ZÏKRÏK ZEESfiHB OUTAM. voor het arrondis- senent Zierilzee. 1876. No. 85. Woensdag 25 October, 79ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN, Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1, Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een P-BIJ S DER AD VERTEN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Plu wel ij ks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1oregels, mits contant betaald, 25 ct. voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiEIVMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 24 October 1 8 7 6. De oud-onderwijzer Van Buuren te Gouda is in 't bezit gekomen van het oudste werk over natuur kunde, dat gedrukt is geworden. Het werd in 1485 uitgegeven, door Mr. Jacob Behaert van Zierikzee ge schreven, en is getiteldBartolomeus Engelsman's natuurkunde. Volgens aanteekening op bet boek zelf en losse bijlagen werd dit exemplaar //Gecaft te Haerlera in die Cruijsstraet tat Cornelius Boecbinder int iaer MCGCC en de LXXXXII in meye doe die van alcmaer met hoer landlude daer in quame mit hoer banieren etcetra van mi anthonys de minor". Van 1588 tot 1812 was dit exemplaar bijna on afgebroken de eigendom der familie Van Sijperstein te Haarlem. Het werd in 1588 door die familie aangekocht voor f 51 6 8. In 1723 bracht het in publieke veiling 117 op. In 1783 bracht liet slechts 61 maar 10 a 12 jaren geleden werd het te Hoorn voor f 200 verkocht. Wij vernemen dat voor de betrekking van commies ter gemeente-secretarie te Middelburg, belast met de werkzaamheden van den burgerlijken stand, zich 40 sollicitanten hebben aangemeld. Onder deze bevinden zich één burgemeester, twee gemeente-secretarissen, en verder meest ambtenaren belast met de werkzaam heden van den burgerlijken stand op andere gemeente- secretariën in het rijk. Als een staaltje van goede verstandhouding tusschen de leerlingen der rijks hoogere burgerschool te Goes en hun dezer dagen benoemden leeraar aan die school te Amsterdam, dhr. T. H. de Beer, kan gemeld wor den dat, toen Woensdag' avond genoemde heer met het spoor moest mede komen, een massa leerlingen zich naar het station begaven, teneinde hem per rijtuig, door hen zelve te trekken, naar zijne woning te brengen. Daar gekomen, werden zij recht gul ontvangen. Te Vlissingen zijn aangekomen verscheidene Engclsche en Hollandsche duikers met het doel om te trachten zooveel mogelijk van de lading te redden der Engelsche stoomboot //Grebe", die jl. Woensdag nacht door aanvaring een lek bekwam en dientengevolge bij de sluis, in de nabijheid van de Zuid-Watering, ligt gezonken. Door den heer P. J. Hendrikse, deurwaarder te Vlissingen wevd jl. Vrijdag in beslag genomen de Engelsche schooner //Mary Banfield" voor het niet voldoen van de reclitskosten, ten verzoeke van genoemde schooner gemaakt door liet in beslag nemen van de z/City of Brussels," met welk schip de //Mary Banfield, bij schikking, alle schade en kosten had vereffend. Roozendaal, 18 Oct. Bij geruchte vernemen wij, dat gisteren een der treinen, die de brug over het Hollandsch Diep moesten passeeren, aan een groot gevaar is. ontsnapt; het schijnt dat de draaibrug, bij het aankomen van den trein, die hier te 9 ure 4 min. moet vertrekken in correspondentie naar Rotterdam, niet was gesloten, zoodat de 87 reizigers die zich er op bevonden, het grootste gevaar liepen van in de diepte neer te storten, doch door de flinke tegen woordigheid van geest van den machinist, die op een afstand van iets meer dan 1 meter van de brug de machine tot stilstaan wist te brengen, zijn de reizigers er met eenig oponthoud afgekomen. De wet op de coöperatieve vereenigingen is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen met 58 tegen 7 stemmen. Naar wij vernemen, zal in het ontwerp op den kinderarbeid, dat aan het Dep. van Justitie in be werking is, ook de veldarbeid geregeld worden. Wij vernemen, dat het wetsontwerp tot regeling van het Nederlandsch muntwezen een groote wijziging heeft ondergaan. Er wordt thans voorgesteld de tegenwoordige guldens en rijksdaalders als standpenningen in omloop te laten maar aan den Minister van Financiën de bevoegdheid toe te kennen tot verkoop van ontmunt zilver, indien de wisselkoerssen mochten stijgen. De voordracht omtrent bronzen pasmunt blijft onveranderd. Hetzelfde stelsel alzoo, dat oorspronkelijk alléén voor Indië werd voorgesteld De Minister is dus van gevoelens veranderd ten aanzien van twee hoofdbeginselen. Vooreerst acht ZExe. de invoering van den gouden standaard niet meer noodig en daarentegen een eventueële ont munting van zilver voldoende, om het Nederl. munt wezen te berschermen tegen alle nadeelen, die uit de waardevermindering van het zilver kunnen voortvloeien. En in de tweede plaats schijnt de eenheid van zil veren munt tusschen Nederland en Indië, die vroeger werd afgekeurd, thans geen bezwaren meer op te leveren. Voorzoover wij kunnen nagaan, is er sedert de indiening der Nederl. muntwet niets gebeurd, dat tot een veranderde zienswijze ten aanzien dier beide hoofd beginselen aanleiding kon geven speciaal is geen verbetering of verandering gekomen in de waarde