Binnenland. ZIEEIKZEE, 20 October 1 87 6. Aan het Algemeen Verslag van den staat van het Instituut voor Doofstommen te Groningen, gedaan in de vergadering van den 26 Juni 1876, ontleenen we de volgende bijzonderheden De geldelijke toestand is voldoende, de inkomsten bedroegen 67,677,485, de uitgaven 67,599,845, zoodat er een batig slot van 77,64 overbleef. Aan contributiën over 1875 was ontvangen f 12,851,97s, over het gedeelte van 't boekjaar dat in 1876 viel 8,225,875. Het getal der contribueerende leden was met 15 verminderd en bedroeg op 1 Januari 1876, 2414. In het schooljaar 1875'76 werden in 't gesticht verpleegd 175 kweekelingen, terwijl nog 4 externen het onderwijs genoten. Er waren 101 jongens en 78 meisjes. Wat de kerkgenootschappen betreft waren 137 Ned. Herv., 6 Chr. Ger., 2 herst. Lutli., 1 Evang. Lulh., 8 Doopsgez., 8 E. Kath., 14 Ned. Israëliten en 3 Port. Israëlieten. Er werden voor het nieuwe schooljaar aangenomen 20 nieuwe kweekelingen, terwijl er in het afgeloopen schooljaar 12 zijn ont slagen, als voldoende of zooveel mogelijk geschikt gemaakt om in de maatschappij opgenomen te worden en daar hun weg te vinden. Onder de kweekelingen zijn er 6 uit Zeeland. Sedert het jaar der opening van het Instituut (1790) zijn daarin 1178 doofstommen opgenomen, waarvan 934 als in staat om in de maatschappij te verkeeren zijn ontslagen. Om bijzondere reden werden in dat tijdsverloop ontslagen 60 wegens idiotisme 50; wegens zinneloosheid 19; aanhoudende ziekelijkheid 20over leden zijn in het gesticht 95. Sinds 1790 leverde de prov. Zeeland 28 kweekelingen. In het afgeloopen jaar is ook een der merkwaar digste kweekelingen van het Instituut overleden, die daarin bijna 55 jaar had doorgebracht. Dit was Louise Henriëtte Elisabeth baronesse van Prophalow, geboren den 7 November 1807 te Warnhouvv, uit zeer aanzienlijke ouders. In 1821 werd zij in het gesticht geplaatst op ver zoek en op kosten van H. M. de koningin Wilhel- mina. Haar vader was destijds gepensioneerd kolonel in Nederlandschen dienst, hij vestigde zich te Gro ningen, doch stierf aldaar nog in datzelfde jaar, terwijl haar moeder toen naar elders verhuisde. Na den dood van koningin Wilhelmina in 1838 zorgde de prins van Oranje (Willem II) voor haar en na 1849 diens erfgenamen. Zij overleed den 4 Juni 1876. Het personeel van het Instituut bestaat uit 38 personen, van welke 21 mannelijke en 5 vrouwelijke onderwijzers. In het godsdienst-onderwijs wordt voorzien door zes a zeven geestelijken der verschillende kerkelijke gemeenteu van de stad Groningen. Men weet dat op het Instituut te Groningen een andere manier van onderwijs heerscht als b. v. in het ge sticht te Eotterdam en het verschil hoofdzakelijk daarin bestaat dat men te Groningen de vingerspraak, te Eot terdam de gewone hoorbare spraak met den mond meer op den voorgrond stelt. De nieuwe methode, die te Eotterdam en op de dochterschool dier in richting te Antwerpen gebruikt wordt is niet geheel uitgesloten te Grouingen. Het verslag geeft enkele gevallen aan van doofstommen die men volgens de spreek-methode heeft onderwezen. Ondanks de voor deden die deze methode ontegenzeggelijk voor de bruikbaarheid der doofstommen in de maatschappij oplevert, blijft de inrichting te Groningen nog altoos zeer bezocht. Op dit oogenblik zijn zelfs