gevolgd door de //Marche des Chevaliers", van A. Zinnen, een onthullingslied van Kodange en de //Marche solemnelle Guillaurae III" van Ph. Dekker, deze laatste uitgevoerd door de Luxemburgsche jagers. Na de plechtigheid had een concert plaats op het plein bij het monument en de Place d' Armes. Des avonds was er illuminatie, opgeluisterd door bengaal- sche verlichting rondom het monument. Z. M. de Koning heeft ter zake van de krijgsver richtingen tegen Atchin in 1874- en 1875 benoemd tot ridders der Militaire Willemsorde 4e kl., de hh. J. J. Korndörffer, kapt. der le klasse, en J. L. Cadat en jhr. W. F. Clifford Kocq van Breugel, le luitenants, G. P. C. Van Bijsterveld, serg-majoor. en PI. Jansma, marinier 2e klasse (sedert bevorderd tot de le kl.) van het korps mariniers. De Zwolsche Courant deelt mede dat zich te IPar- derwijk voor den kolonialen dienst in Indië heeft aangegeven een Arabier uit Oran in Algerie en welke persoon een familielid is van Abdel Kader, den ver maarden Emir, die den Franschen zooveel jaren lang de handen vol werks gegeven heeft. Met het oog op 't langzamerhand toenemen van het fanatisme onder de Arabieren in Indië, meenen wij dat wc zulke vrijwilligers wel missen kunnen en dat de plaats van dezen Abdel Kader eer in 't kamp der Atchineezen is dan in het onze. Amsterdam, 31 Oct. Na het gebeurde aan liet lokaal //Plancius" namen eenigen der meetinghouders Zondag wederrechtelijk het lokaal van het //Amster- damsche Werkmansbond" in bezit, om daar vergadering- te houden. De commissaris van politie der eerste sectie, die daar met twee agenten van politie in burgerkleederen tegenwoordig was, werd met zijn begeleiders uit het lokaal gedrongen. Plet bestuur van het Werkmansbond riep echter de hulp der politie in om het gebouw te doen ontruimen, hetgeen ten laatste door twaalf agenten en een inspecteur geschiedde. De Engelschen merken 't jaar 14-77 als 't tijdstip der uitvinding van de boekdrukkunst aan. Er worden nu tegen Juni 1877 groote toebereidselen gemaakt voor de luisterijke viering van het vierde eeuwfeest dier gebeurtenis. Het Engelsche dagblad 'Engineer geeft een opsom- miug van geloofwaardige gevallen, waaruit de tot dusver bereikte grootste snelheid van spoortreinen kan op gemaakt worden. Brunei reed met een sneltreinloco motief een weg van 14 Eng. mijlen in 10 minuten af, d. i. een snelheid van 78 mijlen per uur. Patrik Stirling, een machinist van de Great Northern railway legde 15 mijlen in 12 minuten af of 75 mijlen per uur. Op den Great Western railway hebben vele treinen de reis van Paddington naar Ditcat in 47V2 minuten gedaan en zoo een snelheid van 72 mijlen per uur bereikt. Een snelheid van 66, 67 en 69 mijlen is bij de sneltreinen op de Engelsche banen geen zeldzaamheid. Groote ongelukken kwamen even wel op die banen menigvuldig voor. De sneltrein van de Great Western baan heeft zich daardoor den weinig vertrouwen inboezemenden bijnaam van den //vliegenden Hollander" op den hals gehaald. In de IPalles centrales te Parijs is Maandag een oester verkocht van 60 centimeter doorsnede. Een gaarkok werd kooper voor 7,75 francs. wendige van een kokenden ketel. Ik heb haar gezien als ze de kleine visschersboot vriendelijk op haar rug deed dansenook als ze de hechtste zeekasteelen tegen het strand te pletter sloegals ze dartele knapen en maagden aan den zoom van haren schoot liet spelen en plassenals ze den zieke in hare omarming heul en vernieuwde krachten liet vinden. Ik heb haar gade geslagen als ze den vader weder thuis bracht bij vrouw en kroost, en ook als ze na den woedenden storm op haar gehemde baren een wiegelend lijk met bloed bespat naar den oever droeg. En altoos koesterde ik dienzelfden wensch: toch ook eens daar te zweven in de onmetelijkheid en boven de diepte. Er is iets onwederstaanbaar aantrekkelijks in die wijde, wijde ruimte, dat meest treffende beeld dei- eeuwigheid en van een eindeloos rusteloos leven, vol afwisseling. Menigmaal hindert 't mij dat zeelieden zich houden als totaal verzadigd van de zee, als geblaseerd van haar genot. Wel kan ik begrijpen dat niet alles poëzie is in 't leven van den zeeman endat voor hem eens een dag komt waarop hij naar rust verlangt op 't land. Maar als betrekkelijk jonge zeelieden zoo smalen op de zee en wat ze geven kan, dat kan mij hinderen. Veel meer sympathie gevoel ik voor hem, die als door een trek van heimwee weder naar zee gelokt wordt, ondanks al 't zuur en al de ontberingen en gevaren die achter hem