Buitenlandsch Overzicht. Zeetijding van Zierikzee. Burgerlijke Stand te Zierikzee. AD VERTEN TIEN. TABAK-SNTJXF- Sigaren-Fabriek. KOFHE'enTHEE. uitwasemingen van .den bodem, omstandigheden, die alle nadeeligen invloed op teringlijders uitoefenen, vindt men in de hooggeprezen streken van Zuid-Europa, Algiers en Madera. De landen, waar tering onder de inlandsche bevolking onbekend is, zijn in Europa Lapland en IJsland zeldzaam is deze ziekte in Zweden, Noord-Rusland,'Denemarken en ook in Canada, welke landen, wat het klimaat aangaat, lijnrecht staan tegen over dat van de plaatsen, waar jaarlijksche duizende lijders herstel zoeken,, en een graf vinden (Mentoni, Nice, Napels, E.ome). De stevfteverUoudmg van teringlijders tot die, welke aan andere ziekten bezwij ken,, is in Napels 1 op. 8.33, in Home .1 op 3.4, in Londen I op 8.33. Aan te raden om voor herstel van gezondheid te gaan naar IJsland of Lapland zou zeker heel wat gewaagd zijn, omdat het klimaat den lijder toch noodzaken zou het grootste gedeelte van den tijd van zijn verblijf aldaar binnenshuis te slijten, zonder daar -de verpleging en de gemakken, die hij te liuis had kunnen hebben, te- vinden P. besluit dus dat 't het beste is, om te trachten door doelmatige behandeling de tering te huis te stuiten of zoo mo gelijk te genezerr, .en niet meer toe te geven aan de meening van nog zeer velen in onzen tijd, dat het overplaatsen ven den teringlijder naar een warm kli maat hem genezen zal, welke opvatting hij waanzinnig noemt. Meer kans op herstel heeft de teringlijder te Davos waar over 't algemeen de koude tamelijk streng is. TWEEDE KAMER, In de zitting van Woensdag heeft de Tweede Ka mer de beraadslagingen aangevangen en die Donderdag voortgezet óver de //Coöperatie-wet", bevattende de regeling der vennootschappen met veranderlijk kapitaal. Over dit gewichtig' puilt van rechterlijke en staat huishoudkundige wetgeving zijn belangrijke adviezen uitgebracht o. a. door de heeren Gpdefroi, Verniers v. d. Loelf, Wiatgens, Mackay en den Minister van J nstitie. knoopeu zijn, die men niet anders dan met het zwaard kan losmaken. //En wellicht (3t is een hard woord, dat velen wraken zullen) zegt hij, //wellicht ware een bloedige doch afdoende besleehtig van 't geding thans wen sch el ijker dan dat liet Demokles zwaard dezer eeuwigdurende Oostersche kwestie van nieuws of opgehangen worde boven Europa's hoofd, een steeds in de lucht zwevende bedreiging eeneiude- looze oorzaak van bezorgdheid die verlamt, en van naijver die Europa veroordeelt tot de ondeelbare las ten en jammeren van een gewapenden vrede. R Zwaard moet vallen heden of morgen." We hebben 't zelfde, met andere woorden, reeds menigmaal gezegd en blijven daar nog bij. Wij ver wachten dat de onverbiddelijke logica der feiten ons in het gelijk zal stellen. Doch om gelijk te hebben in een politieke beschouwing is 't. niet te doen. 't Geldt liet belang der voortschrijdende ontwikkeling ook op politiek gebied en wij meenen in de teekenen der tijden te zien, dat de dagen der heerschappij van de Halve Maan in Europa geteld zijn. Kei-Is- en "fcSoiiooïiiieixws» Beroepen te Breskens de cand. D. 0. Thijm. Bedankt voor Oppenhuizen door ds. J. li. Klomp te Vlissingenvoor Maasdam door ds. G, L. Knol Lz. te Hontenisse. Benoemd tob hoofdonderw. te 's Gravenpolder de heer J. Swart hoofdonderw. te Kapelle. Voor de acte-examens in Zeeland hebben zich aan" gemeldmannel. kand. voor hoofdonderw. 5, hulp- onderw. 19, huisonderw. 5, Eransch 5, Engelsch 4, Hoogduitsch 2; vrouwel. kand. voor hoofdonderw. 2, hulpouderw. 2, Eransch 6, Engelsch 1, Hoogduitsch 1, gymnastiek 1 en handwerken 9, totaal 62. Toegelaten te 's Gravenhage voor 't Eransch de heer P. van Driel te Leiden (geb. te Serooskerken), te Haarlem voor hoofdonderwijzer de heer E. Bos- looper te Leeuwarden (geb. te Brouwershaven). ontstond, veel kleederen gescheurd of bedorven, en veel builen eu kneuzingen opgedaan werden. Dooden of zwaar gek westen vielen er gelukkig niet. Thans is bij de feestviering te Alkmaar alweder een groole tribune ingestort, waardoor de feestvreugd op de onaangenaamste wijze werd verstoord. Is het niet onverantwoordelijk dat bij de meeste feestvieringen bij ons te