betichting er van, voldoende is om tot zware straffen te brengen, daar is iets verrots in, daar is de worm der ontbinding in aan 't knagen. Zulk een corps dient den staat slecht en verbittert de burgerij door haar noodeloos meer last en moeite aan te doen dan de wet of de administratie ooit kan bedoeld hebben. Moge de humaniteit meer en meer gehuldigd en betracht worden ook in de ambtenaarswereld Binnenland. Zierikzee, 7 Nov. Als een vervolg op ons jongste artikeltje over de historie met dien gouden beker, moeten we nog enkele punten releveeren. De dwaze glossen, die onderscheidene bladen over deze zaak hebben gedebiteerd, verplichten ons hiertoe. De bedoelde beker kan onmogelijk van den admi raal C. Tromp zijnstaat er de tocht naar Chattam, van over zee en van over land. IV. Ondertusschen was 't namiddag geworden. Onder aangename gesprekken en vroolijke scherts onder de groepen op 't dek was de tijd spoedig omgegaan. Wij naderden den Engelschen wal. Ik had mij na tuurlijk heel wat genot voorgesteld van 't gezicht op cle kust van Kent, die zoo schilderachtig is en bij helder weêr schoone vergezichten oplevert. Dit genot moest ik missen. Zonder dat 't nu juist bepaald mistig was, wat de Engelschen foggy noemen, 't was toch dik genoeg om 't ruime uitzicht in de verte weg te nemen. Een oogenblik was 't Noord-Voorland als een donkere massa, in de gedaante van een groot hellend vlak waar te nemen, maar weldra werd ook dit door den nevel aan 't oog onttrokken. Aan de "vuurschepen die wij passeerden en aan de merkbare verandering in de deining van 't water, bemerkten wij eindelijk dat wij de zee achter ons hadden en den wijden mond der Medway waren binnengevaren. Hier was 't water, ofschoon er veel stroom ging, nagenoeg effen. Wij voeren onderscheidene groote schepen en een vloot van kleine vischloggers voorbij. Een bootje, waarin slechts twee personen, een man en een knaap, roeide dwars den stroom over 't doemde op uit den nevel, 't verdween evenzoo aan de andere zijde; maar ik maakte er uit op dat wij reeds vrij dicht onder den wal moesten zijn. Hier en daar zagen we de masten van gezonken schepen boven 't water uitsteken als waarschuwende teekenen dat hier ook gevaren dreigen, al is het bed van de Med way ook diep genoeg om de zwaarste schepen, zelfs de Great Eastern" door te laten. Langs dit vaarwater was 't dat, gedurende de vijf merkwaardige dagen van den 19 tot 23 Juni '1667, onze groote de Ruyter met de Nederlandsche vloot doordrong tot in 't hart van Engelands maritieme établissementen om door de verwoesting van Engelands vloot wraak te nemen voor de baldadigheden die de Engelschen te voren op Terschelling en in het Vlie gepleegd hadden. Zie, daar aan den linkeroever der rivier ligt op een zandige landtong de schans van Sheerness, cle eerste vijandelijke sterkte die destijds haar vlag aan cle Ilollandsche dapperen moest prijsgeven. Daar op die zandplaat, die 't fort dat in de rivier ligt met clen wal verbindt, was 't dat kapitein Cornelis Vos met acht matrozen 't eerst aan wal sprong om cle eer van 't veroveren der Engelsche vlag aan kolonel Dolman af te winnen, die met 800 man in een zwerm van sloepen kwam opzetten. Daar in 't verschiet boegseerde toen de Jonathan," die cle schans had moeten helpen verdedigen, doch zijn heil in de vlucht zocht. Thans ligt daar 't grootste schip van de wereld, cle bekende Great Eastern", met zijn menigvuldige masten en schoorsteenen een zwarte klomp gelijkende, een drijvend voorgebergte, de toch eigenlijk mislukte proeve om de geheele ma rine van een natie in één schip te centraliseeren. Waarlijk tegenover cle klachten wegens 't overdreven individualisme onzer dagen teekent deze ijzeren ko lossus protest aan als vertegenwoordiger van een geheele familie van schepen. Ondertusschen naderen we 't einde van den tocht. De »Stad Middelburg" verlaat het midden van den breeden Medway en houdt op 't eiland Sheppey aan, waarop wij nu ook de stad Sheerness uit den nevel zien te voorschijn komen. Links is de oever vrij hoog en daar boven prijken onderscheidene groote en fraaie villa'srechts ligt een groot linieschip, de »Duncan," en maakt met zijn ouderwetsche vormen en zijn fier mastengestel een trotsche vertooning; iets verder rechts ligt een geel geschilderd blokschip. De stad zelf ligt lager en ver toont niet veel. Trouwens de huizen liggen meest verborgen achter een kazerne en andere militaire

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1