liggen. Dat dahindaliin Buitenland. P r a n k r ij k. De buitengewone zitting der Kamers is ge opend. De Voorzitters van den Senaat en de Kamer brachten in herinnering, dat de bureels voor de bui tengewone zitting onveranderd blijven. De Senaat heeft zijn eerstvolgende zitting op aanstaanden Maandag- bepaald. Het ontwerp betreffende de administratie bij het leger is het eerst aan de orde gesteld. Dooi den president van den Senaat werd de verkiezing van Dufaure als senator voor het leven afgekondigd. De Kamer van Afgevaardigden heeft zonder be raadslaging besloten het voorstel Gatineau (staking der vervolgingen ter zake van de Commune) tegen Vrijdag aan de orde te stellen. De zitting is hierna opgeheven. Duitschland. De zitting van den Duitschen Rijksdag is te Berlijn geopend. In de troonrede wordt gezegd, dat de betrekkingen van Duitschland, in weerwil van de moeielijkheden die op dezen oogenblik bestaan, in overeenstemming zijn met het vredelievend karakter van de politiek des Keizers 5s Keizers staatkunde heeft ten doel handhaving van de goede betrekkingen met alle mogendheden, inzonderheid met hen, die Duitschlands naburen en met dit land historisch meer verbonden zijn. Ook deze bevorderen den vrede. Mocht de vrede worden bedreigd,.zou hij door vriend schappelijke bemiddeling gehandhaafd blijven. Wat ook de toekomst oplevere, Duitschland kan verzekerd zijn dat het bloed zijner zonen slechts tot bescher ming van zijne eigene eer en belangen zal worden geëischt. Voorts wordt in de troonrede aangekondigd de indiening van ontwerpen van wet betreffende handels- tractaten, en de hoop te kennen gegeven dat het Duitsche Bijk steeds moge toonen een krachtig bol werk voor den vrede te zijn, zoowel naar buiten als van binnen. II e t Oosten. Over 't algemeen is de stemming vredelievender dan verleden week. Verschillende redenen schijnen daartoe te hebben bijgedragen, vooreerst, de inschik kelijkheid der Porte, waarschijnlijk op Engelands aanhouden, ten aanzien van den wapenstilstand. De Porte wil dien bewilligen voor zes of acht weken, mits de gelegenheid, tot verlenging daarvan worde opengelaten. Ten andere heeft Rusland kunnen be speuren, dat, wat ook sommige Engelsche bladen mochten zeggen, de regeering krachtig het oog in 't zeil houdt, en wel zoo onverschillig bij eene uit breiding van den krijg zou blijven, als men misschien te St. Petersburg gedacht had; dat op Oostenrijk en Frankrijk nog niet zoo viel te steunen, dat het den grooten worp zou durven ondernemen, te minder, daar Duitschlands houding, het laten begaan van Rusland, zijne gevaarlijke zijde heeft. Daarbij kwamen twee andere redenen, die Kusland moesten doen weifelen en meer tot nadenken brengen namelijk de staat van zaken in Servië en de toestand zijner geldmiddelen. Wat Servië betreft, de gevechten in de jongste veertien dagen, ondanks de onderhandelingen over den wapenstilstand, geleverd, zijn doorgaans in het nadeel van de Serviers uitgevallen; daardoor is het vertrouwen op Tschemajeff, die hier zoo goed als den dictator speelde, werkelijk verzwakt, en in hem het bij den aanblik van den oceaan, zelfs bij de gedachte er aan, dat kan ik zeer wel verstaan. Wat is ze schoon die zee, als ze daar in prachtige kleurenmengeling het beeld terugkaatst van den zomer- schen hemel, die zich als een reusachtige koepel over haar welft Wat is ze grootsch, als ze zich daar uitbreidt rondom u, tot in 't .oneindige, zoodat 't groote schip, waarop ge u bevindt, als niets is bij haar ruimte ver geleken en ge ten laatste u verbeeldt, te zweven in de onmetelijkheid Wat is ze trotsch met haar statige deining, die u met geheel de ijzeren kolossus die u draagt, opheft naar de wolken en dan weêr statig naar omlaag terug voert Welke reuzenarmen heffen dat pekelvlak zoo op en houden 't in een eeuwige, eeuwige beweging? Wat is ze vreeselijk en ontzettend in haar grim migheid als ze u op uw reddeloos gebeukten bodem rondslingert, nu her- dan derwaarts, nu naar den donkeren hemel waar geen ster blinkt, dan naar de diepte die gaapt als een peillooze kolk en gereed schijnt u te verzwelgen met al uw droomen en verwachtingen, al uw wenschen en al uw herinneringen. Als ze met den machtelooze een gruwzaam wreed spel drijft dat hem martelt en duizend dooden doet sterven vóór nog de ure gekomen is, dat jze hem neersmakt op het harde strand of verbrijzelt tegen de noodlottige klippen vertrouwen op de Russische hulp. De nederlagen zelve, waardoor de Turken belangrijke positiën