van het zilver, die gelijk bekend is voor den Mi nister het hoofdmotief opleverde om de onmiddellijke invoering voor te stellen van den gouden Standaard in Nederland. Wij zijn dus zeer verlangend kennis te nemeu van de argumenten, die de Minister ongetwijfeld zal aan voeren voor zijn zoozeer gewijzigde meening,' ten aanzien van de twee bovengenoemde punten die naar onze meening, de hoofdbeginselen bevatten van de geheele voorgestelde muntregeling. Vrijdag 3 Nov. zal de vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap te 's Iiage wederom eene vergaderiug houden waarin het in de vorige vergade- ving door den heer Smith voorgedragene over de kustdefensie in discussie zal worden gebracht. Den 24 Nov. zal in die vereeniging door den heer Bredius de volgende stelling behandeld worden//alleen door een degelijk verband tusschen militie en schutterij is onder onze bestaande grondwet, algemeene dienst plicht in te voeren". In de Januari-vergadeiïng zal dhr. T. J. Stieltjes de bespreking inleiden der vraag: welke middelen zijn practisch bruikbaar tot tijdelijke opstuwing van de "wateren der rivieren de Lek, de Geldersche IJsel en de Maas boven Woudrichem. De berichten omtrent den toestand van den heer Nierstrasz, lid der. Tweede Kamer, luiden in de laatste dagen minder gunstig. De zieke blijft in een zorgelijkeu toestand verkeeren. Door de Directie der Amsfcerdarasche Kanaalmaat schappij worden zoo te Velzen als te Amsterdam groote toebereidselen gemaakt voor de feestviering bij de plechtige opening van de geul in het Noordzeekanaal voor schepen met 5]/3 meter diepgang. Groote zee schepen zullen, als alles medeloopt, op 1 November uitzeilen en binnenvallen. Naar men verneemt zal Z. M. de Koning de opeuing bijwonen. Thans wordt met officiëele zekerheid gemeld, dat Z. M. de Koning de opening van het Noordzeekanaal, op 1 November e. k., met zijn tegenwoordigheid zal vereeren. In verband met het reglement voor het vervoer treedt met 1 November a. s. op de lijnen der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen eene instructie in werking voor de afgifte van plaatsbewijzen door de hoofdconducteurs. Reizigers die, zonder voorzien te zijn van plaatsbewijzen in de treinen plaats nemen, ontvangen die van hoofdconducteurs. Zij ziju echter verplicht als boete te betalen, behalve den vrachtprijs, in de rijtuigen le en 2e klasse f 1, in die der 3e klasse f 0,50. De regenten van het burgerweeshuis te Amsterdam hebben besloten, zwakke weeskinderen, aau hunne zorgen toevertrouwd, bij particulieren in gezonde streken van ons land te besleden. Zoo zijn er in Bennekora reeds een twaalftal kinderen bij verschillende personen iu de kost gedaan. Uit Groningen schrijft men aan den Standaard het volgende .- Naar wij met zekerheid vernemen, is de volgende 'circulaire door Burg. en Weth. van Groningen aan heeveu hoofd-onderwijzers der openbare lagere scholen verzonden //Ons is ter ooren gekomen, dat de onderwijzers tier openbare lagere scholen hebben gelast den ge- bruikelijken titel van meester, waarmee de leerlingen hen en hun hulppersoneel plegen aan te spreken, te vervangen door dien van mijnheer, en dat dit gebod zoo streng wordt gehandhaafd, dat de leerlingen, die zich aan overtreding daarvan schuldig maken, daarvoor met zoogenaamd strafwerk moeten boeten. //Vooral deze laatste omstandigheid geeft ons aan leiding, tot u de uitnoodiging te richten, ons met bekwamen spoed uw antwoord toe te zenden op deze beide vragen: 1. //Is aan de leerlingen uwer school door u of met uw medeweten gelast, u en het hulppersoneel niet meer met den gebruikelijken titel, van meester, maar met dien van mijnheer aan .te spreken? 2. //Zoo ja, is de opvolging van dat gebod met straf bedreigd en zijn er onder uwe leerlingen, die, te dier zake, reeds dusdanig werk hebben moeten maken z/Burgem. en Weth. van Groningen: ,/(w. g.) B. VAN ROYEN. z/De Secretaris, „(w. g.) JACQUES OPPENHEIM." In de Presse van Weenen leest men, dat de heer Abraham Ledeboei', lid van de firma van Heek Co., te Enschedé, eenigen tijd geleden op zijn huwelijks reisje, tusschen Weenen en Triëst op den spoorweg kennis maakte met een zekeren Eugeu Friedrich Beck- maun, een uit Mannheim voortvluchtig kantoorbediende, tegen wieu bevel tot gevangenneming was uitgevaardigd. Beekmaan wist van den beer Ledeboer te vernemen wie hij was, van waar hij kwam enz. enz., en naar Weenen teruggekeerd (de lieer Ledeboer ging naar Triëst), seinde hij naar de firma van HeekMijn reisplan veranderd, Dresden, Berlijn terug, zend per draad 200 florijn, groote verlegenheid, hotel Donau, Abraham Ledeboer." Onmiddellijk kwam het telegra- phisch advies voor 400 Mark en mededeeling, dat de heer L. zich tot de bankiers Gustav Ullrich Co. om geld kon vervoegen. Be'ckman ontving 400 Mark nam bij de bankiers 50 florijnen en eenige dagen later wilde hij weder over 250 florijnen disponeeren. Maar in dien tijd was te Enschedé een brief ontvangen van den heer Ledeboer uit Genua, waaruit het bedrog bleek en welke tot inhechtenisneming van Beekman n aanleiding gaf, die tot twee jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 1