lande dergelijke ongelukken gebeuren P Men zou zoo zeggen dat als zoo iets vóór een vijftig, jaar eens ergens in het land gebeurd was, dit een les moest wezen voor allen, die er mede gemoeid zijn, om het nergens ooit weer te laten gebeuren. En niet temin is het niet te kras als we zeggeu dat in den regel bij groote feestvieringen de tribunes geheel often deele bezwijken onder het gewicht der personen die men er op heeft doen plaats nemen, tegen zóóveel per persoon gewoonlijk. Waarschijnlijk zal men dit punt met ernst gaan regelen als er eens een honderd menschen gedood of verminkt worden bij een extra- tribune-instorting. Misschien zou het. iets helpen als er bepaald werd dat bij elke feestviering de aannemers of bouwmeesters -:of commissarissen, of wel deze gezamenlijk, zelf onder de tribune moesten blijven zitten zoolang het publiek er opgezeten is. De Ilooge Raad (Kamer van strafzaken) heeft uit spraak gedaan in de bekende zaak van P. E. A. II. en dr. H. M. M., te Amsterdam, op hun beroep in cassatie tegen het arrest van het gerechtshof aldaar, waarbij zijn veroordeeld, de eerste tot zes maanden eenzame opsluiting wegens bedelarij, onder het val- schelijk voorwenden van ziekten, en de tweede tot drie maanden eenzame opsluiting ter zake van mede plichtigheid daaraan, door het desbewust verschaften van de tot het plegen van gemeld misdrijf dienende middelen. De Hooge Raad heeft het arrest van het Hof vernietigd, zoowel wat de qualificatie, als wat de opgelegde straffen betreft; H. veroordeeld tot eene eenzame opsluiting van 3 maanden, met last tot overbrenging naar een bedelaarsgesticht, en dr. II. tot eenzame opsluiting van 45 dagen, 's (Jra.venHA.ge 10 Oct. zooals dezer dagen werd gemeld, is, nadat al de formaliteiten, voor de uitle vering vereischt, waren vervuld, Eriediïch Duritsch, de vreemdeling die zes weken geleden in een koffiehuis hier ter stede werd gearresteerd onder behoorlijk geleide en ouder oppertoezicht van den commissaris van politie Wulfters naar de Zwitsersche grenzen getransporteerd om te Verricrcs aan de Zwit sersche politie te worden uitgeleverd. Een goede bekende van hem, Clanget, met wien hij hier ter stede //zaken deed" maar die eensklaps was verdwenen, be vindt zich bereids in handen der Zwitsersche politie. Een ander vreemdeling Erancis P. op wien de politie in de residentie liet oog had gevestigd, vertrok met de noorderzon naar Londen, gevolgd door zekeren Paul le R. een Eranschman, die, naaf men verhaalt hier. ter stede verscheidene kwartieren in huur had en evenveel namen voerde. Door de Engelsche politie aangehouden, geeft de laatste voor niet te zijn de persoon dien men zocht. De inspecteur van politie Kloppert is derhalve naar Londen vertrokken om hem te herkennen. De vader van le R. die zich ook in den Haag ophield, maar. zonder opgave van adres de stad heeft verlaten, wordt opgespoord evenals zekere V. die te Arasterdam verblijf hield en aldaar een speciaal, niet in 't Hollandsch geschreven blad redi geerde, waartoe ook Duritsch bouwstoffen moet hebben geleverd. Eindelijk heeft nog een ander vreemdeling, een Italiaan, die voorgaf een graaf te zijn en te Rot terdam in zijn moedertaal les te geven, maar in de residentie met bovengenoemde personen veel verkeerde, gemeend een veiliger wijkplaats le moeten opzoeken althans hij verliet 's nachts ziju woning door het ven ster zonder zijn hospes betaald te hebben. Al deze vreemdelingen schijnen //handelsoperatiën" te hebben beoogd of, wat.W. betreft, dezen met zijn blad te hebben bevorderd, die een gerechtelijk onder zoek niet zouden kunnen doorstaan, Met reden mag men verwachten, dat na afloop van het tegen Duritsch c. s. te voeren 'proces, waarmede nog wel geruime tijd kan verloopen, zal blijken dat door toedoen van de justitie en de Haagsche politie de hand is gelegd op een aantal, vooral voor den handel in 't buitenland zeer gevaarlijke sujetten. Dr. Parkins, een Engelsch geneesheer, heeft in een werk, //Climate and Phthisis," uiteengezet, hoe onjuist de meening is, dat teringlijders in zuidelijke landen genezing zullen vinden. Vooral Engelschen maken, zoo hun middelen het eenigszins veroorloven, van de gelegenheid gebruik om de mistige dagen van hun