in Servië wonnen, brachten oneenigheden tusschen de Servische en Russische bevelhebbers onderling en met de Ministers te Belgrado te weeg, die de Russische Regeering eer moeten hebben doen bedacht zijn hare officieren en andere manschappen uit Servië terug te roepen, dan ze te versterken. Weinig in overeenstemming met de tijdingen der drie jongste dagen is de depcche, den 30 October per telegraaf ontvangen, dat het Britsche regeerings- blad meldt: dat generaal Ignatieff, de Russische gezant te Konstautinopel, in last heeft, van de Porte binnen 48 uren te eischen een wapenstilstand voor zes weken en de staking van de vijandelijkheden. Wordt aan dien eiscli niet voldaan, dan zullen de diplomatieke betrekkingen worden afgebroken, en moet generaal Ignatief met de geheele gezantschapspersoneel Konstantinopel verlaten. Daar de Porte daags te voren een wapenstilstand van twee maanden had bewilligd, schijnt Rusland daarmede geen genoegen te hebben genomen en op zijn oude voorstel van zes weken te zijn teruggekeerd. Vermoedelijk zal de Porte, na hare reeds betoonde inschikkelijkheid, ook aan dien laalsten eisch van Rusland wel toegeveniets anders is 't, of zij dade lijk tot de staking van de vijandelijkheden zal kunnen overgaan, wanneer dit niet ook van de andere zijde geschiedt. Servië. Reuters correspondent te Belgrado meldt, dat de Turken den 29 een aanval hebben gedaan op de hoogten van Djounis en dat zij die hebben veroverd, ten gevolge waarvan de Servische armee in twee ge deelten is gescheiden. De Servische artilleristen, ver bitterd op Tschernajeff, weigerden te vechten en verlieten de hoogte, die daarop door Russeu werd verdedigd. Dezen zijn, na de nederlaag, met Tscher najeff en een gedeelte der Servische armee naar Ragany getrokken. Het andere gedeelte der armee, onder Horvatovieh, is op weg naar Delegrad, na een hevigen strijd totaal verslagen en naar Krujevacz teruggedreven. De positie der Serven te Deligrad is thans niet meer houdbaar. Er heerscht te Belgrado een groote paniek. Prins Milan is heden naar de armee vertrokken. Gisteren had de Prins een lang durig onderhoud met den Russischen consul Kartsoff. Reuters correspondent te Belgrado bericht, dato 30 OctoberDe Russische consul Kartsoff telegrafeerde des nachts één uur naar Livadia op verlangen van Vorst Milan om een wapenstilstand van zes weken of de interventie van Rusland. De Morning Post zegt, dat de Czaar niet alleen de voorstellen van Turkije betreffende de wapenstilstand goedkeurt, maar geen bezwaar meer heeft tegen het deelnemen van Turkije aan een conferentie. De zes Mogendheden zullen wel alleen gezamenlijk beraad slagen over de in te voeren hervormingen, maar de resultaten des discussiën zullen aan den vertegenwoor diger van de Porte worden medegedeeld. Behalve Oostenrijk stemmen alle Mogendheden met dit voor stel in. De Russische Regeering heeft Disraëli doen weten, dat zij het laatste artikel van de Golos afkeurt. Uit Weenen van 30 October meldt het Tagllatt: De Porte heeft het status quo voor Servië en Mon tenegro toegestaan. In de conferentie van de gezanten »Maar desnietaltemin en evenwel nochtans" zou vader Cats zeggen, er is een maar aan dat zeevaren. Wat ik daar van die zachte statige deining zeide doet me er aan denken. Hebt ge nooit gevaren lezer of liever zijt ge nooit zeeziek geweest? Welnu ik zou u wel eens een uurtje zeeziekte gunnen, ten deele uit ondeugendheid, ten deele om ontslagen te wezen van de moeite u te be schrijven wat het zegt zeeziek te zijn. Doch neen, ik wil u zoo iets niet toewenschen. Ik zou haast zeggen 't moest al een aartsvijand van mij wezen wien ik, mijzelven in drift vergetende, zou kunnen toe wenschen word zeeziekEn zelfs dan, ik zou zijn marteling niet lang kunnen aanzien, of mijn gemoed zou weêr week worden en ik zou tot hem- gaan, hem oprichten en zeggen: broeder, 't is al genoeg, schei er maar uit, je hebt er al genoeg van. Kom maar weer tot uzelven en wees weer een menschwant dat ge nu zulk een arm dier van een zeezieke zijt, dat kan ik toch niet aanzien. 't Ware te wenschen dat zulk een gemoedelijke toespraak in staat was om op een zeezieke iets uitte werken. Dit is helaas 't geval niet. Verbeeld u, gij wist vooraf al iets van zeeziekte, men had u allerlei goeden raad gegevenmen had u gezegdge moet maar flink etenmen' had u ook gezegd: ge moet volstrekt niets eten, maar wel dit en dat drinken; men had u ook verzekerd dat gij

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2