alle lokali teiten bezet en heeft men het gesticht moeten uit breiden om aan alle aanvragen om plaatsing te kunnen voldoen. Wij brengen hier levens in herinnering dat hier ter stede ook een departement is gevestigd dat 7 leden telt en waarvan de heeren Jhr. Mr. M. J. Schuurbeque Boeije eu Mr. B. C. Cau directeuren zijn, alsmede dat de jaarlijksche contributie 5,25 per lid bedraagt en dat, gelijk bij alle liefdadige instellingen, ook te Groningen alle giften en gaven in dank worden aan genomen. Z. M. heeft benoemd tot lid in het bestuur van het Calamiteuse Waterschap Bruinisse den heer C. M. Voorbeijtel. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den Eijksontvanger te Bruiuisse, den heer J. Moolen- burgh, en den heer M. M. de Crane, Eijksontvanger te Wormerveer, verplaatst naar Veendara. Z. Ms. gewezen schroefstoomschip //Amstel," thans getuigd als zeilschoener, wordt gereed gemaakt om als wachtschip te Eotterdam dienst te doen. Te Vlissingen zal een kanonneerboot van de staunch-type geplaatst worden om casu quo den dienst der water- politie aldaar te ondersteunen. Uit Vlissingen meldt men aan de ArnJi. Ct. Heden werd alhier eene conferentie gehouden door den di recteur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen met afgevaardigden van verschillende Duitsche spoorwegmaatschappijen en eigenaren van in Duitschland gelegen steenkolenmijnen, naar men ver neemt, met het doel, om het plan te bespreken, om op groote schaal steenkolen naar deze stad te zenden, ten einde die van hier uit met zeeschepen naar buitenlandsche havens te vervoeren. Wanneer deze zaak doorgaat, zal zulks van groot gewicht voor onze stad zijn. De Nederl. consul-generaal te Londen heeft mede gedeeld dat bij een Order in Council van 29 Sept. jl. de haven van Eo,Chester, waartoe ook de aanleg plaats der Vlissingsche booten te Queensboro behoort, te rekenen van 1 Oct. af is opengesteld voor den invoer van buitenlandsch vee, met inachtneming der voorschriften vervat in de Order van 1875. Door den architect-directeur der gemeentewerken te 's Gravenhage is een plan opgemaakt van een rioolnet met toepassing van het spoelstelsel, volgens 't welk zoodanige inrichting 4,046,000 zou moeten kostenals men het spoelstelsel enkel wilde toepassen op de bestaande riolen zouden de kosten 300,000 minder bedragen. De Tweede Kamer heeft thans door goedkeuring der daarop toepasselijke artikelen van het aanhangige wetsontwerp, rechtspersoonlijkheid toegekend aan de coöperatieve vereenigingen. De Zwolsche Ct. geeft een overzicht van hetgeen in 28 der voornaamste gemeenten wordt betaald aan opcenten op 't personeel en aan hoofdelijken omslag. Per hoofd wordt opgebracht: te Amsterdam ƒ6,74, Eotterdam 6,72, Zaandam 6,09, 's Plage 6,05, Middelburg 5,58, Dordrecht 5,22, Leeuwarden ƒ4,80, Leiden ƒ4,13, Alkmaar 3,92, Utrecht 3,79, Delft 3,60, Schiedam 3,50, Haarlem 3,50, Amersfoort 3,06, Gouda 3,03, Arnhem 2,79, Maastricht 2,70, Nijmegen 2,56, Breda 2,42, 's Bosch 2,27, Zwolle 2,02, Groningen 1,80, Plelder 1,39, Tilburg 1,28, Apeldoorn 1,16, Deventer, Kampen en Zutfen niets. De commissie van rapporteurs voor het wetsvoorstel van den heer Moens, tot wijziging der schoolwet, heeft, na kennisneming in de memorie van antwoord en van de in het voorstel gebrachte wijzigingen, als haar oordeel te