land te ontvlieden en liet land op te zoeken waar de hemel blauw, de zon warm is, om er te sterven. P. heeft aangetoond, dat in alle landen, zuidelijker dan Engeland gelegen, de tering veel meer voorkomt mi een veel sneller verloop heeft dan Engeland zelf. Warmte, groote afwisselingen in de temperatuur, Al stonden we op dit oogenblik op de hoogste toppen van den Ilimmalaya en al was de Himma- laya midden in Europa gezet, zoodat we met goed gewapende oogen ons kleine werelddeel geheel konden overzien, we zouden zeer waarschijnlijk nog geen veel beteekenend overzicht van den waren toestand van het slaatkuudig Europa, zoóals die op dit oogenblik is, kunnen geven. En dat te midden onzer eeuw van publiciteit, en bij de diensten van post, telegraaf en persEn dat terwijl elke 'journalist die wat be- teekent ook staatsman is. Laat ons 't echter den armen journalisten niet euvel duiden dat zij 't ons zoo moeielijk makende dagblad-pers, vooral de groote, is een ouverzadelijke vraat, die men den buik maar vullen moet, of men wat degelijk voedsel heeft of niet. Maar niemand zal óns tegenspreken als we erkennen dat in de Oostersche kwestie de pers 't ons moeielijkt maakt/en dat er een ongewoon ruime blik en uitgebreide kennis van zaken vereischt wordt om in stede van suf te worden door 't lezen der buiten- landsche berichten en telegrammen, daaruit eenige lichtgevende materie te distilleefen. Inderdaad zijn de dagbladtijdingen, van den eenen 'dag op den anderen, geregeld met elkander in strijd, Zelfs de politieke beschouwingen van een zelfde blad wisseleu met den dag af en omde man die u heden voorrekent eu klaar betoogt dat het waarschijnlijk morgen of overmorgen vrede, algetneene vrede zal wezen, komt u morgen met evenveel klem betoogen dat de algemeene oorlog niet langer te vermijden is. En de telegraaf! Van morgen seint men u dat Turkije den wapenstilstand heeft aangenomen, van avond seint men u even lakonisch dat de Porte van geen wapen stilstand wil wetengisteren liet Reuter's correspondent u weten dat de Russen op liet punt stonden over de grenzen te gaan, heden verneemt ge van hem dat iuzonderheid Rusland de meest vredelieveude bedoe lingen heeft. Wie kan uit dat alles de waarheid gissen P We kunnen dan ook niet zeggen dat we sinds eenige weken met veel ambitie de pen aangepunt liebben om buitenlandsclie ovorzichten te schrijven, 't Is een al te oudaiikbaar werk en we zien niet in wat de lezers er aan kunnen hebben of wij ook al mee gaan met den op en neer gaanden' stroomen van tegenstrijdige tijdingen. Wij voor ons zien nog niet dat er iets anders dan oorlog te wachten is uit 't geen de Servische kwestie heet, ofschoon het feitelijk al sinds lang ook een oorlog is met buitenlandsclie interventie er-bij. Dat op dit oogenblik de wind wijzer nog maar niet. wil stilstaan komt vast wel daarvan daan dat de betrokken partijen 't noodlottig oogeublik zoo lang mogelijk trachten te verschuiven, de ontknooping uit te stellen. We zijn 't volkomen eens met den scherpzinnigen Italiaansehen correspondent der Nieuwe Rott. Court, als hij zegt dat er nog altoos, gelijk in de dagen van Alexander den groote, BINNENGEKOMEN: 10 Oct. //Messenger", kapt. J. Sewin, van Plymouth naar Dordrecht. Van 6—13 Oct. 1876. Geboren: Eene dochter van W. Verboven en II. Keuters. Een zoon van G. van Maanen en G. C. Boxtel. Een zoon van C. A. Wisse en J. P. Rombouts. Eene dochter en zoon van D. H. Ezerman en M. W. Pasman, Êen zoon van J. Buijk en C. P. Mulder. Een zoon van J. Sies en G. de Graaf. Een zoon van M. van der Ploeg en C. Ilage. Eene dochter van P. Conradi en J, G. R. van Lcnnep. Gehuwd: A. Weterings, jm. en E. Iloltus, jd. Overleden: M. Buijssen, oud 73 j., vrouw van J. Smits. A. de Vlieger, oud 6 m., z. oud erge toekenden betuigen hunnen Xxa/rtelijIten claiilï aan allen, die van hunne deelneming hebben doen blijken, ge durende het lijden en sterven van GERARDUS VAN DER HAVE, overleden te 's GravenJtar/e. W\ C\ VAN DER HAVE— Weststeijn. J. VAN DER HAVE en Kinderen, 's Gmranuo*. u Zierikzee, VLAARDINGEN. EN HANDEI. Alles wordt tegen zeer concurreerende prijzen en kwaliteit franco Rotterdam geleverd. Fojstmonster^ gratis.

Zierikzeesche Courant | 1876 | | pagina 3