kenen gegeven, dat deze zaak voor de openbare beraadslaging genoegzaam is voorbereid. Z. K. II. Prins Erèderik heeft opnieuw een bewijs gegeven van zijn hooge ingeuomenheid met de orde der Vrijmetselaren door ter herinnering aan Hd. 60jarig jubilé als Grootmeester-Nationaal te schenken 3000 aan de Louisa-Stichting en 3000 aan het genootschap tot ondersteuning der pogingen tot ver dediging, handhaving en verspreiding van de beginselen der vrijmetselaarsorde. Naar wij vernemen is de toestand van den heer J. L. Nierstrasz minder gunstig dan voor een paar dagen. De krachten van den zieke nemen af, zoodat de hoop op zijn behoud vermindert. Delftscïte Ct Door de directie der Am3terdamsche Kanaalmaat schappij worden zoo te Velzen als te Amsterdam groote toebereidselen gemaakt voor de feestviering bij de plechtige opening van de geul in het Noordzee kanaal voor schepen met ö1^ meter diepgang. Groote zeeschepen zullen, als alles medeloopt, op 1 November uitzeilen en binnenvallen. Men hoopt, dat Z. M. de Koning de uitnoodiging om daarbij tegenwoordig te zijn, zal aannemen. De architect Cuypers is bezig aan de voorbereiding der tribune, die bij Velzen wordt opgericht; een medaille wordt geslagen ter vereeuwiging van het feit; verder wordt op 1 Nov. een feestmaal gegeven in het Paleis voor Volksvlijt, waarbij o. a. de diplomatie zal wor den uitgenoodigd, en in den avond van 2 Nov. wordt een slotfeest gevierd. Ook in het buitenland wordt de openstelling met spanning tegemoet gezienmen zegt, dat in de Oost zee 134 schepen met bestemming naar Velzen liggen. HU. Aan de Drentsche en Overijselsche jagers wordt door de handelaars thans 2,a 2,30 per stuk voor de hazen en 1,voor de eendvogels betaald. De gewezen Eotterdamsche politieagent, beschuldigd van poging tot moord op eene vrouw te Leiderdorp, is door het gerechtshof te 's Gravenhage vrijgesproken, op grond dat het onderzoek der zaak de overtuiging niet gegeven heeft dat de beklaagde met moedwil, of uit gebrek aan voorzorg, of uit onbedrevenheid heeft gehandeld Uit de wijziging, gebracht in den staf der cavalerie is bij het afdeelings-onderzoek van de oorlogsbegroo- ting de gevolgtrekking gemaakt, dat Z. K. II. de Prins van Oranje als inspecteur van dat wapen zal aftreden. Als bijzonderheid deelt de SclioonU. Ct. mede, dat Jan Erederik Boers te Streefkerk de laatst overgebleven Nederlander is, die onder Napoleon den tocht naar Eusland medemaakte. Bij Smolensko kreeg hij een kogel door het been, en voor Moskou ontving hij een sabelhouw op het hoofd en werden hem twee vingers afgeschoten. Verleden week ontving hij voor de 250ste maal zijn pensioen. Hij is 88 jaar oud en geniet een goede gezondheid. De heer J. Bauwens te Koewacht, in het Duitsche Eijk geëxamineerd in de veeartsenijkunde in haar geheelen omvang, heeft van Z. M. toelating verkregen tot de uitoefening dier kunst hier te lande. Te Parijs ziet men in dé Champs Élysées en op de Place de la Bourse kastanjeboomen, en te Bois- Colombes twee pereboomen in bloei. Een correspondent van de Augsb. Allg. Zeitdie een bezoek gebracht heeft aan de fabriek van Krupp te Essen, deelt mede, dat aldaar het aantal werklieden in de staalgieterijen 10,500 en in de mijnen en ijzer smederijen 5000 bedraagt. In de staalfabriek staan 1648 smeltovens van verschillende soort in vollen gloed, 208 stoomketels, 77 stoomhamers, 294 stoom machines, waarvan een van tweeduizend paardekracht, en 1093 andere machines. In 1875 verbruikte de fabriek 612,000 ton steenkolen, 4,500,000 kub. meter water en 7,500,000 kub. meter gas voor 22,432 bran ders. De transport- en gemeenschapsmiddelen bestaan uit 25 mijlen spoorweg met 14 machines en 537 wagens; 11 mijlen smalle rails met 10 machines en 210 waggons, voorts 38 mijlen telegraafdraad. Het aantal menschen, dat aan de fabriek werkzaam is, bedraagt 16,200, die 3277 woonhuizen hebben. In Duitschland heeft Krupp 414 mijnputtenterwijl de mineralen uit de mijnen, die hij iu Noordelijk Spanje bezit, door 4 stoomschepen met een gezamenlijken inhoud van 1700 ton, worden vervoerd. Het proef veld voor het te Essen vervaardigde geschut heeft eene lengte van circa 5 mijlen. In de Eransche bladen leest men het volgende: In de werkplaatsen der firma Cail en Co. is men aangevangen met het vervaardigen der vuurbaak, die tentoongesteld moet worden op de hoogten van 't Tro- cadero. Zooals bekend is, had de baak, op de tentoon stelling van 1867 geëxposeerd, slechts een hoogte van 53 meters; deze, die op de tentoonstelling van 1878 zal geplaatst worden, is daarentegen niet minder dan 127 meters hoog en dus de hoogste vuurtoren, welke totnogtoe werd vervaardigd. Het werk is besteld door de Engelsche regeeving, en moet te Plymouth aan den mond van het Kanaal worden geplaatst. Het licht, dat de baak uitwerpt zal van blauwe en roode kleur zijn en op zeven mijlen afstand zichtbaar wezen. De toren bevat tien kamers voor kustwachters, twee proviandbergplaatsen, een infirmerie en een slaapzaal, bevattende tien ledikanten voor de ontvangst van schipbreukelingen. Op een vaste schijf zal voorts 50 meter boven de oppervlakte der zee een monster kanon worden geplaatst, dat moet dienen tot het uitwerpen der reddingkabels, welke op die wijze 8000 a 10000 meter ver worden geslingerd. Een redding boot, van al het noodige voorzien, wordt in een loods gereed gehouden, op de eerste verdieping van den toren. Zij wordt door middel van een katrol, die door een man kan worden behandeld, nedergelaten. Deze model-vuurbaak zal niet een der minst be langrijke inzendingen van de tentoonstelling van 1878 uitmaken. De firma Cail Co. (in Nederland vertegenwoor digd door de heeren W. Hoven en Zoon te Eotterdam), heeft, zooals bekend is, de metalen bovenbouw van de staatsspoorwegbrug en van de Stads- of Willems brug over de Maas vervaardigd. In een dagblad van Chicago las men de volgende huwelijks-advertentie. //Huwelijksvoorstel. De inzender wcnscht in kennis te komen met een beschaafde, niet onbemiddelde dame met het volgende signalement: Haar bruin, oogen donkerblauw, grootte 5 voet 41/4 duim, gewicht 136 pond, borstbreedte 39 duim, breedte om het midden 83/4 duim, schoennummer 3]/4, hand schoennummer 57/8. Brieven franco onder W. 788 Tribune office". De man was weduwnaar en "wilde dat zijn tweede vrouw de kleeren van zijn eerste zou afdragen; daarom gaf hij die maten op. Er schijnt te Londen een manie van zelfmoord aan het University College te bestaan. In korten tijd hebben zich een zestal studenten van het leven beroofd. Sommigen schrijven dat toe aan de moeielijke examens.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 2